Файл: Тжірибе бойынша бадарлау конференциясына атысу Мектепті йымды рылымымен танысу.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 109
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
1. жаңа материалды өз бетінше түсініп, меңгеру дағдыларын қалыптастыруға;
2. кері байланыс пен қателік диагностикасына бақылау жасауға;
3. оқу материалын меңгеру процесінде оқытуға;
4. оқу әрекетінің мәдениетін қалыптастыруға арналған.
Сабақ барысында мұғалім оқушылардың назарын сабаққа аударуға тырысады, гаджеттерді пайдалануды шектейді, сонымен қатар сабақ материалын меңгеруді жеңілдету үшін карточкаларды пайдаланады. А қосымшасында мен оқыған ҚМЖ ұсынылды.
Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құру
Мұғалім ұсынған ҚМЖ негізінде мен сабақ жоспарымды жасадым. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын В қосымшасында келтірілген үлгі негізінде құрдым. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрастыру кезінде келесі талаптарды негізге алдым:
1. Пән бойынша оқу бағдарламасына сәйкес келетін оқу мақсатына негізделген сабақтың мақсатын тұжырымдау. Белгілі бір іс-әрекет түріне қандай уақыт кезеңі қажет екенін және жас ерекшеліктеріне байланысты оқушылардың тапсырмаларды орындай алатынын анықтау.
2. ҚМЖ құрастыру кезінде ұсынылған тапсырманың ақыл-ой әрекетінің қандай деңгейлеріне бағытталғанын, сонымен қатар қызметтің барлық түрлерінің біркелкі жүктелуін анықтау.
3. Бірінен соң бірі орындалатын анық және логикалық жүйелі тапсырмалар құрастыру. Оқушының жеке және сыныппен, топпен орындай алатын тапсырмалары.
Менің сабақ жоспарым сыныптағы негізгі нәрселер туралы сұрақ-жауап диалогын құру арқылы ағылшын тілінде сөйлеуге машықтандыруды мақсат етеді. ҚМЖ В қосымшасында берілген.
Шетел тілін оқытатын мұғалімдердің сабақтарына қатысу, олардың педагогикалық тәжірибесі мен жұмыс жүйесін зерттеу, бір сабақты талдау
Практиканың алғашқы 4 күнінде 9-11 сыныптарда 6 сабаққа қатыстым. 05.04. мен және менің университеттегі тобымдағы тағы 4 студент 10-сыныпта өткен ағылшын тілі сабағының артқы жағында бақылап отырдық. Сабақ басында оқушылар мұғаліммен амандасып, кейін орындарына жайғасты. Сабақта жоқ оқушыларды журналда белгілегеннен кейін сабақ басталды деп есептелінеді. Сабақтың алғашқы 10-15 минутында Джагипарова Асемгуль Ерликовна үй тапсырмасын тексеріп, тек ағылшын тілінде сөйледі, осылайша студенттер сабақтың алғашқы минуттарынан-ақ тілдік ортаға тартылып, өткен сабақтардың ауыртпалығы болмады. Үй тапсырмасын тексергеннен кейін мұғалім ұстамды, тиянақты болды, бірақ оқушылар сабақты тыңдамаса не болатынын білгендіктен, олар өздерін әдепті ұстады. Сабақ басталғаннан-ақ оқушылардың кейбірінің ағылшын тілін оқуға деген қызығушылығы бар екенін байқадым, ал кейбір оқушылар ойын ағылшын тілінде еркін білдіре алмағандықтан қысылатыныны көзге түсті. Бірақ мұғалім өз шеберлігімен, оқушылардың деңгейлеріне қарай әрқайсысына дұрыс сабақ беру әдістерін қолдана білді. Жаңа тақырыпқа байланысты ағылшынша сөздерді еске сақтау үшін, сол тақырыпқа ассоциация болатын сөздерді біртіндеп тақтаға жазды. Бұл, шыныменде, керек сөздерді таңдауға, есте сақтауға көмегін тигізеді деп ойлаймын.
Асемгуль Ерликовна сабақты оқушылардың алаңдауға мүмкіндігі болмайтындай және үнемі сабаққа ат салысып отыратындай етіп жоспарлады. 10-сынып бүкіл сабақ бойына оқу процесіне қатысты.
Сабақтың ортасына қарай, әрбір оқушы мұғаліммен қарым-қатынаста болды, түсінбеген жерлерін сұрап, сұрақтарға жауап беріп, ойларын нық айта білді. Содан кейін оқушыларға «What is Space?»(Ғарыш деген не?) тақырыбында оқылым тапсырмасы берілді. Кейін мәтін бойынша тапсырмалар орындалды. Тапсырманы орындау үшін оқушыдар жоспар бойынша мәтінге қатысты сұрақтарға толық, нақты жауап беруі тиіс болды. Сабақта көтерілген сұрақтар: Біздің көзқарасымыз бойынша Ғарыш неден басталады? Неліктен адамдар ғарышта тыныс ала алмайды? Ғарыштың бос бөліктерінде не бар? Ғарышта қашықтықты қалай өлшейміз? және т.б. Сабақтың соңына қарай "Егер сізде ғарышқа ұшу мүмкіндігі болса, оны пайдалана ма едіңіз? Неге?" деген сұрақ төңірегінде сөз өрбіді. Әрбір оқушы өз нұсқасымен бөлісіп, ерекше ойлармен де таныстық.
Оқушылардың барлығын оқу-тәрбие процесіне тартудың арқасында сыныпта жоғары мәдениет, ұйымшылдық пен тәртіп орнады. Сабақ барысында кез келген сылтаумен гаджеттерді пайдалануға және кейбір сөздерді аударып, түсініксіз тапсырманы іздеуге тыйым салынды, оқушы мұндай қиындықтар туындаса мұғалімнен көмек сұрады. Сабақ уақыты ұтымды бөлінді, оқушылар сабақ барысында шаршамады.
Мұғалімнің сабағына талдау жүргізу
Мұғалім бағдарламалық талаптар мен оқу материалының мазмұнын ескере отырып, сабақтың мақсатын дұрыс және негізді белгілеп, анықтады. Сабақтың кезеңдері өзара байланысты және логикалық ретті болды. Бір тапсырмадан келесісіне өту барысында қосымша түсініктемелер қажет болса да, уақыт тиімді пайдаланылды. Ұсынылған тапсырмаларды орындау барысында жеке көпдеңгейлік тәсілді жүзеге асыра отырып, мұғалім тақырып бойынша алған білімдерін бекіту үшін әртүрлі жаттығуларды пайдаланды. Мұғалім оқу іс-тәжірибемізде «Оқушылардың материалды түсінуін бақылауға арналған тест» сияқты дидактикалық әдістерді, сонымен қатар әртүрлі карталар, қосымша материалдар мен интерактивті құралдарды пайдаланды. Мұғалім ақпаратты жақсы меңгеру үшін, білімді есте сақтаудың қосымша құралы ретінде, эмоционалды есте сақтау сияқты қабілеттің дамуына ықпал ететін тірек сигнал ретінде көрнекі материалдарды пайдаланды. Мұғалім айтылымның барлық нұсқаларын да қабылдайды, бірақ сөз соңында ол әрқашан оқушыны тақтаға шығарып, қате айтқан сөздерінің транскрипциясын жазып, оны оқып, жаттықтыруға мүмкіндік береді. Мұғалім әр оқушымен жеке жұмыс жүргізді, сабақ барысында сыныпты аралап, жіберілген қателерді түзетті, содан кейін түзетулермен бірге жақсы баға алуға мүмкіндік берді. Мұғалім тұйық, ұялшақ балалардың ашылып, сабаққа ат салысуымен де жұмыс жасады. Оқушыларды бағалау барысында білімдк игеруде белсенді болған оқушыларға ерекше көңіл бөлінді, дегенмен де өзге оқушылардың да қателерін түзетуге көмек көрсетілді. Бұл оқушырдың ағылшын тілін үйренуге ұмтылуға және мұғалімнің жақсы бағасы мен мақтауын алу үшін барлық сабақтарда белсенді болуға ынталандырады. Ағылшын тілі мұғалімі: Джагипарова Асемгуль Ерликовна
Оқушылар Action for Kazakhstan 10-сынып(Jenny Dooley, Bob Obee) оқулығы бойынша оқыды, онда көптеген иллюстрациялар мен осы жастағы оқушылар үшін өте қызықты тақырыптар бар.
