Файл: Блім Сз жне оны маынасы Педагогті аты жні.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 28

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Бөлім:

Сөз және оның мағынасы

Педагогтің аты- жөні:

Конаккалиева А.Н

Күні:

18.04.2023

Сынып: 1 б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қақпашы. Бас әріптен басталып жазылатын сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.2.5.1 мұғалімнің қолдауымен мәтіннің, сюжетті суреттің мазмұны бойынша сұрақ қою, сұраққа жауап беру;

1.4.1.3 бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі аттары, жер-су атаулары, жануарларға арнайы қойылған аттар) анықтау;

1.4.2.1 заттың атын, қимыл-әрекетін, сынын, санын білдіретін сөздерді ажыратып, орынды қолдану

Сабақтың мақсаты

Бас әріппен жазылатын сөздерді табады, адамның аты-жөнін бас әріптен бастап жазады. Сюжетті сурет бойынша қойылған сұрақтарға толық жауап береді.

Заттың атын білдіретін сөздерді сұрақ қою арқылы ажыратады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Психологиялық ахуал. «Қағып ал!» ойыны. Балалар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім ойынның ережесін түсіндіреді. Допты лақтырады да,

«қала» деп айтады. Қағып алған оқушы қаланың атын айту керек. Мұғалім допты тағы лақтырады

Психологиялық ахуалға берілген ширату жаттығу- ларын орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару.




Таныстырылым







да, «адам» деп айтады. Қағып алған оқушы адамның атын айтады. Мұғалім «спорт командасы» дейді. Қағып алған оқушы команданың атын айтады. Бірнеше футбол командасының атын айтқызады.




ҚБ. «Бас

бармақ» арқылы бағалайды.




Ортасы

Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқу құралдарын түгендеу.

Кіріспе әңгіме жүргізу.

  • Балалар, спорттың қандай түрлерінбілесіңдер?

(Балалардың жауабын тыңдайды.)

Спорт құралдарын көрсетеді. Неліктен әртүрлі құралдар екеніне назар аудартады. Әр спорттың өз құралдары болатынын айтады.

  • Балалар, бүгін спорттың қай түрімен танысамыз деп ойлайсыңдар? Доптың түрлерін көрсетеді. Бұл доптар қай спорт түріне қажет? (Балалардың жауабынтыңдайды.)

  • Балалар, біз мына допқа қатысты спорт түрі туралы танысамыз. Бұл қай спортқақажет?

  • Дұрыс, балалар. Біз бүгін футбол туралы сөйлесеміз. Қандай футболшылардыбілесіңдер? Футбол қандай ойын? Оны неменойнайды?

Сергіту сәті

  • Балалар, футбол ойыны қалай ойналады? Футбол ойнағандарың бар ма? (Балалардың жауабын тыңдайды.Толықтырады.)

Қосымшаақпарат.Футбол–өтеқызықтыойын. Бұл ойынды екі команда ойнайды. Әр командада он бір адам болады. Бір қақпашы, он ойыншы. Ойында төреші болады. Төреші ойын барысын бақылайды. Төрешіден ескерту алған ойыншы – сары карточка алады. Ойында қызыл карточка алған ойыншы ойыннан шығады. Себебі тыйым салынған тәсілмен ойнауғаболмайды.

Сұрақтарға жауап беріңдер (ауызша).

  • Футбол қандайойын?

– Футболды неше команда ойнайды?

Сабақтың мақсатын бірлесе отырып қояды.











Сұрақтарға толық жауап береді.





– Футбол.




– Доппен.




Сергіту сәтін жасайды. Өсеміз біз күліп ойнап, Он саусақтың саласындай. (қолдарын жоғары көтереді)

Өсеміз біз күліп-ойнап, Бір адамның баласындай. (бір-бірін құшақтайды)



217



218






  • Әр командада неше адамболады?

  • Оларкімдер?

  • Төреші неістейді?

  • Сары карточканы кімалады?

  • Қызыл карточка алған ойыншы неістейді?

  • Себебінеде?

Біздің сабақта да осындай карточкалар болады. Кім сабаққа қатыспайды, жұмыс істемейді – сол сары карточка алады, ал одан кейін де сабаққа қатыспаса, қызыл карточка алады. Менің ойымша, ондай оқушылар бізде жоқ.

  • Сендер футбол ойыншылары боласыңдар. Ойыншы неістейді?

  • Дұрыс. Кім қақпаға көп доп соқса, сол футболдың үздік ойыншысы деген атаққа иеболады.

  • Қазір сендер деңгейлік тапсырмаларды орындайсыңдар. Орындағаннан кейін қақпаға соғасыңдар (саласыңдар). Әр оқушының партасында қалташа болады. Ол қақпаның рөлін атқарады. Тапсырмалар доптың теріс жағында жазылады.

