ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 36
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Күні: | 19.04.23ж | |||
Сынып: | 10 ВГ | |||
Сабақ тақырыбы: | 2. Деректер қорын әзірлеу | |||
Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме) | Деректер қорымен құруда мәліметтерді жазу, кестеге жиектер орнату және деректер типімен танысу | |||
Сабақ мақсаттары: | Білу: Деректер қоры туралы алған білімдерін еске түсіру. Деректер қорының құрылымын анықтау. Деректер қорына жиектер орнату. Түсіну: Деректер қорына жиектер қоюды үйрену. Кестелік процессордағы деректердің типін айқындау. Қолдану: Компьютерде кестелік процессорда деректер қорын құру. Кестеге жиектер орнату. Талдау: Деректер қорындағы деректер типінің түрлерін орнатуды талдау Жинақтау: Деректер қоры туралы алған білімдерін тұжырымдау Бағалау: Деректер қорының білім саласында қолданылуын анықтау. | |||
Жетістік критерийлері: | MS Access бағдарламасының мүмкіндіктерімен танысып, деректер қорын құру тәсілдерін меңгереді, деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады. Логикалық қабілеті дамиды. | |||
Құндылықтардыдарыту | Тапсырмаларды жұпта(топта) орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру Жаңа білім қалыптастыруда бірлесіп жұмыс жасау арқылы құрмет құндылықтарын қалыптастыру; Жаңа білімді меңгеру арқылы өмір бойы оқу құндылығын қалыптастыру. | |||
АКТ қолданудағдылары | Презентация және ноутбуктарды қолдану. | |||
Алдыңғы білім | Электрондықкестеэлементтерінформаттау | |||
Пәнаралық байланыс | Ағылшынтілі, орыстілі, математика, физика | |||
Тапсырмалар, әдіс-тәсілдер | Жеке, топтық, жұппен | |||
Керекті жабдықтар | Кітап, интерактивті тақта, ноутбук, А4 қағаз | |||
Сабақбарысы | ||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы 1 минут | Ұйымдастыру кезеңі, жағымды психалогиялық ахуал ұйымдастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру, түгендеу, ешқандай қауіптің жоқ екеніне көз жеткіу. | | ||
«Құпия сұрақ» әдісі 5 минут | Өзін-өзі бағалау парағын таратып аламын. Үй тапсырмасын тексеру: Өткен сабақтан сұрақ қою арқылы 1. MsAccess базасы деген не? 2. Ең көп таралған деректер қорын ата? 3. Деректер қоры қандай өрістерден тұрады? 4. Деректер қорының басқару жүйесі дегенімі не? 5. Деректер базасында ақпарат қандай форматта сақталады? | | ||
Түсіндіру 10 минут | MS Access ақпаратты көрсету және сақтау үшін пайдаланылатын жеке компоненттерден тұрады. Олар: Кесте – мәліметтер базасымен жұмыс істеуге арналған негізгі объект, бір тақырыпқа берілген нақты мәліметтер жиыны. Ол өрістер (поля) менжазбалардан (записи) тұрады. Форма кесте мәліметтерін экранда бейнелеу жолы немесе оларды басқару мүмкіндіктері, форма мәліметті енгізу, көру және толықтыру үшінқолданылады. Сұраныс (запрос) керекті мәліметтерді бір немесе бірнеше кестеден белгіленген шарттарға байланысты таңдап алу тәсілі. Сұраныс беруарқылы берілген өрістерден немесе басқа кестеден алынатын өрістерден тұратын виртуалды кестелер құруға болады. Басылым (отчет) мәліметтердің керекті құрылымын баспаға шығарып қағаздабейнелеу тәсілі. Макрос МБ-ныңнақтыбіроперациясынорындаудыпрограммалаусызавтоматтанды-рады. Модуль МБ-ныбаптау, түрлендіружәнетолықтыруғакеректіVisualBasicтіліндегіпрограммадантұрады. Кестелер, сұраныстар (запросы), формалар, басылымдар (отчеты), макростаржәне модульдер — жалпы файлдар базасында сақталатынтәуелсізөзіндікобъектілер. Деректер типі – шамаларды қабылдай алатын мәндердің және олармен орындауға болатын амалдардың жиынтығын анықтауды айтады, яғни тип дегеніміз шамалардың қабылдайтын мәндеріне берілетін сипаттама. Мәліметтердің әр типі тек өзіне ғана сәйкес келетін амалдар жиынтығын орындатады. Мысалы, 1,2 мәндері бүтін сандар типіне жатады, оларды азайтуға немесе қосуға болады. Дәл сол сияқты бізде де Деректер қорының типі қолданылады. Олар мәтіндік, сандық, ақшалай, санауыш, мерзім/уақыт, логикалық | | ||
Сергіту сәті «Логикалық сұрақ» 2 минут | Көзге жаттығу | | ||
Топпен жұмыс «Апта күндері» әдісі 8 минут | Түрлі-түсті қағаздардан қиындылар жасап оларға аптаның 4 күнін жазып ортаға жинап таңдатамыз. Бірдей апта күндерінің бір топ болуын айтып оларға топ басшысын сайлауды тапсырамыз. Тапсырма – 1. Ақпараттық диктант
Дескриптор:Білім алушы
Тапсырма – 2 . Практикалық жұмыс Ms Access деректер қорында бірнеше оқушының мәліметтерін төмендегі үлгі бойынша жасап үйренейік: «Кітапхана» деректер қоры қандай өрістерден тұрады: Авторы, кітаптыңаты, баспаханааты, бет саны, шығарғанжылы Дескриптор:Білім алушы Ms Access мәліметтер қорын қосып енгізе алады | | ||
Жұппен жұмыс 7 минут | Қасыңдағы көршіңді тап деу арқылы партада кіммен отырады сол оқушымен жұп болуын тапсырамыз. Практикалық жұмыс. «Кітапхана» деректер қоры қандай өрістерден тұрады: атап оны мәліметтер қорына енгізіп үйренейік Авторы, кітаптыңаты, баспаханааты, бет саны, шығарғанжылы Дескриптор: Білім алушы 1.Ms Access мәліметтер қорын ашып енгізуді біледі: 2. Сәйкес келетін деректер типін таңдайды. | | ||
Саралау тапсрымалары Жеке жұмыс 5 минут | Тест сұрақтары 1. Microsoft Access деген не? А) мәліметтер базасын қолданушыға арналған программа. В) компьютер мен адамныңөзарасұхбаттасықұралы. С) мәтіндік редактор. Д) амалдықжүйе. 2. MicrosoftAccessқандайпрограммалықжасақтамағажатады? А) жүйелік. В) қоданбалы. С) қызметтік. Д) оқытушылық. 3. АқпаратсақталынатынMicrosoftAccessпрограммасыныңнегізгіобъектілері. А) кесте. В) пішін. С) сұраныс. Д) есеп. 4. Кестеқұрудынеденбастағандұрыс. А) макетінберуден. В) өрістеріненгізуден. С) мәліметтердіенгізуден. Д) жазбалардыенгізуден. 5. MicrosoftAccessмәліметтербазасыныңқандайтерезесіндеорнатылғанбайланыспараметрлеріберіледі? А) Мәліметтерсхемасытерезесінде. В) Байланыстерезесінде. С) Бас терезесінде. Д) Мәліметтербазасытерезесінде. 6.Деректер типіболыптабылады А) Мәліметтер В) Байланыстерезесінде С) Мәтіндік, сандық, ақшалай, дата/уақыт, логикалық Д) Өрістер, жазбалар 7. «Жаңакесте» диалог терезесінденұсқалартізімі А) кестелеррежимі В) конструктор С) кестешебері Д) барлығыдұрыс Дұрысжауаптар 1) А 2) В 3) В 4) В 5) А 6) С 7) Д Дескриптор: Білім алушы Теориялық білімін қолдана алады; | | ||
Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасын беру 2 минут | Рефлексия Смайликтер арқылы бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жеткізеді. Өзін-өзі бағалау парағын жинап қай оқушының түсінген түсінбегеніне көз жеткіземін. Үйге тапсырма:Отбасы мүшелерінің мәліметтерін енгізіп үйрену, тақырыпты оқып келу. | |