Файл: Инновациялы технологияны информатика сабаына пайдалану.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 18

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

№43 орта жалпы бiлiм беретiн мектептiң информатика және математика пәнiнiң мұғалiмi Ниеткалиева Гүлмира Бисенқызының информатика пәнінен «Microsoft Excel редакторында диаграммалар тұрғызу» тақырыбындағы сабағына

Пiкiр


Информатика пәнiен өткiзiлген ашық сабақ жаңа бағыттардың бiрi: модульдiк технологияның элементтерiн қолдануға арналған. Мұғалiмнiң модульдiк технологияның негiздерiн жете меңгергенiн және өз iс – тәжiрибесiнде жиi қолданғанын байқаймыз. Сабақтың бiлiмдi бекiту бөлiмiнде деңгейлiк тапсырмалар орынды қолданылған, қабiлетi жоғары оқушылармен жұмыстануда, олардың қажеттiлiктерiн толық қанағаттандыруға жағдай жасалған. Сабақтың қорытынды бағалау бөлiмiндегi бiлiмдi бағалау кестесiнiң мазмұны, бағалау критерийлерi оқушы бiлiмiн объективтi бағалауға мүмкiндiк бередi. Мұғалiмнiң iс-тәжiрибесiн мұғалiмдер арасында таратуға ұсынуға болады деп санаймыз.


Шығармашылық топ жетекшiсi : Утеева С.А.
Математика, физика, информатика

бiрлестiгi жетекшiсi: Кушкарова Ж.А.
Оқу iсiнiң меңгерушiсi: Ақболатова Г.Н.

«Инновациялық технологияны информатика сабағына пайдалану»
43 орта жалпы бiлiм беретiн мектептiң информатика пәнi мұғалiмi Ниеткалиева Гүлмира Бисенқызы
Елiмiздiң ертеңi –жас ұрпаққа заман талабына сай бiлiм беру әр ұстаздан шығармашылықпен жұмыс iстеудi, үлкен iзденiстi талап етедi.

Оқушылардың жеке бiлiмдерiн анықтау және бағалау тұрғысында олармен деңгейлiк тапсырмалар бойынша жґмыс жүргiзу тиiмдi. Ондағы басты мақсат –оқушыларды өздiгiнен iзденуге ұмтылдыру. Сондай-ақ оның бiр ерекшелiгi -жаңа технология бойынша өздерiнiң бiлiмдерiн бағалай бiлу.

Оқытудың жаңа технологияларының барлығы оқушылардың өз бетiнше бiлiм алу дағдыларын қалыптастыруға бағыталған.

Сонымен қатар, оқытушы оқыту барысында қажеттi ақпараттық, техникалық құралдарды пайдаланып, оқушының терең бiлiм алуына жағдай жасайды.

Мұнда басты ерекшелiк – оқу қортындысын тексеруде оқушылардың жеке ерекшелiктерiн, тақырыпты сыныптың және жеке оқушының менгеру деңгейiн анықтайды, танымдық қабiлетiн дамытады.

Сонымен қатар, мұғалiмнiң көп iзденуi арқылы жан-жақты болуын және iскерлiгiн, материалдық жағынан да күш жұмсауын қажет етедi.

Сабақ тақырыбы: Microsoft Excel редакторында диаграммалар тұрғызу.

Сабақтың мақсаты: Microsoft Excel редакторында диаграммалар тұрғыза бiлуге үйрету. Осы редактордың негiзгi мүмкiндiктерiн сабақта пайдалану. Диаграмма тұрғызудың негiзгi қадамдарын орындай отырып, ұқыптылыққа, өз бетiнше жґмыс iстеу дағдысын қалыптастырып, логикалық ойлау қабiлетiн дамыту.

Сабақтың түрi: Жаңа бiлiм хабарлау.

Сабақтың әдiсi: Сұрақ – жауап, жеке топтық жұмыс, деңгейлiк тапсырмалар, бiлiмдi бағалау парағын қолдану.

Сабақтың барысы:

  1. Жаңа сабақтың мақсаты мен мiндетiн хабарлау.

Сұрақ –жауап ретiнде қайталау жүргiзе отырып жаңа бiлiм хабарлау, бекiтуге жеке топтарға деңгейлiк тапсырмалар беру, бiлiмдi бағалау парағы арқылды оқушылар /эксперттар/ бiрiн- бiрi бағалау.
2.Сұрақ-жауап, өткен тақырыптар бойынша сұрақтар, математика пәнiнен диаграмманы есiмiзге түсiремiз.

1.Диаграмма дегенiмiз не?

2.Диаграмманың неше түрiн бiлесiң?

3.Бағанды диаграмманы не үшiн пайдаланамыз?

4.Дөңгелек диаграмманы қайда қолданамыз?
3.Жаңа бiлiмдi хабарлау, түсiндiру.

Microsoft Excel электрондық кесте редакторының ең көзге түсер ерекшелiктерiнiң бiрi сандар қатары мен бағаналардағы информацияны толық көрнекi түрде кескiндей алатын графиктер мен диаграммаларға айналдыру болып саналады. Диаграммалар-мәлiметтердi графиктiк түрде кескiндеудiң ыңғайлы түрi. Олар берiлген шамаларды салыстырмалы түрде бағалау мүмкiндiгiн бередi.Бұл редакторда 14 түрлi диаграммалар бар. Диаграмма тұрғызу жолы төрт қадамнан тұрады немесе төрт сұхбат терезесi арқылы орындалады.

Бiрiншi қадам /диаграмма типi/, диаграмма шеберi терезесiнен диаграмма типiн таңдау.

Екiншi қадам /диаграмма деректерiнiң көзi/диаграмманы тґрғызу арқылы көрсетiлетiн терезе пайда болады.

Үшiншi қадам /диаграмма параметрлерi/ диаграмманы безендiру ұсынылады.

Төртiншi қадам /диаграмманы орналастыру/ бұл терезе диаграмманы жеке бетке немесе осы тұрған орнына орналастырады.
Ескерту!

Диаграмма тґрғызу кезiнде олардың әр түрлi типтерiн қарап отырып,iшiнен ең көрнектi, тиiмдi деген бiреуiн таңдап алу керек.

4.Бекiту бөлiмi.
Деңгейлiк тапсырмалар Үш топқа бөлiнедi:

 -жеңiл тапсырмалар

 -стандартқа сәйкес тапсырмалар

-күрделi тапсырмалар
Оқушыларқа сабақтың басында есекертiледi: әрбiр оқушы жаңа технология бойынша өз деңгейiнде тапсырмаларды таңдап алып, бағаланады.
Деңгейлiк тапсырмалардың үлгiсiнiң бiр нұсқасын ұсынып отырмын.


 Берiлгенi бойынша дөңгелек диаграмма тұрғыз:

Қазақтар

7913,2

Орыстар

5286,3

Украиндар

750,6

Өзбектер

354,1

Татарлар

258,3

Немiстер

370,7

Басқа ұлттар

1081,1


 Функция шеберi арқылы у=х3 функциясының мәнiн тап. Аргументтерi берiлген:

Х

1

3

4

6

У=х3













Формула енгiзу арқылы функцияның мәнiн тап. Диаграмма тұрғыз.Графиктi бөлек бетке орналастыр.
 Кеңейтiлген фильтрдi пайдаланып, мынадай тапсырманы орында: Күннен 1000 млн км-ден аса қашыктықта орналасқан, әрi бiрден артық емес серiгi бар планеталарды анықта.

5.Сабақты қорытындылап,бағалау парағы арқылы бағаланды.
Бiлiмдi бағалау парағы.

Р/с

Оқушының

аты-жөнi

Қайталау

cұрақтары


Жаңа сабаққа қатысуы

Топпен жұмыс

Балы

Бағасы
































Критерийлерi 1-4 балл жинаса « 3» бағасы, 5-8 балл «4» бағасы, 9-12 балл жинаса «5» бағасы

6.Үйге тапсырма :Microsoft Excel редакторында диаграммалар тұрғызу.


Қолданылған әдебиеттер:

1.М.М.Жанпейсова Модульдік технология.

2.Б.Балапанов . 30сабақ.

3.ИФМ журналы.