Файл: Барлы оушылар істей алады Оулыта берілген жне осымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жмыс жасайды. Сраа жауап береді. Физикалы былыстара мысалдар келтіре алады, оулытаы тапсырмалармен жмыс жасайды.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.12.2023

Просмотров: 112

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Скаляр және векторлық физикалық шамалар


Бөлімі:




Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Скаляр және векторлық физикалық шамалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

12.1.2.2 – скаляр және векторлық физикалық шамалар ажырату және мысалдар келтіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Оқушылар скаляр және векторлық шамалардың анықтамаларын айта алады.

Көптеген оқуышылар істей алады:

Оқушылар скаляр және векторлық шамаларға мысалдар келтіреді, бір-бірінен айырмашылығын біледі және ажырата алады.

Кейбір оқушылар істей алады: Оқушылар графиктерде , сызбаларда есептер шығару барысында, скаляр және векторлық шамаларды салыстыруда,векторлық шамалардың бағытын координаталық жүйеде белгілеп көрсете алады.


Бағалау критерийлері


- Скаляр және векторлық физикалық шамалардың анықтамаларын және нақты мысалдар келтіруді біледі.

-Скаляр және векторлық шамаларды ажырата алады.

-Оқушылар графиктерде , сызбаларда есептер шығаруда скаляр және векторлық шамаларды салыстыруды векторлық шамалардың бағытын координаталық жүйеде белгілеп көрсетуді біледі.

Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.

4 мин. «Бәйге» әдісі 

5мин

«Миға шабуыл»әдісі


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

– жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру

-топқа бөлу

Үлкен және кіші сандар арқылы топқа бөлемін.

Үй жұмысын сұрау:

«Бәйге» әдісі  арқылы үй тапсырмасын сұрау

1.Өлшеуіш құралдың шкаласы деп нені айтады?
2. Құрал шкаласының бөлік құны дегеніміз не және оны қалай анықтауға болады?
3. Өлшеудің қателігі дегеніміз не?
4. Абсолют қателік дегеніміз не?
5. Шаманы қалай дәлірек өлшеуге болатынын түсіндіріңдер

«Миға шабуыл»әдісі

Жаңа тақырып: тақырыпты ашып алу . Слайдтар арқылы оқушыларға түсіндіру жұмыстарын жүргіземін.



Оқушылар сұрақтарға жауап береді.



Дескриптор

-Құралдың шкаласын анықтауды біледі.

-Құралдың бөлік құнын анықтауды біледі.

-Құралдың абсалют қателігін есептеуді біледі.

-Шаманы дәлірек өлшеудің әдістерін біледі.

Жалпы балл -2


Үлкен және кіші сандар жазылған қағаз қиындылары

Топтарға бағалау кесте

А4 қағазы

Маркер

Стикерлер


Сабақтың ортасы.

5 мин.

«Ақпарат жинау» әдісін

10мин

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі

«Ақпарат жинау» әдісін қолдану.

Тақтада көптеген физикалық шамалар жазылған плакат ілінеді.

Физикалық шамалар

Скаляр шамалар

Векторлық шамалар

Аудан

Салмақ

Көлем

Жол

Масса

Орын ауыстыру

күш

тығыздық

уақыт

ұзындық

жылдамдық

температура

«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі.

-Скаляр шамалардың, векторлық шамалардан қандай айырмашылығы бар?

-Векторлық шамаларды қалай белгілейді

-Скаляр және векторлық шамаларға мысалдар келтіріңдер.

-Сызбада графиктерге векторларлық және скаляр шаманы анықтап, сызып,векторлық шаманы белгілеп бағытын анықта.

Сергіту сәті «Мина» әдісі (5мин)

Минаны басқан оқушы сұраққа жауап береді.

Ынталандыру мақсатында формативті бағалау жүргізіледі. (өте жақсы, жақсы, тамаша, керемет)


Оқушылар скаляр және векторлық шамаларды бағандарға бөліп жұмыс дәптеріне жазады.

Оқушылар берілген тапсырма бойынша әрбір оқушы жеке жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.


Дескриптор.

-Оқушылар барлық физикалық шамалардан скаляр және векторлық шамаларды анықтайды.

-Скаляр және векторлық шамаларды ажыратады.

- Векторлық шамалардың қалай белгіленуін біледі.Мысалдар келтіре алады.

Жалпы бал -2

Дескриптор

-Векторлық шамаларды қалай белгілеуді біледі.

-Векторлық және скаляр шамаларға мысалдар келтіруді біледі.

-Сызбада векторларды белгілеп бағытын анықтай біледі.

Жалпы балл-3

Тақта, дәптер

Слайдтар


Сабақтың соңы.

8 мин

«Өзіңізді тексеріңіз» әдісі

Рефлексия

5-мин

Бағалау

Үй тапсырмасы

Сабақты қорытындылау мақсатында «Өзіңізді тексеріңіз» әдісін қолдану.
Бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба? 

Тапсырмалар.

Скалярлық шама — бұл бір ғана сипаттамасы, яғни сан мәніболатын физикалық шама.

Векторлық шама — бұл екі сипаттамасы, яғни кеңістіктегі бағыты және сан мәні (модулі) болатын физикалық шама.

Скалярлық шама — бұл екі сипаттамасы, яғни кеңістіктегі бағыты және сан мәні (модулі) болатын физикалық шама.

Векторлық шама — бұл бір ғана сипаттамасы, яғни сан мәні болатын физикалық шама.

Векторлық физикалық шамалардың үстіне нұсқама қойылады.

Векторларға қосу және азайту амалдары қолданылмайды.

Скалярлық физикалық шамалардың үстіне нұсқама қойылады.

Кері байланыс

«Табыс баспалдағы» әдісі: кәдімгі баспалдақтың суреті, баспалдақтың 
1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 
2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 
3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар бұл мәлімет «ШЫНДЫҚ» па немесе «ЖАЛҒАН» ба деген сұрақтарға жауап жазады

Дескриптор

-Берілген тұжырымдардың арасынан дұрыс тұжырымдарды таба алады.

-Скалярлық шамаларға сипаттама бере алады.

-Векторлық шамаларға сипаттама бере алады.

Жалпы балл-3

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дәптер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Оқушыларға өткен білімдерін еске түсіру арқылы сұрақ қойып, жаңа тақырып мазмұнын ашуға көмек беремін. мүмкіндік беремін. Жұппен, топпен жұмыс жасау арқылы, оқушыларға бір – біріне көмектесу арқылы, түсінбей тұрған өткелден бірлесіп өту, бауырмалдық , ынтымақтастыққа баулыймын.

Векторлық және скалярлық шамаларды оқушылырдың ажыратуына қарай

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі.

Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу .


Бөлімі:




Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі.

Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазу .

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

12.1.2.3 – үлкен және кіші сандарды жазған кезде еселік және үлестік қосымшаларды білу және қолдану: микро (μ), милли (m), санти (c), деци (d), кило (k) және мега (M);

12.1.3.1 – дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігі. Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазады.

Көптеген оқуышылар істей алады:. Өлшемдердің метрлік жүйесімен танысады. Үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазуды үйренеді

Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.


Бағалау критерийлері


Өлшеу дәлдігін есептейді, өлшеулердің тәсілдерін қолданады

Үлкен және кіші сандарды стандарт түрде жазады

Сандарды стандарт түрде жаза отырып, есептер шығарады

Стандарт түрде жазу арқылы амалдар қолданып, есептер шығарады

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім » құндылығы, жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығы бойынша инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.

«Кім жылдам» әдісі

3мин

5мин

«Миға шабуыл»

әдісі


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

«Жылы-лебіз» тренингі арқылы психологиялық ахуал туғызу. «Бағдаршам» әдісі арқылы топқа бөлу

Үй тапсырмасын тексеру:

«Кім жылдам» әдісін қолданып, үй жұмысын пысықтау.

ХБЖ қайталау ретінде есептер беріледі. 60 м - ? см

200 см - ? м

400 мм - ? м

5 км - ? м

1 сағ - ? мин

1 тәул - ? сағ

240 с - ? мин

12 сағ - ? мин

Мадақтау, қол шапалақтау

Жаңа сабақ кесте арқылы түсіндіріледі.

Аспатық қателік

Аспаптық қателік аспап шкаласындағы бөлік құнының жартысына тең:

аспаптық қателік = бөлік құны / 2

Өлшеу нәтижесі А=a±h

(a-ha ) < A < ( a+ha)

Формулаларда өлшеу нәтижесін жазу үлгілері көрсетілген:

А – өлшеу нәтижесі;

а – аспаптың көрсетуі бойынша өлшеген шаманың мәні;

ha – өлшеудің аспаптық жаңылысы (қателігі)

Сандарды ықшамдап жазу (стандартты жазу)

Үлкен және кіші сандарды екі көбейткіштің көбейтіндісі түрінде жазу сандарды ықшамдап жазу немесе стандартты жазу деп аталады. Сандарды ықшамдап жазуда екі көбейткіштің біреуі міндетті түрде дәрежесі көрсетілген 10 саны, яғни 10n болуы керек; ал екінші бір таңбалы натурал сан немесе үтірі бар екі таңбалы бөлшек сан болуға тиіс.

