Файл: Блім ндар Педагогті атыжні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 33

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

5.4.Ғұндар


Педагогтің аты-жөні

Идрисова Д.А

Күні:

21.04.2023

Сынып:5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Аттила және оның жаулаушылық жорықтары.

Зерттеу сұрағы: Ежелгі авторлар Аттилаға қандай баға береді?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.2.2 Қазақстан аумағындағы алғашқы мемлекеттік бірлестіктердің көрші елдермен қарым-қатынасын анықтау

Сабақтың мақсаты

Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарын талдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

кезеңі


  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Ой-шақыру.Мұғалім оқушыларға дүниежүзі тарихынан атақты әскери қолбасшылар мен Аттиланың суретін көрсетеді. Аттила тұлғасына тоқталып, суретке негізделе отырып оқушыларды оған мінездеме беруді сұрайды. Осы тұлғаларды не байланыстыруы мүмкін? Аттила әйгілі қолбасшы болу үшін қандай қасиеттерді өз бойына сіңірген? деген сұрақтарды қояды.



Оқу мақсаттарымен таныстыру. Мұғалім оқушыларды оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстырады.

Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты.

мадақтау

Мұғалім презентациясы

Жаңа сабақ

Мәтінмен жұмыс

Тапсырма:Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарын талдаңыз.
Тапсырма:«Аттила шайқас кезінде аяусыз болғанымен, табиғатынан жауыз болған емес» деген Г.В.Вернадскийдің сөздеріне баға беріңіз.

Атилла билік еткен кезіндегі Римде болған өзгерістерге баға береді.
 Дискуссиялық карта. «Иа», «Жоқ».






Иа

Жоқ

1.

Ғұндар 370 жылы аландарды,375 жылы остготтар мен вестготтарды талқандады.

+




2.

430 жылы Сақтар (Ғұндар) Шығыс Рим империясын алым-салық төлеуге мәжбүр болды.




-

3

445 жылы жеке дара билік құрды.

+







.

Ғұндар Балқан түбегіне жорық жасап,40 (70ке) жуық қаланы тонады.




-

5.

Мөде (Аттила) Ү ғасырда Румыния мен Венгрияны бағындырған соң, Рим империясының аудандары Паннония мен Мезияны басып алды, Фр

нцияға өтті.


-

 ЕББҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Сәйкестендіру.



Тұлғалар

Айтылған сөздер

Дұрыс жауабы

1

Аттила

400-453жж әйгілі ғұн ұлысының бил

ушісі. Еділ атанған.


2

Прииск

448 жылы Римнен шыққан елші, тілмаш Аттила сарайына барған. «Бір көргеннен оның нағыз азиялық ек

нін бірден айтады. Басы үлкен, орта бойлы, мығым денелі».


3

Д.Верди

Италияның атақты компазиторы. «Аттила» операсын жазды.




4

В.Иордан

Ғұндар жеңімпаз қолбасшыларын,жартылай құдай ретінде мойындады.




5

Марцеллин

Ертелі-кеш ат үстінен түспейді. Маңызды істер туралы кеңесетін болса, кеңесті де ат үстінде отырып өткізеді. Ғұндар жақсы шыныққан, олар отты да қажет етпейді. Тау мен орманда көшіп жүреді, жас кезінен ыстық-суыққа үйренген.




ЕББҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында сурет нұсқасын ұсынамын.

Дескрипторлары:

Ғұндардың Батысқа жасаған жорықтарының себептерін анықтайды.

Дескрипторлар

«Аттила шайқас кезінде аяусыз болғанымен, табиғатынан жауыз болған емес» деген Г.В.Вернадскийдің сөздеріне баға береді.

Дескрипторы:

Тапсырманың дұрыс бұрысын анықтайды;

Жаулап алған жерлерін біледі.

Дескрипторы

Аттила жөнінде толық меңгереді;

Аттила жөнінде ежелгі авторлар пікірін сәйкестендіреді;

Ғұндардың қандай халық екеніне көздері жетеді.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»

«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»

«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»

«Бармақпен»


Ақпараттық мәтін

Тақырыптық кесте


Дискуссиялық карта

 Сәйкестендіру кестесі

Карта


Қосымша 1,2

Үлестірмелі карточкалар

Қорытынды




  • Қиын болды…

  • Бүгін мен білдім…

  • Қызықты болды…

Үй тапсырмасы

Қосымша ақпарат оқып келу

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау;


А4, конспект