Файл: Тексерілді ыса мерзімді жоспар1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 90

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Тексерілді: ___________________
Қысқа мерзімді жоспар-1

     

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы


Педагогтің аты-жөні

Спанбетова М.Е.

Күні:

27.03.2023

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қасым хан тұсындағы Қазақ хандығының күшеюі.

Зерттеу сұрағы: Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Қазақ хандығының аумағын қалыптастырудағы және дипломатиялық қатынастар орнатудағы Қасым ханның ролін талдайды.

Сабақтың мақсаты




      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой шақыру:

Тақтаға Қасым ханның суреті көрсетіліп, бұл қандай тұлға, қазақ хандығына қандай қатысы бар болуы мүмкін деген сұрақтар қойылды
Ж аңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Жаңа сабақ

Зерттеу және талдау

Дерекпен жұмыс

1-тапсырма.

  1. Қасым ханның жүргізген ішкі саясатының ерекшеліктерін анықтайды.

  2. Қасым ханның сыртқы саясатының нәтижелерін тұжырымдайды.

  3. «Қасым ханның қасқа жолы» заңдарын талдап, саяси, экономикалық және мәдени саладағы ықпалын анықтайды.


ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырмны орындайды

2-тапсырма. Мәтінмен жұмыс.

Оқушылар мәтінді оқып шығады, сосын мәтін бойынша сұрарға жауап береді.

ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды;

3-тапсырма

Картамен жұмыс.. Оқушылар атластан ХVI ғасырдағы қазақ хандығын территориясы мен көрші мемлекеттерін және астанасын картаға түсіру

Пирамида арқылы талдау.

«Не себепті Қ. Жалайыри: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? сұрағына Қасым ханның қол жеткізген жетістіктерін пирамаидаға орналастырып жауап беріңіз. Маңыздылығы бойынша төменнен басталады



Интерпретация

Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз.

«Қазақ хандығының құрылуы заңдылық па, кездейсоқтық па?» сауалына пікірталас ұйымдастырыңыз.
«Ақиқат» немесе «Жалған» әдісі арқылы барлық оқушылардың қатысуымен бекітіңіз.

ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды


Ақпаратымен алмасады, сұрақ қойып талқылайды.

Бағалау критерийі

1.Өз бөліміне қатысты кем дегенде 4 негізгі дәйек табу

2.Өз бөліміне байланысты 2 жеңіл сұрақ, 2 күрделі сұрақ құрстыру

3.Басқа топтардың сұрақтарына жауап беру.

Дескриптор

Қасым хан билік еткен жылдарды біледі

Қасым хан билік еткен жылдардағы территорияны біледі

Қасым хан жүргізген саясатын біледі

Қасым хан заңдар жинағын біледі

Дескриптор

Қасым хан тұсындағы территорияна біледі

Астанасын біледі

Көрші мемлекеттерді көрсетеді

Дескриптор

Қасым хан жетістіктерін біледі

Қасым хан жетістіктерін бағалайды

Қасым хан жетістіктерін дәлелдейді 4 дәдел

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

«Бармақпен»


Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010

Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 2 seriya. https://www.youtube.com/watch?v=l_IBpGqSvfk
http://e-history.kz/kz/scorm/course/149

Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;

А4, конспект


Үй тапсырмасы

Не себепті Қадырғали Жалайыр: «Жәнібек ханның ұлдарының арасында аса белгілі болғаны Қасым хан еді...» деп жазды? ойтолғау жазу












Тексерілді: _______________
Қысқа мерзімді жоспар-2

     

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы


Педагогтің аты-жөні

Спанбетова М.Е.

Күні:

29.03.2023

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының сыртқы саясаты.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Хақназар хан билеген кезеңді Қазақ хандығының «қайта жаңғыруы» деп атайды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығының XVI – XVII ғасырлардағы даму үдерісін, біртұтас қазақ мемлекеті болып дамығандығына қандай ішкі және сыртқы факторлар әсер еткендігін түсінеді.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой шақыру:

  1. Қасым ханнан кейінгі билік еткен хандар кезінде айырылған Қазақ хандығының жерлерін Хақназар хан қалай қалпына келтірді?

  2. Қазақ хандығына көз тіккен сыртқы жаулардың шапқыншылық жоспарларын қалай тойтара білді

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру.

Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Жаңа сабақ


Мәтінмен жұмыс

1-тапсырма. Қазақ хандығының сыртқы саясаты жөніндегі ақпартты қолданып Хақназар хан тұсында Қазақ хандығының Моғолстанмен, Ноғай Ордасымен, Өзбек және Ресей мемлекеттерімен сыртқы байланыстарының негізгі нәтижелері қандай?

Қазақ хандығының бұл мемлекеттермен қарым-қатынастарындағы сәтті және сәтсіз тұстарын анықтаңыздар.

ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

2-тапсырма.

Берілген мәтін оқушылар Хақназар хан кезіндегі сыртқы саяси факторларды табады.
«Маңызды дерек»

Хақназар ханның Қазақ хандығын нығайтуда қай елмен қарым-қатынасы маңыздырақ болды?

«Хат» жазам әдісі

- Хақназар атынан сол кезеңдегі саяси оқиғаларды сипаттайтын «Қазақ хандығын нығайту үшін, Елім үшін мен не істей алдым?» тақырыбында 30-60 сөзден тұратын хат жазады;
Оқушылардың жауаптарында төмендегі мәселелер қамтылуы қажет:

Менің........ханға қарағанада...ерекшелігім..

Келесі себептер/ факторлар қысқа мерзімді/ орта мерзімді/ ұзақ мерзімді болып келеді.

Ең басты өзгерістерім............... / жетістіктерім........... болды…

Бұл оқиға /өзгеріс маңызды болды / айтарлықтай, өйткені

Нәтежем..........

Қорытындылай...

ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі.


Дискрипторлар:

Мәтән бойынша жұмыс жасайды

Мәтіндегі негізгі идеяны анықтайды;

Критерий:

Аз дегенде 5 сыртқы саяси факторын таба алады.

Маңыздылығына сәйкес орналастыра алады.

Орналастыру себептерін түсіндіре алады

Критерийлері:

Маңыздылығының 3себебін анықтап, аргументтер келтіре отырып дәлелдейді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

«Бармақпен»


Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010., 373-384 бб.

Материалы по истории Казахских ханств XV – XVIII веков (извлечения из персидских и тюркских сочинений). – Алма-Ата: Наука, 1969.

http://baq.kz/news/3799

Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 3 seriya. Бейнематериал. http://www.youtube.com/watch?v=Jkuzz_U8D-E

Қорытынды

Кері байланыс

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

- Не білдім?

- Не білемін?

- Не білгім келеді?

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;

А4, конспект


Үй тапсырмасы

Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығы туралы ақпаратты оқи отыра Хақназар хан кезіндегі Қазақ хандығының аумағын, Хақназар хан қайтарып алған және қосып алған жерлерді картаға салады











Қысқа мерзімді жоспар-3

     

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы.

Зерттеу сұрағы: Тәуекел хан қазақ жерлерін біріктіру мақсатында қандай саясат ұстанды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Сабақтың мақсаты

Қазақ хандығының құрылуының тарихи маңызын талдайды


      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой салу

Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде №2 слайдтағы суретті көрсетіңіз.

Суреттерден нені көріп тұрсыңдар?

Бұл суреттен қандай нәтиже шығара аласыңдар?

Қандай сұрақтар қоюға болады?

Оқушыларға өткен сабақтағы алған білімдерін еске түсіру және жинақтау мақсатында келесідей жетелеуші сұрақтарды қоюыңызға болады.

  • Қазақ хандығының 550 жылдық мерейтойы қай жылы тойланды?

  • Қазақ хандығының құрылуы жөніндегі тарихи шығарманы кім жазды?

  • Қай жылы жазылды?

  • Қазақ хандығының құрылуы мен еңбектің жазылуы арасында қанша уақыт өткен?

  • Бұл еңбектегі дерекке біз сенуіміз керек пе?

Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз.

Оқушылар 2015 жылы Қазақ хандығының 550 жылдық мерейтойы болғанын естеріне түсіреді. Оқушылар өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010
Бейнематериал
Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 2 seriya. https://www.youtube.com/watch?v=l_IBpGqSvfk

Жаңа сабақ

Зерттеу және талдау

Дерекпен жұмыс

1-дерек. «Қазақ хандығының ішкі саясаты».

Деректі талдауға нұсқаулық:

  1. Қазақ хандығы құрылғаннан кейін елде қандай жағдай орын алды?

  2. Өзгерістерді экономикалық, әлеуметтік, этникалық, тарихи, саяси, демографиялық факторларға жікте.

2-дерек. «Қазақ хандығы құрылуының тарихи маңызы».

Деректі талдауға нұсқаулық:

  1. Қазақ хандығының құрылуын кімдер еске сақтауға тиіс?

  2. Қазақ хандығының құрылуындағы оқиғалар желісі қандай нәтижеге әкелгенін талдайды. Жағымды/жағымсыз нәтижелерін көрсетеді.

  3. Қазақ хандығы құрылған кезде және бүгінгі күні оқиғаның маңыздылығы бар ма?

3-дерек. «Ұлы Дала елі»

Деректі талдауға нұсқаулықтар:

  1. Кестеге мұқият қара, бос орындарды толтыр.

  2. Сұрақ белгісі тұрған жерге тағы да қандай елдерді білетініңді жаз.

  3. Қазақ елін кім, қашан, неге бұлай атады деп ойлайсың?

ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;
Интерпретация

Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз.

«Қазақ хандығының құрылуы заңдылық па, кездейсоқтық па?» сауалына пікірталас ұйымдастырыңыз. Бұл тапсырманың мақсаты алдыңғы және бүгінгі сабақтарда алған білімдерін жинақтау.

ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.


Дескриптор:

- Қазақ хандығы құрылғаннан кейінгі елдің ішкі жағдайын сипаттайды;

-Қазақ хандығы құрылғаннан кейінгі елдің ішкі жағдайында орын алған өзгерістерді экономикалық, әлеуметтік, этникалық, тарихи, саяси, демографиялық факторларға жіктейді.

Дескриптор:

- Қазақ хандығының құрылуын кімдер еске сақтау керектігін атайды;

- Қазақ хандығының құрылуындағы оқиғалардың жағымды/жағымсыз нәтижелерін талдайды;

- Қазақ хандығы құрылған кезде және бүгінгі күні оқиғаның маңыздылығына баға береді.

Дескриптор:

- Кестедегі бос және сұрақ белгісінің орындарын толтырады;

- Қазақ елін кім, қашан «Ұлы Дала» деп атағанын анықтайды;

- Елбасының қазақ даласын не себепті «Ұлы Дала» деп атағанына болжам жасайды.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»

Кері байланыс. Мұғалімнің бағалауы

«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

Танымдық мәтіндер

(Қосымша 1)

(Қосымша 2)

(Қосымша 3)

Деректер

Ақпараттық карточкалар

Қорытынды

Кері байланыс

«Бұл сабақты оқып, мен…»

Білмеймін .......

Білемін .....

Түсінемін .....

Түсінемін және қолдана аламын ....

Басқа біреуді үйрете аламын .....


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;

А4, конспект


Үй тапсырмасы

«Қахназар хан тұсіндағы Қазақ хандығының жағдайы»











Қысқа мерзімді жоспар-4

     

Бөлім:

6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы


Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы.

Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау;

6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау

Сабақтың мақсаты

Есім хан кезіндегі Қазақ хандығының ішкі-сыртқы саясатын анықтап, нәтежелерін талдау.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


Ой салу:Тәуекел ханға қатысты сөйлем құрастырулары қажет.

  1. Абдаллах 2. Қазақ хандығы 3. Тәуекел хан 4. Ташкент

Миға шабуыл.

Орта жүздің биі Қазбектің Есім хан туралы цитатасы беріледі.Олар цитата бойынша сұраққа жауап іздейді.

Қазбек би: «Бүтін билікке Төле жеткен, Бүтін хандыққа Есім жеткен».
Сіздің ойыңызша неліктен Қазбек би «Бүкіл билікке Есім жеткен» деп жазды.

Бүгінгі сабақтың тақырыбын, мақсатын/ОМ, жетістік критерийлерін хабарлау/анықтау.

Оқушылар Орта жүздің биі Қазбектің Есім хан туралы цитатасы бойынша өз жауаптарын ұсынады

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Есім ханның портреті


Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

Сабақтың зерттеу сұрақтары:

1)Неліктен Есім хан тұсында Қазақ хандығының біртұтастығына қауіп төнді?

2)Қазақ хандығының біртұтастығына ішкі шиеленістер көп қауіп төндірді ме, әлде сыртқы жағдай қауіптірек болды ма?

3)Қазақ хандығының біртұтастығын сақтауда, хандықты өркендетуде Есім ханның қай іс-әрекеті маңызды рөл атқарды?

Зерттеу мен талдау 1 тапсырма.

Оқушыларға Есім ханның сыртқы саясаты туралы дерек мәтіндері таратылады. Дерек мәтіндерін оқып, дерекпен жұмыс жасайды.

1. қай дерек сенімді?

2. деректердің қандай ұқсастығы бар?

3. деректердің қандай ерекшеліктері бар

4.деректің құндылығы/маңыздылығы қандай?

ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді

2тапсырма. Есім ханның ішкі саясаты туралы ақпарат беріледі. Ақпаратты қолданып оқушылар Тұрсын ханның іс-әрекетіне «опасыздық, сатқындық, адалдық, елжандылық» ұғымдарын қолданып ауызша баға береді.

ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады;

3 тапсырма.

Картамен жұмыс.Алған білімдеріне сүйеніп, кескін картаға шайбаниліктер мен Тұрсынның бөліп алғысы келген жерлерін түрлі бояулармен, ал Есім ханның жерін басқа бояумен белгілейді.



4
Қасым ханның қасқа жолы
-тапсырма..
Оқушылар «Қасым ханның қасқа жолы» заңы мен» Есім ханның ескі жолы» заңын салыстырады.


Екі заңның ұқсастығы

Есім ханның ескі жолы



Қорытындылайық:

Есім ханның жасаған істерінің маңыздылығын критерийлерге сай орналастырып, талдаңыз және дәлелдеңіз.

Ерекше

Есте қалатын

Нәтежелі

Айрықша

Мәнді




















ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды

Оқушыларға Есім ханның сыртқы саясаты туралы дерек мәтіндермен жұмыс жасайды

Дискриптор:

-Тұрсын ханның іс-әрекетіне «опасыздық, сатқындық, адалдық, елжандылық» ұғымдарын қолданып ауызша баға береді.

-кескін картаға шайбаниліктер мен Тұрсынның бөліп алғысы келген жерлерін түрлі бояулармен, ал Есім ханның жерін көрсетеді;

Критерий:

Кем дегенде 3Қасым ханның қасқа жолы заңының айырмашылығытаба алады.

Кем дегенде 3 Есім ханның ескі жолы заңының айырмашылығытаба алады.

Кем дегенде 3ұқсастығын анықтай алады.

Кем дегенде заңдардың 3 маңыздылығын анықтай алады.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

«Бармақпен»


Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010., 373-384 бб.

Материалы по истории Казахских ханств XV – XVIII веков (извлечения из персидских и тюркских сочинений). – Алма-Ата: Наука, 1969.

http://baq.kz/news/3799

Қазақ елі. Қазақстан тарихы. Kazak eli. 3 seriya. Бейнематериал. http://www.youtube.com/watch?v=Jkuzz_U8D-E


Қорытынды

Кері байланыс

Сабақтың сәтті тұстары

Сабақтың сәтсіз тұстары










Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;

А4, конспект


Үй тапсырмасы

Есім хан Қазақ хандығының бір тұтастығын қалай сақтап қалды? сұрағына 50-60 сөзден тұратын ой-толғау жазыңыз.