ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 24
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар | ||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.5 | Шымкет қ. №37 | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Сагимбаева Н.К | |||||
СЫНЫП: 8 | Қатысқан оқушылар саны: Қатыспаған оқушылар саны: | |||||
Сабақтың тақырыбы: Жарықтың сынуы. Жарықтың сыну заңы.Толық шағылу. | ||||||
Оқу мақсаты | 8.5.1.6 Жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу 8.5.1.7.Жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару 8.5.1.8.Толық шағылу құбылысын зерттеу | |||||
Сабақ мақсаты |
| |||||
Бағалау критерийі |
| |||||
Тілдік мақсат | Призма , жарықтың сынуы, жарықтың толық шағылуы, жарық шоғы, түсу бұрышы, сыну бұрышы, түскен сәуле, сынған сәуле, перпендикуляр, жазықтық, шектік бұрыш, жарық жылдамдығы, жиілік, саңлауы бар пластина. Призма- мөлдір шыныдан жасалған геометриялық дене | |||||
Құндылықтарға баулу | Зайырлы қоғамда еңбек сүйгіштікке, ынтымақтастыққа, бірлесе жұмыс істеуге баулу. | |||||
Пәнаралық байланыс | Бұрыштардың мәндерін есептеуде геометрия пәнімен байланысады. | |||||
Бастапқы білім | Біледі: жарықтың сынуын, шағылуын біледі. | |||||
Сабақтың жоспары | ||||||
Жоспарлан ған уақыт | Сабақ барысы : | Бағалау түрлері | ||||
Сабақтаң басы 2мин Айтылым, талдау 3 мин 3 мин Білу, түсіну, айтылым, тыңдалым, сұралым | Ұйымдастыру кезеңі (оқушыларды түгелдеу, оқу құралдарының даярлығын тексеру) I . «Шаттық шеңбері» әдісі Қол ұстасып тұрып, бір-біріне жақсы тілектер айту. II. «Мозайка» әдісі Қағаз қиындыларынан фигуралар құрастыру арқылы топқа біріктіру. G.Үй тапсырмасын сұрау/тексеру (топтық жұмыс)
Дескриптор:
| I-топ, II-топ, III-топ. | ||||
Сабақтың ортасы 7 минут Сыни ойлау, Ақпаратпен жұмыс Айтылым, Тыңдалым, Жазылым, Оқылым. | II.Мұғалімнің шолуы (толық сыныппен жұмыс) W.Екі ортаны бөлетін шегара арқылы өткенде, жарықтың таралу бағытының өзгеруін жарықтың сыну заңы деп аталады. Сынған сәуле мен екі ортаны бөлетін шекараға сәуле түскен нүктеде тұрғызылған перпендикуляр арасындағы бұрышты сыну бұрышы деп (ɣ) атайды. A C α М О N ɣ D B II.Жарық ауадан шыныға немесе суға өткенде, сынған сәуле перпендикулярға жақындайды. Бұл жарықтың сыну бұрышы түсу бұрышынан аз екенін білдіреді және керісінше, жарық шыныдан ауаға өткенде, сыну бұрышы түсу бұрышынан үлкен болады. 1.Түскен сәуле сынған сәуле және екі ортаны бөлетін бетке түскен сәуле нүктеде тұрғызылған перпендикуляр бір жазықтықта жатады. 2. Түсу бұрышы синусының сыну бұрышының синусына қатынасы берілген екі орта үшін тұрақты шама болып табылады. n-сыну көрсеткіші Сыну көрсеткішінің түсу бұрышына тәуелді емес және тек шекаралық ортаның оптикалық қасиеттерімен анықталады. Шынының сыну көрсеткіші ауамен салыстырғандағы мәні Әр түрлі ортада жарықтың таралу жылдамдығының түрліше болатындықтан жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде сәулелер сынады. Берілген екі дене үшін сыну көрсеткіші формуласымен анықталады. с-жарықтың ауадағы жылдамдығы v-жарықтың ортадағы жылдамдығы Толық шағылу. Түсу бұрышы артқан сайын екі ортаны бөлетін шегарада сынудың болмауына алып келеді. Бұл құбылысты толық ішкі шағылу деп, ал толық ішкі шағылу болатын бұрышты сандық немесеαш шектік бұрыш деп атайды. | Оқулық, мәтіндер. htths://www.bilimland.kz//kk/home | ||||
«Кім жылдам?» әдісі 12 мин Айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым, талдау | IV. «Кім жылдам» әдісі I. Бүкіл топпен есептер шығару (жеке жұмыс) 1.Сәуленің түсу бұрышы 300. Жарық сәулесінің судан өткендегі сыну бұрышы қандай? 2.Жарық шоғы ауадан суға өтеді.Түсу бұрышы 760, сыну бұрышы 470. Судағы жарық жылдамдығын табыңдар. 3.Жарық ваккумнан мөлдір ортаға 600 бұрышпен түскен, сыну бұрышы 450. Осы ортадағы жарықтың таралу жылдамдығы, мұндағы с-жарықтың таралу жылдамдығы. 4.Мөлдір су тамшыларынан тұратын тұман неліктен мөлдір емес? 5.Призмаға жарық келіп түскенде нені көруге болады? 6.Мөлдір нәрсенің бетіне жарық түскенде, бір мезгілде қандай оптикалық құбылыстар байқалады? Дескриптор:
| Кеспе қағаздар | ||||
7 мин Түсіну, тәжірибе жасау, зерттеу | III. E. «Қызықты тәжірибелер» әдісі (оқушы тәжірибесі) I топ. Жарықтың сыну заңын зерделеу Керекті ресурстар: стакан, су, қасық, қалам, монета. Нұсқау 1.стаканға суды құй 2.оған қасықты/қаламды/манетаны сал 3.не байқадың түсіндір Дескриптор:
II топ Параллель екі пластинадан жарық өту құбылысын зерделеу Нұсқау. 1.Пластиналарды өзара параллель орналастыр 2.Жарық көзін пластина саңлауына бағытта 3.Пластнаның бірін қозғалтпа 4. Екінші пластинаны 900-қа бұр 5.Не байқадың түсіндір Дескриптор:
III топ. Толық шағылу Нұсқау 1.Жарық көзі 2.Айнаны жарық көзіне қарама-қарсы бағытта 3.Не байқадың, қорытынды жаса Дескриптор:
| Стакан, су, қасық, қалам, монета, жарық көзі, ортасында саңлауы бар пластиналар, айна Физика кабинетіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. | ||||
Сабақтың соңы 5-минут | V. Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясын БББ кестесі (Білемін, Білгім келеді, Білдім) Сабақта не қызық болды? Сабақтың қандай сәттері ұнады немесе ұнамады?, Сабақта қандай әдістер ұнады және ұнамады? Қандай әдіс ұсынар едің? Үй тапсырмасы: Жарықтың сыну, шағылу заңына шағын ессе жазу. | БББ кестесін толтыруға арналған қағаздар мен сұрақтар жазылған қағаздар | ||||
Қосымша ақпарат | ||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс | ||||
тапсырмаларды лоындау барысында -Жарықтың сыну, шығылу заңын біледі -Жарықтың сыну, шағылу заңдарының формулаларын қолданып есептер шығарады. -тәжірибе жасайды, талдап қортындылайды, өмірмен байланыстырып мысалдар келтіре алады. | Кері байланыста « Жақсы», «жарайсың», «Жаман емес», «Ойлан», «Дегенмен былай істесек, дұрыс болар еді», «Ең бастысын жіберіп алдың» деген сияқты ауызша немесе жазбаша кері байланыс орнатамыз. Әр тапсырманы орындаған кезде «плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы кері байланыс беремін. Сол арқылы оқушылар уәжделеді. Өзін-өзі бағалау әдісі бойынша алған білімдері ескеріледі. | Эксперимент жасау барысында физика кабинетінің қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау. АКТ қолдану Сергіту сәттері және белсенді әрекет түрлері | ||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |