ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 269
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Дене шынықтыру
Бекітемін:
Бастауыш сыныптар жөніндегі орынбасар: Г.Казиева
Күні: 11.04.2023 ж | Мұғалімніңаты-жөні: Г.Казиева | ||||
Сынып: 2 «а» | Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: | | |||
Сабақтақырыбы | Шығармашылық - топтық жұмыс арқылы | ||||
Оқумақсаттары | 2.2.5.1. Өзінің шығармашылық тапсырмалары мен басқаларының тапсырмалары бойынша талқылайды және қорытындылар шығарады, сонымен қатар конструктивті ұсыныс жасайды 2.2.6.1. Шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету. | ||||
Сабақмақсаттары | Жалпы дамытаттын жаттығу жасау түсіну және көрсету | ||||
Жетістік критерийлері | Қозғалыс ойын ережелерін түсіну және көрсету | ||||
Тілдікмақсаттар | Кілт сөздер мен тіркестер. Оқушыларды түсінігін талқылау, көрсету топтық ойын жақсарту туралы белсенділігі туралы әлеуметтік дағдыларды түсіну және көрсету қозғалу дағдылары секіру, лақтыру, жүгіру. Диалог / жазылымға арналған пайдалы сынып. Шапшаң жүгірудің дене шынықтыруда неліктен маңызды екенін айта аласыз ба? | ||||
Құндылықтардыдарыту | - Сыйластық. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Биология, хореография пәндерімен сәйкестендіріледі | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Видео жәнесуреттердікөрупайдалану | ||||
Бастапқы білім | Оқушылар алдыңғы дене шынықтыру сабақтарында өткен бөлімдерден және үй ішінде мен балабақшада негізгі қозғалыс қабілеттілігі мен сенімділігін және фундаменталды қозғалыс дағыдларын дамытты деп күтіледі. | ||||
Сабақбарысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Сәлемдесу.Сапқа отырғызу. сабақ барысын түсіндіру. Қауіпсіздік және тәртіп ережелері.жүру , Кеңістікте топпен жүгіргенде неге сақ болу керек екенімізді айта аласын ба? орташа қалыпта жүгіру , алаңның оң жағынан сол жағына қарай . 1 . Екі қол жоғарыда аяқтың ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру. 2. Жеңіл жүгіріске көшу . 3.аяқты артқа , қолға жеткізе жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере жүгіру. 4.Оң және сол жақ қырымен адымдап жүгіру екі қол белде 5 .Жылдамдыққа жүгіру 6. қолды екі жақтан тыныс ала көтеріп , түсіру, демді қалпына келтіру. Ж.Д.Ж. орнында | Әр жаттығуға кең, ашық кеңістік. Әр оқушыға үлкен көбік доп. Доптар Доптар (түрлі мөлшерлі). | |||
Сабақтыңортасы | Қауіпсіздіктехникасы Қозғалысойындар (К) Оқушылар «Нөмірлерді шақыру» ойынын ойнайды. Оқушылар 2 командаға бөлінеді және жалпы старт сызығына бір-бірлеп колонна бойынша тізіліп тұрады. Бөлмеде орын көп болса және ойыншылар саны көп болмаса, оларды бір сызыққа беттерін бір жаққа қаратып екі сапқа тұрғызуға болады. Ойыншылар тұрғызылған сызықтан (старт сызығынан) 2 м қашықтықта параллель финиш сызығы сызылады. Оқушылар әрбір колоннада (топта) тәртіптік нөмірлері бойынша саналады. Мұғалім өз тарапынан кезектестіру арқылы оқушыларды нөмірімен шақырады. Ұтыс ұпайы финишқа бірінші болып жүгіріп келген қатысушылар тобына жазылады. Көп ұтыс ұпай санын иеленген топ жеңеді. Эстафета ойындары | ||||
Сабақтың соңы | демалу тынысын қалпына түсіру жаттығулары . қатарға тұрғызу орындыққа отырғызу . сабаққа қорытынды жасау . үйге тапсырма беру Таңғы жалпы дамытаттын жаттығу жасау Рефлексия: Сабақта нені үйрендік? Сұрақтарға жауап береді? Нені білдім нені түсіндім? Нені толық түсінбедім ? Қандай жұмысты жалғастыру қажет? Сабақтын басында аталған мақсаттарға қол жеткіздім бе? |
Бекітемін:
Бастауыш сыныптар жөніндегі орынбасар: Г.Казиева
Күні:12.04.2023 Сынып: 2 а | Мұғалімнің аты- жөні: Г.Казиева Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | Шығармашылық - топтық жұмыс арқылы | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.2.5.1. Өзінің шығармашылық тапсырмалары мен басқаларының тапсырмалары бойынша талқылайды және қорытындылар шығарады, сонымен қатар конструктивті ұсыныс жасайды 2.2.6.1. Шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету. | ||
Сабақтың мақсаттары | .: қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын түсіну және анықтау. .: Команда бойынша өзінің «күн немесе түн» екенін дұрыс анықтайды;Допты бір қолымен алып жүреді. .: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. | ||
Жетістік критерийлері | Жағдаятты түсініп игеру үшін бірқатар тактикалар мен стратегияларды, құрылымдық идеяларды таңдайды және қолданады; Команда бойынша өзінің «күн немесе түн» екенін дұрыс анықтайды; Допты бір қолымен алып жүреді. | ||
Тілдік мақсаттар | Қимыл-қозғалыс ойындар кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқауларды неліктен сақтауымыз керек? Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Осы ойынды бұдан да қызықтырақ ойнау үшін нені жақсартуға болады? Сіз допты игеруді қалай жүзеге асырдыңыз? Сіз допты ұзағырақ ұстап тұруды қалай жоспарладыңыз?? | ||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы | ||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы 5 минут | Бой сергіту жаттығулары. Оқушылармен сәлемдесу,бүгінгі сабақтың тақырыбымен және бағалау критериімен таныстыру.Сабақ барысындағы немесе дене жаттығуларын орындау кезіндегі қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда, активити «Санамақ» ойынын ойнату | Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар. | |
Сабақтың ортасы 8 минут 1 минут 5 минут 3 минут 16 минут | Жаңа сабақты түсіндіру Бірлескен іс қимыл тәжірибесін жүзеге асыру Қимыл-қозғалыс ойындары «Күндіз-түні доппен» ойыны Ойыншылар екі қатарға бір-біріне арқаларын қарата зал ішіне көлденең тұрады, олардың қолында баскетбол добы болады. «Түн» командасы берілген кезде аталған команда «өз үйлерінің сызығынан» допты алып жүріп тезірек шығып кетуге тырысады. «Күндіз» деп аталатын басқа команда допты алып жүру арқылы оларды қуып ұстауға ұмтылады. Ойыншы бос қолымен алдындағы жүгіріп бара жатқан адамға үйінің шет жағына дейін қуып, допты тигізуге тырысады. Бұдан соң барлығы ортадағы сызыққа оралады, бір-біріне қарама-қарсы 2 метрлік арақашықтықта тұрып алып, қолға түскендерді есептейді. Осы ретпен ойын тағы да қайталанады. Допты теңестірген ойыншы доп тиген болып есептелінеді. «Үйдің» шетінде допты тигізуге болмайды «Доп үшін күрес». Баскетбол алаңының жартысында бес адамнан тұратын екі команда ойнайды. Ойын айып добын лақтыру алаңынан басталады. Допты алған ойыншылар бір-біріне бере отырып ойынды бастайды, ал қарсыластар допты қағып алып, олар да бір-біріне лақтыру керек. 5,8,10 лақтыруларды қатарынан жасаған командаға ұпай беріледі. Сонан соң ойын қайта басталады. Белгіленген уақытта көп ұпай жинаған команда жеңіске жетеді. Жаңа әзірде ғана допты қабылдап алған адамға қайтадан допты беруге тыйым салынады. Ұлттық ойындар: Көтермек Ортаға екі ойыншы бала шығады.Бір-біріне арқаларын беріп тұрады. Белгі бойынша кім бі\ріні бірін- бірі арқада көтеріп алса,сол бала жеңіске жетедің. Жеңіске жеткен бала ойында қала береді де басқа балалармен бірге күш сынасады. Орамал тастамақ Балалар шеңбер жасап тұрады.Бастаушы(тәрбиеші) балаларды айнала жүріп бір баланың артына орамал тастап каетеді.Артына орамалды тастағанын сезген бала менің артамда деп жауап береді.Артына орамалдың тасталғанын сезбесе ол өлең,тақпақ айтып немесе билеп беруі керек. Балалар шеңбер бойында көздерін жұмып тұруы керек.Ойын осылай жалғаса береді. | Сергіту сәті Сұрақ парақшалары. Оқулық, дәптерлер. Ойын ойнайық. | |
