Файл: Блім Сз жне оны маынасы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.12.2023

Просмотров: 14

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Бөлім:

Сөз және оның мағынасы




Педагогтің аты-жөні:

Жеңісханқызы Ақгүл




Күні:

24.04.2023




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақтың тақырыбы

Инелік пен тиін. Заттың қимылын білдіретін сөздер




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану;

1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір- бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу




Сабақтың мақсаты

  • заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолданады

  • жазу жолын, жоларалықты, жолдың төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір- бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазады




Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық дайындық

Біз балдырған тең басқан!

Дос құшағын кеңге ашқан! (құшақтарынашады)

Татулық дәйім сақталса,

Қуаныштан достасқан. (бір-бірін құшақтайды)

Психологиялық ахуалға берілген тақпақтарды дауыстап айтып, тілді жаттықтыру және жаңа сабаққа назар аудару.







Ортасы

Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

Жұмбақ жасырады.

Жіп-жіңішке инедей, Екі көзі түймедей.

Тікұшаққа ұқсайды, Бірақ биік ұшпайды.

  • Бұл не?

  • Инелік.

1-жаттығу. Мәтінмен жүргізілетін жұмыстар.

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Мәтінді өзі оқиды.

  3. Жеке оқушыларға оқытады.

  4. Сөздік жұмысын жүргізеді. Қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді.

  5. Тізбектей оқытады.

«Еркін микрофон» әдісі арқылы

  1. Мазмұнына байланысты сұрақ қояды.

  2. Тірек сөздерді табады. Тақтаға жазады.

  3. Мазмұнына байланысты қойылған сұрақтарға тақтадағы тірек сөздерді қатыстырып, жауап бергізеді.

Сұрақ-жауап.

– Бұл мәтін өлең бе әлде әңгіме ме?

Өлең шумақтан тұрады. Оның ұйқасы болады.




ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бір-бірін бағалау.









Белгілей отырып, мәтінді оқиды:

«+» – білемін.

«–» – білмеймін.

«P» – қызық.

«?» – білгім келеді.


ҚБ. «Екі

жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалау.







Әңгімеде оқиға қара сөзбен баяндалады.

– Мәтін мазмұны бойынша бір-біріңе сұрақ қойыңдар.

Дәптермен жұмыс.

Жазылым ерекшелігі: дұрыс отырғызу, дәптердің көлбеу орналасуы және жазу кезінде қаламды ұстай білуді қалыптастыру.

Нейрогимнастикалық жаттығу. «Мұрын, құлақ» Сол қолымен мұрнын, оң қолымен сол құлағын ұстайды. Бір рет шапалақтап, екі қолының орнын ауыстырады. Алма-кезек жасайды.

Әріптерді байланыстырып жазу.

Көркем жазу

Тиін, инелік сөздерін көркем жазады.







  1. жаттығу. Ребусты шешеді. Шешуі: инелік



  1. жаттығу. Берілген сөйлемдерді көркем жазғызады. «Мозайка» әдісі арқылы тиін суретін іледі. Суретте жазылған өлең жолын айтып береді.

Мен еңбекті сүйемін, Жаңғағымды үйемін. (Тиін)

  1. жаттығу. Ребусты шешеді. Шыққан сөзден сөйлем құрайды.

«Кір жайғыш» әдісі арқылы балалар керек сөздерді пайдаланып,сөйлем құрайды

3-жаттығу. Көркем жазады. Оқулықпен салыстырады. «Қолтырауын» ойыны арқылы қимылды білдіретін сөздерді табады.

– Балалар, тиін сияқты еңбекқор болайық. Дәптерімізді ашып, жаттығулар орындайық.




Сергіту сәті.

Мен тиінмін, тиінмін. Қысқа жылы киіндім. Қоймам толы жаңғаққа, Іші жылы үйімнің.




Шығармашылық жұмыс. Жаңылтпашты жатқа жазыңдар.


«Жылдам айт» әдісі арқылы оқушылар жаңылтпашты жатқа, жылдам айтады.

Соңы

Қосымша ақпарат.

Тиін – керемет бағбан. Миллиондаған теректердің көптеп өсу себебі, тиіннің тығып кеткен дәндерін ұмыт қалдырғанынан болуы керек.

Тиін туралы бейнежазбаны көреді.

ҚБ. «Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау.




Кері байланыся

Рефлексия. «Білім алауы»

От алауларды керекті түстерге жапсырады.

.

Сұрағым бар – сары алауы.

Түсіндім – қызыл алауы.

Стикерді жапсырады.






Кері байланыс тақтайшасы


Әдіскер: Оқасова.Ғ.Т