Файл: Оулыты тарауларына арналан сабатарды ысамерзімді жоспарлары саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 340

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







Т. «Қойылым» тәсілі.

Топтар бойынша жұмыстардың таныстырылымы.

«Оқушы дәптеріндегі» В.1

тапсырманы орындау. Сұрақтарға жауап беру.

Оқушылар топтарға

бөлініп, зат сатып алудағы таңдауға байланысты

өмірден алынған көріністерді қояды.
«Оқушы дәптеріндегі» В.1 тапсырманы орындайды.

ҚБ. «Үш рет қол шапалақтау» тәсілінің көмегімен топтардың жұмысына өзара баға беру.




Соңы

«Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырманы орындау.

Сендердің алдарыңда кез келген бір тілектеріңді орындай алатын гүл – жетігүл бар. Оның күлте жапырақшаларында қандай

тілектер (бақыт, денсаулық, оқуда жетістік, ақша, күш, ақыл,

әдемілік) жазылғанын оқыңдар. Олардың ішінен өздерің қалайтын тек бір күлте жапырақшаны

бояңдар.

«Оқушы дәптеріндегі» С. тапсырманы орындайды.

Мадақтау.

Оқушы дәптері



Ортақ тақырып: Бөлімше:

Дені саудың – жаны сау

1.4. Денсаулық пен қауіпсіздік

Педагогтің аты-жөні:

Ибраимова.И

Күні:

28.04

Сынып: 1А

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Менің денсаулығым. Жекебасымның гигиенасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.4.1 – жекебас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

– жекебас гигиенасы не екенін білетін болады;







  • жекебас гигиенасын сақтаудың маңызын түсіндіреді;

  • жекебас гигиенасының ережесін сақтайтын болады.

Көптеген оқушылар:

  • ағзаны аурулардан қорғау жолдарын атайды;

  • адам денсаулығы үшін қауіпті жағдайлар туралы сызба бойынша әңгіме құрастырады.

Кейбір оқушылар:

  • жекебас гигиенасы ережесінің мәнін түсіндіре алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ. Мұғалім сабақтың басын ұйымдастырады.
Кел, балалар, кел бері, Қыздырайық денені. Орнымыздан тұрайық, Жүгірейік бір уақ.

Ушықтырмай ауруға, Ішін, сыртын, тазала. Барлық тісің маржандай Жарқырасын аузыңда. Сырттан келіп үнемі, Сабынмен қол жуамыз, Таза болдым мұнтаздай Тағамға қол созамыз.

Денсаулықты сақтаудың Құпиясын білеміз.

Кеңестерді тыңдаймыз, Ауырмай өмір сүреміз!
Экранға назар аударамыз («Мойдодыр» мультфильмінен үзінді көру).

– Баладан заттары неге қашты?

Оқушылар мұғаліммен бірге айтқанын істеп қайталайды.

«Мойдодыр» мультфильмінің үзіндісін көреді.






https://megogo.net/ru/vie w/1311471-

Moydodyr.htme








  • Бұл баланы қалай атауға болатынын айтыңдар? (салақ, кір-қожалақ).

  • Бұл балаға ұқсамау үшін не істеу керек?

(қолды жуу, жуыну, киімді тазалау және жуу, шашты тарау).

  • Бүгін біз сендермен дене тазалығы туралы айтатын боламыз.










Ортасы

ФТ. Мұғалім әңгіме ұйымдастырады.

– Балалар, мен сендерге қазір жұмбақ жасырамын.

Жұмбақтарды шешеді.

ҚБ

Жұмбақтар




Ертемен күнде сен Қолыңа сүйкесең, Кетер кір-ласың,

Тап-таза боласың. (сабын)








Сабын, сүлгі, тарақ, айна, тіс щеткасы.




Шомылған баланы, Аймалап алады.

Сүртеді қолыңды.

Сүртеді денеңді (Сүлгі)













Қолы жоқ, сөзі жоқ, Бірақ та тісі бар,

Басыңмен ісі бар. (Тарақ)













Қарап тұрсаң өзіңе, Сурет түсер көзіңе. Ол суретің ұқсайды

Тура сенің өзіңе. (Айна)













Жон арқасы сүйектен, Қылшық қалың жүйекте.
