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. | Смайликтер | |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? Сөйлеу-речи-speeches | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) | |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Дене шынықтыру
Бекітемін
Бастауыш сыныптар жөніндегі орынбасар: Г.Казиева
Күні: 19.04.2023 ж Сынып: 2 «ә» | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Мұғалімнің аты-жөні: Ж.Дюсенгалиева | ||
Сабақтың тақырыбы | Өздігінен жасалатын қозғалыстағы прогресс | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.6.1. Тәуекелдердің туындау мүмкіндігін түсінеді, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде машықтар мен шеберлікті нығайтады. | ||
Сабақ мақсаттары | Мақсатқа жету немесе тапсырманы орындау бойынша бірлескен жұмыстарда шешуші көшбасшылық және командалық дағдыларын түсіну және қолдану. Нақты дене жаттығуларын орындаудың сапасын көтеру үшін ережелер мен құрылымдық тәсілдерді түсіну және қолдану. | ||
Жетістік критерийлері | Тапсырма барысында денсаулық пен қауіпсіздік ережелерін сақтай алады. Байланыс, реттілік, топ қалыптастыру Өз шығармашылық ойларын анықтап, түсінеді | ||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы 5 минут | Бой сергіту жаттығулары. Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет (Б, К) Мұғалім оқушылармен амандасады. Келесі сұрақтарды талқылауға ұсынады:
Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтайды «Стратегия дағдыларын дамытатын ойындар құрастыру» Мұғалім оқушыларға сабақтың мақсатын, жетістік критерийлерін құрастыртып, содан кейін түп нұсқамен | Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар. | |
Сабақтың ортасы 8 минут 1 минут 5 минут 3 минут 16 минут | Жаңа сабақты түсіндіру Стратегия дағдыларын қалыптастыру үшін ойындар құрастыру. Мұғалім оқушыларды ойын ережелері және стратегиялармен таныстырады Содан кейін «сұрақ-жауап» әдісі арқылы кері байланыс жүргізеді. Сапта тұрғандар секіргіштен серікеді. Бас ойыншы саптың соңында қалады, ал секіргішті жүргізуге көмектескен ойыншы (екінші номір) алға жүгіреді. Ол секіргіштің бір шетін үшінші ойыншыға беріледі, олар тағы барлық сапта тұрған балалардың аяқтарының астынан секіргішті өткізеді. Енді саптың соңында екінші ойыншы қалады, ал үшінші саптың алдына жүгіреді тағы солай жалғаса береді. Ойын барысында барлық ойыншылар секіргішті жолдастрының аяқтарынан астынан өткізу керек. Ойынның басында бірінші тұрған оқушы (секіргішті жоғары көтеріп) ойынды аяқтайды. Өз орнына келіп аяқтайды. Негізгі эстафеталық ойын Бұл ойынға әр командадан үш ойыншыдан шығады. Залдың екі жағында тұрып, бір-бірден залды айналып жүгіріп, келесі ойыншыға таяқшаны береді. Қай команда этафетаны бұрын аяқтайды, сол команда жеңске жетеді. Доппен жарыс Бірінші бала екі баскетбол добын қолтығына қысып алып, межеге жүгіріп барады да, бір допты қалдырып, екінші допты келесі ойыншыға әкеліп беред. Келесі ойыншы бір доппен барып, екінші допты ала келеді. Ойын осылай жалғаса береді. Тапсырманың дескрипторлары; - оқушылар қауіпсіздік ережелерін сақтады - оқушылар ойын ережелерін сақтады - ынтымақтастықта қиындықтар болған жоқ Үй жұмысы: Ғаламтор арқылы бестас асық ойынның жарыстарын көріп талқылау. Бестас асық ойыны туралы эссе жазу. | Сергіту сәті Сұрақ парақшалары. Оқулық, дәптерлер. Ойын ойнайық. | |
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. | Смайликтер |
Күні: Сынып:2 Сабақ 91 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||
Сабақтың тақырыбы | Өздігінен жасалатын қозғалыстағы прогресс | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.1.6.1. Тәуекелдердің туындау мүмкіндігін түсінеді, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде машықтар мен шеберлікті нығайтады. | ||
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді түсінеді. Көбі: Анық сөйлеу арқылы, тақырыпты талқылайды. Кейбірі: Анық және толық сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсетеді. | ||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. | ||
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы | ||
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |
Сабақтың басы 5 минут | Бой сергіту жаттығулары. Сабақтың тақырыбымен, оқыту мақсатымен, жетістік критериилерімен таныстыру. Сабақтың негізгі мақсатын айту Қауіпсіздік ережесімен таныстыру Жалпы дамыту жатығулары Бестас ойынын видео арқылы таныстыру: https://kaztube.kz/video/181079 Сұрақтар: Бестас тәсілдерін атаныз? Бестас ойынын қалай бастайды? Сіздердің пікірлеріңше бұл ойын қаншалықты қызықты? Бұл ойында қандай физикалық қасиеттер дамыйды? | Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар. | |
Сабақтың ортасы 8 минут 1 минут 5 минут 3 минут 16 минут | Жаңа сабақты түсіндіру Дәстүрлі ойынға жататын ойын түрі «Шекем тас» ойынын таныстыру, ойнату
Сабақты тақырыбын бекіту, сұрақтар қою: Шекемтас ойынының пайдасы қандай? «Отау» ойынының пайдасы қандай? Ойынды адал ойын ойнадыңдар ма? Бұл ойында қандай адамгершілік қасиеттерін дамытуға болады? Оқушылардың жауаптарын тыңдау және бағалау. Қ.Б. «Отау» ойыны:
Сабақты тақырыбын бекіту, сұрақтар қою: Ойын барысында қандай қауіпсіздік техникасын сақтау керек? Бұл ойында қандай адамгершілік құндылықтарды дамытамыз? Оқушыларды жұпқа бөліп, бір-біріне сұрақ қою. Бірін-бірі бағалау. Ұлттық ойындар: Түйілген орамал Ойын жүргізуші ойынды өзі бастайды.Ең алдымен балаларды айналасына жинап алады да «1,2,3» - деп дауыстайды.Осы кезде балалар жан-жаққа бытырай қашады.Ал ойын жүргізушісі қолында түйілген орамалы бар баланы қуалайды.Ол орамалды басқа біреуге лақтырады қағып алған бала қаша жөнеледі.Осылайша ойын жүргізіледі,түйулі орамалды алғанша қуалай береді.Ұсталған ойыншы көпшілік ұйғарымымен ортада тұрып өнер көрсетеді..Одан кейін ойын жүргізуші ауыстырылады.ойын ойнап болған соң балалар шеңбер жасап тұралы. | Сергіту сәті Сұрақ парақшалары. Оқулық, дәптерлер. Ойын ойнайық. | |
Сабақтың соңы 2 минут | Рефлексия Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ саалынған суреттер арқылы бағалау. | Смайликтер | |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Дене шынықтыру
Бекітемін
Бастауыш сыныптар жөніндегі орынбасар: Г.Казиева
Күні: 26.04.2023 ж | Мұғалімнің аты-жөні: Г.Казиева | ||||
Сынып: 2 «а» | Қатысқандар cаны: | Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Таза ауадағы дене тәрбиесі (іс-әрекеті) | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 2.3.4.1. Денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсінеді, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтайды 2.3.1.1 Дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау. | ||||
Сабақ мақсаттары | Әр түрлі қимыл-қозғалыстарды қарапайым жаттығуларды кешенді орындау, денсаулыққа оң әсер ететін күнделікті жаттығулар кешенін орындаудың маңыздылығын білу, жаттығуларды тиісінше ретімен орындай білу. | ||||
Бағалау критерийлері | Қарапайым дене жаттығуларын ретімен кешенді орындау, сауықтыруға пайдасын, денсаулықты жақсартатын, дамытатын жаттығулар кешенін күнделікті орындай алады және маңыздылығын, пайдасын түсінеді. | ||||
Тілдік мақсаттар | Тіл туралы сындарлы ойлауды ынталандыру (мысалы, тілдерді салыстыру, оқушыларды тілді нақты қолдануға жігерлендіру, оқу тілінде ілгерілеуді бағалау). Мысалы: жүгіру, асықпай баяу жүгіру, жүру, жай жүріс. | ||||
Құндылықтарды дарыту | Ойын барысында өзгелер көзқарасына құрмет және жеке, жұпта, командада жұмыс істеу қабілеті. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Өзін-өзі тану, жас өспірімдер физиологиясы. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | АКТ (әсіресе ғаламторды) байланыс, істестік, мазмұн жасау, дене тәрбиесі саласында көмек сұрау мен ақпарат табу үшін басты құрал ретінде қолдану. | ||||
Алдын ала білу керек | Оқушыларға осы бөлім бойы салауатты өмір салтының маңыздылығын машықтандыру, тану және көрсету ұсынылады. Оқушылар жүрек пен өкпеге пайдалы физикалық іс-әрекетке қатысады, сабақта кедергілер мен доптар қолданылады. | ||||
Жоспарлардағы әрекеттер. | Б = бүкілсыныптық жұмыс. Жж = жұптық жұмыс. Тәж = оқушы тәжірибесі. Ф = формативті бағалаудың мүмкіндіктері. Т = топтық жұмыс. Ж = жеке жұмыс. К = оқытушы көрсетеді. | ||||
Сабақ барысы. | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы | Уақытты жоспарлау: Дайындық бөлім: 8-10 мин. Спорттық киімдеріне назар аудару. Сәлемдесу. Жаңа сабақ түсіндіру, өтілу барысымен таныстыру. Қатардағы жаттығулар. Оңға, солға бұрылулар. Мәнерлі жүрістер. Жүрістегі жаттығулар. Жаттығуларды біркелкі, дұрыс орындау. Арақашықтықты сақтау. Козғалыстағы жаттығулар тізбегі. Қолға, аяқа арналған бой жазу жаттығулары. Шеңберге тұру. Жалпы дамыту, жетілдіру жаттығулары. Созылуға, иілуге арналған жалпы дамыту жаттығуларды орындау. Буындарды, бұлшық еттерді негізгі қимыл-қозғалыстарды орындауға дайындау. | Әрбір әрекет түріне арналған үлкен, бос кеңістік. Мұғалімге арналған ысқырық. | |||
Сабақтың ортасы | (Д, К, Ф) Ойынға ұзындығы 3-4 м болатын жіп қажет, оның ұшында бұршақ немесе құм толтырылған қапшық бар. Ойынға қарапайым секіргішті пайдалануға болады. Бұл балықшы (жүргізуші) басқа балықшыны (басқа ойыншыларды).ұстайтын қармақ. Барлық ойыншылар шеңбер бойы тұрады, ал жүргізуші шеңбердің ортасында қолына жіпті ұстап тұрады. Жүргізуші қапшығы бар жіпті еден бойы жылжуы үшін ойыншылардың аяқ астында шеңбер жасап, айналдырады. Олар қапшықтың қозғалысына ерекше назар аударады, оларды басып кетпес үшін секіреді. Қапшықты немесе жіпті басып кеткен оқушы ортаға тұрып, жіпті айналдыра бастайды, ал бұрынғы жүргізуші оның орнына шеңберге барады. Соңғы қалған екі, үш ойыншы жеңеді. Егер жіп тізеден төмен аяқтың бөлігіне тиіп кетсе, ойыншы ұсталған болып саналады. (Д, К, Ф) Қазақтың ұлттық ойыны - Тиынды көтер (Куме алу) Салт аттылар сигнал бойынша старттың шартты сызығынан шауып барып, шамалары жеткенше орамалда оралған, алаң бойы ойын мақсатында лақтырылған көбірек тиынды жинап үлгеруі керек. "Куме алу" ойынының балаға арналған нұсқасы келесідей қорытындыланады: алаңда финиш және старт сызығы сызылады. Ойын алаңы бойында тиындар жайылады. Балалар старт сызығы бойына тұрады және "старт" бұйрығы бойынша аттағы шабандоздарды бейнелеп (гимнастикалық таяқты ат ретінде аяқтарының арасына ұстайды) алаң бойына финиш сызығына жүгіріп барады, "шауып бара жатып" тиындарды жинайды. Тоқтамастан "шауып бара жатып" көп тиынды жинап, финишқа жететін оқушы жарыстың жеңімпазы саналады. Оқушылар финиш сызығына жеткенше ат үстінде шауып бара жатқандай болуы және тиынды көтергенде тоқтамауы керек. | Доптар, мұғалімге арналған ысқырық, кең ойын алаңы. Бағаналар, доптар, ысқырық. | |||
Сабақтың соңы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізіледі:Теориялық және практикалық жаттығуларда мұғалім командалық ойындарды ойнаған кезде, әдеттегі қателерге, жетістіктерге назар аударады анықтамалар береді. Оқушылар таңдаған белгілі ойындарға балалардың қызығушылықтарын қолдап және дамытып, дағдыларын дамытуға нұсқаулар беру, бақылау. Осы ойындарға байланысты басқа да баламалы нұсқаларды ұсынуға ұсыныстар жасау. |