Файл: Блім ііі блім. Дрыс таматану, гендік згеріске шыраан таамдар. Морфология.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 31

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

ҮІІІ бөлім.Дұрыс тамақтану, гендік өзгеріске ұшыраған тағамдар.

Морфология


Педагогтің аты-жөні:

Нұрғазиева А

Күні:

22.02.23

Сыныбы:7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Дұрыс тамақтанудың басы - тазалық. Бейнелеуіш сөздер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Ж2. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, әңгіме құрастырып жазу. ӘТН4.2.Еліктеуіш сөздердің мән мәтіндегі қолданысын түсіну.(Бейнелеуіш сөздер)

Сабақтың мақсаты:

Тамақтану гигиенасы жайында ақпаратпен танысып, мәтіндегі негізгі ойды екі-үш сөйлемге сыйдырып айтады.

Барлық оқушылар:

Бейнелеуіш сөздердің ережесімен танысады. Мәтіннен бейнелеуіш сөздерді табады.

Оқушылардың көбісі:

Бейнелеуіш сөздер мен еліктеуіш сөздерді ажыратады.

Кейбір оқушылар:

Бейнелеуіш сөздерді сөйлеу кезінде қолданады.

Бағалау критерийлері

Мәтін мазмұнын түсінеді, негізгі ақпаратты іріктей алады; Сұрақтарға деректер келтіріп жауап бере алады;

Еліктеу сөздерді орынды қолдана отырып, әңгіме құрастырып жазады.

Дескриптор

  • Мәтін құрылымын сақтайды.

  • Ойын жүйелі жеткізе алады.

  • Еліктеу сөздерді орынды пайдалана алады.

  • Мәтін жазу барысында емле ережелерін сақтайды.

Тілдік міндеттер

Лексикалық минимум

Дастархан тәрбиесі, дұрыс тамақтану, тазалық, денсаулық, салауаттылық т.б.

Сөйлеу мәдениетін жетілдіру үшін қолдануға ұсынылған тілдік оралымдар

Менің ойымша, біріншіден, сонымен қатар, қорытындылай келе т.б.

Құндылықтар

Тазалығың жақсы болса, денің сау болады.

Мұғалім оқушылардың өзара қарым-қатынас жасауына жағымды психологиялық ахуал орнатады.

Сабақ барысында мұғалім кері байланыс беру арқылы оқушыларға қолдау көрсетеді.

Осыған дейін меңгерілген білім

Дастарқан тәрбиесі – дәм-тұз киесі. Еліктеуіш сөздер

Пәнаралық байланыс

Биология, әдебиет




Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы 4 мин

І. Ұйымдастыру 1.Оқушылармен сәлемдесу.

2.Оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау. 3.Психологияық жағымды орта қалыптастыру мақсатында

«Бүгін көңіл- күйлеріңіз қалай? деген сұрақты қоя отырып,оқушылардың көңіл-күйін анықтаймын.

1-4-ке дейін санатып, ұяшықты таңдау арқылы 4 топқа










біріктіремін.

І топ Денсаулық

ІІ топ Тазалық

ІІІ топ Салауаттылық


Үй тапсырмасы. «Микрофон» әдісі Сұрақ: Морфология нені зерттейді?

Қазақ тілінде қанша сөз табы бар? Еліктеу сөздер дегеніміз не?

Еліктеу сөздердің түрлерін ата? Еліктеуіш сөздер дегеніміз не?

Еліктеу сөздері бар қандай мақал-мәтелдер білесің?

«Жұлдызша»тарату арқылы бағалау





Сабақтың ортасы 2 мин


5 мин

2 мин
2 мин
2 мин

Ой шақыру оқушыларға бірнеше сұрақтар ұсынылады.

  1. Берілген суреттерге назар аудар?

  2. Суреттерге қарап мысал келтіре аламыз ба?

Балық су бетін шолп

еткізді.

Артымызға қарасақ қорбаң-қорбаңетіп аю да жетіп қалыпты. Есік ашылғанда от жалпетіп сөніп қалды.

Жаңа сабақ




Еліктеуіш сөздер Бейнелеуіш сөздер (есту арқылы)(көру арқылы)

тарс-тұрсЖалт-жұлт

гүрс, жарқ-жұрқ саңқ, ербең-ербең шарт-шұрт маң-маң быж, селк,

дүрс т.б.кілт т.б.

Бейнелеуіш сөздер - табиғаттағы заттардың қозғалысын, күйін көру арқылы сипаттайтын, бейнелейтін сөздер.







10 мин

5 мин

5 мин

Мысалы: Аттылар бұрылыпкеліп,дөңгелене

отырған жиынға жапыр-жұпыр сәлем берісіп амандасыпқалды.(М.Ә.) КенеттеншыққандауысқаБотагөз«ә»деугеүлгермей, жүрісінкілттоқтатып,жалт

қарады(С.М.). Селкетеқалдыкеңдалам,Селкете қалдытауіші(Ж.Ж.). Бұл мысалдардағы жапыр-

жұпырсөзібірнеше адамның (аттылардың) бірінен соң бірі сақтамай-ақ тез-тезсәлем беруін, кілтсөзі бірден, тез тоқтатуды, жалтсөзі шапшаң бұрылып қарауды, селксөзі бейғам даланың (тау ішінің) бірден шоши қозғалуын білдіріп тұр.

Бейнелеуіш сөздер көмекші етістікпен

(көбінесе ет көмекші етістігімен) тіркесіпжұмсалады. Мысалы: жалтете түсті,жалтқарады, т.б. бейнелеуіш сөздер қайталанып, қосарланып, көмекші етістікпен тіркесіп жұмсалады. Мысалы: маң-маң басты, қызараң- қызараң етті, қиқаң-қиқаң етті, жалт-жұлт етті, т.б

Оқылым тапсырмасы. 1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар.

Тыңдалым. Дұрыс тамақтанудың басы тазалық ( Бейнежазба)

Айтылым.

Мәтін бойынша талқылау сұрақтары

Иә, дұрыс Жоқ, дұрыс емес

  1. Азық-түлік, тамақтың аузы ашық түруы қажет.

  2. Тазалығы жоқ адам ұяттың не екенін білмейді.

  3. Тазалықты ар-ұятпен салыстырған

  4. Тағам дайындар алдында қолды жуу қажет

  5. Асқа отырар алдында қол жуудың қажеті жоқ

  6. Тамақты жатып ішу керек.

  7. Азық-түліктің бетін ашық-шашық тастамау керек

  8. Келген қонақтың қолына су құю керек.


Топтық жұмыс. «Ойлан, Жұптас, Талқыла!» әдісі арқылы

топтық жұмыс беріледі.

    1. топ. Мәтіндегі негізгі ойды екі-үш сөйлемге сыйдырып айтыңдар.

    2. топ. Мәтінде қарамен берілген сөз тіркестері білдіретін іс-қимылдардың дыбыстық ерекшелігін ескере отырып, сәйкес

еліктеуіш сөздерді табыңдар.

    1. топ. 3-тапсырма. Еліктеуіш сөздер мен бейнелеуіш сөздерді










бөліп жазыңдар.

3-тапсырма. Еліктеуіш және бейнелеуіш

сөздердің қандай жұрнақтар арқылы жасалып тұрғанын анықтаңдар.

4-топ. Сөйлемге морфологиялық талдау жасаңдар.

Ұрпақтарынатазабастау,бұлақсуларыменқұдықсуларынпайдалануды үйретіп,лас,жарамсыз сулардыпайдалануғақатаң тыйымсалған.

«Үш бірдей шапалақ» әдісімен бағалау

Жұптық жұмыс және тақтамен жұмыс.

4-тапсырма. Үндестік заңы тақырыбын еске түсіре отырып, төмендегі еліктеу сөздердің жіңішке нұсқаларын тауып жазыңдар.

«Басбармақпен» бағалау

Жеке жұмыс. 5-тапсырма. Суреттерге қарай отырып қай

жануарға қандай іс- әрекет келеді, соған сәйкестендіріп мәтін құраңдар.

«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен бағалау

Сабақты бекіту.




Сабақтың соңы 2 мин


Үйге тапсырма





Дескриптор

Мәтін құрылымын сақтайды.

Ойын жүйелі жеткізе алады

Еліктеу сөздерді орынды пайдалана алады.

Мәтін жазу барысында емле ережелерін сақтайды.







1 мин

Дұрыс тамақтанудың басы тазалық

3-тапсырма. Еліктеуіш және бейнелеуіш

сөздердің қандай жұрнақтар арқылы жасалып тұрғанын анықтаңдар.

Кері байланыс

«Жетістік ағашы» кері байланыс береді




Қосымша ақпарат

Дифференциация Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не стейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау Оқушылардың ақпаратты қаншалықты

меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)

Берілетін тапсырма,күтілетіннәтиже,қолдау,берілетінуақыт,қолданатындереккөздерінебайланыстыбөліпоқыту.

Топтабірлесіпоқыту.

Тапсырмалардыңөзарабайланыстыболуынабасаназараударылады.

ПәнаралықбайланысБиология,әдебиет

Дұрыстамақтанудыңбасытазалық

Мұғалімоқушылардыңөзарақарым-қатынасжаусауынажағымдыпсихолгиялықахуалорнатады.

Сабақ барысындамұғалімкерібайланысберуарқылыоқушыларғақолдаукөрсетеді

Интерактивті тақтасабақматериалдарындемонстрациялаумақсатындақолданылады

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер

енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды

жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.