Ағылшын тілінде білім берудің жаңартылған бағдарламасының тұжырымдамасын зерделеу
Бір тәрбиелік іс-шараның жоспар-сызбасын құру
Тақырыбы: «It’s a Wonderful Planet We Live on»
Өткізу формасы: жарыс-ойын
Ойынның мақсаты:
Тәрбиелік міндеттері:
Дамытушылық міндеттері:
Тәрбиелік міндеттері:
Дайындық жұмыстары:
Жабдықтар:
Іс-шара жоспары:
ҚОРЫТЫНДЫ
Мен Савит Нұрсұлу, «№ 17 ұлттық өркендеу орта мектеп-кешені» КММ базасында 03.04-15.04 аралығында «Оқу тәжірибесінен» өттім.
Бұл тәжірибенің мақсаты – университетте оқытылатын әдістемелік пәндер негізінде бойымызда қалыптаса бастауы керек кәсіппен, іскерліктер мен дағдылармен танысу болды. Біз ұстаздық қызметте алғашқы тәжірибе жинақтадық, мұғалімдік мамандыққа басқа көзқараспен қарадық, педагогикалық шеберліктің негізі туралы түсінік қалыптастырдық, сонымен қатар білім беру саласында инновациялық технологиялардың қалай қолданылатынын білдік. Мен өзім үшін мұғалімнің жұмысы негізінен өзін-өзі әрдайым дамытып, өз жұмысы мен оқушылардың еңбегін талдау деген қорытындыға келдім. Оқушылардың назарын аудару және сабақта тәртіпті сақтау қабілеті жоғары оқу орнында алған дағдыларды қолданумен бірге өз бетімен байыпты және тиянақты жұмыс істеуді талап етеді.
Оқытушы Джагипарова Асемгуль Ерликовнаның іс-тәжірибесі негізінде мен оқушылардың тәжірибеде өзін қалай ұстайтынын көрдім. Олар өзін салмақты ұстайды, бірақ сонымен қатар олар өз қызығушылықтарын көрсете біледі және тапсырмаларды орындау кезінде дараланады.
Осы оқу тәжірибесінің арқасында мен ағылшын тілі мұғалімі болу үшін оқу кезінде не нәрсеге ерекше назар аудару керектігін үйрендім, атап айтқанда:
− жоспарлау қабілеті;
− ұйымдастырушылық қабілеті;
− психологиялық сауаттылық;
− теорияны білу және оны практикалық сабақтарда қолдана білу;
− білімді берудің заманауи әдістерін меңгеру;
− сыныпты басқару тәжірибесі;
- ауызша да, жазбаша да сөйлеу сауаттылығы;
− іскерлік этикетпен танысу;
- оқу үрдісін ұйымдастыра білу.
Қосымша А
Short-term plan
2. кері байланыс пен қателік диагностикасына бақылау жасауға;
3. оқу материалын меңгеру процесінде оқытуға;
4. оқу әрекетінің мәдениетін қалыптастыруға арналған.
Сабақ барысында мұғалім оқушылардың назарын сабаққа аударуға тырысады, гаджеттерді пайдалануды шектейді, сонымен қатар сабақ материалын меңгеруді жеңілдету үшін карточкаларды пайдаланады. А қосымшасында мен оқыған ҚМЖ ұсынылды.
Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құру
Мұғалім ұсынған ҚМЖ негізінде мен сабақ жоспарымды жасадым. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын В қосымшасында келтірілген үлгі негізінде құрдым. Қысқа мерзімді сабақ жоспарын құрастыру кезінде келесі талаптарды негізге алдым:
1. Пән бойынша оқу бағдарламасына сәйкес келетін оқу мақсатына негізделген сабақтың мақсатын тұжырымдау. Белгілі бір іс-әрекет түріне қандай уақыт кезеңі қажет екенін және жас ерекшеліктеріне байланысты оқушылардың тапсырмаларды орындай алатынын анықтау.
2. ҚМЖ құрастыру кезінде ұсынылған тапсырманың ақыл-ой әрекетінің қандай деңгейлеріне бағытталғанын, сонымен қатар қызметтің барлық түрлерінің біркелкі жүктелуін анықтау.
3. Бірінен соң бірі орындалатын анық және логикалық жүйелі тапсырмалар құрастыру. Оқушының жеке және сыныппен, топпен орындай алатын тапсырмалары.
Менің сабақ жоспарым сыныптағы негізгі нәрселер туралы сұрақ-жауап диалогын құру арқылы ағылшын тілінде сөйлеуге машықтандыруды мақсат етеді. ҚМЖ В қосымшасында берілген.