Сандарды ықшамдап жазу (стандартты жазу) үлгісі

Мысалы:

Х1 = 200 000 санының ықшам түрі

Х1 =2·105 ;

Х2 = 0, 000 002 санының ықшам түрі

Х2 =2·10-6 ;

Х3 = 150 000 санының ықшам түрі

Х3 =1,5·105 ;

Х4 = 0,000 015 санының ықшам түрі

Х4 =15·10-6 .

Ықшам жазылған сандарды көбейту

Ықшам түрде берілген х=a·10n ; y=b·10m

Шамалардың мәндерін көбейту мына формула бойынша орындалады:

x ·y=a·b·10n+m .

мысалы: x=4,5·105 және у=2,0·103 болсын, онда x ·y=4,5·105 ·2,0·103=4,5 ·2,0 ·105+3 = 9 ·108

Ықшам жазылған сандарды бөлу

Ықшам сандарды бөлу мына формула бойынша табылады: x : y = a : b·10n-m .

мысалы: x=5,0·106 және у=2,5·102 болсын, онда x : y = 5,0·106 : 2,5·102 = 5,0 : 2,5 ·106-2 = 2 ·10-4 .



Әр оқушы сабаққа немесе сұраққа өз дайындығы бойынша түрлі-түсті қағаздар арқылы топқа бөлінеді: “жасыл” – дайын, “сары” – күмәнді, “қызыл” – дайын емес.

Оқушылар үй жұмысын қайталау сұрақтарына жауап береді

Оқушылар жаңа сабақты кестені дәптерге жазып алады



Дескриптор Физикалық шамалардың өлшем бірліктерін ХБЖ-сінде жаза алады

Жалпы балл -2


Түрлі түс қағаздар

Бағалау парақшасы

Слайд

Смайликтер арқылы бағалау

Слайд

Дәптер

Сабақтың ортасы.

5 мин.

«Ойлану уақыты» әдісі

8 мин.

«Миға шабуыл» әдісі

12 мин.

«Сәйкестікті тап» әдісі

«Кім есептей біледі»

әдісі

Білу. «Ойлану уақыты» әдісі бойынша топтық жұмыс. Оқулықтың 212-ші бетіндегі практикалық тапсырманың 1-шісін топ болып орындайды.

Қолдану. «Миға шабуыл» әдісі бойынша оқулықтағы 1.2-ші жаттығудың есептерін шығару.

Жинақтау. «Сәйкестікті тап» әдісі

1. Өлшеу дәлдігі

А. өлшем нәтижесінің өлшенетін шаманың шын мәнінен ауытқуы

2. Жанама тәсіл

Б. Физикалық шаманың мәні тікелей құралдың көмегімен анықталады

3. Өлшеу қателігі

В. Көлемді дененің ұзындығы, ені және биіктігін өлшеу арқылы табады

4. Тура тәсіл

Д. аспаптың сезгіштігіне және өлшеу жүргізетін адамның дағдысына тәуелді

Жауабы: 1 – д, 2 – в, 3 – а, 4 – б.

Бағалау. «Кім есептей біледі» әдісі бойынша ата-анаңыздың жалақысын стандарт жазуға келтіру.

Мысалы: Жанарыстың әкесі айына 300000 теңге жалақы алады.

Х = 300 000 санының ықшам түрі

Х =3·105 ;

Оқушылар практикалық жұмысты орындайды

Оқушылар жаттығуды шығарады

Оқушылар сабақтағы алған білімдерін жинақтау әдісінде қолданып, сәйкестікті анықтайды

Стандарт түрде жазады

Дескриптор.

-Сызғыштың ең үлкен аспаптық қателігін анықтайды.

Жалпы бал -2

Дескриптор

Есеп шығару кезінде үлкен және кіші сандарды стандарт түрде жазу арқылы амалдар қолданып, есептер шығарады.

Жалпы балл-2

Дескриптор: Өлшеу дәлдігі мен қателігін, тура және жанама тәсілдерді ажыратады.

Жалпы балл-3

Дескриптор: Оқушылар күнделікті өмірдеде кездесетін сандарды стандарт түрде жазады.

Жалпы балл-1

Слайд

ДК экраны

Слайдтар

ДК экраны

ДК экраны

Сабақтың соңы.

«Бутерброды» кері байланыс

6-мин

Бағалау

Үй тапсырмасы

Қорытынды

Кері байланыс «Бутерброды» арқылы оқушы сабақ бойынша алдымен жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіреді.

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау




Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл



Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Үй жұмысында

Дескриптор арқылы

Смайлик арқылы

«Шапалақтау» мадақтау

Жаңа сабақта

қалыптастырушы бағалау

дескриптор арқылы

топтық бағалау

Сабақ соңында

«Өзін-өзі бағалау» парақшасы

«Кері байланыс Бутерброды» арқылы кері байланыс алынды.

Өлшеулер мен есептеулердің дәлдігін анықтауды,

үлкен және кіші сандарды ықшамдап жазуы бойынша

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:




Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: №1 зертханалық жұмыс. «Кішкентай денелердің өлшемін анықтау»


Бөлімі:




Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

№1 зертханалық жұмыс. «Кішкентай денелердің өлшемін анықтау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

12.1.3.2 – кішкентай денелердің өлшемін қатарлау әдісі арқылы анықтау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: Қатарлау тәсілімен өлшеп үйрене алады

Көптеген оқуышылар істей алады: Кішкентай денелердің өлшемдерін анықтай алады.

Кейбір оқушылар істей алады: Қатарлау тәсілімен өлшеуді күнделікті өмірде қолдана алады.

Бағалау критерийлері


- Қатарлау тәсілімен өлшеп үйренуді біледі.

- Кішкентай денелердің өлшемдерін анықтай алады.

- Қатарлау тәсілімен өлшеуді күнделікті өмірде қолдана алады.

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік Ел» идеясының «Инновация негізіндегі тұрақты экономикалық өсім » құндылығы, жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығы бойынша инновациялық дамуға үлестерін қосуға тәрбиелеу.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин.

5 мин.

«Зерделі сұрақ, дәлелді жауап» (сұрақ-жауап әдісі)

15мин

Топтық бірлескен жұмыс


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Ынтымақтастық ортасын құру.

«Мозайка әдісі» бойынша

2 топқа бөлу

Өткен тақырыппен жұмыс.

«Зерделі сұрақ, дәлелді жауап» (сұрақ-жауап әдісі)

1. Қандай физикалық шамаларды білеміз?

2.Аспап шкаласы бөлігінің құны қалай анықталады?

3.Өлшемдердің метрлік жүйесін енгізудің өркениет пен ғылым үшін мәні қандай болды? Метрлік жүйенің ең басты артықшылығы қандай?

4.Өлшеу дәлдігі аспап шкаласы бөлігінің құнымен қандай байланыста болады?

5.Өлшеулер жаңылысы қандай себептерден туындайды?

Топтық бірлескен жұмыс. Кіші жоба қорғау.

1-топ. Шариктің диаметрін өлшеу

2-топ. Бұранда қадамын өлшеу


Әлеуметтік орта, ынтымақтастық ортаға енеді

Оқушылар ойланып, ойын жинақтап, сұрақтарға жауап береді

Арнайы рөлдерге бөліну арқылы шағын топта кіші жоба әзірлейді. Топтық жұмысты құрылымдауға үйренеді. Басшы ролдерге бөледі, бақылайды.

Ынталандыру

Дескриптор

-Аспап шкаласының бөлік құнын анықтай алады.

- Аспап шкаласының өлшеу дәлдігін біледі.

Жалпы балл-2

Дескриптор

-Шариктің диметрін анықтайды

-Бұранда қадамын өлшей алады.

Жалпы балл-4



Слайд, сұрақтар

Оқулық

Постер

Маркер, ұсақ денелер(шарик, тары, бытыра, бұранда шеге)


Сабақтың ортасы.

12мин

Жұптық жұмыс «Жас практик»


Жұптық жұмыс. «Жас практик»

Сызғыштың көмегімен ақ парақтың қалыңдығын өлшеңдер?

«2 жұлдыз, 1 тілек»

Оқушылардың танымы, сөйлеу, тыңдалым,жазылымы, оқылымы, ойлау қабілеті артады


Оқушылар жоба бойынша сұрақтар қояды-жауап береді. Қорытынды жасайды.


Дескриптор

-Ак парактың өлшемін қатарлау тісілімен есептейді

Жалпы балл -2


Слайд

Сызғыш

Ақ парақ


Сабақтың соңы.

