ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 16
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| "Интердент" жоғары медициналық колледжі | Құжаттаматәртібі ҚТ-СМЖ-003.3-2022 Әдістемелік қызметті басқару Оқу әдістемелік кешен | Басылым 2 |
| «КАРАЛДЫ және БЕКІТІЛДІ» Әдістемелік кеңестің отырысында хаттама № _____ «___» _____________ 2022ж. Әдіскер ______ Уали.А.Г |
Сабақтың жоспары
Тақырыбы: Ми абсцессі, бет фурункулы, жарақаттан кейін туындайтын менингит.
Пәні: Хирургиялық аурулар(офтальмология,отоларингология курсымен)
Мамандығы: 0301000 «Акушерлік іс»
Біліктілігі: 4S09130201 «Акушер»
Курс: 307 топ
Семестр:VI
Сағат саны: 1
Жалпы еңбек сыйымдылығы барлығы сағат/кредит KZ: 120/5
Аудиториялық сабақтар– 40
Тәжірибелік сабақтар – 80
Дайындаған оқытушы:Есенбаев А.Қ
| «ҚАРАЛДЫ» «ЕІ арнайы пәндер» бірлестігі ЦӘК отырысында хаттама № _____ «___» ___________ 2022ж ЦӘК меңгерушісі:______ Бекбатырова Г.Т |
Алматы қ 2022ж.
Аудиториялық сабақтар
Тақырыбы: Ми абсцессі, бет фурункулы, жарақаттан кейін туындайтын менингит.
Сабақ түрі:аудиториялық
-
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Cтуденттердің интелектуалдық және тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру және Жалпы патология,психология негізері және коммуникативті дағдылар,анатомия,физиология пәндерінен білімдерін тереңдету.Қауiпті жағдайлары бар емделушiлердiң мәселелерiнiң дербес шешiмi дәрiгерге дейінгі жедел көмектi iске асыру кезінде диагностикалық сұрақтарын, нәтижелі болжамалы диагноз қоюын, науқастарды тексеруін, баға беруін, әртүрлі инновациялық технологияларды қолдана отырып,командада шұғыл көмек көрсетуді меңгеруге үйрену. Шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларда медициналық көмек көрсету бойынша мейіргерлік іс-әрекетінің алгоритмін қолдануды ,мейіргерлікмінез-құлықты және клиникалық ойлауды меңгеру.
Дамытушылық:
Ойлау қабілеттерін,есте сақтау, эмоциялар, байқау, тәуелсіздік, моральдық, психологиялық қабілеттерін дамыту. Мәселенің сұрақтарын қою және тұжырымдау, оларға жауап іздеу, талдау дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік:
Студенттер өздерінің жеке тұлға екенін сезіну,өз денсаулығына және айналасындағылардың денсаулықтарына жауапкершілікпен қарауға дағдылану. Науқастардың кейбір жағдайда өмірлері медицина қызметкерлерінің алдында тұратынын жүректерімен, сана – сезімімен түсінуі. Осыған байланысты жедел және жоғары сапалы көмек көрсету біздің мамандығымыздың жауапкершілігіне жататынын ойларына терең ұялатып, кең көлемде білім алуға бағыттау. Адамгершілік, жанашырлыққа бейімдеп, білім алушылардың оқу барысында ұқыптылық, іскерлік, тиянақтылық, әдептілік қасеттерін қалыптастыру.
2. Сабақтың өзектілігі және себептілігі: Обьективтік тексеру әдістері: қарау, пальпация, перкуссия, аускультация.
3. Сабақты жабдықтау:
1.ОӘК;
2.мультимедиалық құрал;
3.тесттер,
4.ситуациялық есептер;
5.презентация.
3.1. Техникалық құралдар, материалдар:
Видеоматериалдар, Ноутбук, термометр, дене қызуын төмендететін препараттар, антибиотктер, эластикалық таңғыш материалдар, бинттер, шприцтер, науалар, стерильді мақта түйіршіктер, спирт 70%, 5% йод ерітіндісі,стерильді перчаткалар, 0,9%, физ. ерітінді, тонометр,фонендоскоп, антисептик, пинцеттер, манипуляция жүргізуге арналған манекендер.
Оқыту әдісі: түсіндірмелі-иллюстрациялық сөздік, белсенді, практикалық.
-
Пәнаралық байланыстар:анатомия,физиология,психология негізері және коммуникативті дағдылар,ішкі аурулар пропедевтикасы хирургия
Пайдаланылатын материалдар:
1. Хирургиялық ауруларА.Ж.Нұрмақов,А.Н.Баймаханов 2020
2.Дурманов К.Д. Жалпы хирургия [Мәтін] : Оқулық / Дурманов К.Д. - Алматы 2006. - 548 с.
3. Касенов Т.С. Жалпы хирургия [Текст] : Оқу курсының жұмыс бағдарламасы / Касенов Т.С. - Алматы КазНМУ, 1992. - 152 с.
4. Қ.Д Рахимов Ж. Б Абуова офтальмофармакология 2020
5. Оторинолариногология: учебник. В.Т. Пальчун и др.-М., ГЭОТАР – Медиа, 2008.-656 лекция
Қосымша әдебиеттер:
1.Жалпы хирургия жұмыс бағдарламасы [Мәтін] - Алматы АММИ, 1992. - 196 с.
2.Гостищев В.К. Жалпы хирургия [Мәтін] : Оқулық / Гостищев В.К. - М. ГЭОТАР-МЕДИА, 2014. - 752 с. - ISBN 978-5-9704-3077-4
Сабақтың ұзақтығы: 50 мин
Сабақтың әдісі: аралас.
Уақытты басқару кестесі:
1 | Ұйымдастыру кезеңі | 5 минут |
2 | Үй тапсырмасын тексеру | 15 минут |
3 | Тақырыптың өзектілігі | 5 минут |
4 | Жаңа тақырып өту кезеңі | 10 минут |
5 | Білім алушылардың өз бетінше жұмысы | 5 минут |
6 | Сабақты қорытындылау | 7 минут |
7 | Үйге тапсырма беру | 3 минут |
Тақырыбы: «Ми абсцессі, бет фурункулы, жарақаттан кейін туындайтын менингит.»
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі.
А) оқытушының сәлемі, студенттердің сабаққа деген психологиялық көзқарасы.
Б) сабаққа қатысуды тексеру, журнал бойынша қатыспағандарды белгілеу.
B) студенттердің сыртқы келбетіне, аудиторияның сабаққа дайындығына назар аударады.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
Оқытушы слайдтарда аурулар кестесін пайдалана отырып, фронтальды сауалнама және тест пен билет бойынша жазбаша сауалнама жүргізеді.
Сұрақтар:
-
Туа біткен аурулар деген? -
Бас аурулары мен зақымдары бар науқастарды зерттеу əдістері деген?
IV. Жаңа тақырып өту кезеңі .Мультимедиялық дәріс.
-
https://kazmedic.org/archives/4445 -
https://dspace.tltsu.ru/bitstream/123456789/252/1/Власов%201-78-12.pdf -
https://diseases.medelement.com/
V. Білім алушылардың өз бетінше жұмысы.
Сабақ бойынша рефлексия
«Өзіме хат». Хат жазу дағдысын дамытуға септігін тигізіп, оқушының өзіндік талдау жасауына ықпал етеді. Сабақта не өткені туралы өз-өзіне хат жазу тапсырылады, оқушы жазбаша түрде талдау жасайды.
VI. Сабақты қорытындылау.
Сабақты қорытындылау кезінде оқытушы сабақ барысында топтың қызметін бағалайды, көзге түскен студенттерді атап өтеді, үздік жауаптарға түсініктеме береді, сабақты қорытындылайды.
Сабақ соңында мұғалім үй тапсырмасын береді.
VII. Үй тапсырмасы: Ми абсцессі, бет фурункулы, жарақаттан кейін туындайтын менингит.
Әдебиет: Хирургия аурулары және мейірбикенің ісі - Р.Ә Әбижанов 70-73 бет