Файл: рметті ріптес 20232024 оу жылына дейін аманесен болайы! І тосан Дние жзі тарихы. 10 сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 04.12.2023
Просмотров: 34
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||
Бөлім: | Ғылыми революция | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | 4-бөлім Мәдениеттің дамуы Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.3.4 -қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру; | |||||
Сабақтың мақсаты | 10.4.3.4 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру; | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтарды трансформациялау мәселесі Сабақтың басында жасауға мән беру: - оқушылардың назарын аудару - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау/ЦО - оқушылардың "жақын даму аймағын" анықтау, сабақ соңында күту Оқушыларға қазіргі қоғамды сипаттайтын карикатуралардың бірін көрсетіңіз. | Оқушылар өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Қазіргі әлемнің ақылсыздықтары туралы карикатуралық иллюстрациялар. http://cameralabs | ||
Жаңа білім | Қазіргі адамның адамгершілік құндылықтары туралы алдыңғы сабақтардан алған білімдерін пайдалана отырып, талқылауды келесі сұрақ бойынша өткізіңіз: ЕББҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды - Қоғамның тұрақты және тұрақты дамуы үшін қандай жалпыадамзаттық құндылықтар қажет? Оқушыларға қазіргі әлем құндылықтарының өзгеру салдарын көрсететін карточкалар жиынтығын беріңіз. Оларға қазіргі қоғамның сипаттамасына сәйкес келетіндерді таңдауды ұсыныңыз. Оқушылар дайындаған қазіргі қоғамның сипаттамасын талқылаңыз. Сұраңыз қорытынды жасауға, мұрагердің мұраның келесі сұрақтарға: - Мұндай қоғам өз дамуында тұрақты және тұрақты бола ма? Неліктен? - Бұл мәселенің шешімін сіз ұсына аласыз ба? Оқушыларға қоғамның тұрақты дамуы туралы ресурстар беріңіз. Оларға мұндай қоғам қалыптасып, оларды қысқа мерзімді, орта мерзімді және ұзақ мерзімді етіп бөлуі мүмкін себептер мен факторларды анықтауды ұсыныңыз. Оқушыларға осы шарттарды іске асыруға қабілетті қоғамның сипаттамасын сипаттауды ұсыныңыз. ЕББҚ оқушыға тапсырмаларды орындау үшін уақытты шектемелмей, оқушы жазуын соңына дейін бітіруіне мүмкіндіктер жасалады. | Мәтінмен жұмыс Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Оқушылар адамның адамгершілік құндылықтары туралы сипаттайды; - әлем құндылықтарының өзгеру салдарын анықтайды; - қоғам өз дамуында тұрақтылығына талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: - Қазіргі адамның адамгершілік құндылықтары туралы сипаттайды; - әлем құндылықтарының өзгеру салдарын анықтайды; - қоғам өз дамуында тұрақтылығына талдау жасайды; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Тұрақты даму: тұжырымдама, қағидаттар, мақсаттар http://csrjournal.com/ustojchivoe-razvitie-koncepciya-principy-celi Тұрақты даму қағидаттары http://www.ievbras.ru/ecostat/Kiril/Library/Book3/Ea5-2.html | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтарды трансформациялау мәселесі | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Кері байланыс - не білдім, не үйрендім - не түсініксіз қалды - немен жұмыс істеу қажет | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Дүниежүзі тарихы | |||||
Бөлім: | 4-бөлім Мәдениеттіңдамуы 4.3. бөлімшеҚазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 10 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 10.4.3.5 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау; 10.4.3.6 болашақтағы адамның моральдық бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжау | |||||
Сабақтың мақсаты | - болашақ адамның адамгершілік бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының мүмкін жолдарын болжау | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.Сабаққа назарларын аудару Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Ұлттық-мәдени дамуға жаһанданудың әсері. Сабақтың басында жасауға мән беру: - оқушылардың назарын аудару - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау - оқушылардың "жақын даму аймағын" анықтау, сабақ соңында күту оқушыларға әртүрлі елдердің авторларының музыкалық шығармаларынан үзінділерді тыңдауды ұсыныңыз. Мәселені талқылаңыз: - Бүгін жабық қоғамда өмір сүру қаншалықты мүмкін? | Оқушылар Ұлттық-мәдени дамуға жаһанданудың әсері туралы өз жауаптарын ұсынады ЕББҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | "Қоғам өмірінің жаһандануы" тарихы бойынша Презентация" | ||
Жаңа білім | Оқушыларға алдыңғы сабақта жасаған заманауи қоғамның сипаттамасын және бұрын қарастырылған ұлттық құндылықтарды еске түсіріңіз. Оларға талқылауды ұсыныңыз: - Бұл сипаттамалардың ұлттық тиесілігі бар ма? Неліктен? - Олар қандай процестің салдары болып табылады? ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді Оқушылардан ментальды карта жасауды сұраңыз, онда олар жаһандану процесі мен қазіргі қоғамның сипаттамалары арасындағы өзара байланысты көрсете алады. Олар қоғамда ұлттық және мәдени айырмашылықтарды жойып, оларды нивелирлеуге әкелетін құралдарды көрсетуі қажет. Оқушылардың менталдық картасын және сұрақ: жаһандану ұлттық мәдениеттің дамуына тек қана теріс сипатқа ие бола ма? оқушыларға мәдениет саласындағы жаһандануды ақтайтын жарнамалық проспектіні жасауды ұсыныңыз. ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды | Мәтінмен жұмыс Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі Оқушылар ұлттық құндылықтарды туралы сипаттайды; - қоғамда ұлттық және мәдени айырмашылықтарды ажыратады; - жаһандану ұлттық мәдениеттің дамуына талдау жасайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Дескриптор: - ұлттық құндылықтарды туралы сипаттайды; - қоғамда ұлттық және мәдени айырмашылықтарды ажыратады; - жаһандану ұлттық мәдениеттің дамуына талдау жасайды; ЕББҚ оқушы өз таңдауы бойынша қалаған сұрағына жазбаша жауап жазады. ЕББҚ оқушыға мадақтау арқылы қолдау көрсетіледі. | Жаһандану әсерінің оң және теріс жақтары http://www.konspekt.biz/index.php?text=53451 Қазіргі заманғы жаһандану мысалдары | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Кері байланыс «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын .... Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |