ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 28

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы:

Бөлім:

Кинетика

Педагогтің аты-жөні:

Сатыбалдиева Гауhар Есенғазықызы

Күні:

11.11.2022ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: 25 Қатыспағандар саны:3

Сабақтың тақырыбы:

Гесс заңы және оның салдары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу

Сабақтың мақсаты:

Гесс заңын және оның салдарын білу және есептер шығару

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.


Ұйымдастыру бөлімі

Сыныппен амандасу.

Сыныпты түгелдеу. Психологиялық ахуал орнату.
Үй тапсырмасын сұрау

Өткен сабақ бойынша қайталау

  1. Тапсырма «Кім жылдам» әдісі.

Сұрақ-жауап

  1. Термодинамиканың бірінші заңы дегеніміз не?

  2. Энергия нешеге бөлінеді?

  3. Ішкі энергия дегеніміз не?

  4. Ішкі энергияның формуласы

  5. Энтальпия дегеніміз не?

  6. Оның формуласы және ∆Н-тың өлшем бірлігі қандай?

  7. Термодинамикалық теңдеу дегеніміз.




Оқушылар амандасып,бір-біріне жылы лебіз білдіріп жағымды ахуал қалыптастырады.

Қалыптастырушы бағалау

Оқулық және АКТ


Жаңа сабаққа кіріспе


Жаңа ұғымдар немесе терминдермен танысу:

    1. Энтальпия өзгерісі

    2. Гесс заңы

    3. ∆Н

    4. Энергия

    5. Энергияның сақталу заңы



Мағынаны тану. Жұптық жұмыс

Гесс заңымен және оның негізіндегі энергетикалық циклдермен танысу

(https://www.youtube.com/watch?v=mb3KeGgSUDw)

Оқушыларға видео-ролик көрсетіледі.

    1. Гесс заңы қалай тұжырымдалады?

    2. Гесс заңы анықтамасын оқу

    3. Гесс заңы анықтамасын дәптерге жазу;

    4. Герман Генри Гесс туралы мәліметпен танысу;

    5. Гесс заңының бірнеше салдарымен танысу;

ҚБ: «Жарқын жұлдыз»-арқылы бағалау

Сұрақтарға жауап беріп,жаңа сабақты тыңдайды.

  1. Кинетика нені зерттейтінін біледі

  2. Химиялық реакцияның жылдамдығы туралы білімі қалыптасқан.

  3. Химиялық реакция жылдамдығының формуласын біледі

  4. Гомогенді реакцияға анықтама береді

  5. Гетерогенді реакцияға анықтама береді

  6. Химиялық реакция жылдамдығына әсер етуші факторларды атайды

  7. Реакция жылдамдығына температураның әсерін біледі, есептей алады.

  8. Реакция жылдамдығына концентрация әсерін біледі

  9. Реакция жылдамдығын қысымды көтеру немесе түсіру кезінде раекция жылдамдығы қалай өзгеретіндігін есептей алады.

  10. Химиялық реакция жылдамдығына арналған есептерді шығарады.

Үлестірме қағаздар,Сanva

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

15 мин.

Гесс заңы және оның салдарларын қолдану.

Топтық жұмыс.

Мақсаты: Гесс заңының салдарын және ішкі энергияның айналуын есептеуде осы заңды қалай қолданғанын түсіндіреді.

Мысал №1
Берілгені:

  1. 2О → 2Н2 + О2 ∆H1=-572 кДж

  2. 2HF → H2 + F2 ∆H2=-542 кДж


2О+2F2→4HF+O2 ∆Hхр=?

Шешуі:

2О → 2Н2 + О2 ∆H1=-572 кДж

Н2+F2→2HF ∆H2 =1084 кДж



2О+2F2→4HF+O2

Hжалпы=∆H1- H2 ∆H=-512 кДж
Мысал №2

Берілгені:

С(қ)2(г) = СО2(г) ∆H1=-393,5кДж

СО(г) + 1/2О2(г) = СО2(г) ∆H2 =-283,0 кДж
С(қ) + 1/2О2(г) = СО (г) ∆Hхр=?

Мысал №3

Берілгені:

NO(г) + О3(г) → 2(г) + О2(г) ∆H1=-198,9кДж

О3(г)→3/2О2(г) *(-1) ∆H2=-142,3кДж

О2(г)→2О(г) /(-2) ∆H3=495кДж
3/2О2(г)→2О3(г) ∆H1=142,3кДж

О (г)→1/2О2(г) ∆H2=-247,5кДж
NO(г) + О(г) → 2(г) ∆Hхр=?
Шешуі:

Hжалпы=∆H1+ H23
∆Hхр=(-247,5)+(-198,9)+142,3=-304,1кДж

∆Hхр=142,3-247,5-198,9=-304,1кДж


Оқушылар дәптерге,тақтаға есептер шығарады.

Формативті бағалау: екі жұлдыз, бір ұсыныс.

Топтағы оқушылар бағалау парақшаларына критерий арқылы бағалайды


бағалау парағы


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.




Кері байланыс:Нысана әдісі арқылы
Үй жұмысы: Тапсырма парағындағы қосымша тапсырмаларды орындау

Оқушылар кері байланыс жасайды


Қалыптастырушы бағалау

Оқушылардың түсінігін тексеру және сабақтың мақсаттарынан негізгі сәттерді жинақтау.


Стикерлер,нысана