ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 334
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Оқушылар:
13-сабақ
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 18
§ 3.6. Деректерді кеңейтілген сүзгі арқылы іріктеу
Тақырып: Деректерді кеңейтілген сүзгі арқылы іріктеу | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары | 9.2.2.2- электронды кестеде деректер базасын құру; 9.2.2.3- мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Кеңейтілген сүзгі ұғымымен танысу. | |
Көптеген оқушылар үшін: Кеңейтілген сүзгінің мүмкіндіктерін анықтау. | ||
Кейбір оқушылар үшін: Кеңейтілген сүзгіні қолданудың маңыздылығын тұжырымдау. | ||
Бағалау критерийі |
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Кеңейтілген сүзгі-расширенный фильтр-extended filter, өңдеу- обработка-editing, таңдау-выбор-selection. | |||
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
| ||||
Жазу: Кеңейтілген сүзгі мүмкіндіктерін жазыңдар. | ||||
Пәнаралық байланыс | Математикалық амалдар, ағылшын, орыс тілінде сөздер қолданылады. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Кеңейтілген сүзгі. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 3 мин 6 мин | Ой сергіту жаттығуы: «Пойыз» Ойын шеңберде өткізіледі. Алдымен бірінші, екінші деп саналу керек. Бірінші қадам – алақанмен шапалақтау, екі рет аяғымен топылдату. Екінші қадам - екі шапалақ, бір топылдату. Қозғалыс кезекпен қайталанады: бірінші - екінші - бірінші - екінші және т. с. с шеңбер бойынша: пойыз доңғалақтарының шуылын салып көрсетеді. Ойын барысының өн бойында қарқын үнемі тездетіледі. Үй тапсырмасы: «Бір минуттық әңгіме» тәсілі Оқушылар қарама-қарсы сызық бойымен қатарға тұрып, жұптық әңгіме жүргізеді. Үйге берген тапсырма туралы әңгімелесулеріне болады немесе жаңа сабақты бекіту мақсатында өз ойларымен бөліседі. Ауызша мадақтау,ынталандыру. | | ||
Негізгі бөлім 3 мин | Миға шабуыл сұрақтары
| Оқулық | ||
| | Bilimland.kz | ||
7 мин | Оқулықпен жұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді. Мұғалімнің түсіндірмесі Мәліметтер қоры үшін ақпарат іздеуді үйрету. | Компьютер |
8 мин | Интернеттен ақпаратты қалай іздеу керектігін көрсету, бірлесе орындау. Компьютерменжұмыс Excel-де кеңейтілген сүзгілеуді практикалық тұрғыдан орындап, география пәнінде алған білімдеріңді өңдеуді үйрену үшін «Дүниежүзінің көлдері» тақырыбындағы дүниежүзіндегі кейбір көлдер жайлы дерекқорды қарастырайық (1-кесте). 1-тапсырма: Кеңейтілген сүзгілеуді қолданып, берілген көлдердің тек Азия құрлығында орналасқанын іріктеңдер. Іріктелген көлдерді басқа кестеге орналастыр. Бұл тапсырманы орындау үшін төмендегі алгоритмдерді орындаймыз. 1. 1-кестедегі деректерді Excel программасында теріп, оны өз қалауымыз бойынша форматтаймыз.
«Құрлық атауы» өрісінің Азия жазбасын шертеміз.
өрісті тақырыбымен қоса ерекшелейміз. | |
4 мин | 7. Іріктелген нәтижелерді жазатын ауқымды Поместить результат в диапозон командасы арқылы орналастырамыз. Дескриптор Кестеге мәліметтерді енгізіп дерекқорын жасайды. Дерекқорын сүзгіден өткізеді. Топтық жұмыс: Дерекқордағы деректерді өңдеуде сұрыптау мен сүзгіден өткізу қызметтерін салыстыра отырып олардың маңызын бағалаңдар. Бұл қызмет түрлерін деректерді өңдеуде қолдану қандай артықшылықтар береді? Топтық пікірталас жасап, талқылаңдар. Дескриптор Сұрыптау, сүзгілеудің маңыздылығын тұжырымдайды. Оқушылардың жұмыстарын кесте ұяшықтарын бояу арқылы бағалау. | | |||||||||
| № | Аты-жөні | 1-тапсырма | 2-тапсырма | 3-тапсырма | | |||||
1 | | | | | |||||||
2 | | | | | |||||||
3 | | | | | |||||||
Аяқталуы 8 мин |
Не білемін? Не білдім?Не білгім келеді? | Оқушының жұмыс дәптері | |||||||||
| | ||||||||||
Рефлек- сия | | ||||||||||
Үй | 1-тапсырма. Химиялық элементтердің тізімінен дерекқор құр. Кестені пішімде. 2-тапсырма. МАХ функциясының қызметін пайдаланып атомдық массасы ең ауыр элементті анықта. МИН функциясының қызметін пайдаланып, балқу температурасы ең төмен элементті анықта. 3-тапсырма. Сұрыптау қызметін пайдаланып, химиялық элементтерді атом массасының өсу ретімен сұрыпта. 4-тапсырма. Қарапайым сүзгіні пайдаланып, 1800 бен 1900 жылдар аралығында қандай элементтер ашылғанын анықта. 5-тапсырма. Кеңейтілген сүзгіні пайдаланып, өрістер бойынша төмендегі шарттарды орындайтын химиялық элементтерді тап. | | |||||||||
тапсыр- | |||||||||||
масы | |||||||||||
1 мин | |||||||||||
| |||||||||||
| | | | | Балқу | | |||||
| Атауы | Атом- дық | Тығыз- | темпера- турасы | Ашыл- ған | ||||||
| | масса | дығы г/л | С(градус) | жылы | ||||||
| | | >30 | >1 | >300 | |
Оқушылар:
14-сабақ.
§3.7 Деректер базасымен жұмыс (шағын жоба)
Ехсel кестелік процессорында деректер базасын жасап, өңдеу бойынша алған білімді өмірде қалай қолдануға болады?
Тақырып: Деректер базасымен жұмыс (шағын жоба) | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары |
| |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үшін: Шағын жобаларды қорғауда электронды кестеде деректер базасын қолдану; | |
Көптеген оқушылар үшін: Деректер базасын құруда объектілерді қолдану; | ||
Кейбір оқушылар үшін: Жобаларды орындауда деректер базасын өз бетінше таңдап жұмыс жасау. | ||
Бағалау критерийі |
| |
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» идеясының құндылықтарын жүзеге асыру. Топта бірлесіп жұмыс жасау, бір-бірлерінің пікірлерін тыңдау, сыйлау. | |
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Деректер базасы-база данных-data base, кестелік-табличный- table, иерархиялық-иерархическая-hierarchical, жүйелік- систематическая-systematical, нысан-объект-object, атрибут- attribute, жазба-запись-recording, өріс-поля-field, кілтті өріс- ключевая поля-key fields, электронды кесте-электронная таблица-electronic spreadsheet, ұяшық-ячеек-cell, сан-число- number, формула-formula, жазба-запись-recording, өріс-поля-field, жұмыс парағы-рабочий лист-worksheet, функция-function, форма-form, тізім-список-list, ауқым-диапазон-range, сұрыптау- сортировка-sort, сүзгі-фильтр-filter. | |
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
|
| Жазу: Жоба алгоритмін жазыңдар. | |||
Пәнаралық байланыс | Математикалық амалдар, ағылшын, орыс тілінде сөздер қолданылады. | |||
Тірек білім, білік, дағдылар | Деректер базасымен жұмыс. | |||
Жоспар | ||||
Сабақ кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Қосымша ресурстар | ||
Басталуы 3 мин 6 мин | Ой сергіту жаттығуы «2 шындық, 1 өтірік» әдісі Оқушылар ретімен өткен тарау бойынша 2 шындық, 1 өтірік айтады, бірін-бірі қайталамайды. Үй тапсырмасын пысықтау «Блиц кездесу» Өткен тақырыптағы қосымша тапсырмалардың шешімін жұптасып талдайды. Оқушылардың жұмыстарын ауызша мадақтау, қолдау көрсету. | Компьютер | ||
Негізгі бөлім 2 мин | Миға шабуыл сұрақтары
Оқулықпенжұмыс Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелікте берілген сұрақтармен және «Сен білесің бе?» айдарымен жұмыс ұйымдастырылады. Жеке, жұпта, топта, ұжымда жауаптар айтылады. Мұғалім толықтырып отырады. Жоба тапсырмалары: «Біздің сынып» кіші жобасы Ехсel кестелік процессорында өзің оқитын 9- сыныптың деректер базасын құр. Сыныптағы оқушылардың деректер базасына енгізуде Форма диалогтік терезесін қолдан. Функция қызметін пайдаланып, Орташа жазбасында орналасқан Бойының ұзындығы және Салмағы өрістерінің орта мәнін есептеу арқылы сыныптың орта бойы мен салмағын есепте (1- сурет). | | ||
| | |||
6 мин | Оқулық | |||
| | |||
13 мин | | |||
| Компьютер |