Оқушылар мұғаліммен бірлесе отырып, сабақ мақсаттарын қояды.

Оқулықпен жұмыс. Автор туралы.

Сәбит Дүйсенбиев 1959 жылы Түркістан облысы Түлкібас ауданының Шақпақ баба ауылында дүниеге келген. «Тәтті алма», «Қақпашы» әңгімелері жарық көрген.

1-жаттығу. Суретпен жұмыс.

– Балалар, суреттен кімдерді байқадыңдар? Олар қандай ойын ойнап жүр? Оларды кім дейді?

Сендер футбол ойнайсыңдар ма?

Өз командаларыңның ойынын тамашалауға бардыңдар ма?







«Ол қалай футболшы атанды?»






Бауыржан Исламхан – ең үздік футболшы.

ҚБ.

«Жұлдыздар» арқылы бір-бірін бағалау.




Доп суреттері фишка ретінде беріліп отырады.







Мәтінмен жұмыс.

  1. Мұғалім оқушылардың назарын өзіне аударады.

  2. Мәтінді өзіоқиды.

  3. Жеке оқушыларғаоқытады.

  4. Сөздік жұмысын жүргізеді. Қиын сөздердің мағынасын түсіндіреді. Мысалы: ойыншыларды таңдай бастады,құштар.

  5. Тізбектейоқытады.

  6. Әр сөйлемге сұраққояды.

  7. Тірек сөздерді табады. Тақтағажазады.

  8. Мұғалім мәтінді тұтасоқиды.

  9. Мазмұнына байланысты сұрақтар қояды. Осы сұрақтарға тақтадағы сөз тіркестерін қатыстырып, толық жауапбереді.

«Алма-кезек оқу» әдісін пайдалануға болады.

Сұрақтар қояды:

  • Балалар неге қақпашы болғысыкелмеді?

  • Футбол жарысына кімдітаңдады?

  • Жарыста кім үздік қақпашы атанды? Партада дұрыс отыруын қадағалайды. Дәптер көлбеулігін сақтауға назараударады.



Мәтінді оқиды. Түсініксіз қиын сөздерді айтады.

Тірек сөздер бойынша мазмұнын толық айтып береді.


Оқушылар үш-үштен бөлініп, үш бөлікке бөлінген мәтіннің бірінші бөлімін барлығы оқиды. Содан кейін екінші бөлігін барлығы оқиды. Үшінші бөлікті де барлығы оқиды. Көркем жазу

Футбол, волейбол сөздерін көркем жазады.








2-жаттығу. Орны ауыстырылып берілген сөздерден сөйлем құратады. Қазақ тілінде қимылды білдіретін сөздердің сөйлем соңында келетінін еске түсіреді.

2-жаттығу. Балалар доп

ойнады. Мұрат қақпашы болды.


Сергіту сәті

Сергіту сәтін жасайды.

Өсеміз біз күліп-ойнап, Он саусақтың саласындай. (қолдарын жоғары көтереді)



219




220







3-жаттығу. Мұғалім парта үстіне допты қояды. Балалардан доптың қандай екенін сұрайды. Енді суреттегі доптарға назар аудартады.

Өсеміз біз күліп-ойнап, Бір адамның баласындай. (бір-бірін құшақтайды) 3-жаттығу. Доптың сипатын білдіретін сөздерді табады.


Доп суреттері фишка ретінде беріліп отырады.




Артикуляциялық жаттығу. «Ат шауып келеді»
Шығармашылық жұмыс. Әр сөздің алдына әріп қосып, жаңа сөз жаса. Бас әріптен басталатын сөздерді қатыстырып, сөйлем құрап жазады.

Мысалы: Берік (керік).

Артикуляциялық жаттығулар жасайды. Дәптердегі шығармашы- лық тапсырманы орын- дайды.





Артикуляциялық жаттығулар

Соңы

«Дұрыс-бұрыс» ойыны.

Футбол – өте қызықты ойын. Дұрыс/бұрыс

Осы ойынды үш команда ойнайды. Дұрыс/бұрыс Әр командада 10 адам болады. Дұрыс/бұрыс Футболда төреші болады. Дұрыс/бұрыс

Сары карточка алған ойыншы ойыннан шығады.

Дұрыс/бұрыс

Тыйым салынған тәсілмен ойнауға болмайды.

Дұрыс/бұрыс




ҚБ.

«Бағдаршам» арқылы бір-бірін бағалау.




Кері байланыс

Рефлексия. «Алмаағашы»

Сабақтан алғанәсерлерін стикерге жазып, суретке жапсырады.

«Алмаағашы»

Кері байланыс тақтайшасы