Файл: 8 3 электронды кестені олдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды олдану.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 10.01.2024

Просмотров: 32

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 8

Қатысушылар саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

Кіріктірілген функциялар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


8.2.2.3 - электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану.

Көптеген оқушылар:

Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кіріктірілген функцияларды қолдану.

Кейбір оқушылар:

. Есептерді шешуде электронды кестедегі функцияларды қолдана отырып мәнін анықтау.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.

Жұлдыз

2 балл


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы




Жаңа тақырыпты түсіндіру мақсатында «Кластер»

әдісін қолдану. Топтарға сұрақтар беріп, сұрақтарға жауап

беру арқылы топта талқылап, постер қорғау.
І топ: Функция деген не? Функцияның математикада және адам өміріндегі маңызы қандай? Программаға кіріктірілген функция деген не?

ІІ топ: Excel электрондық кестесінің мүмкіндігі, терезе

элементтері, электрондық кестеде қолданылатын

математикалық, статистикалық, логикалық функцияларды еске түсіріп айтып береді

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы бір-бірін

бағалайды

1-тапсырма. Жұптық жұмыс

Марат 8 сыныпта оқиды. Ол оқитын мектеп сыныбында 25 оқушы оқиды. Бұл сыныптардағы I тоқсан бойынша білім сапасының қорытындысын анықтау керек. Сыныпта

үздік оқушылар саны-5, жақсы оқитындар саны-12,

орташа оқитын оқушылар саны-8 осы мәлімет бойынша

I тоқсандағы білім сапасына қарап,Оқушылардың білім

сапасын және

үлгерім сапасын, орта балын анықтау

р/с

сыныбы

5

4

3

2

Барлығы

Үлгерімі

Білім сапасы

Орта баллы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Дескриптор

  • Есептің алгоритімін құра алады.

  • Есептің шарты бойынша кесте құра алады

  • Функция түрлерін қолданып, есептің шешімін

табады.

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы бір-бірін

бағалайды

2-тапсырма. Топтық жұмыс

Компьютерде орындау.

I топ. А1:А5 ұяшықтарында 10, 7, 9, 27 және 2 мәндері

берілген. Мына функциялардың мәні неге тең болады?

=МИН(А1:А5)=>

=МИН(А1:А5;0)=>

II-топ. А1:А5 ұяшықтарында 10, 7, 9,27 және 2 мәндері

берілген. Мына функциялардың мәні неге тең болады?

=СРЗНАЧ( А1:А5)=>
Дескриптор

  1. Мәндердегі функциялардың қызметін анықтай

алады.

  1. Функцияларды пайдалана отырып, есептерді

шеше алады.

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы бір-бірін

бағалайды
3-тапсырма.Топтық жұмыс

Бес таңбалы сан берілген. Осы санды төмендегі

қадамдармен орындай отырып, функциялар көмегімен

зерттеңдер Мысалы:54289

1.Санның квадратын табу

2.Санның түбірін табу

3.Санның цифрларының қосындысын табу.

4.Тапсырманы электрондық кестеде

төмендегідей рәсімдеңдер



Дескриптор:

1.Санның квадратын таба алады

2.Санның түбірін анықтайды

3.Санның цифрларының қосындысының нәтижесін

шығарады.

4.Тапсырманы электрондық кестеде төмендегідей

рәсімдей алады.

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы топтар бір бірін

бағалау

Сұрақ бізден жауап сізден?

Функцияның математикалық анықтамасы қалай айтылады?

Еxcel –де функцияның қандай санаттары бар?

Функция дегеніміз не? Еxcel программасында функция

қандай қызмет атқарады?

Статистикалық функция дегеніміз?

Қандай категориялары бар?

ҚБ. «Бағдаршам» әдісі арқылы оқушы бір-бірін

бағалайды





Мұғалімді тыңдайды






Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.




Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

Кіріктірілген функциялар