Шетел тілін оқытатын мұғалімдердің сабақтарына қатысу, олардың педагогикалық тәжірибесі мен жұмыс жүйесін зерттеу, бір сабақты талдау
Практиканың алғашқы 4 күнінде 9-11 сыныптарда 6 сабаққа қатыстым. 05.04. мен және менің университеттегі тобымдағы тағы 4 студент 10-сыныпта өткен ағылшын тілі сабағының артқы жағында бақылап отырдық. Сабақ басында оқушылар мұғаліммен амандасып, кейін орындарына жайғасты. Сабақта жоқ оқушыларды журналда белгілегеннен кейін сабақ басталды деп есептелінеді. Сабақтың алғашқы 10-15 минутында Джагипарова Асемгуль Ерликовна үй тапсырмасын тексеріп, тек ағылшын тілінде сөйледі, осылайша студенттер сабақтың алғашқы минуттарынан-ақ тілдік ортаға тартылып, өткен сабақтардың ауыртпалығы болмады. Үй тапсырмасын тексергеннен кейін мұғалім ұстамды, тиянақты болды, бірақ оқушылар сабақты тыңдамаса не болатынын білгендіктен, олар өздерін әдепті ұстады. Сабақ басталғаннан-ақ оқушылардың кейбірінің ағылшын тілін оқуға деген қызығушылығы бар екенін байқадым, ал кейбір оқушылар ойын ағылшын тілінде еркін білдіре алмағандықтан қысылатыныны көзге түсті. Бірақ мұғалім өз шеберлігімен, оқушылардың деңгейлеріне қарай әрқайсысына дұрыс сабақ беру әдістерін қолдана білді. Жаңа тақырыпқа байланысты ағылшынша сөздерді еске сақтау үшін, сол тақырыпқа ассоциация болатын сөздерді біртіндеп тақтаға жазды. Бұл, шыныменде, керек сөздерді таңдауға, есте сақтауға көмегін тигізеді деп ойлаймын.
Асемгуль Ерликовна сабақты оқушылардың алаңдауға мүмкіндігі болмайтындай және үнемі сабаққа ат салысып отыратындай етіп жоспарлады. 10-сынып бүкіл сабақ бойына оқу процесіне қатысты.
Сабақтың ортасына қарай, әрбір оқушы мұғаліммен қарым-қатынаста болды, түсінбеген жерлерін сұрап, сұрақтарға жауап беріп, ойларын нық айта білді. Содан кейін оқушыларға «What is Space?»(Ғарыш деген не?) тақырыбында оқылым тапсырмасы берілді. Кейін мәтін бойынша тапсырмалар орындалды. Тапсырманы орындау үшін оқушыдар жоспар бойынша мәтінге қатысты сұрақтарға толық, нақты жауап беруі тиіс болды. Сабақта көтерілген сұрақтар: Біздің көзқарасымыз бойынша Ғарыш неден басталады? Неліктен адамдар ғарышта тыныс ала алмайды? Ғарыштың бос бөліктерінде не бар? Ғарышта қашықтықты қалай өлшейміз? және т.б. Сабақтың соңына қарай "Егер сізде ғарышқа ұшу мүмкіндігі болса, оны пайдалана ма едіңіз? Неге?" деген сұрақ төңірегінде сөз өрбіді. Әрбір оқушы өз нұсқасымен бөлісіп, ерекше ойлармен де таныстық.
Оқушылардың барлығын оқу-тәрбие процесіне тартудың арқасында сыныпта жоғары мәдениет, ұйымшылдық пен тәртіп орнады. Сабақ барысында кез келген сылтаумен гаджеттерді пайдалануға және кейбір сөздерді аударып, түсініксіз тапсырманы іздеуге тыйым салынды, оқушы мұндай қиындықтар туындаса мұғалімнен көмек сұрады. Сабақ уақыты ұтымды бөлінді, оқушылар сабақ барысында шаршамады.
Мұғалімнің сабағына талдау жүргізу
Мұғалім бағдарламалық талаптар мен оқу материалының мазмұнын ескере отырып, сабақтың мақсатын дұрыс және негізді белгілеп, анықтады. Сабақтың кезеңдері өзара байланысты және логикалық ретті болды. Бір тапсырмадан келесісіне өту барысында қосымша түсініктемелер қажет болса да, уақыт тиімді пайдаланылды. Ұсынылған тапсырмаларды орындау барысында жеке көпдеңгейлік тәсілді жүзеге асыра отырып, мұғалім тақырып бойынша алған білімдерін бекіту үшін әртүрлі жаттығуларды пайдаланды. Мұғалім оқу іс-тәжірибемізде «Оқушылардың материалды түсінуін бақылауға арналған тест» сияқты дидактикалық әдістерді, сонымен қатар әртүрлі карталар, қосымша материалдар мен интерактивті құралдарды пайдаланды. Мұғалім ақпаратты жақсы меңгеру үшін, білімді есте сақтаудың қосымша құралы ретінде, эмоционалды есте сақтау сияқты қабілеттің дамуына ықпал ететін тірек сигнал ретінде көрнекі материалдарды пайдаланды. Мұғалім айтылымның барлық нұсқаларын да қабылдайды, бірақ сөз соңында ол әрқашан оқушыны тақтаға шығарып, қате айтқан сөздерінің транскрипциясын жазып, оны оқып, жаттықтыруға мүмкіндік береді. Мұғалім әр оқушымен жеке жұмыс жүргізді, сабақ барысында сыныпты аралап, жіберілген қателерді түзетті, содан кейін түзетулермен бірге жақсы баға алуға мүмкіндік берді. Мұғалім тұйық, ұялшақ балалардың ашылып, сабаққа ат салысуымен де жұмыс жасады. Оқушыларды бағалау барысында білімдк игеруде белсенді болған оқушыларға ерекше көңіл бөлінді, дегенмен де өзге оқушылардың да қателерін түзетуге көмек көрсетілді. Бұл оқушырдың ағылшын тілін үйренуге ұмтылуға және мұғалімнің жақсы бағасы мен мақтауын алу үшін барлық сабақтарда белсенді болуға ынталандырады. Ағылшын тілі мұғалімі: Джагипарова Асемгуль Ерликовна
Оқушылар Action for Kazakhstan 10-сынып(Jenny Dooley, Bob Obee) оқулығы бойынша оқыды, онда көптеген иллюстрациялар мен осы жастағы оқушылар үшін өте қызықты тақырыптар бар.
Ағылшын тілінде білім берудің жаңартылған бағдарламасының тұжырымдамасын зерделеу
Анықтама | Түсіндірме |
Критериалды бағалау | Критериалды бағалау – нақты анықталған критерийлер негізінде оқушылардың іс жүзінде қол жеткізген оқу нәтижелерін күтілетін оқу нәтижелерімен салыстыру процесі. Критериалды бағалаудың мақсаты – бағалау критерийлері негізінде оқушылардың оқу нәтижелері туралы объективті ақпарат алу және оны білім беру үдерісін одан әрі жетілдіру үшін барлық мүдделі қатысушыларға беру. |
Спиральды оқыту әдісі | Оқытудың спиральдық формасы мектептегі оқу барысында күрделене түсетін материалды қайталау дәстүрлі оқыту формаларына қарағанда қазіргі оқушының дамуында үлкен артықшылық береді деп болжайды. Спиральді оқыту әдісі-ең тиімді жаңашыл әдіс. Себебі балалар спиральді мәтінді оқу кезінде шапшаңдықпен, қызығушылықпен және ептілікпен оқиды. |
Оқытудың белсенді түрі | студенттер өз бетінше функционалдық сауаттылықты дамытады, білімді белсенді түрде «шығарады», құрдастарымен қарым-қатынас дағдыларын дамытуға үлкен ұмтылыспен және мәселені шешуге шығармашылықпен қарайды. |
Оқу бағдарламасы | оқу пәнінен берілетін білім мен игерілетін дағдылардың мазмұны мен көлемін және оқу жылындағы орнын белгілейтін құжат. |
Оқу жоспары | оқу орындарында оқу пәндерінің құрамын, оқу жылы бойынша өту тәртібі мен бірізділігін, әр оқу пәніне берілетін уақыт мөлшерін және оқу жылының құрылымын белгілейтін құжат. |
Орта мерзімді жоспар | Орта мерзімді жоспар бүкіл оқу жылының барлық оқу мақсаттарын қамтиды және студенттерге орындау үшін ұсынылатын және осы мақсаттарға жетуге мүмкіндік беретін іс-шаралардың қысқаша мазмұнын береді. |
Қысқа мерзімді жоспар | орта мерзімді жоспардың мазмұнын, олардың егжей-тегжейлі сабақ жоспарларына қалай бейімдеу керектігі туралы нұсқаулық ретінде мұғалімдерге берілген үлгі. |
Деңгейлік дифференциация | Білім берудің тұлғалық-бағдарлы сипатына сүйене отырып, мектеп оқушыларының жақын даму аймағын және ізгілендіру, демократияландырудың іргелі идеяларын ескере отырып, дамыта оқыту принципін жүзеге асыруға бағытталған. |
Бір тәрбиелік іс-шараның жоспар-сызбасын құру
Тақырыбы: «It’s a Wonderful Planet We Live on»
Өткізу формасы: жарыс-ойын
Ойынның мақсаты:
-
1. Санакөкжиегін кеңейту. -
2. Оқушылардың дайындықсыз сөйлеуін, шығармашылық қабілеттерін дамыту. -
3. Пәнді оқуға қызығушылықтарын арттыру. -
4. Оқушылардың ағылшын тілі сабағында алған ғалам және Жер планетасы туралы білімдерін қорытындылау.
Тәрбиелік міндеттері:
-
1. Дидактикалық материалдармен шығармашылық, өз бетінше, жеке және топтық жұмыс барысында оқытылатын тақырыптар бойынша оқушылардың білімдерін бекіту және жалпы санакөкжиегін кеңейту.
Дамытушылық міндеттері:
-
1. Топта жұмыс істеу және ортақ шешім қабылдау қабілеттерін дамыту; -
2. Жағымды жеке қасиеттерді дамыту (жауапкершілік, мейірімділік, өзара көмек сезімі). -
3. Зейінін, есте сақтауын, ойлауын дамыту және жаттықтыру.
Тәрбиелік міндеттері:
-
1. Өз елінің мәдениетіне және оқытылатын тіл елдеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу.
Дайындық жұмыстары:
-
1. Студент үшін: -
а) ағылшын тілі мұғалімімен әңгіме барысында іс-шараның тақырыбын анықтау; -
б) оқиғаның күнін, орнын және уақытын анықтау; -
в) ақпарат жинау; -
г) оқиғаның сценарийін әзірлеу; -
д) көрнекі материал дайындау. -
2. Қатысушылар үшін: -
а) командалардың құрамын шешу; -
б) топ аттары мен ұрандарын ойлап табу; -
в) өтілген материалдың барлығын қайталау;
Жабдықтар:
-
Тақта, суреттер(ғарыш, ғарышкерлер, Жер, табиғат құбылыстары), компьютер, презентация, командаларды есепке алу картасы, «The Peak District» тақырыбында бейнефайл, проектор, жұмыс парақтары.
Іс-шара жоспары:
-
1. Ұйымдастыру кезеңі. -
2. 4 жарыс. -
3. Видео пауза. -
4. 4 сайыс. -
5. Қорытындылау.
ҚОРЫТЫНДЫ
Мен Савит Нұрсұлу, «№ 17 ұлттық өркендеу орта мектеп-кешені» КММ базасында 03.04-15.04 аралығында «Оқу тәжірибесінен» өттім.
Бұл тәжірибенің мақсаты – университетте оқытылатын әдістемелік пәндер негізінде бойымызда қалыптаса бастауы керек кәсіппен, іскерліктер мен дағдылармен танысу болды. Біз ұстаздық қызметте алғашқы тәжірибе жинақтадық, мұғалімдік мамандыққа басқа көзқараспен қарадық, педагогикалық шеберліктің негізі туралы түсінік қалыптастырдық, сонымен қатар білім беру саласында инновациялық технологиялардың қалай қолданылатынын білдік. Мен өзім үшін мұғалімнің жұмысы негізінен өзін-өзі әрдайым дамытып, өз жұмысы мен оқушылардың еңбегін талдау деген қорытындыға келдім. Оқушылардың назарын аудару және сабақта тәртіпті сақтау қабілеті жоғары оқу орнында алған дағдыларды қолданумен бірге өз бетімен байыпты және тиянақты жұмыс істеуді талап етеді.
Оқытушы Джагипарова Асемгуль Ерликовнаның іс-тәжірибесі негізінде мен оқушылардың тәжірибеде өзін қалай ұстайтынын көрдім. Олар өзін салмақты ұстайды, бірақ сонымен қатар олар өз қызығушылықтарын көрсете біледі және тапсырмаларды орындау кезінде дараланады.
Осы оқу тәжірибесінің арқасында мен ағылшын тілі мұғалімі болу үшін оқу кезінде не нәрсеге ерекше назар аудару керектігін үйрендім, атап айтқанда:
− жоспарлау қабілеті;
− ұйымдастырушылық қабілеті;
− психологиялық сауаттылық;
− теорияны білу және оны практикалық сабақтарда қолдана білу;
− білімді берудің заманауи әдістерін меңгеру;
− сыныпты басқару тәжірибесі;
- ауызша да, жазбаша да сөйлеу сауаттылығы;
− іскерлік этикетпен танысу;
- оқу үрдісін ұйымдастыра білу.
Қосымша А
Short-term plan
Unit of a long term plan: Food and Drink | School: SKO,Petropavlovsk School-complex of National Rebirth №17 | |||||||
Date:27.06.2019 | Teacher name: Jagiparova Assemgul Erlikovna | |||||||
CLASS: 8 | Number present: | absent: | ||||||
Lesson title | Eating Habits | |||||||
Learning objectives(s) that this lesson is contributing to (link to the Subject programme) | 8.C1 use speaking and listening skills to solve problems creatively and cooperatively in groups; 8.L2 understand with little or no support most specific information in extended talk on a wide range of general and curricular topics; 8.S7 use appropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about a range of general topics, and some curricular topics; | |||||||
Lesson objectives | -demonstratespeaking and listening skills to communicate with the help of questions about people’s eating habits creatively and cooperatively in groups; -recognize most specific information on a wide range of general and curricular topics while listening; -applyappropriate subject-specific vocabulary and syntax to talk about food and eating habits; | |||||||
Assessment criteria | All learners will be able to: -identify different words connected with Food during the speaking activity in groups ; -select appropriate subject-specific vocabulary from listening task about different foods and eating habits; -practicein making and answering special questions about eating habits cooperatively in pairs; Most learners will be able to: -arrange specific words connected with Food during the speaking tasks; -analyze the main points in the listening task and complete the listening activity correctly; -explain their point of view about eating habits at least in 5 sentences; Some learners will be able to: -recall specific words connected with Food during the speaking tasks; -summarisethe main points of the topic in 5-7 sentences after listening ; -make up at least 6-7 special questions about eating habits correctly; | |||||||
Language objectives | Subject specific vocabulary and terminology: fast food, eating out, unhealthy eating habits, healthy eating habits ,regular meals, Vegetarian, delicious, spicy Useful classroom language for dialogue/writing: I think that…. My point of view is….. What is your …….? I usually….. My favourite food is….. In my opinion…. | |||||||
Values links | Creative and critical thinking, communicative abilities, health, friendship and caring | |||||||
Cross-curricular links | Biology | |||||||
Previous learning | Most learners will have prior knowledge of some of the vocabulary associated with Food and Drink | |||||||
Plan | ||||||||
Stages Time | Teacher/Students performance | Resources | ||||||
Start | ||||||||
Greeting Forming groups 9.00-9.02 (2 min) | Teacher greets students and sets visual contact with them. Instruction: 1.Come to my place. 2.Take only one card from my hand. 3.Form 3 groups according to the same pictures. Differentiation:by type of resource (The given cards are with different pictures: salad, fruit, pizza) | Appendix 1 | ||||||
Brainstorming 9.02-9.05 (3 min) | Activity 1. “Guess the topic” Instruction: 1.Look at the pictures on active board. 2.Guess the topic we are going to speak about. 3.Express your opinion about the pictures. Differentiation: by scaffolding (Teacher provides visual support. It helps low-performing students to participate and high-performing students to express their ideas.) | Appendix 2 | ||||||
Identifying lesson objectives 9.05-9.07 (2 min) | Activity 2.”Odd one out” Instruction: 1. Look at the active board and read the statements. 2. Choose the odd one from 4 given statements. 3. Read 3 statements left –they are lesson objectives. | Appendix3 Adapted from https://www.slideshare.net/didau/51-ways-to-introduce-learning-objectives-9929425 | ||||||
Middle | ||||||||
