Файл: Пні Жаратылыстану Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 02.12.2023

Просмотров: 41

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Оқу ісінің орынбасары: ___________


Пәні:

Жаратылыстану

Мектеп:

Сабақ тақырыбы:

Алуан түрлі ғаламшарлар

Мұғалімнің есімі:Аяппергенова К.З.

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Күні :

16.01.2021

Сынып:

2

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

2.4.2.2 - Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру;

2.1.2.4 - бақылау жүргізудің жоспарын құру;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалау критерийі

Білім алушылар:

Ғаламшарларды танып, біледі;

Қоршаған әлем құбылыстары, үдерістері мен нысандарын зерделейді.

Ресурстар

Интербелсенді тақта, оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, бейнеролик, бейнекөрініс, топтастыру, сәйкестендіру, кір ілгіш жіптер, Венн диаграммасы, топтық тапсырмалар, сұрақтар, кері байланыс, Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақтың жоспары

Бағалау түрлері

2 минут


5 минут


5 минут

5 минут

3 минут


3 минут


10 минут



Психологиялық тұрақтылық

-Оқушылар көңіл-күйлеріңіз жақсы ма?

-Керемет!

-Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?

-Тамаша!

-Қонақтарды білімімізбен қуантайық па?

-О-о-о

-Ынтаңыз ше?

-Ғажап!
Топқа бөліну.

1 – топ: «Ғарыш әлемі»

2 – топ: «Ғарышкерлер»

3 – топ: «Аспан денелері»

4 – топ: «Ғалымдар»
Өткен сабақты қорытындылау.

«Кір қыстырғыш жіптер»

- Жердің табиғи серігі. /Ай/

- Тіршілік белгілері бар ғаламшар. /Жер/

- Ғаламшар дегеніміз не? /Массасы ауыр ғарыш денесі/

- Күн жүйесінде неше ғаламшар бар? /8/

- Жерді қоршаған бүкіл әлем? /Ғалам/

- Күн жүйесінің екінші ғаламшары. /Шолпан/

- Күн жүйесінің алтыншы ғаламшары. /Сатурн/

- 2006 жылдан бастап көлемінің кішілігіне байланысты қай ғаламшарды ғаламшарлар қатарына қоспайтын болды? /Плутон/

- Кір қыстырғыш жіптерге қандай суреттер жасырынған?

- Ғарышкерлер, зымыран, ғаламшарлар, жұлдыздар.

- Ал ғарышқа кімдер ұшады?

- Дұрыс, ғарышкерлер. Ең бірінші болып ғарышқа зерттеуге ұшқан ресейлік ғарышкер - Юрий Гагарин. Кейін Қазақстаннан да ғарышкерлер ұшты. Олар: Тоқтар Әубәкіров, Талғат Мұсабаев, Айдын Айымбетов.

- Осы ғарышкерлер туралы қандай мәліметтер білесіңдер?

Юрий Гагарин Алексеевич  1934 жылы, 9 наурызда Смоленск облысы, қазіргі Гагарин ауданы, Клушино ауылында дүниеге келген. КСРО ұшқыш-ғарышкері, Кеңес Одағы батыры, ғарыш кеңістігіне сапар жасаған ең бірінші адам, полковник, Кеңес Одағының Батыры. 1961 жылы 12 сәуірде Восток ғарыш кемесімен Байқоңыр ғарыш алаңынан тарихта тұңғыш рет ғарышқа ұшты. Ол Жерді айналып ұшып, 1 сағат 48 минуттан кейін Жерге қайта қонды.

Әубәкіров Тоқтар Оңғарбайұлы 1946 жылы 27 шілдеде Қарағанды облысының Қарқаралы ауданында туған. Қазақтан шыққан тұңғыш ғарышкер, ұшқыш, Кеңес Одағының Батыры, Қазақстан Республикасының Халық қаһарманы. 1991 жылы 10 қазанда Тоқтар Әубәкіров «Союз ТМ-13» ғарыш кемесімен ұшып, Жерге қайтып қонды. Ғарышта өткізген мерзімі — 7 күн 22 сағат 13 минут.

Мұсабаев Талғат Амангелдіұлы 1951 жылы 7 қаңтарда Алматы облысы Жамбыл ауданында дүниеге келген. 1998 жылы ғарышқа 1-ші рет ұшқанда 126 күн ғарышта өткізген. 1998 жылы ғарышқа 2-ші рет ұшқанда 208 күн ғарышта өткізген. Гиннестің үздік табыстар кітабында бір айдың ішінде 5 рет не бары 30 сағат 8 минут ұзақтығымен ашық ғарышқа шыққанны жазылып алынған. 2001 жылы ғарышқа 3-ші рет ұшқанда 8 күн ғарышта өткізген.

Айымбетов  Айдын Ақанұлы 1972 жылы 27 шілдеде Алматы облысы, Талдықорған қаласы, Өтенай ауылында дүниеге келген. Айымбетов ғарышта он күн болып, маңызды зерттеулер жүргізген. Ғарыш кеңістігін игеруге сіңірген аса зор еңбегі, ғарышқа ұшу кезінде көрсеткен батырлығы мен ерлігі үшін Қазақстан Республикасының ғарышкері Айымбетов Айдын Ақанұлына «Халық қаһарманы» атағы, Алтын Жұлдыз айрықша ерекшелік белгісі, «Отан» ордені берілді.

- Ендеше біз бүгін адамдар үшін жұмбақ болып келген ғаламшарлар туралы сабағымызды дамыта түсеміз. Ол үшін біз ғарышқа ұшамыз.

