ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 93
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар-5
Бөлім: | 6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Жәңгір хан тұсындағы қазақ-жоңғар қарсылығы. Зерттеу сұрағы: Орбұлақ шайқасының әлемдік әскери өнер тарихындағы алатын орны қандай? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнері жетістіктерін сипаттау; | |
Сабақтың мақсаты | Орбұлақ шайқасын Фермопиль шайқасымен салыстыра отыра баға береді |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Миға шабуыл Зерттеу сұрақтары Оқушыларға тақтада көрсетілген сурет бойынша сұрақ қойып сабақа кіріспе жүргізіледі. Осы сурет бойынша не айталасыздар? Оқушылар болжамы тыңдалады. | Оқушылар сурет бойынша өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Орбұлақ шайқасы Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010 |
Жаңа сабақ | Бейнеролик пен жұмыс Бейнероликті көрсету арқылы оқушыларға сұрақтар беріледі осы сұрақтарға оқушылар бейнероликті көре отырып жауап берулері қажет. Бейнеролик пен жұмыс жасатқан кезде қосымша ақпарат мәтін беріледі.. Қазақ әскерінің қолбасшысы кім болды? Батыр қонтайшының әскерінің саны қанша болған? Орбұлақ қай жерде орналасқан? Қазақ сарбаздарының саны неге аз болды? Жәңгірді неге «Салқам Жәңгір» деп атаған? Орбұлақ шайқасында қазақ жасағы тарапынан қандай ұтымды әскери тәсілдер қолданылды? Жеңіске жеткізген бірнеше себептерді атаңыз. «Жанкештілік» деген ұғымды қалай түсінесіңдер? Кескін карта мен жұмыс Тапсырма Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын (Қазақстанның қай аймағында, қазіргі қай облыс, қай аудан жері екенін ) жазып, кескін картадан көрсетеді Сыныптағы оқушылар кезектесіп 1 минуттың ішінде қалған оқушылардың қойған сұрақтарына жауап берулері тиіс. Мысалы: Салқам Жәңгірдің образына кіріп осы шайқаста қалай жеңіске жеткеніне сиппатама береді. «Ыстық орындық» әдісі арқылы қорытындылау ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Дискрипторлар: -Орбұлақ шайқасының болған жерлерін анықтайды; -Шайқаста Жәңгір хан ерлігіне түсінік береді; -қазақ жасақтарының ерлкітеріне талдау жасайды; -Салқам Жәңгірдің ерлігіне баға береді; Дискрипторлар:- Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекен атауларын атайды; - Орбұлақ шайқасы болған жерді және елді мекеін кескін картадан көрсетеді; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Бармақпен» | https://www.youtube.com/watch?v=DsEjBk_zAb0 по истории Казахских ханств XV – XVIII веков (извлечения из персидских и тюркских сочинений). – Алма-Ата: Наука, 1969. Моисеев В.А. Джунгарское ханство и казахи (XV-XVIIIв.в.) - Алма-Ата: Гылым, 1991 |
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | «Жәңгірдің «Салқам» атану тарихы» қосымша мәліметтер жинау | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-7
Бөлім: | 6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Тәуке хан тұсындағы қазақтардың қоғамдық-құқықтық жүйесі. Зерттеу сұрағы: Неліктен А. Левшин Тәуке ханды «Дала Ликургі» деп атады? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.1.10 қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау; 6.3.2.6 қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау | |
Сабақтың мақсаты | Қазақ хандарының мемлекетті өркендетудегі рөлін анықтау Қазақ хандарының сыртқы саясатын анықтап, нәтижелерін талдау Қоғамдық-саяси өмірдегі батыр, би, сұлтан, жыраулардың қызметтерін анықтау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: Суреттердегі кімдер? Ликург кім болуы мүмкін? Неліктен Левшин Тәуке ханды Ликургпен салыстырып отыр? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар сурет және сұрақтар бойынша өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы | ||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс. Тапсырма-1. Стратегия ақпарат алу. «Ғаламшар Тәуке хан» бейнебаян көрсету Бейнебаянды көрсету алдында оқушыларға оқу мақсатына қарай критерий ұсыну Оқушылар әрекеті ұсынылған критерий бойынша бейнебаяннан алғандарын жұмыс дәптеріне жазу. ЕББҚ оқушылар негізгі термин сөздерді мәтіннен анықтайды Тапсырма – 2.
ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; Тапсырма-3. Ретімен орналастырыңыз. Ретімен қоюдың себептеріне дәлелдер келтіру арқылы талдап түсіндіруі. Тәуке хан әрекеттеріне баға беру дағдысының жүруі. Мұғалім қажет жағдайда қолдау көрсетуі қажет. Зерттеу мен талдау. Қалыптастырушы бақылау тапсырмалары Зерттеу сұрағы. 1.Тәуке хан мемлекетті басқару ісіне қандайөзгерістер енгізді? 2.Тәуке хан елді басқаруда неліктен билердің көмегіне сүйенді? Тапсырманы орындау барысында оқушының талдау дағдысы бағаланады / өзгерістерді анықтау/ ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. Тапсырма-4 «Тәуке хан дала Ликургі», «Тәуке хан тұсында қой үстіне боз торғай жұмыртқалаған заман болды ма?» «Тәуке хан басқарған кезең Қазақ хандығының алтын ғасыры болды ма?» тақырыбына 55-75 сөзден тұратын ой-толғау жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Оқушылар жазғандарын бір-біріне оқиды, ортаға салып талқылау жүргізеді Критериийлер: 3 –ден кем емес фактілерді анықтау 3-ден кем емес оқиғаны анықтау Кестеге жіктеу,тұжырым жасау. Оқушылар Тәуке ханның қазақ хандығын басқару билігі кезіндегі 5 –ден кем емес жетістігін пирамидаға ретімен орналастыруы тиіс. Оқушылар пирамидаға ретімен орналастыру үшін бір-біріміен кеңеседі,шешім қабылдап,ретімен цифрлап орналастырады. Оқушылар әр қайсысы жеке ойтолғау жазады, жұппен оқып талқылайды,бағалау критерийлерімен өзара кері байланыс жасайды. Бағалау критерийлері Қазақтарды жоңғарлардың қысымынан құтқару саясатын жазады Билердің көмегімен хан билігін қалай нығайтқанын көрсетеді Тәуке ханның қандай істері қазақ хандығын күшейткенін анықтайды Қазақтың құқықтық жүйесін қалыптастыруға қосқан үлесін бағалайды Тәуке ханның қызметін бағалайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | «Ғаламшар Тәуке хан» бейнебаян https://www.youtube.com/watch?v=1x7yn0SKzBE Тақырыптық кесте Ақпараттық карточкалар Оқулық параграф 42-43 Оқулық:§ 42-43. | ||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс Тәуке хан басқарған кезең «Қазақ хандығының алтын ғасыры» деген Левшиннің тұжырымымен келісесіз бе, әлде келіспейсіз бе? Оқушылар өз дәлелдеулерін келтіреді,жауап береді « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||||||
Үй тапсырмасы | Неліктен Левшин Тәуке ханды Ликургпен салыстырып отыр? | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-8
Бөлім: | 6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы. Зерттеу сұрағы: Әлеуметтік топтар қазақ қоғамында қандай рөл атқарды? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.1.2.1 Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау; | |
Сабақтың мақсаты | Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Ұйымдастыру бөлімі Сабақ тақырыбын, оқу мақсаттарын еске түсіру, бағалау критерийлерін таныстыру. Сіздің зерттеуіңіз:
| Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы |
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс 1 – тапсырма Қазақтардың ХVІІІ ғасырдағы қоғамдық қатынастары Сіздің пікіріңізше, Қазақ хандығында қай әлеуметтік топ саяси тұрғыдан еркін болды? Жатақ Қожа Хан Жұмысшы Батыр Би Сұлтан ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. 2 - тапсырма
ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. 3 – тапсырма Оқушыларқазақ қоғамындағы орны мен ролін ашуға дайындайды (хан, сұлтан, малшы, батыр, би, қожа, молда, егінші) Ббір өкіл ортаға шығып, кезекпен қазақ қоғамында атқарған орны мен ролін ашып, образын сомдап шығады. | Мәтінмен жұмыс Дискрипторлар: -мәтіннің негізгі идеясын ашады; - ХVІІІ ғасырдағы қоғамдық қатынастарыдың ерекшеліктеріне талдай жасайды; Дискрипторлар: -Қазақ хандығында әлеуметтік топтарын ажыратады, - Саяси билікке иелену талаптарын сипаттайды; Дискрипторлар: -қазақ қоғамындағы орны мен ролін ашады; -қазақ қоғамындағы орны мен атқарған қызметтерін сипаттайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | https://www.youtube.com/watch?v=Wq0NdULWyGI қазақ елі «хан, бай» және т.б. атаулары жазылған карточкалар, ноутбук Левшин А.И. Описание киргиз-казачьих, или киргиз-кайсацких, орд и степей. – Алматы: «Санат», 1996. |
Қорытынды | Оқушылар сабақ барысында сәтті өткен және жақсартуға болатын іс-әрекетті айтады.
Мен үшін әлі де ... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | Эссе «Би - Сұлтан - Хан - Қожа – Жатақ - Малшы - Батыр» | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-9
Бөлім: | 6.4 Қазақ хандығының XVI - XVII ғасырлардағы дамуы | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы. Зерттеу сұрағы: Әлеуметтік топтар қазақ қоғамында қандай рөл атқарды? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдегі сұлтан, би, батыр, жыраулардың қызметтерін сипаттау | |
Сабақтың мақсаты | Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтардың орнын анықтау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: Оқушыларға хан, би, сұлтан, молда, малшы, батыр деген жазуы бар карточкаларды таратылып беріледі. Оқушылардың міндеті жоғарыдағы әлеуметтік топтың өкілдеріне 3-4 сөйлемнен тұратын сипаттама беру. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар хан, би, сұлтан, молда, малшы, батыр деген жазуы бар карточкаларға жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы |
Жаңа сабақ | Оқушыларға Қазақ хандығындағы қоғамдағы қатынастар мен әлеуметтік топтар туралы фильм ұсынылады. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді: 1.Фильмнің негізгі ойы неде? 2.Қазақ қоғамындағы әлеуметтік қатынастардың ерекшелігі неде? 3.Қандай қорытынды шығара аласындар? 1 - тапсырма Оқушыларға қазақ қоғамындағы әлеуметтік топтар туралы мәлімет беріледі. Оқушылар мәтінді оқып шығып, әлеуметтік топтарды экономикалық еркіндігіне байланысты пирамидаға тізбектеп шығады. .Бір сәт тоқталып, ойланыңыз. Сіздің ойыңызша, Қазақ хандығында қандай әлеуметтік топ экономикалық тұрғыдан еркін болды? Орта ғасырларда ең басты байлық не болып табылды? Не нәрсе еркіндікті қамтамасыз етті? Әр әлеуметтік топтың экономикалық рөлін түсіндіріп беріңіз. Әлеуметтік топтарды экономикалық тәуелсіздігі бойынша тізбектеп шығыңыз ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Оқушылар сұрақтарға жауап береді Оқушылар мәтінді оқып шығып, әлеуметтік топтарды экономикалық еркіндігіне байланысты пирамидаға тізбектеп шығады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | https://www.youtube.com/watch?v=Wq0NdULWyGI қазақ елі «хан, бай» және т.б. атаулары жазылған карточкалар, ноутбук Левшин А.И. Описание киргиз-казачьих, или киргиз-кайсацких, орд и степей. – Алматы: «Санат», 1996. |
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | Қазақ хандығының әлеуметтік құрылымы. | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-10
Бөлім: | 6.4 XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениетінде халық өмірі қалай көрініс табады? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.2.1 күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлардың тарихи дереккөзі ретіндегі маңыздылығын айқындау | |
Сабақтың мақсаты | Оқушылар ХҮІ–ХҮІІ ғасырлардағы қазақтың рухани мәдениетінің дамуы туралы түсінеді; |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
Ұйымдастыру кезеңі | Қызығушылықты ояту Оқушыларға «Кеңес» күйін тыңдатар алдында келесі сұрақтарды беру:
Сабақ тақырыбына жетелеп, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерін таныстыру. | Оқушылар күйді тыңдап,сқрақтарға өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы «Кеңес» күйі аудио | ||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс «Саусақ ұшындағы білім» әдісі арқылы оқушылардың ұғымдарды қаншалықты білетіндіктерін кестеге мысалдарды орналастыру арқылы анықтайды. Анықтама жазылған кестені слайд арқылы көрсете отырып, ұғым атауларын анықтату.
ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. Зерттеу сұрағы 1. Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырлар сол замандағы тарихи оқиғалар туралы қандай ақпарат береді? 2. Күй, аңыз, шежіре, эпостық жырларда халықтың рухани-материалдық өмірі қалай бейнеленеді? Оқушыларға дереккөздер ұсынып, критерийлер бойынша рөлдік ойынды сомдату. . 1.Алаша хан немесе Жошы хан туралы аңыз желісінде тарихи оқиғалар туралы ақпарат береді. 2. Жырдағы батырлар образын, халықтың тұрмысын бейнематериалдардан үзінді көру арқылы бейнелейді. Мысалы; Қобыланды, Алпамыс, Ер Тарғын, Ер Сайын батырлар жырынан үзінді) 3.Өтеміс қажының «Шыңғыснама» шығармасындағы аңыз кейіпкерлерін сомдайды. ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді | Мәтінмен жұмыс Дискрипторлар: - Анықтама жазылған кестені слайд арқылы көрсете отырып, ұғым атауларын анықтайды, -тарихи кезеңдердегі рухани мәдениетімізге талдау жасайды; Критерийлері: 1.Тарихи кезеңді аша білуі. 2.Кейіпкер бейнесін сомдай білуі. 3.Актерлік шеберлігі. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | БАБАЛАР СӨЗІ: Алаша хан, Жошы хан туралы аңызhttp://www.inform.kz/kaz/article/2830509 |