Файл: за мерзімді жоспарды тарауы Роботтар мен киборгтар лемі.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 39
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: « Роботтар мен киборгтар әлемі» | ШҚО ББ «Риддер қаласының дамуында мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған арнайы (түзеу) мектеп-интернаты» КММ | |||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Терликпаева Аяулы Токтархановна | |||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Айбек Азимов «Мен роботпын» жинағынан үзінді | |||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | О.9.3.1.1.Мәтіндегі ақпараттың өзектілігін анықтау, қорытынды жасау. Ж.9.4.3.1. Жазба жұмысында афоризмдерді тиімді қолданып жазу. ТБ.9.5.2.1. Жазба жұмысында қимыл сын бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Айбек Азмовтың «Мен роботпын» жинағынан (үзінді) ақпараттың өзектілігін анықтайды, қорытынды жасайды. «Мен роботпын» жинағынан (үзінді) аффоризмдерді тиімді қолданады. «Мен робортпын» жинағынан (үзінді) қимыл сын бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданып жазады. | |||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Роботтар адам сияқты сана сезімге ие бола ала ма? Олардың адаммен тұрғанын қалайсың ба? Роботтар қауіпті ме? сұрақтарына көзқарасын айтады. | ||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: «Техника қанша дамып жетілгенімен, ойлайтын парасатты адамның орнын ауыстыра алмайды» деген Бауыржан Момышұлының пікіріне өз ойларын жазады | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | -Үзіндіден ақпараттың өзектілігін анықтайды, -Қорытынды жасайды, -Жазба жұмысында афоризмдерді тиімді қолданып жазады. -Қимыл сын бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем құрастырады. - Роботтар адам сияқты сана сезімге ие бола ала ма? Олардың адаммен тұрғанын қалайсың ба? Роботтар қауіпті ме? сұрақтарына көзқарасын айтады. -Б Момышұлының пікіріне өз ойын жазады. | |||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: -үзіндіден ақпараттың өзектілігін анықтайды; -қорытынды жасайды; -афоризмдерді қолданады; -қимыл сын бағыныңқы сабықтас құрмалас сөйлем құрастырады; -берілген сұрақтарға көзқарасын айтады; -берілген пікірге өз ойын білдіріп жазады; | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Робот, киборг, нтелектуалдық, автоматтық құрылғылар, механизмдер | ||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Компьютерлік бағдарлама, бұйрық, өздігінен бұрылады, мінсіз, интелект. | ||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: -Роботтар мен киборгтар туралы не білесіңдер? -Олар жөнінде қандай фильмдер көрдіңдер? -Роботтардың қандай түрлерін білесіңдер? -Қазіргі роботтар қандай қызмет атқарады? -Роботтың пайдасы көп пе, зияны көп пе? -Мәтін қаншалықты қызықты? | ||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті роботтар мен киборгтар инновациялық технология мен медицинаның көрінісі деп ойлайсыздар? | ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу | | |||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Информатика, робототехники, тарих. | |||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу | Фантастикалық шығармалар туралы орыс әдебиеті пәнінен, информатика, робототехника пәндерінен жаһандық технологиялар туралы мәліметтері бар | |||||||||||||||||||||||||||
Жоспар | ||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған Уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7мин. 2 мин. 2мин. 3мин. | Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал туғызу Топқа бөлу Миға шабуыл: «Мен роботпын» фильмінен үзінді көрсету.Көрген фильмі туралы сұрақ-жауап алу. 1.Фильм не туралы деп ойлайсыңдар? 2.Роботтар мен киборгтар туралы не білеміз? 3.Бүгінгі сабағымыз не туралы деп ойлайсыздар? Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатымен, бағалау критерилерімен таныстыру. | Түстерге байланысты топтарға бөлу.(Қызыл, сары, жасыл) https://www.youtube.com/watch?v=Sfzn-ULnx-E | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 25 мин. 9мин 8 мин 8 мин | 1 тапсырма ТЖ «Кемпірқосақ» әдісі. Жаңа сөздерді синонимдік қатар беру арқылы түсіндіру. Топтарға (3топ) мәтінен әр түрлі үзінді беріледі. Берілген мәтін бөліктерін оқып, топта талдайды.Әр топ мүшелері түстерге бірігіп, бір топ құрайды. Кезекпен оқыған мәтін бөліктерін жаңа топ мүшелеріне әңгімелеп айтады.Ақпаратпен бөліскен соң топ мүшелері өз тобына оралады.Алдын ала дайындалған сұрақтарға жауап береді. Роботтар адам сияқты сана сезімге ие бола ала ма? Олардың адаммен тұрғанын қалайсың ба? Роботтар қауіпті ме? сұрақтарына көзқарасыңды айт./көпшілігі/ Дескриптор 1.Мәтінді мұқият 2 рет оқы. 2.Топ ішінде талқыла. 3.Ақпаратты келесі топпен бөліс. 4.Берілген сұраққа жауап бер. ҚБ.смайликтар арқылы
2 тапсырма ЖЖ «Ассоциациалық сөздер» әдісі Берілген сілтемелерден технологияға байланысты афоризмдерді тауып, « Мен роботпын» мәтінімен салыстырып жаз.
Б. Момышұлының «Техника қанша дамып жетілгенімен, ойлайтын парасатты адамның орнын ауыстыра алмайды» пікіріне өз ойыңды жаз./кейбіреуі/ Дескриптор 1.Сілтеме арқылы афоризмды тап. 2.Үзіндіден сәйкес келетін сөйлемді тауып, жаз. ҚБ Плюс, минус, қызықты
3 тапсырма Ж «Мен роботпын» мәтінін 6 сөйлемді берілген сызбаға сүйеніп, қимыл сын бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлемге айналдырып жаз. -а/-е Басыңқы сөйлем -ы/-іп бағыныңқы сөйлем -дай/-дей Дескриптор 1 Мәтіннен сызбаға сүйеніп қимыл сын бағыныңқы сабақтас құрмалас сөйлем құрастырып жаз. ҚБ | https://abai.kz/post/47978/ Елбасы мен Б. Момышұлының пікірлері | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8 мин Рефлексия | 4 тапсырма «Әңгімелесетін әріптес» әдісі. Айзек Азимовтың «Мен роботпын» жинағы (үзінді) бойынша алған мәліметтерін айтады. *Жаңа оқылған 3 факт.................... *Жеңіл болған ақпарат ................... *Қиын болған ақпарат .................. *Алдыңға уақытта білгім келетін ақпарат ........................................... | | ||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат | | | ||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Сабақ мақсатына жету үшін тапсырмаларды саралап беремін. Оқушыларға мейлінше қолдау көрсетемін. Барлық оқушылар: ТЖ «Кемпірқосақ» әдісі бойынша топтық жұмыс ұйымдастырылды.Топтарға (3топ) мәтінен әр түрлі үзінді беріліп, мәтін бөліктерін оқып, талдады. ЖЖ «Ассоциациалық сөздер» әдісі арқылы берілген сілтемелерден технологияға байланысты афоризмдерді тауып, « Мен роботпын» мәтінімен салыстырып жазды. Көпшілік оқушылар: Ұсынылған сұрақтарға қөзқарастарын білдіріп айтты. Кейбір оқушылар:Б. Момышұлының пікіріне өз ойларын жазды. | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Оқушылар сабақ барысында үйренгендерін калыптастырушы бағалау түрлерімен бағалаймын. 1-тапсырма ТЖ оқылым дағдысын қалай меңгергендерін бағалау мақсатында Көңіл күй смайликтерін пайдалану арқылы мәтінді меңгеру деңгейлерін бағаладым. 2-тапсырма ЖЖ афоризмдерді пайдаланып, үзіндімен салыстырып жазды.Жазылым дағдысын плюс, минус қызықты әдісі негізінде бағаладым.Оқушылар Жазылым барысында не ұнады, ұқандай мәлімет оларға түсініксіз болды, қызықты болған тұстарын жазды. | Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) Финтастикалық жанр туралы орыс әдебиетінен, информатика мен робототехника пәндерінен роботтар, олардың жасалуы туралы түсініктері бар. | ||||||||||||||||||||||||||
| | | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен? Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге? | | | ||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
Сұрақтар:
1.А Азимовтың шағармасын қандай жанр түріне жатқызар едің?
2.Жазушының роботтар жайлы пікі қандай?
3.Шығарманың кейіпкері кім?
4.Тақырып қаншалықты қызықты? Неліктен?
5. Қалай ойлайсыздар, кішкентай баланы роботқа сеніп тапсыруға болама?
6.Роботтар адамға пайдалы болу үшін не істеу керек?