Файл: ыса мерзімді саба жоспары Пн.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 06.12.2023

Просмотров: 23

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Пән

Әдебиеттік оқу

Бөлім

I бөлім. Менің Отаным – Қазақстан.

Педагогтің аты-жөні

Аманбек.Н

Күні

20.09.2022 ж

Сынып 10

Қатысушыларсаны:

Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Жер байлығы-ел байлығы. Тұрсын Жұртбай

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.2.4.1 Аңыз, шешендіксөз, батырлар жыры, Фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

4.2.6.1 Кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: «Мысойған» мәтінін түсініп оқып, жанрлық ерекшелігін анықтайды. Тақырыпқа қатысты эссе жазып, өз ойын білдіреді.

Оқушылардың басым бөлігі: Ребус шешіп, тақырыпты болжайды.

Кейбір оқушылар: Қазақ батырының іс-әрекетін тізімдеп жазып, әр әрекетіне баға береді.

Бағалау критерийлері

  • Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен мəтіндегі негізгі ойды анықтай алады.

  • Берілген тақырып бойынша өз көзқарасын білдіріп, ой қорыту жасай

  • алады.

Оқу мақсатына сәйкес дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, сын тұрғысынан бағалап, көз жүгіртіп оқу дағдылары жетілдіріледі.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

Сабақ барысында жаттығуларды орындау, сын есімді анықтауға арналған әдебиеттік оқу пәннен алған білімдерін пайдаланады.

АКТ қолдану дағдылары

БАҚ және мультимедиялық құралдарды пайдалану;

Дерекқордан және интернеттен ақпаратты іздеу;


Бастапқы білім

Қазақстан жерінің қойнауынан алынатын қазба байлық туралы біледі. Ғалым Қаныш Сәтпаев жайлы айта алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

5 - 7 минут


Жаңа топ құру

Психологиялық ахуал қалыптастыру.

Ана тілің арың бұл,

Ұятың боп тұр бетте.

Өзге тілдің бәрін біл,

Өз тіліңді құрметте.

«Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады.

1-топ «Бақыт жалаулары»

2-топ «Арман жалаулары»

3-топ «Қуаныш жалаулары»

Жұмыс ережесін келісу

  • Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!

  • Уақытты үнемдейміз!

  • Нақты,дәл жауап береміз!

  • Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз!

  • Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)

«Сыр сандық» сұрақтар арқылы алдыңғы білімді тексеру.

ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.

Оқу мақсатын таныстыру

«Ойлан» айдары бойынша ребусты шешкізе отырып, осы сөздердің мағынасын ашып, олардың пайдалы қазбаларға жататынын айтады, Дүниетанудан алған білімдерін еске түсіреді. Осы арқылы жаңа сабаққа көпір жасау. 6 Н, мұрын сур```Н ай сур , Көз суреті` ``№, 7``З , Жауабы: алтын, мұнай, көмір, жез.

Күтілетін нәтижені анықтау.

Тақырыбы бойынша сөздердің мазмұнын болжайды.Жаңа тақырыпты болжайды.

Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару.

Оқушылар топтарға топтастырылады, жұмыстың ережесімен танысып, орындайды


Алдыңғы білімдеріне сүйене отырып сұрақтардың жауабын қарастырады және айтады;

Барлық балалар бір – бірлерінің жауаптарын толықтыра отырып қорытынды шығарады.
Осы қалыптастырушы бағалаудың тиімділігі бағалау кезінде оқу үрдісіне белсене араласып, сыныптастарын өзі бағалай отырып, өзінің оқуын жетілдіреді.



ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау.




Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала

Ры




Сабақтың ортасы

25 - минут

Сабақтың соңы

7 – минут


(ЖЖ) «Қойын дәптер» әдісі бойынша Тұрсын Жұртбайдың

өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар жинақтап, тірек

сөздер арқылы мәліметтер қорын толықтырады.

Аты-жөні




Туған жылы




Шығармалары




Ақпарат




Жаңалық




(Ө) «Оқы» айдары бойынша «Мысойған» мәтінін «Түртіп алу»

(«Инсерт») әдісімен оқиды. Мәтінді көрсетілген белгілермен

(қарындашпен) белгілеп оқиды.

Мақсаты: Кестені толтырғанда мәтіннің мазмұны мен басты

идеяларын жеке сөз, сөз тіркестері, қысқа сөйлемдер арқылы

жазып көрсетеді.

Тиімділігі: Мәтін мазмұнын детальді түрде талдап оқуға дағдыланады.

Дескрипторы:

1. Мәтінді белгі қойып оқиды.

2. Кесте бойынша білгісі келетін ақпарат жайлы топта талқылайды.

(Ұ) «Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша оқушылардың

мәтін бойынша түсінбеген сөздерінің мағынасын топ ішінде

талдап, түсініктеме жасауларына ықпал ету

Мыс – қызғылт сары түсті, жұмсақ металл

Табиғи мыс– қоспасыз, таза мыс

Үш жүз– қазақ халқының ұлыстық жағынан бөлігі

Ат-матымен – өзі де, аты да.

«Тыңда» айдары.Балалар аудиодискіден мәтіннің соңғы

сөйлеміндегі Жезқазған кенті туралы ақпаратты тыңдайды. Ол

ақпаратқа өздері білетіндерін де қосады.

Дескрипторы:

Мәтіннің жанрлық ерекшелігін анықтап, дәлелдейді.

Жезқазған кенті туралы ақпаратты баяндайды.

Дереккөздерден алынған мәліметтерді де қосады.

(МК) «Есіңе түсір» айдары бойынша мұғалімнің көмегімен

оқушылар аңыз жайлы не білгендерін еске түсіреді. Аңыз

кейіпкерлерін атайды.

(Т) «Бағала» айдары бойынша шығармадағы басты кейіпкерлерді анықтап, оларға сипаттама береді.

Дескрипторы:

1. Басты кейіпкерлердің атын жазады.

2. Әрқайсысына сипаттама береді.

ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

Дәптермен жұмыс. Дәптермен жұмыс мұғалімнің өз қалауы бойынша уақыттың қалуына байланысты орындалады.
Сергіту сәті: Қимылдық ойын

«Жері байдың – елі бай» топтастыру-сызбасын жасайды.

Картадан мұнайдың шартты белгісін тауып, қай жерде өндірілетінін анықтайды. Мұғалім көмегімен Отанымыздың жер

қойнауынан шығатын қазба байлықтарының бірнешеуін шартты

белгісімен кестеге түсіріп сызады.

Қазба байлығы

Шартты белгісі

Ол қай аймақта?









«Галереяға саяхат» әдісібойынша орындалған топтық жұмыс

нәтижесімен басқа топтар да танысып, дескриптор негізінде өз

бағаларын береді.

ҚБ: «Жұлдызшалар жапсыру»

Үй жұмысы: Үлкендердің көмегімен атқа мінгесу, тәуекелге

бел байлау тіркестеріне анықтама жаз.

ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау.

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)

Кері байланыс.





Өз ойларын еркін жеткізеді. Жағымды ортаны қалыптастырады. Оқушыларда сенімділік, жауаптылық, белсенділік артады.

Талдау мәдениеті қалыптасады, сыни және шығармашылы ойлаулары дамиды.
Балалар автор туралы слайдттан оқиды.

Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату.
Белсенді оқу тапсырмаларын өз деңгейлерінше жасау.

Оқушылар жұмыс барысында жұмыстың дұрыс не қателескен жерлеріне көз жеткізеді.

Өздерінің жеткен жетістіктерін көру арқылы оны жақсарту сенімі нығаяды.

Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс яғни өз ойлары

арқылы білдіре алады.



ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.



Қ Б: «Жұлдызшалар жапсыру»