Файл: 5блім. Практикалы программалау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 85

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар

Информатика пән мұғалімі: _______

Бөлімі:

5-бөлім. «Практикалық программалау»

Педагогтің аты-жөні:

Мұратбеков Мейрамбек Шалқарбекұлы

Күні:

19.04.2023

Сыныбы:

8 «Ә» Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

5.4. Практикум.Алгоритмді құру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.1.1 программа өңдеудің кіріктірілген ортасында есептердің моделін құру

8.3.2.1 алгоритм трассировкасын жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: Алгоритм анықтамасын айта алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Алгоритм құрып,есептер шеше алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: Есептер шешу үшін тармақталған және циклдік алгоритмдерді қолдана алады.

Бағалау критерийлері

  • Алгоритм анықтамасын айту

  • Алгоритм құрып,есептер шешу

  • Есептер шешу үшін тармақталған және циклдік алгоритмдерді қолдану.

Тілдік мақсаттар


  • Оқушылар орындай алады: алгоритм типтерін тиімді пайдаланып,есептер шешеді

  • Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: есепті шешу, таңдау, тармақталу, цикл, құрылым

  • Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Алгоритм дегеніміз не?

  • Алгоритмнің неше түрі бар?

  • Блок-схема дегеніміз не?

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық, өзара оқыту, өзін-өзі тану.

Пәнаралық байланыстар

Математика.

Алдыңғы білім

Мәселені қалыптастыру.

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
2 мин.


(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу.

Сынып реттілігін қадағалау.

Оқушыларды түгелдеу.

Оқу құралдарын бақылау.

Психологиялық жағымды ахуал орнату.

  • «Жағымды сөздер» әдісі.

Қатысушылар шеңбер бойымен отырады. Жүргізуші жағымды сөздер айта отырып, кез келген біреуге доп лақтырады. Допты алған ойыншы шеңбердегі қатысушылардың кез келгенін таңдайды да, оған өз жағымды сөзін айтады, ойын жалғаса береді.

Жағымды сөздер қысқа бір сөзден тұрса болады.

Білім алушылардың сабақты жақсы көңіл күймен бастауына ықпал етеді.

Топтастыру Оқушылар жеміс ағашынан өзіне ұнаған жемісін таңдап алып, бірдей жемістер арқылы топтасады.

Алма жемісін таңдағандар «Алгоритм» тобына, ал алмұрт жемісін таңдағандар «Программа» тобына бірігеді.











5 мин.


Ұжымдық жұмыс


  • «Миға шабуыл» әдісі

(Үй тапсырмасын қайталау)

Алдыңғы білімді және бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі.


  • Мәселені қалыптастыру деген не?

  • Кіріс мәліметтері дегеніміз не?

  • Шығыс мәліметтері дегеніміз не?




Бағалау

Мұғалім оқушыларды «Мадақтау» әдісі

арқылы бағалайды. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын!

https://learningapps.org/view24833147





Сабақтың ортасы



26 мин.


  • Сергіту сәті

білім алушылар ортаға шығып шеңбер жасайды. 1-11 санына дейін кезектесіп санай бастайды.Кімде кім 11 санына жетіп,сол санды атаса,шеңберден шы.ып,орнына отырады... .

Практикалық жұмыс

Оқушылар оқулықта берілген практикалық жұмыстың үлгісімен танысып, алгоритмдерді есептер шешуде қалай қолдануға болатынын түсініп, келесі талдау жасайтын тапсырманы орындайды.




Дескриптор:.

- Программаға берілген мәндерді енгізіп, нәтижесін шығарады.

- Шыққан нәтижелерді талдап, түсініктеме береді.




Бағалау Топтар бір-бірін «Мадақтау» әдісі

арқылы бағалайды. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын!



7-сынып оқулығы.

Компьютер







(Ж) Жинақтау

1-тапсырма

Келік 100 метрді 25 секундта, 200 метрді 50 секундта, 300 метрді 75 секундта жүріп өтті. Жолды жүру уақыты 25 секундқа артты, на- тижесінде көлік 1000 метр жүрді. Көліктің орташа жылдамдығын анықтандар.

  • А денгейі

1.

1-ден 10 километрге дейінгі мәндер үшін арақашықтықты километрден метрге ауыстыратын кестені баспана шыга-

рындар.

(1 км = 1000 м.)

2. а жене в мендерімен берілген аралыктаны жуп сандардын квадраттарынын кобейтіндісін есептендер.

3.

-30-дан 30-га дейінгі 6-га калдыксыз белінетін бутін теріс

[13:38, 18.04.2023] Мейрамбек Группалас: Практикалык жумыс.

  • В денгейі

1. N алементтен туратын Фибоначчи сандар тізбегін экранга шыгарындар. Фибоначчи сандары берілген тізбектегі келесі сан алдынны екі саннын косындысына тен, болады - 0, 1, 1,

2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, ... сандар тізбегінін лемент-Tepi.

Дескриптор:

- Программаға берілген мәндерді енгізіп, нәтижесін шығарады.

- Шыққан нәтижелерді талдап, түсініктеме береді.

Бағалау:

Топтар бір-бірін «Мадақтау» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын!

7-сынып оқулығы

Компьютер





Сабақтың соңы



7 мин.

Рефлексия


Сабақты бекіту

(Ұ) «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Бағалау

Есептің алгоритмін құрастырудан программалау процесіне өту кезінде алгоритмді графикалық тәсілде дайындап алудың маңызын бағалаңдар.


  • Рефлексия:

«Бағдаршам» әдісі.


Топтық жұмыс арқылы, Практикалық бөлімдегі Жобаның блок-схемасын құрып, ұсынады.

- Құрастырылған блок-схема, алгортим құрылымының қай түріне жататынына түсініктеме береді.

Бағалау Мұғалімнің қорытынды бағалауы «Мадақтау» әдісі

арқылы жүргізіледі. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын!









Үй тапсырмасы

177 бет, В деңгейі 3 есеп.