Файл: Сраншы батыр ауылындаы орта мектебікмм ыса мерзімді (саба) жоспары.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 10.01.2024
Просмотров: 21
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
«Сұраншы батыр ауылындағы орта мектебі»КММ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар.
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: | 7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында | |
Педагогтің Т.А.Ә. | Шаматова.А.С | |
Күні: | 31.01.23 | |
Сынып: 7 сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | XIX ғасырдың екінші жартысындағы Қазақстандағы әкімшілік-аумақтық реформалар. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметі тарапынан «бөліп ал да, билей бер» ұстанымы қалай жүзеге асты? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау | |
Сабақтың мақсаты | Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтайды |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы 7 мин | Ұйымдастыру Оқушылармен амандасу,түгендеу Сынып реттілігін қадағалау Үй тапсырмасы 1.1822-24 жж патша реформалары неге жарамсыз болып қалды? 2.1867-68 жж реформалар бойынша Қазақстан неше әкімшілік-аумақтық сатыдан тұрды және қалай аталады? 3.1867-68 жж реформалар бойынша Қазақстан жері қандай генерал-губернаторлықтарға бөлінді? 4.Генерал-губернаторлықтар неше облысқа бөлінді және қандай? 5.Әр аумақтық-әкімшілік сатының басындағы қандай лауазым иелері тұрды? «Ой қозғау» Балалар қазір сұрақтар беріледі. 1. Бұл ұстанымның ХІХ ғасырда Қазақстанға қандай қатысы болды? | Оқушылар берілген сұрақ бойынша жауап береді Жаңа тақырыбты ашу мақсатында оқушылар берілген сұрақтарға өз ойларын айтады. | Әр дұрыс дұрыс жауапқа -1 балл Мұғалімнің кері байланысы | Оқулық | ||||||
10 мин 10 мин | 1. тапсырма. 1867-1868 жж. реформаға сәйкес Қазақ қоғамына енген өзгерістер туралы мәтін ұсынылады.Оқушылар мәтін мазмұнын оқып, «PETT формуласы» бойынша талдау тапсырмасын орындайды. Қазақстанда орын алған өзгерістер туралы талқылау жүргізіледі. Pace (Қарқыны)– Өзгерістер қаншалықты жылдам жүрді? Жылдам, біртіндеп, қатарынан, баяу?; Extent (Көлемі) – өзгерістер қаншалықты елеулі/ауқымды болды? Елеулі, елеусіз, шамалы өзгерді, түгел өзгерді; Turningpoints (өзгеріс кезеңі) – тарихи кезеңдердің үздіксіз өзгеріске ұшырауын көрсететін құбылыстар бар ма? Trends (Үрдістер) – ұзақ уақыт кезеңінде прогресстен регресске қарай өзгеру үрдісі болды ма? Талқылау сұрақтары. 1.Қазақ қоғамында қандай өзгерістер орын алды? Мақсатқа оралу: Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтайды Кері байланыс 2. тапсырма. Қазақ хандығының дәстүрлі басқару жүйесі мен 1867-1868 жылдардағы әкімшілік басқару жүйесінің ерекшеліктері мен ұқсастығын анықтаңыз.
Талқылау сұрақтары. 1.Әкімшілік аумақтық өзгерістер дегеніміз не? Мақсатқа оралу: Дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтайды Кері байланыс | Оқушылар берілген тапсырма бойынша жұптық жұмыс жүргізеді. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» Оқушылар кесте арқылы тапсырманы орындайды . | Дескриптор: 1.Ежелгі Грекия ғибадатханаларына сипаттама береді-1 б 2.Ежелгі Грекия театр өнеріне сипаттама береді-1 б 3.Ежелгі Грекия сәулет өнеріне сипаттама береді-1 б Дескриптор: 1. Қазақ хандығының дәстүрлі басқару жүйесінің ерекшелігін сипаттайды-1 б 2.1867-1868 жылғы реформаның ерекшелігін сипаттайды-1 б 3.Қазақ хандығының дәстүрлі басқару жүйесі мен жаңа әкімшілік реформаның ұқсастығын сипаттайды-1 б | | ||||||
Сабақтың соңы 5 мин. | Сабақ мақсатына оралу тапсырма барысында сабақ мақсатына жеттік пе? Кері байланыс Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Кері байланыс беру | Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау | Бағалау парағы |