5 мин

Жеке жұмыс. «Жалғасын тап»

5мин

Рефлекция

Бағалау

Үй тапсырмасы

Жеке жұмыс. «Жалғасын тап»

1.Денені құрайтын барлық бөлшектер................................

2. Қатарлау тәсілінің тиімділігі .................................

Мен не білдім?

Мен не үйрендім?

Маған қызықты болды?

Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау


Оқушылар сөздің жалғасын толтырады


Дескриптор
-Денені құрайтын бөлшектерді біледі.

-Ұсақ денелердің диметрін табудағы әдісті біледі

Жалпы балл-2

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл


Дк экран

Дәптер

Стикерлер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Қатарлау тәсілімен өлшеп үйренуді білуіне байланысты

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: №2 зертханалық жұмыс. «Физикалық шамаларды өлшеу»


Бөлімі:




Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

№2 зертханалық жұмыс. «Физикалық шамаларды өлшеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

12.1.3.1 – дененің ұзындығын, көлемін, температурасын және уақытты өлшеу, өлшеу нәтижелерін аспаптардың қателіктерін есепке ала отырып жазу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар істей алады: физикалық шамалар және шамалардың өлшем бірліктерімен танысу, өлшеу құралдарының бөлік құнын анықтауды үйренеді.

Көптеген оқуышылар істей алады: Топтық жұмысты брлесе орындайды.Өз бетінше жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс жасайды. Кейбір оқушылар істей алады: Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады.

Бағалау критерийлері


- Физикалық шамаларды өлшеу ұғымын түсінеді

-Физикалық шамаларды өлшейтін аспаптарды біледі

- Өлшеуіш аспаптармен жұмыс істей алады


Құндылықтарға баулу


Жалпыға бірдей еңбек қоғамында еңбек және шығармашылық ынтымақтастықты өмір бойы білім алуға бағыттау.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин.

5 мин.

«Жариялау» әдісі


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау.

Топқа бөлу : «Билеттер арқылы» топқа бөлінеді.

1-топ:

«Бақыт» вагоны

2-топ:

«Сүйіспеншілік» вагоны

3-топ:

«Жарқын өмір» вагоны

Білу және түсіну

Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.

«Жариялау» әдісі арқылы топтар өз мәтіндерін қорғайды


Оқушыларды кассадан билеттер алып, 1,2,3 вагондарға бөлініп отрады

Әрбір топ берілген сұрақ бойынша өз позициясын жариялайды.



Дескриптор

-Физикалық шама ұғымын түсінеді.

-Физикалық шамаларды өлшеуге арналған аспап түрлерімен танысады.

-Аспаптармен жұмыс жасай алады.

Жалпы балл-3


Кағаздан жасалған билеттер

Оқулық мәтін

Постер

Маркер

Сабақтың ортасы.

Топтық жұмыс «Жас пилот» әдісі

15мин


Топтық жұмыс «Жас пилот» әдісі арқылы эксперимент жасау

-мензурка бөліктерінің құнын анықтау

-мензурка көмегімен пішіндері әр түрлі денелердің көлемдерін өлшеу


Оқушылар эксперименттік тапсырмаларды ұқыптылықпен орындайды.


Дескриптор

- Мензурка бөлігінің құнын анықтайды.

-Мензуркадағы судың абсолют қателігін жазады.

-Пішіндері әр түрлі денелердің көлемдерін мензурка арқылы анықтай алады.

Жалпы балл -4


Оқулық

Дәптер

Мензурка,

су, көлемдері әр түрлі цилиндрлер


Сабақтың соңы.

8 мин

Жеке жұмыс.

Практикалық тапсырма

12 мин

Рефлекция

Бағалау

Үй тапсырмасы

Практикалық тапсырма. Кестені толтыр.

Аспап аты

Өлшенетін физикалық шама

Аспап шкаласының бөлік құны

Физикалық шаманың мәні

1. Сызғыш

2. Мензурка

3. Секундомер









БББ кестесі

Білгенім

Білдім

Білгім келеді










Әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша 10 баллдық жүйемен бағалау

Оқушылар кестені толтырады.

Дескриптор
-Физикалық шаманы өлшейтін аспап бөлігінің кұнын анықтайды.

Жалпы балл-3

Жалпы тапсырмалар бойынша 10 балл

Дк экран

Дәптер

Стикерлер

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Рефлексия. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Физикалық шамаларды өлшейтін аспаптардың бөлік құнын анықтай алуы бойынша

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: