Файл: Пн Информатика Cынып 5 Кні.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 04.12.2023

Просмотров: 54

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пән   Информатика    Cынып  5 Күні  22.02.2023ж

Мектебі

61 жоббм кмм

Сабақтың тақырыбы:

Роботтың сызық бойымен қозғалысы. 2-сабақ.

Оқу мақсаты

5.3.3.3 – робот қозғалысын ұйымдастыруға арналған түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Түс датчик жұмыс істеу принципін түсінеді.

Көптеген оқушылар:

Роботтың сызық бойымен қозғалатын жарысының талаптарын біледі.

Кейбір оқушылар:

Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программа құрастырады


Тілдік мақсат


Оқушылар: Моторлар мен датчиктерді қосу. EV3-ді компьютерге қосуды біледі.

Негізгі сөздер мен тіркестер: «Program» сөзі «Srednii_Motor». Enter пернесі

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: қазақ т

Талқылауға арналған тақырыптар: Робот дөңгелегі 480 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек?

Робот дөңгелегі 53 градусқа айналу үшін қанша рет айналым жасау керек?

Робот дөңгелегі 8.7 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек?

Робот дөңгелегі 2.6 айналым жасау үшін қанша градусқа айналу керек?

Сіз неліктен .....екенін айта аласыз ба?

Алдыңғы оқу:

Алдыңғы жобаңызды ашыңыз. «Srednii_Motor» атты бағдарламаны құру.

Жаңа бағдарламаны құру үшін төмендегі тапсырмаларды орындаңыз:

1. «+» батырмасын басыңыз. Ол проектке Бағдарламаны қосу (Add Program/Experiment) дегенді білдіреді.

Жаңа бағдарламада СТАРТ блогы бар.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Баға-лау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.



1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

2




Сабақтың ортасы

15 мин

5 мин
5 мин

10 мин


Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Видоны көреміз: https://youtu.be/D6ZX2eNYlqI

Роботқа екі түс датчигін орнатамыз. Робот Цвет (түс) және Яркость отараженного цвета режімдерін пайдаланып қара сызықытың бойымен қозғалады.

Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалуы алгоритмі:

  • Егер роботтың екі түс датчигі де ақ алаңды көрсе, онда робот алға қозғалады. Еер түс датчиктерінің бірі ақ, екіншісі қараны көрсе, онда ол аққа бұрылады.

  • Егер екі түс датчигі қара сызықты көрсе, онда робот «қиылыста тұрмын» деп есептейді.

Көрсетілім. Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасы.

Программаны құрастырып болған соң, роботқа жүктеп тексереміз. Программа құрудағы қателер робот арқылы тексеріп, тестіленгенде тез анықталады.Роботты іске қосып, оның қара сызық сызылған алаңнан қанша уақытта өтетінін есептейміз.

Қолды түсіру үшін бізге Орташа мотор блогы керек.»

Бағдарламалау палитрасынан Орташа моторды таңдаңыз.

Оны СТАРТ блогына қосыңыз.



Орташа мотор A портына жалғанған


«Айналым саны» 0.20, ал қуаты 41 деп қойыңыз.

Бағдарламаны роботқа жүктеу.Тағы бір орташа блогты бағдарламаға қосыңыз.



Оған «Айналым санын» 0.20, қуатын 20 деп қойыңыз.



Бағдарламаны роботқа жүктеңіз.

Жеке жұмыс. 1-тапсырма.

-Екі түс датчигі бар роботты құрастыру.

Жеке жұмыс. 2-тапсырма.

-Екі түс датчигі бар роботтың сызық бойымен қозғалу программасын тексеру.

Дескриптор:

-екі түсті датчигі бар роботты құрастырады,

сызық бойымен қозғалу программасын тексереді.

Тест құрастыру. Тест тапсырмасын орындау.

1. Робот техникасы дегеніміз не?

А) бұл роботтарды дизайндеуге, құруға, қолдануға және олармен жұмыс істеуге бағытталған механикалық, электрлік және компьютерлік инженерия элементтері бар пәнаралық сала.

Б) дайын Роботтарға жұмыс істетуді үйрету

В) Барлық жауап дұрыс

Г) информатика пәніне қосымша пән

2. Роботты қандай жүйелер басқарады?

А) Бағдарламалық басқару, бейімделме басқару

Б) Зияткерлік басқару

В) Барлық жауап дұрыс

Г) Адамның қатысуымен басқару

Мұғалімді тыңдайды

1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды




3

3
2

Демонстарциялық экран

Компьютер


Сабақтың соңы

5 мин


1.Сабақты қорытындылау

2.Оқушылардан кері байланыс:

барлығын түсіндім

Бір нәрсе түсінемін, бірақ

бәрін емес

Түсінбедім, қайталап қарау қажет

Өзін-өзі бағалау.




Сабақтан алған әсерлерін смайликтер арқылы жіберу.


Үй тапсырмасы

Роботтың сызық бойымен қозғалысы.










Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауәпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.

Құндылықтардағы байланыс

Жаңа тақырыпты түсіну кезінде қабілеті жоғары оқушылар үлгермейтін оқушыларға көмектеседі.

Бағалау оқушылады бақылау арқылы,оқушылардың жауап-тарын тыңдау арқылы, практи-калық жұмысты орындау кезінде бір-бірін бағалау арқылы.

Қозғалыс қимылдары. Көзге жаттығу.

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?







Жалпы баға

Сабақтын қандай екі кезені жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1:

2:

Сабақ туралы не білдім немесе немесе кейбір оқушылардын жетістіктері /қиындықтары. Келесі сабақта назарды неге аудару керек?