Файл: Бекітемін Оу ісі жніндегі орынбасар Т. Оспанов ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 26
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Бекітемін» Оқу ісі жөніндегі орынбасар Т.Оспанов
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:6.1А Қатынастар және пропорциялар | Мектеп:№51 М.Қаратаев атындағы орта мектеп | |||||||
Күні: 13/09/2021 | Мұғалімніңаты-жөні: Кенжебекова Л.Ж | |||||||
Сынып: 6 «б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||
Сабақтақырыбы | Пропорция. Пропорцияның негізгі қасиеті. | |||||||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары | 6.1.2.3 пропорция анықтамасын білу; 6.1.2.4 пропорцияларды ажырату және құрастыру; 6.1.2.5 пропорцияның негізгі қасиетін білу және қолдану; | |||||||
Сабақмақсаттары | Оқушылар: - пропорцияны оқиды және жазады; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажыратады және құрастырады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. | |||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы - пропорцияны оқи және жаза біледі; - пропорция анықтамасын біледі; - пропорцияларды ажырата және құрастыра алады; - пропорцияның негізгі қасиетін біледі және қолданады. | |||||||
Тілдікмақсаттар | Оқушылар: - берілген бөлімнің терминдерін қолдана алады; - берілген қатынаста бөлуге, тура және кері пропорционалдық тәуелділікке, пайызға және масштабқа қатысты есептердің шешіміне түсінік береді; - пропорцияның белгісіз мүшелерін табу ережелерін тұжырымдайды; Бөлім бойынша лексика және терминология - пропорция; - пропорцияның негізгі қасиеті; - пропорцияның шеткі мүшелері; - пропорцияның ортаңғы мүшелері; - пропорцияның белгісіз мүшесі; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер - а : b = с: d өрнегін «a-ның b-ға қатынасы c-ның d-ға қатынасындай» деп оқимыз; - а : b = c : d өрнегін «аb-ның қандай бөлігін құраса,онда c да d-ның сондай бөлігін құрайды» деп оқимыз; - пропорцияның белгісіз ортаңғы мүшесін табу үшін ... керек; - пропорцияның белгісіз шеткі мүшесін табу үшін ... керек; | |||||||
Құндылықтардыдарыту | Өмірбойыбілімалу, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық | |||||||
Пәнаралықбайланыстар | Химия, өмірмен байланысты есептер | |||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдыларын жетілдіру | |||||||
Бастапқы білім | Оқушылар жай бөлшек, бүтін сан, рационал сан ұғымдарын біледі; | |||||||
Сабақбарысы | ||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 0 - 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгелдеу, көңіл-күйлерін сұрау. Оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар «Сиқырлы сандықшадан» әртүрлі түспен боялған бірдей дөңгелек фигураларды қалауы бойынша алады. Алынған түстерге байланысты оқушылар 3 топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын тексеру. Үйге берілген тапсырманы «Көршіңді тексер» әдісі бойынша есептің слайдта берілген дұрыс шешімі бойынша бір-бірімен дәптер алмасу арқылы тексереді, бір-бірін қатесін талқылап, бағалайды. | Слайд 1 | ||||||
Сабақиың ортасы | Жаңа материалмен таныстыру. «Миға шабуыл». 100:20; 10:5; 40:8; 1:5; 50:10; 10:50; ; 5:1; 5-ке тең болатын қатынастардың теңдігін жаз Бұл теңдіктерді басқаша қалай жазуға болады? Анықтама: Екі қатынастың теңдігі пропорция деп аталады. Мысалы, теңдігі пропорция. Себебі, ; . Пропорцияны әріптер арқылы мына түрде жазады немесе a:b=c:d Мұндағы, Оқылуы: «a ның b ға қатынасы c ның d ға қатынасына тең» a:b=c:d пропорциясындағы а және d пропорцияныңшеткімүшелері, ал b және c пропорцияның ортаңғымүщелері деп аталады. Пропорцияның шеткі мүшелерінің көбейтіндісінің мәні орта мүшелерінің көбейтіндісінің мәніне тең Яғни, a:b=c:d , ad=bc Бұл қасиет пропорцияның негізгі қасиеті деп аталады Мысалы: теңдеуін шешейік Шешуі: Пропорцияның негізгі қасиетін қолданамыз 28 Жауабы: 7 | Слайд 2 | ||||||
| Топтық жұмыс. 1 топ 1. b–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 3; 4; 2; 6 2) 2; 3; 6; 9 2 топ 1. a–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 4; 5; 15; 12 2) 0,6; 1,5; 2; 5. 3 топ 1. c–ның қандай мәнінде берілген теңдік пропорция болады? 1) ; 2) ; 3) ; 4) ; 2. Төмендегі берілген сандардан пропорция құрыңыз. 1) 3; 10; 6; 2 2) 5; 1,5; 2; 0,6. Дескриптор: Білім алушы
Бірінші болып аяқтаған жұп мадақталып, жұптар бір-бірін от шашу әдісімен бағалап отырады | Қосымша 1 | ||||||
| Жеке жұмыс 1-тапсырма Берілген сандардан пропорция құрып жазыңыз: a) пропорцияның анықтамасы бойынша: 3; 4,5; 8; 12; b) пропорцияның негізгі қасиеті бойынша: ; ; ; . Дескриптор: Білім алушы
2-тапсырма Берілген пропорциядан а-ның b-ға қатынасын өрнектеңіз: a) ; b) ; c) d) . Дескриптор: Білім алушы
3-тапсырма х-ті табыңыз: a) ; b) . Дескриптор: Білімалушы
| Қосымша 2 | ||||||
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма: Пропорция. Пропорцияның негізігі қасиеті. №112. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «Білім желкені» бойынша оқушылармен кері байланыс орнату. | | ||||||
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||
Саралаудың жіктеу тәсілі бойынша «сиқырлы сандықша» әдісімен аралас топқа бөлінеді. Тапсырмалар беру арқылы оқушылар топпен, жұппен жұмыс жасайды. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айту. Топтық жұмыста тапсырманы орындауда өзара бағалау жүзеге асады. | Снитарлық норманы сақтау. Топқа бөлінгенде қауіпсіздік ережесін сақтау. | ||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |