ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 03.12.2023
Просмотров: 91
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қорытынды | Кері байланыс « БББ» кестесі.
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||
Үй тапсырмасы | XVI-XVII ғасырлардағы қазақтардың рухани мәдениеті. | | | |
Қысқа мерзімді жоспар-11
Бөлім: | 6.4 XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | XVI - XVII ғасырлардағы қазақтардың материалдық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Неліктен киіз үй көшпелілердің материалдық мәдениетінің ең жоғарғы үлгісі деп саналады? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.2.2.5 көшпелілердің қолданбалы өнердегі жетістіктерін сипаттау | |
Сабақтың мақсаты | Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Сәлемдесу,түгелдеу, жайлы орта ұйымдастыру. Ой шақыру:Оқушыларға киіз үй туралы қысқаша бейне ролик көрсету.
Киіз үйдің шығу тарихына қысқаша шолу жасау. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясыhttp://e-history.kz/kz/contents/view/2032 |
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Зерттеу мен талқылау Тапсырмалар:
Интерпритация «Неліктен киіз үй көшпелілердің материалдық мәдениеттің ең жоғарғы үлгісі деп саналады?» деген сұраққа өз жауаптарын ауызша түрде дайындап, өзара талқылайды. ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. Венн диаграммасы: Қазақтың киіз үйі мен қазіргі үйдің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтау. Қазақ ұлттық киімдерінің ерекшеліктерін көрсету мақсатымен танымдық ойын. «Бұл не және кімге қатысты?» деген жарыс өткізу. Киіз үйдің бүгінгі күнгі мәнін анықтау мақсатында сынып оқушылары ой – пікірімен бөліседі. Бағыттаушы сұрақтар: - Бүгінгі күні киіз үйді қай жерден көруге болады? - Қазіргі күні киіз үйдің қажеттілігі бар ма? - Қазіргі заманғы сәулет өнерінде киіз үйдің элементтерін қолдануға бола ма? болса қалай? Шығармашылық тапсырма «1 минуттық эссе» ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Мәтінмен жұмыс Дискрипторлар: - киіз үйдің құрылысы анықтайды; - киіз үйдің құрылысының мәні мен мағынасына талдау жасайды; Дискриптор: - Қазақтың киіз үйі мен қазіргі үйдің айырмашылықтары мен ұқсастықтарын анықтайды; Сыныптан бір оқушы ортаға шығып, ұсынылған суретті өзге оқушыларға көрсетпей, атын жасырып тұспалдап айтады. Жауабын тапқан оқушы келесі суретті алып жалғастырады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Бармақпен» | http://www.youtube. com/watch?v=xqGd4p52aj8 Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010. Казахи: историко-этнографическое исследование. – Алматы, 1995. Сейдімбек Ақселеу.Қазақ әлемі. Этномәдени пайымдау. –Алматы «Санат» 1997 ж. |
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | Киіз үйге байланысты мақал – мәтелдер жинау | | | |
Бөлім: | 6.4 XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы. Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі неде? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Көшпелілердің қолданбалы өнер жетістіктерін сипаттау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: Зерттеу сұрақтары:
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар суреттер бойынша өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы http://www.youtube. com/watch?v=n1ou0nx7sdk http://e-history.kz/kz/video/ view/289#scontent (Жылқылар туралы) |
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс Жылқының қасиеттерін анықтау үшін келесі критерийлер арқылы жұмыс.
Зерттеу мен синтездеу.
ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. Жылқы малының қазақтардың әлеуметтік өмірінде зор орын алады және бүгінгі күні қандай рол атқарады, қандай ұлттық ойындарда жылқы малын пайдаланады? Мысалдар келтіру.
Оқушыларға келесі цитатаны ойлануға беріңіз: «Батыр сол кезде батыр болады, өзіне лайықты жан серігі – әскери атын тапқан кезде. Бұған дейін ол қаншама жойқын күшін көрсетіп, ерлік жасағанымен батыр деп саналмайды». ЕББҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды. -Цитата не туралы? Осындағы басты идея қандай? Ертеде қазақ халқында батырлардың өзіне сай аты болуы шарт болған, мысалы Тарихта аламан батырларға сай қандай аты аңызға айналған аттарды білеміз? Бөгенбайда - Нарқызыл, Абылай ханда - Алшаңбоз, Қабанбайда - Қубас ат, Райымбекте – Көкойнақ «Тұлғаны тану» Батырлардың есімдерін тақта арқылы көрсетіп, оларға тиесілі аттарын табуы қажет. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі | Дискрипторлар: - жылқы өнімінің емдік қасиеттерін анықтайды; -басқа малдардан артықшылығын ажыратады; Дискрипторлар: - Жылқы малының қазақтардың әлеуметтік өмірінде маңыздылығына талдау жасайды; Оқушыларға цитаталар бойынша мәліметтер береді. Батырлар аттарының маңызы және қызметі неде болғаны туралы талқылайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | 1.Қазақ жылқысының тарихы., Тоқтабай А.У Алматыкітап, 2010 ж. 2. З.С.Сейітов. «Қымыз шұбат». – Алматы: Қайнар баспасы, 2005. 3. Қ.Бозымов. «Жылқы және түйе шаруашылығы». – Алматы: Қайнар баспасы, 1993. 4. Матюхин З.П.Тамақтану, гигиена және физиология негіздері (Қымыз). – А: Просвещение, 1999 5. Жылқы жайлы жөн – жосық. http://adyrna.kz/?p=4480http: //www.minber.kz/2010/01 6. Қадыров Р.Х., Шакиева Р.А. Жылқы еті -шипалы тағам. – А: «Қайнар», 1991 |
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект |
Үй тапсырмасы | «Жылқы-ер қанаты» Эссе | | | |
Бөлім: | 6.4 XVI - XVII ғасырлардағы экономика мен мәдениет | |
Педагогтің аты-жөні: | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Қазақтардың дәстүрлі шаруашылығы. Зерттеу сұрағы: Көшпелілердің дәстүрлі шаруашылығының ерекшелігі неде? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.4.1.2 көшпелілердің шаруашылық өмірінің ерекшеліктерін анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Берілген бөлімде мал шаруашылығы төрт түліктің бірі жылқы туралы, оның жалпы адамзатқа пайдасы қажеттілігі қарастырылады. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой шақыру: Миға шабуыл: Төрт түлік малды атау Жылқының адам өміріндегі маңызы туралы сұрақтар Сурет арқылы тақырыпты ашу Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | http://e-history.kz/kz/scorm/course/148 Мұғалім презентациясы | ||||||||||||||||||
Жаңа сабақ | Мәтінмен жұмыс 1 тапсырма. Жылқы мен адам арасында қандай байланыс бар ? Қазақтар үшін қандай маңызы болды ? Жылқының еті мен сүтінің қандай емдік мәні бар? Сақ заманының жылқыларының ерекшелігі неде ? Түркілердің қандай әскерінің қуаты жоғары болды? Елтаңбада берілген бейнені суреттеңіз? Қалай ойлайсыз, неліктен қазақ халқында жылқы малына құрмет көрсетіледі? ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. Сөз тіркесінің мағынасын табыңыздар: «Адам жылқы –мінезді»деген сөз тіркесі арқылы адаммен жылқы арасындағы байланысты анықтаңыз. Тай атқа, ат мұратқа жеткізер– ежелгі қазақ тайпаларының алғашқы қасиетті малы, «асыл текті жануар» деп атауының мәні. 2.тапсырма (Дәптерге толтырады) Б «Жылқы туралы» бейнематериалдын негізінде ақпараттық органайзерді толтырады
3 тапсырма.(зерттеу мен талдау) Мәтінмен жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Берілген мәтінмен өз біліміңе сүйеніп, төмендегі тапсырмаға дәйектеме келтіріп, оны деректермен дәлелдеңіз
ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады. | Дескрипторлар: - Жылқы мен адам арасында бпайланысыне анықтайды; - Сақ заманының жылқыларының ерекшелігін ажыратады; -Қымыздың,саумалдың қасиеті -Тазалыққа бейімдігі,тебіндеп жайылуы Оқушылар «Жылқы туралы» бейнематериалдын негізінде ақпараттық органайзерді толтырады Оқушылар берілген мәтінмен өз біліміңе сүйеніп, төмендегі тапсырмаға дәйектеме келтіріп, оны деректермен келтіреді; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» «Бармақпен» | Жылқы туралы https://www.youtube.com/watch?v=DmxS1y_0hRs http://e-history.kz/kz/video/view/289#sconten Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. ІІ том. Атамұра, 2010 Презентация мен мәтін беріледі Исмагулов О.И. Население Казахстана от эпохи бронзы до современности. Алма-Ата, 1970. Толыбеков С. Қазақ шежіресі. – Алматы: Қазақстан, 1992. Түрлі түсті қағаз, фломастер, стикерлер | ||||||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | ||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Ақтамберді жыраудың «жылқы туралы» жырын зерттеу, сондай-ақ тірек сөздерді қолданып эссе жазу. | | | |
Бөлім: | Өлкетану | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып:5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлері | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 6.3.1.12 туған өлке тарихының қазіргі кездегі куәгерлерінің ерлік істері мен еңбегін сипаттау | |
Сабақтың мақсаты | Нақты адамдардың істеген жақсылықтарын бағалауды; - Өзінің Туған жерін қолдау үшін не істеуге болатынын үйренесің; - Жомарттық, жақсылық жасау туралы жұппен, топпен, ұжыммен жұмыс жасай отырып, мәліметтер жинақтау. |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі | Ой қозғау: Тірек сөздер: демеушілік, меценат, қайырымдылық, жақсылық , жомарттық Қосжазба күнделік толтыру
Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. | Оқушылар демеушілік, меценат, қайырымдылық, жақсылық , жомарттық тірек сөддерін қолдана отырып,өз жауаптарын ұсынады | мадақтау | Мұғалім презентациясы | |||||||||||||||
Жаңа сабақ | -Бүгінгі сабағымыздың зерттеу сұрағы: - Қазақтың жақсы қасиеттерінің асылы жомарттық, кеңпейілділік екенін білесің бе? Ой қазына.Тапсырма Өлкенің дамуына үлес қосып жүрген қандай азаматтарды білесіңдер?- Болашақта туған өлкеңнің өркендеуіне қандай үлес қосар едің? - Осы жайлы ақпарат жинап, таныстырылым жаса. Ойқазына. «Қазіргі күннің жомарт жүректі демеушілері» Өзіңді демеуші немесе меценат деп есепте. Қандай да бір өнер түрін дамытуға қалай демеушілік көрсетесің? Кестені дәптеріңе толтыр.
«Жылуы жоқ үйден без, қайырымы жоқ биден без» Мақалдың мағынасын жұбыңмен талдап, негізгі идеясын ашыңдар. ЕББҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; Интерпритация - Қазіргі патриот рухы қалай дәріптеледі? • - Тәуелсіз Қазақстанда демеушілердің, меценаттардың жасаған жақсылықтары қаншалықты бағалануда ? ЕББҚ оқушылар маңызды тірек сөздерді жазып алады; | Критерийлері: •Бала дүниетанымын кеңейтеді. •Нақты адамдардың істеген жақсылықтары туралы және өзінің туған жерін қолдау үшін не істеуге болатынын біледі. -Жомарт адам қайрймдылық пен адамгершілікті биік ұстап, жаны жаралыжанның жасын сүртіп, қолдан келген жәрдемін ұсынып, достық пейілдерін танытады дегенді түсінеді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» «Екі жұлдыз,бір ұсыныс» | Ақпараттық мәтін Тақырыптық кесте Дискуссиялық карта Сәйкестендіру кестесі Карта Үлестірмелі карточкалар | |||||||||||||||
Қорытынды | Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; | А4, конспект | |||||||||||||||
Үй тапсырмасы | «Қайырымдылық адам жанының нұры» атты тақырыпта эссе жаз. | | | |