ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 30
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар
Бөлімі: | Әлемнің қазіргі физикалық бейнесі | ||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің Т.А.Ә. | Kadyrbek Gulshat | ||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | 23.05.2023 | ||||||||||||||||||||||||||||
Сынып 9 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Экологиялық мәдениет | ||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 9.8.1.3 – жаңа технологиялардың қоршаған ортаға ықпалының артықшылығы мен қауіптілігін бағалау; | ||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар істей алады: экологиялық мәдениет пен проблемалармен танысады. Көптеген оқушылар істей алады: климаттың өзгеруі, озон қабатының жұқаруы, шөлейттену, биологиялық алуантүрліліктің азаюы, әлемдік мұхиттың ластануы, өндіріс пен ауылшаруашылығының интенсивтілігіне байланысты экологиялық факторлармен танысады Кейбір оқушылар істей алады: Ноосфера және экология проблемаларын шешудегі ілімнің негіздерін зерделейді. | ||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы
| ||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
| ||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика, химия | ||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну | ||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жарықтың толқындық қасиеті |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі | Саламатсыңдарма Бүгін сабақта кім жоқ Үйге берілген тапсырма қандай? Проблемалық сұрақ? Экологиялық проблема дегеніміз не? Ноосфера ұғымын ғылымға 1927 жылы француз ғалымдары Эдуард Лepya мен Пьер Тейяр де Шарден енгізді. Олардың ұғымы бойынша ноосфера биосферадан да жоғары деңгейдегі, бүкіл ғаламшарды қамтитын "ойлау қабығы". 1930—1940 жылдары Владимир Иванович Вернадский ноосфера туралы ілімді дамытып, терендете түсіндірді, адам еңбегіне бағытталған адамның саналық ролі мен барлық өсуші геологиялық күштері зор болатын биосфераның даму кезеңін- ноосфера деп атады. Ол ноосфераны биосфера эволюциясының жаңа сапалы деңгейі, биосфера мен адам қоғамының байланысында пайда болған деп қорытынды жасады. | Оқушылар өткен тақырыпты қайталау үшін сұрақтарға жауап береді | Бағалау критерилері Дескриптор Сұрақтарға жауап береді Сұрақтың жауабын слайдттан қарап тексереді 2-балл | Оқулық Слайд Үлестірме материалдар Стиккерлер Кестелер | ||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа сабақ «Адамның іс-әрекетінің табиғатқа әсері» 1-топ. «Адамның іс-әрекетінің қоршаған ортаға тигізетін әсері» Антропогендік фокторлардың негізгі бағыттары: 1.Адамның биологиялық түр ретінде табиғатқа әсері. 2.Адам өзінің барлық іс-әрекетін ойланып жүзеге асырады. 3.ҒТП-ның даму барысында адам баласы табиғатқа бөгде заттарды шығарады, табиғаттың ұсқынын өзгертіп бұзады. 4.Адамның іс-әрекеттері: өнеркәсіпті игеру, құрылыстарды салу, кен орындарын ашу, пайдалы қазбаларды өндіру, табиғи экожүйелердің есебінен жүргізіліп пайдалы жердің ауқымды бөлігін иеленуде. 5. Адам баласының атом қаруларымен ғарышты игеруіне байланысты табиғатқа ерекше зардап тигізеді. 2-топ. «Ғаламдық экологиялық мәселелер» Ғаламдық экологиялық мәселелерге жатады: 1.Өсімдіктермен жануарлардың мыңдаған түрлерінің жойылуы, жойылу үрдісінің жалғасыу. 2. Жер бетіндегі ормандардың құртылып, кесілуі. 3. Жер қойнауындағы пайдалы қазбалардың бар қорының таусылуы 4.Атмосфера көп жерлерде шекті мүмкін мөлшерге дейін ластанып, таза ауа тапшылық болып барады. 5.Дүниежүзілік мұхиттардың кейделеніп қана қоймай, тірі ағзалардың жоюлу саларынан табиғи процестердің реттеушісі болудан қалып отыр. 6.Ғарыштық сәулелерден қорғап тұрған озон қабатының бұзылып тесілуі. 7.Әр түрлі отын түрлерін пайдалану кезінде жыл сайын атмосфераға орта есеппен 20млрд. көмірқышқыл газы бөлінеді.Одан ауа құрамында көмірқышқыл газы жинақталып, климаттың жаппай жылынуына әкеліп парниктік эффект туғызады. 8.Атмосфера қабатына бөлінетін улы заттар жауын-шашынмен қосылып, қышқыл жаңбыр туғызады 3-топ. «Экологиялық мәселелерді шешу жолдары» 1.Қалдықсыз технологияларды енгізу 2.Тазалағыш құрылғыларды салу 3.Азон қабатын бұзатын фриондарды жою 4.Экологиялық сананы, экологиялық сауаттылықты арттыру 5.Табиғатты қорғау Жобалық жұмыс: Байқоңыр ғарыш кешені Апаттар
1999 ж. – «Протон» зымырантасығышы құлады. Терминология (Оқушылар тірек сөздерді табады мұғалім тірек сөздердің бүгінгі сабаққа сәйкес келетін келмейтінін айтады. Сәйкес келетін сөздерді оқушылар аударады.)
| Оқушылар жаңа тақырыпты меңгереді Оқушылар бекіту тапсырмаларын орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. Термин сөздерді тауып үш тілде аударады | Дескриптор Есептің шартын түзеді Формуласын анықтап,қорытын қолдана алады Есептің шешімін жазады 5 балл Сұрақтарға жауап беру арқылы 1 балл алады | Презентация: ФИЗИКА 9 сынып оқулық Алматы Мектеп -2019 Д.М.Қазақбаева Ш.Б.Насохова Н. Бекбасар «Дидактикалық материалдар Смайликтер | ||||||||||
Жеке жұмыс | Жеке тапсырма Ноосфераның пайдасы мен зияны
| Оқулықпен жұмыс жасайды Тапсырмаларды орындайды Әр жұп бір тапсырмаға жауап береді, басқа жұп өз тапсырмаларын бағалайды. | Декскриптор Кестедегі сұраққа жауап береді толық жауап – 5 балл Әр сұраққа 1 балл | Стикер Стикер | ||||||||||
Сабақтың соңы | Үйге тапсырма §52 тақырыпты оқу 1. «Ғылыми-техникалық өркениет және ноосфера. Экологиялық мәдениет» 2. «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбына эссе жазу. | Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз ойларын үлестірме қағаздарға жазып, пирамиданы кім қай мәселені ұққандығына қарай толтырады. | Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең жоғарғы 10 балл | Үлестірме стикерлер Дескриптор Оқулық |