Pre-teaching vocabulary 9.07-9.13 (6 min) | Activity 3”Multiple choice” Instruction: 1. Work individually. 2. Look at your worksheets. 3. Read the word or phrase. 4. Circle the correct meaning of the word or phrase from the given statements. 5. Follow the timing. You have 4 min. 6. Compare your results in pairs using keys. 7. Remember the words. Note: teacher gives keys to students for checking the task. Differentiation: by group ability (Students work in groups of mixed abilities. It helps them to compare their answers. Low-performing students can check their answers and analyze their mistakes.) Reflection: Have you known these words before doing the task? Why it was easy /difficult for you to do the task? Teacher’s feedback: teacher gives feedback to learners in a timely manner. | Appendix 4 Adapted from https://owlcation.com/academia/How-to-Pre-teach-Vocabulary-to-English-Language-Learners | ||||||
Listening for gist 9.13-9.18 5min | Activity 4 Audio “Food ” Instruction: 1. Listen to the audio very attentively. 2. Recognize the new vocabulary in the audio. 3. Pay attention to the questions in the audio. 4. Discuss the questions in groups for 1 minute and answer. Isn’t food one of the life’s greatest pleasures? Do you know anyone who doesn’t like food? What is the tastiest food in the world? Do you think your national dish is the best? Note: Teacher choose the Speaker from each group counting from 1-10 Differentiation: by teacher’s support (Low-performing students are provided by transcript of the audio. It helps them to recognize specific vocabulary used in the audio). Reflection: What was the aim of this activity? Teacher’s feedback: teacher gives an oral feedback to learners | Appendix 5 Audio is taken from https://listenaminute.com/f/food.html | ||||||
Listening for details 9.18-9.21 3 min | Activity 5”Fill in the gaps” Instruction: 1. Look at your handouts. 2. Read the task. 3. Look through the text. 4. Listen to the audio once more. 5. Fill in the missing words. 6. Check your answers in pairs using keys. Note: Teacher gives keys for checking Differentiation: by task.(High-performing students have to write not just lonely words but some more phrases connected with their prior knowledge) Reflection: Was it easy or difficult to do the task? Why? Feedback: Students swap their works and conduct peer-correction. Teacher observes and identifies the mistakes. | Appendix 6 https://listenaminute.com/f/food.html | ||||||
Setting up questions 9.21-9.27 6 min | Activity 6 “Pizza” Instruction: 1. Work in groups. 2. Look at your handouts(circle like a pizza) 3. Write 4 questions on the given theme. 4. Change the pizza circle with groups. 5. Answer the questions within your group. 6. Present your thoughts in 4-5 sentences to other groups. Differentiation: by group ability(students work in groups with different abilities, it helps low-performing students participate) Reflection: What are maxi and mini goals of this activity? Teacher’s feedback: teacher monitors and recasts students’ utterance if there are any mistakes. | 3 circles of different colors 1st circle-Healthy food 2nd circle- Fast food 3rd circle- To be a Vegetarian | ||||||
Task for Formative Assessment 9.27-9.35 (8min) | Activity 7 “Conversation” Instruction: 1. Work in pairs. 2. Make up short dialogues about your eating habits 5-7 phrases from each student. 3. Use specific vocabulary in your dialogue. 4. Follow the timing-5min. Differentiation: by the length of response, by scaffolding (High-performing learners make 5-6 phrases, low-performing learners make 3-4 phrases. Reflection: Did you like your dialogues? What new have you known about your classmate? Teacher’s Assessment: teacher assesses the student’s results according to the criteria. | Appendix 7 | ||||||
| End | | ||||||
Giving home task 9.35-9.37 2 min | Teacher explains the home task in details. Using Google’s search field or another you like find some info about British and Kazakhs eating habits. | | ||||||
Teacher’s feedback 9.37-9.40 3min | Teacher asks one student to to sum up what has been learned in today’s lesson. Teacher reflects about what was done correctly and wrong | | ||||||
Additional information | ||||||||
Differentiation – how do you plan to give more support? How do you plan to challenge the more able learners? | Assessment – how are you planning to check learners’ learning? | Health and safety check | ||||||
-by type of resource -by scaffolding -by group ability -by task -by length of response | - Questions - Peer Correction - Criteria - Teacher’s feedback | Health saving technologies. ICT Students have to be active during the whole lesson ( work with different partners, organize a group) | ||||||
Reflection Were the lesson objectives/learning objectives realistic? Did all the learners achieve the lesson objectives/ learning objectives? If not, why? Did my planned differentiation work well? Did I stick to timings? What changes did I make from my plan and why? | Use the space below to reflect on your lesson. Answer the most relevant questions from the box on the left about your lesson. | |||||||
|