Файл: ысамерзімді жоспар 1саба Сабаты таырыбы Т. Нрмаанбетов Анасынсаынан бала.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 85
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар №1-сабақ
Сабақтың тақырыбы:Т.Нұрмағанбетов «Анасынсағынған бала» әңгімесінің тұжырымдамасы
Бөлім: | Отбасы құндылықтары |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Т.Нұрмағанбетов «Анасынсағынған бала» әңгімесініңтұжырымдамасы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.1.2.1 әдеби шығарманыңтақырыбы мен идеясын анықтау. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін:Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын біледі. Көпшілік оқушылар үшін:Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын түсінеді. Кейбір оқушылар үшін:Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады. |
Құндылықтарға баулу: | Оқушыларды отбасы құндылығына баулу. Отбасыдағы құндылықтар оның мүшелерініңқарым-қатынасынан құрылады. Оқушыларды отбасындағы мүшелерді: атасын, әжесін, әкесі мен анасын, іні-қарындастарын сыйлауға, құрметтеуге, кішіпейілділік танытуды үйрету. Қазақ халқы отбасы құндылықтарына аса зор мән берген. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. | (Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3.Оқушыларды топтарға біріктіру. | Мұғалім таратқанқима қағаздар бойынша топқабірігеді. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді. 1 топ; 2 топ; 3 топ. | Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | Оқулық, жұмыс дәптерлері ДК экраны Қимақағаздар |
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: 1.Тынымбай Нұрмағанбетов кім? Білесіңдерме? 2.Т.Нұрмағанбетовтің қандай шығармаларын білесіңдер? 3.«Анасын сағынған бала» әңгімесіноқығансыңдарма? | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Мұғалім оқушыларға Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмірі мен шығармашылығы жайлы жалпы түсінік береді. «Анасынсағынған бала» әңгімесінтүсіндіреді. | 1-тапсырма: Ұжымдық жұмыс: Оқушылар бір-бірімен ой бөліседі. «Анасынсағынған бала» әңгімесінталдайды. | Дескриптор: -Оқушылар ойларын айтады; -Әңгімені талқылайды.Жалпы-3 балл. | Оқулық 5-сынып |
Топтық жұмыс | Диалогтен алған әсерлерлерімен ой бөлісуге нұсқау береді. | 2-тапсырма: 1.Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмірбаянын талқылайды. 2.Әңгіме туралы пікір алмасады. | Дескриптор: -Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмір тарихынынан үзінді баяндайды. -Әңгіме туралы анықтамасын айтып, мысал келтіреді. Жалпы-4 балл | Оқулық 5-сынып |
Жұптық жұмыс | №3-тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді. | 3-тапсырма: Әңгіменің бөлімдеріне ат қойып, баяндалатын оқиғаға өз пікірлерін білдіреді. | Дескриптор: -Әңгіме бөлімдеріне ат қояды; -Өз пікірлерін ортаға салады. Жалпы-3 балл | Оқулық 5-сынып Жұмыс дәптерлері. |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |
Қысқамерзімді жоспар
№2-сабақ
Сабақтың тақырыбы:Т.Нұрмағанбетов «Анасынсағынған бала» әңгімесініңкомпозициясы
Бөлім: | Отбасы құндылықтары |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Т.Нұрмағанбетов «Анасынсағынған бала» әңгімесініңкомпозициясы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін:Әдеби шығармадағы екі нәрсенісалыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді біледі. Көпшілік оқушылар үшін:Әдеби шығармадағы екі нәрсенісалыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді сипаттай алады. Кейбір оқушылар үшін:Әдеби шығармадағы екі нәрсенісалыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді таба алады. |
Құндылықтарға баулу: | Оқушыларды отбасы құндылығына баулу. Отбасыдағы құндылықтар оның мүшелерінің қарым-қатынасынан құрылады. Оқушыларды отбасындағы мүшелерді: атасын, әжесін, әкесі мен анасын, іні-қарындастарын сыйлауға, құрметтеуге, кішіпейілділік танытуды үйрету. Қазақ халқы отбасы құндылықтарына аса зор мән берген. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады. ә). Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. б). Топтастыру. | Мұғалімнің нұсқауы бойынша оқушылар екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ Топтың ережесі:
| Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | Тоқыма жіп |
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: 1.«Анасын сағынған бала» әңгімесініңкейіпкерлерін ата. 2.Әңгіменің бөлімдеріне тақырып қой. 3.Әңгіменің түпкі мағынасы қандай? | Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу.
| Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмірі мен шығармашылығы-мен танысуға тапсырма береді. Топтық жұмыс. | 1-тапсырма: Оқулықпен жұмыс. Тынымбай Нұрмағанбетовтің өмір тарихын оқулықтан оқиды. | Дескриптор: -Әңгімені мұқият оқиды. -Топтық талқылау жасайды. Жалпы-3 балл | 5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
Жеке жұмыс «Түртіп алу» әдісі. | Әңгімеден негізгі ұғымдарды табуға нұсқау береді. Дәптерлеріне жаздырады. Әрқайсысының әңгімеден түйген ойын сұрайды. | 2-тапсырма: «Түртіп алу» әдісі арқылы негізгі ұғымдарды дәптеріне жазып алады. | Дескриптор: -Әңгіменің мағынасын талдайды. Жалпы- 4 балл | 5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
Жұптық жұмыс | №3-тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді, қадағалайды, бағыт-бағдар береді. Сұрақтар: 1.Әңгіменің жалпы мағынасы қандай? 2.Кейіпкерлерді ата. 3.Әңгімеден қандай ой түйдің? | 3-тапсырма: -Сұрақтарға жауап береді. -Талқылайды. -Ой-пікір алмасады. -Бір-бірінің ойын толықтырады. | Дескриптор: -Бірінші сұраққа жауап береді. -Екінші сұраққа жауап береді. -Үшінші сұраққа жауап береді. Жалпы-3 балл | 5-сынып оқулығы, жұмыс дәптері |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін «Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды. | |
Қысқамерзімді жоспар №3-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Сағыныш пен сенім. Күдік пен үміт
Бөлім: | Отбасы құндылықтары |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Сағыныш пен сенім. Күдік пен үміт |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
|
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін:Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының мағынасын біледі. Көпшілік оқушылар үшін:Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның мағынасын сипаттай алады. Кейбір оқушылар үшін:Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдары ның мағынасын анықтай алады. |
Құндылықтарға баулу: | Оқушыларды отбасы құндылығына баулу. Отбасыдағы құндылықтар оның мүшелерінің қарым-қатынасынан құрылады. Оқушыларды отбасындағы мүшелерді: атасын, әжесін, әкесі мен анасын, іні-қарындастарын сыйлауға, құрметтеуге, кішіпейілділік танытуды үйрету. Қазақ халқы отбасы құндылықтарына аса зор мән берген. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. Топтастыру. | Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. I -Үшбұрыштар тобы II - Дөңгелектер тобы III -Төртбұрыштар тобы | Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Фигураларсалынған конверт |
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: Оқушылар сабақ тақырыбы бойынша бір-біріне өздері сұрақ қояды. | Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Оқушыларға жұптық жұмысты орындатады. Пікірлерін сұрайды. Кері байланыс береді. | Жұптық жұмыс: Тақырып бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Сұрақтарды талқылап, жауап береді. | Дескриптор: -Оқушыларбір-біріне сұрақ қояды. -Ой алмасады. -Пікірлерін толықтырады. Жалпы - 6 балл. | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
Топтық жұмыс | Мұғалім оқушыларды топқа бөлу арқылы тапсырманы орындауын қадағалайды. | 3 топ болып, бір-бірімен кішігірім жарым ұйымдастырады. Сұрақтар қояды. | Дескриптор: -Топқа бөлінеді. -Сұрақтар қояды. -Жарысады. Жалпы - 4 балл. | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. - бүгін сабақта қуантқаны..... - мен өзімді.....үшін мақтар едім. - маған ерекше ұнағаны..... - сабақтан соң маған........келді - бүгін маған..........сәті түсті. - қызықты болғаны..... - ......қиындық тудырды. - менің түсінгенім..... - енді мен......аламын. | Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |
Қысқамерзімді жоспар
№4-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Автор - оқиғаныбаяндаушы
Бөлім: | Отбасы құндылықтары |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 5 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Автор- оқиғаны баяндаушы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 5.2.2.1 эпикалықшығармадағы автор бейнесін анықтау. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін:Білім алушылар эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды. Көпшілік оқушылар үшін:Білім алушылар эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды, талқылайды. Кейбір оқушылар үшін:Білім алушылар эпикалық шығармадағы автор бейнесін анықтайды, талқылайды, сипаттап береді. |
Құндылықтарға баулу: | Оқушыларды отбасы құндылығына баулу. Отбасыдағы құндылықтар оның мүшелерінің қарым-қатынасынан құрылады. Оқушыларды отбасындағы мүшелерді: атасын, әжесін, әкесі мен анасын, іні-қарындастарын сыйлауға, құрметтеуге, кішіпейілділік танытуды үйрету. Қазақ халқы отбасы құндылықтарына аса зор мән берген. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. | І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады. ә). Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. б). Топтастыру. | Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ Топтың ережесі:
| Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. | Тоқыма жіп |
Жаңа сабаққа кіріспе | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Сұрақтар: Автор деген кім? 2.Автордың міндеті қандай? 3.Автор қандай болуы керек? 4.Кез-келген адам автор бола алады ма? | Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. | Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. | Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. | Мұғалім оқушыларды топқа бөлу арқылы тапсырманы орындауын қадағалайды. | Топтық жұмыс: 3 топ болып, бір-бірімен кішігірім жарым ұйымдастырады. Сұрақтар қояды. | Дескриптор: -Топқа бөлінеді. -Сұрақтар қояды. -Топта жұмыс жасайды. Жалпы - 4 балл | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері. |
Жұптық жұмыс | Мұғалім оқушыларға жұптық жұмыс ұсынады. Қадағалайды. | Оқушылар тапсырманы жұп болып орындайды. Жұптық жұмыс байқалады. | Дескриптор: -Жұппен жұмыс жасайды. -Авторлық қабілеттерін сынап көреді. Жалпы - 6 балл | 5-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. | Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. | Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. | |