Файл: Бекітемін за мерзімді жоспар блімі.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 29

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Бекітемін:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.2А Функция. Функция графигі



Мектеп: Мичурин “мектеп-балабақша-бөбекжай” кешені

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Канатбаева Фатимат Абзаловна

Сынып: 7

Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны: жоқ

Сабақтақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

7.4.2.4

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Сабақмақсаттары

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Бағалау критерийі

-екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу алгоритмін біледі;

-екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешеді;


Тілдікмақсаттар

Оқушылар: айнымалылар,сызықтық теңдеу,теңдеулер жүйесі, функцияның графигі,түзулердің жазықтықта орналасуы, мәндес теңдеу, аксиома,сызықтық функция ұғымдарын тұжырымдайды.

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің қандай әдістерін білесіздер?

Құндылықтарға баулу

жалпыға бірдей еңбек қоғамы


Пәнаралықбайланыстар

Физика7сынып (бірқалыпты түзу сызықты қозғалыс), информатикада графиктерді салу.

Алдыңғы білім


Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің әдістері.Сызықтық функция. Жазықтықта түзулердің өзара орналасуы.


Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

/5 мин/

Сабақтың ортасы
15 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды топқа бөлемін (А,В, С, D төрт топқа бөлемін,А1,В1,С1,D1 жақсы оқитын оқушыларға таңдалып,қалған оқушыларға А2,В2,... таңдау арқылы)

Үй тапсырмаларын орындалуын бақылау. Геогебра бағдарламасы арқылы д ұрыс жауаптармен өзін-өзі тексеруді жүргізу.

Қиындық туғызған тапсырмаларды талдау.
Білімді жаңғырту. 6 сыныптан екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі,оны шешудің тәсілдерін еске түсіру.

-екі айнымалысы бар сызықтық түрдегі теңдеудің жалпы түрі қандай?

- мұндағы а,в,с және х, у –тер қалай аталады?

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің қандай әдістерін білесіздер?
Сабақтың тақырыбымен, мақсаттарымен таныстыру

Ойлан, жұптас,топтас,бөліс тәсілі арқылы.

Әрбір оқушыға координаталық жазықтық салынған мөлдір пленка мен екі айнымалысы бар теңдеу жазылған карточка ұсынамын. Пленкада әрбір оқушы өз теңдеуінің графигін бейнелейді. Жанында отырған оқушымен жұп құрады да, өз теңдеулерінен жүйе құрастырады. Мөлдір пленканы беттестіріп, құрастырған жүйенің графиктік шешімін табады. Оқушылар өз дәптерлеріне шешімдерін орындайды.

Әрі қарай алынған тәжірибенің негізінде оқушылар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің алгоритмін құрады.

Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешудің алгоритмі

  1. Екі теңдеуді де сызықтық функция y = kx + b түріне келтіреміз.

  2. Әрбір функция үшін мәндерді есептеу кестесін құрамыз.

  3. Функциялардың графиктерін бір координаталық жазықтықта саламыз.

  4. Графиктердің қиылысу нүктесінің координаттарын теңдеулер жүйесінің жауабы деп жазамыз.

Берілген тапсырмалар орындалып болған соң әр топ өз жұмыстарын сыныптастарына түсіндіреді. Топтық жұмыс аяқталғаннан соң оқушылар орындаған тапсырмаларының нәтижесіне сүйене отырып, мұғалімнің қойған сұрағына негіздей отырып, ортақ тұжырым жасай алулары керек.

Сыныппен жұмыс (жалпы сұрақ)

  • Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, осы теңдеулер жүйесінің неше шешімі болады?

  • Сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешкенде, қандай жағдайда жүйенің шешімі болмайды?

  • Теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер беттесетін болса, осы теңдеулер жүйесінің шешімі қандай болмақ?


Осындай түрдегі сұрақтардан соң оқушылардың жалпы ойларын түйіндеп, теориялық материалдарды беру.

  1. Егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, онда теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады.


Егер теңдеуіндегі болса, онда түзулер қиылысады.


  1. Егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер өзара параллель болса, онда теңдеулер жүйесінің шешімі болмайды.


Егер теңдеуіндегі болса, онда түзулер параллель орналасады.


  1. Егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер беттесетін болса, онда теңдеулер жүйесінің шексіз көп шешімі болады.


Презентация 1

Флипчарт 1 мысылдар арқылы түсііндіру

тақырыбы



5 мин


3 мин

5 мин

5мин


Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін гарфиктік тәсілмен шешу бейне сабақ көрсету

Тест тапсырмаларын орындау топтық жұмыс
Сергіту сәті

Қарлы кесек ойын. Оқушылар бір- біріне сұрақ қою. /қағаздан жасалған қарды лақтыру арқылы/
Есептер шығару .Жеке жұмыс №24.6есеп Интербелсенді тақтадағы Activstudio программасын пайдалану арқылы.

Жеке жұмыс. Қалыптастырушы бағалау

Дескриптор арқылы келесі сабаққа жоспарлаймын



Білім лэнд

видеотүсіндірім

тест


оқулық

қосымша1



1 мин

1 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді

Рефлексия:

Бүгінгі тақырыпты түсінбедім ……………………………………………………

Бүгінгі тақырыпты түсіндім есептер шығара аламын

………………………….

Бүгінгі тақырыпты түсіндім, өзгеге түсіндіре аламын……………….

Үй тапсырмасы

Берілген теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз.

№24.6

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешудің басқа да әдістері бар ма?







Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәне қауіпсіздіктехникасыныңсақталуы

Оқушыларды топқа бөлгенде қабілеті жоғары оқушылардың әр топқа бөлінуіне жағдай жасау.Топтық жұмыс арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар беру арқылы жаңашыл ой туындауына түрткі болу.

Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында топтық жұмыс арқылы оқушы-лардың бірлескен әрекетін бақылау, бір-бірін бағалау арқылы жетістіктерін айқындау,мадақтау арқылы кері байланыс жасайды.

Әр оқушының оқу мақсатынажеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану

«Борт журналы» әдісі (жазбаша)






Сабақ бойынша рефлексия


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
.
Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



\\\\Қосымша 4

Пән: Математика

Сынып: 7

Бөлім: 7.2А

Оқушының аты-жөні:

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу

Оқыту мақсаты:

7.4.2.4

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелерін графиктік әдіспен шешу

Бағалау критерийі:-екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу алгоритмін біледі;

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешеді;


Тапсырма 1

Теңдеулер жүйелерін графиктік тәсілмен шешіңдер:




ДескрипторларБілім алушы

-у-ті х арқылы өрнектейді;

-кесте құрып,графигін салады;

-теңдеулер жүйесінің жауабын жазады.

1 тапсырма

Теңдеулер жүйесін графигімен сәйкестендіріңіз жауабын жазыңыз:



A



B



C



D



1____ Жауабы:

Дескриптор: Білім алушы

  • теңдеулер жүйесін графигімен сәйкестендіреді;

  • теңдеулер жүйесінің жауабын жазады.