ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.12.2023
Просмотров: 22
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | №97 ЖОББМ | |
Бөлім: | Химиялық элементтердің периодтық кестесі | |
Педагогтің Т.А.Ә. | Қалдан Гүлім Сәкенқызы | |
Күні: | 09.02.2023 | |
Сынып: 7 А,Б | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.2.1.1 -И. Дёберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру | |
Сабақтың мақсаты | -Периодтық кестенің құрылу принципін және әрбір теорияның артықшылығы мен кемшілігін салыстырып түсіндіреді; - Элементтердің аталуын тауып, металдар мен бейметалдарды анықтады |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру. Жарық әдісі арқылы ІІІ топқа бөлу І топ алтын ІІ топ күміс ІІІ топ темір Үй тапсырмасын еске түсіру: | Оқушылар түрлі түсті қима қағаздарды таңдау арқылы 3 топқа , бөлінеді. | | Таратпа материалдар Стикер |
5 мин Жаңа сабаққа кіріспе 8 мин 8 мин 3 мин 5 мин 5 мин | «Миға шабуыл» Бала кезімізде ата-аналардан, ұстаздардан «Қайталау-оқу анасы» деген мақалды көп естиміз.Дегенмен,ғылыми тұрғыдан алғанда,тұрақты жаттығулар мен тәжірибе неліктен мидың күйіне жағымды әсер етеді? Бұл ретте оқушыларға сұрақ қою арқылы 1. Қандай қышқылдарды білесің 2.Қышқылдарың металдармен әрекеттескенде түзілетін затты ата 3.Қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуінен қандай зат түзіледі 4.Бейтараптану реакциясы дегеніміз не үй жұмысына шолу жасайды. Бұл сұрақ оқушылардың креативті ойлау дағдыларын қалыстастыруға арналған «Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы» бейнероликті көрсету арқылы жаңа тақырыпты түсіндіреді. Жеке тапсырма Периодтық кестені зерттеген ғалымдардың принциптерін сәйкестендіріңіз А) Й.Берцелиус 1) Қасиеттері ұқсас элементтерді үш-үштен топқа біріктіріп,оны триада деп атады. (И.В.Дёберейнер) В) И.В.Дёберейнер 2) Химиялық элементтерді атомдық массаларының өсу ретімен орналастырды(Дж.А.Ньюлендс ) С) Д.И.Менделеев 3) Химиялық элементтердің және олар түзетін жай және күрделі заттардың қасиеттері олардың атомдық массаларына периодты түрде тәуелді (Д.И.Менделеев) D) Д.А.Ньюлендс 4) Химиялық элементтерді олардан түзілген жай заттардың қасиеттеріне сәйкес металдар және бейметалдар деп жіктеді (Й.Берцелиус) Топтық жұмыс-1 Кестеде берілген элементтердің аталуын тауып, кестені толтыр. Топтық жұмыс-2 Бұл тапсырма бойынша топқа карточка таратылады. Карточкада көрсетілген тапсырма бойынша Элементтердің таңбалануын көрсетеді | Қойылған сұраққа жауап береді. Интербелсенді тақтада слайд көреді. Бейнероликті көреді. Тақырыптық суреттер жиынтығы. Оқулықты пайдаланып слайдтағы сұрақтарға жауап береді. Әр оқушы жауаптарын дәптерге орындайды. Оқушылар дәптер алмасады Слайдтағы дұрыс жауабымен салыстырып бағалайды. | Мадақтау сөздері арқылы «Жарайсың» «Керемет» «Жақсы» Дескриптор: -өзара дәптер алмасу арқылы бағалайды; Әр дұрыс жауапқа 1 балдан беріледі Тапсырма дескрипторы: Метал және бейматаллдарды ажыратады. Элементтердің атауын сипаттайды; 3 бал | https://youtu.be/U-l5V9L3rY8 |
Сабақтың соңы 2 мин | | Сабақ басында таңдап алған стикерлерге БББ бойынша кері байланыс жазады | 10 баллдық жүйе бойынша Жалпы ұпай 25 балл 25-23-«10» 22-21-«9» 20-19-«8» 18-15-«7» 14-10-«6» 9-7-«5» 1-6-«3-4» | Стикер |
Элементтің аталуы (әріптері ауыстырылған) | Металл немесе бейметалл |
Дйо | Йод Бейметалл |
үткірк | Күкірт Бейметалл |
акльицй | Кальций Металл |
иймагн | Магний Металл |
рофт | Фтор Бейметалл |