- Оқушылар қалай ойлайсыңдар ғарышкерлер қандай болулары керек?

- Ал ғарышқа немен ұшуға болады екен? - Зымыран.

- Ғарышқа ұшу үшін қандай киім киеді? - Скафандр.
Оқушылар ғарышқа ұшу үшін дайынсыңдар ма? Ұшар кезде біз дұрыс дем алуымыз керек. Ол үшін қолымызды ішімізге қоямыз, ауаны мұрынмызбен жұтып, ауызымыздан шығарамыз. Балалар біз ғарышқа да жеттік. Жарайсыңдар, ал енді орнымыздан тұрып, жан - жағымызға қарайықшы. Не көріп тұрмыз?



  • Бейнеролик.

- Қандай ғаламшарларды көріп тұрсыңдар? Олар қандай екен?

Ғарышта сегіз планета бар: Жер, Шолпан, Меркурий, Нептун, Юпитер, Сатурн, Уран, Марс.

Бейнекөрініс.

Топтық тапсырма

1 – топ: Топтастыру.

Ғ аламшарлар

Жер тобы ғаламшарлары: Алып ғаламшарлар:

______________________ ____________________
2 – топ: Венн диаграммасы.

Ж ер тобы ғаламшарлары Алып ғаламшарлар

3 – топ: Сәйкестендіру.

1. Тіршілік белгілері бар ғаламшар.

2. Күн жүйесіндегі ең үлкен ғаламшар.

3. Жарқырауық сақиналары бар ғаламшар.

4. Ең жеңіл ғаламшар.

5. Таңғы «жарық жұлдыз» атанған ғаламшар.

6. «Қызыл» ғаламшар.

7. Нептунның сыңары атанған ғаламшар.

8. Күннен ең қашықта орналасқан ғаламшар.
4 – топ: Жасырын сөзді тап.


Ц

К

С

А

Т

У

Р

Н

Е

Н

Г

Щ

З

Ф

Ы

В

Ж

Ұ

Л

Д

Ы

З

А

П

Б

Т

Ә

Н

Ғ

Ү

Қ

М

Ш

О

Л

П

А

Н

И

Е

Н

Б

М

А

Р

С

М

Р

Е

Р

О

Л

Я

Ч

С

К

П

Ю

П

И

Т

Е

Р

У

Т

Л

О

Т

Б

Д

Л

Р

У

Ш

Щ

У

Р

А

Н

И

Н

Л

Г

Ұ

Қ

Ө

Ю

Й

К

О

Е

Д

Ш

Н

Ж

А

Ғ

А

Л

А

М

Ш

А

Р

Ж

Е

Р

Ы

А

Й

Т

О


Сергіту сәті. «Мен қазақпын»
- Оқушылар қазір бізді сыртымыздан өзге ғаламшарлық бақылап тұр екен. Оның сендерге қоятын сұрақтары бар екен. Ендеше өзге ғаламшарлықты шақырайық.

Өзге ғаламшарлық:

- Сәлеметсіздерме оқушылар? Сендерді ғарышқа ұшып келгеннен бері бақылап тұрмын. Сендерге ғарыш ұнап жатыр ма? Біздің планеталармен таныстыңдарма? Сендердің ғарыш әлемінен қандай ақпарат алғандарыңды тексерейін. Ол үшін мен сендерге сұрақ қойып, жұмбақ жасырайын. Сендер жұмбақтың жауабын тауып, үш тілде айтуларың қажет.
-Жұмбақтар:

Төңірегі тең көрініп,

Теген жатыр төңкеріліп,

Жас та сиған, кәрі сиған,

Астына оның бәрі сиған. /Аспан – небо – sky/
Біз, біз, біз едік,

Отыз арба қыз едік,

Бір тақтайға жиналдық,

Таң атқанда жоқ болдық. /Жұлдыз – звезда – star/
Қызыл күлше тау асады,

Ыстық нұрын шашады. /Күн – солнце – a sun/


Қонақтап күнде келер су бетіне,

Пар келмес гауһар заты келбетіне.

Сәулесі су жүзінде дірілдейді,

Тамаша қарап тұрсаң суретіне. /Ай – луна - mоon/



Cұрақтар:

1. Тіршілік белгілері бар қандай ғаламшар? /Жер/

2. Ең алғаш ғарышқа ұшқан Қазақстан ғарышкері кім?

/Тоқтар Әубәкіров/

3. Күн жүйесіндегі ең ауыр ғаламшар. /Юпитер/

4. Күн жүйесінде неше ғаламшар бар? /8/

5. Күнге ең жақын орналасқан ғаламшар. /Жер/

6. Ғаламшарлар неше топқа бөлінеді?

/Жер тобы ғаламшарлары, Алып ғаламшарлар/
- Оқушылар ғарыш сендерге ұнады ма? Біздер қазір жерге оралуымыз қажет. Қане бәріміз жиналып зымыранға отырып жерге оралайық.

- Бүгінгі сабақтан қандай әсер алдыңдар?

АКТ

Жіп, Суреттер


АКТ, Суреттер

Зымыран, Скафандр суреті

АКТ

Зымыран суреті

Үйге тапсырма: Мазмұндау.

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз?

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

«Менің көңіл-күйім баспалдағы»

Оқушылар стикерлерге өз есімдерін жазып (немесе смайликтің суретін салып) тақтада салынған баспалдақтардың біріне жабыстырады. Баспалдақтар «Керемет!», «Өзіме сенімдімін!», «Жақсы», «Жаман емес», «Маған көмек керек!», «Білмеймін», деп аталады.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды