Файл: Блім 3 Апаратты электронды кестелерде деу.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 37

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім 3 Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу

Күні: 12.01.2023 ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Такен Р.Н.

Сынып 7 а, ә

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Файлдармен жұмыс жасау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.3.1 Python программалау тілінде файлды оқу және жазу

Сабақтың мақсаты

Барлығы:

Python - бағдарламасында процедуралар мен функцияларды бір-бірінен ажыратып, өмірмен байланыстыра алады.

Басым бөлігі

Python- бағдарламасында процедуралар мен функцияларды қолданып, мәтіндік файлдан оқу үшін код жазады.

Кейбірі:

Python - бағдарламасында мәтіндік файлдан оқу үшін және мәтіндік файлға жазу үшін кодты жаза алады.

Бағалау критерийі

Python - бағдарламасында процедуралар мен функцияларды қолданып, мәтіндік файлдан оқу үшін код жазады

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы


Сәлемдесу
«Суреттер сөйлейді»

Мақсаты:Студенттердің топта жұмыс жасау, әлеуметтік қарым-қатынас жасай білу дағдыларын қалыптастыру.

Нұсқаулық:

Студенттер әртүрлі файлдарды жинақтау арқылы (мәтіндік, кестелік, графикалық) берілген суреттер бойынша 3 топқа бөлінеді:

1 топ – мәтіндік файл.

2 топ – кестелік файл,

3 топ – графикалық файл.

«silent debit» әдісі.

Оқулықпен жұмыс.

Мақсаты: Оқулықтағы берілген тапсырма арқылы өз ойларын сурет салу арқылы жеткзіп, сөйлей білу дағдыларын қалыптастыру.

Нұсқаулық: Материал арқылы постер құрады.

Дескриптор:

  • Open, close функциясының жазылу түрін көрсетеді

  • ‘r’, ‘w’, ‘a’ файлды ашу режимдеріне анықтама береді

  • readline функциясына анықтама береді және жазылу түрін көрсетеді

Өзін – өзі бағалау


Үлест. материал.

Оқулықпен жұмыс

Сабақтың ортасы



Компьютердегі тәжірибелік жұмыс

Мақсаты: Теорияны практикамен ұштастыру, алған білімдерін тәжірибеде қолдана білу.

(Қауіпсіздік ережелерін еске түсіру)

ҚБ.

1 тапсырма. Кіру файлында (input.txt)) латын әріптерінен тұратын s жолы берілген. Осы жолдағы әртүрлі әріптердің санын анықтап, шығу файлына (output.txt) жаз.

Есепті шешудің негізгі идеясы: бос жол аламыз. Программада (5-код) оны t мен белгілейік. Енді s жолындағы әрбір символды t жолынан іздейміз. Егер ізделінген символ кездеспесе, онда символды t-ға қосамыз. Жауап ретінде файлға t жолының ұзындығын берсек жеткілікті.



Дескриптор:

  • Кіру файлында (input.txt)) функцияларды пайдаланады

  • Шығу файлына (output.txt) функцияларын қолданады

  • Жауабын экранға шығарады .

Белгіше арқылы өзін – өзі бағалау

Саралау тапсырмалары:

Мақсаты: студенттердің жаңа тақырыпты игеру деңгейін анықтау, барлық оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру.

Дескриптор: барлық студенттер операторлардың сипаттамасын жаза алады.

А-деңгей Мына операторлардың сипаттамасын бер.(+; -; /; ; //, **)

В-деңгей

d=85

a=d//10#=8

b = d % 10 # = 5 енгізіп, нәтижелерін алыңыз.

С-деңгей Екі бүтін санды а және (a < b) енгізетін, және [a,b] аралығынжа 5 кездейсоқ бүтін сандарды экранға шығаратын бағдарлама жазыңыз.




Сабақтың соңы


Кері байланыс:

Мақсаты. Студенттердің қажеттіліктерін анықтау, талдау, сыни ойлау, рефлексия жасай білу дағдыларын қалыптастыру

Нұсқау. «LearningApps.org» бағдарлама ортасында бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жетістік баспалдағы арқылы белгілейді.

  • Жақсы түсіндім

  • Түсіндім

  • Сұрағым бар

  • Мүлдем түсінбедім

Үй тапсырмасы: « Жұп сандарды анықтау» кодын құру

https://learningapps.org/






Жаттығу «Әйнектегі белгі» (Э.С.Аветисов)

Жаттығушылар көзілдірікпен терезе әйнегінен 30-35 см арақашықтықта тұрады, көз алдарына белгілер пайда болады /3-5 мм/

 

 

Алыстан сол белгіге көзімізбен қарай отырып, басқа заттардың пайда

болғанын көреміз. Көзімізді алма – кезек алмастыра отырып, бірде

әйнектегі белгіге қарасақ, бірде затқа қараймыз. Жаттығу күніне екі рет 25-30 күн аралығында орындалады.

Егер де осы уақыт аралығында қалыпты нәтиже болмаса, жүйелі түрде үзіліс жасай отырып 10-15 күн орындау керек.

Алғашқы екі күнде жаттығу уақыты – 3 минут болса, келесі екі күн – 5 минут, қалған күндері – 7 минуттан орындалады.