Жалбыз паста жағады, Бізге қызмет қылады.

(тіс щеткасы)

Әр жұмбақты шешкен сайын мұғалім заттарды көрсетеді.

  • Балалар, осы заттардың барлығы үйлеріңде бар. Оларды жекебастың тазалығына арналған заттар деп атайды.

  • Сөздікке қарап, «гигиена» деген сөз нені білдіретінін анықтаңдар.

  • Келіңдер, денсаулық туралы сөйлесейік.


ФТ. Мұғалім оқулық мәтіні мен сұрақтары бойынша жұмысты ұйымдастырады.

  • Егер гигиеналық ережелерді сақтамаса не болады?

  • Өз ағзаңды аурулардан қалай қорғауға болады?

  • Аурулардың қайда

жасырынатыны және олардан қалай қорғануға болатыны туралы әңгіме құрастырыңдар.
Ж. Денсаулық сақтау ережесін жұптасып оқу.
ФТ. Мұғалім сергіту сәтін ұйымдастырады.

Бір – таңертең тұр, Екі – шынығып бекі. Үш – тазала тіс,


– «Гигиена» сөзі грек тілінен аударғанда «денсаулық әкелуші» дегенді білдіреді.
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды.

Сұрақтарға оқулықтағы мәтіннен жауап тауып, оқиды.


Сергіту жаттығуын орындайды.


Тапсырма. Критерий. А. Оқулық мәтіні мен өз тәжірибесін пайдаланып, кестені толтырады. Өз таңдауын түсіндіреді.

Дескриптор

  1. Денсаулыққа не зиян екенін жазады.

  2. Денсаулыққа не

пайдалы екенін жазады.
Тапсырма. Критерий. В. Өз денсаулығын қалай күтетіні туралы жазады. Дескриптор

  1. Өз денсаулығын қалай күтетіні туралы жазады.

  2. Сыныптастарына айтып береді.


Сөздік немесе оқулық соңындағы глоссарий

Оқушы дәптері








Төрт – сабындап жу бетті. Бес – сүртін тез,

Алты – үй жина, Жеті – киін енді.
ФТ.ҚБ. Мұғалім «Дұрыс – дұрыс емес» ойынын ұйымдастырады.

Дұрыс тұжырым болғанда

алақандарын шапалақтайды, дұрыс болмаса – қозғалмайды.

  • Еңбек ету керек.

  • Тазалық сақтау.

  • Шынығу.

  • Жаттығу жасау.

  • Көңілді өмір сүру.

  • Күлу.

  • Спортпен айналысу.

  • Көбірек серуендеу.

  • Ата-ананы тыңдау.

  • Ауа райына байланысты киіну.

  • Қолды жуу.

  • Жалқаулану.

  • Аз қозғалу.

  • Қыста баскиімсіз жүру.

  • Өзін қолайсыз сезіну.

  • Суық тигізу.

  • Уайымдау.

  • Достармен керісу.

  • Көп тәтті жеу.

«Дұрыс – дұрыс емес» ойынына қатысады. Дұрыс тұжырым болғанда

алақандарын шапалақтайды, дұрыс болмаса –

қозғалмайды.

Тапсырма. Критерий.

С. Жекебас

гигиенасының мәні неде екендігін жазады.

Өз жауабын

сыныптастарының жауаптарымен салыстырады.

Дескриптор

  1. Жекебас

гигиенасының мәні неде екендігін жазады.

  1. Өз жауабын

сыныптастарының жауаптарымен салыстырады.




Соңы

ФТ. Рефлексия.

  • Сабаққа дейін мен ... білгем жоқ.

  • Бүгін ... білдім.

  • Сабақта қалай жұмыс істедіңдер?

Сұрақтарға жауап береді.

ҚБ

«Оқушы дәптері»







  • Мұны қалай түсіндіңдер?

  • Денсаулық сақтау ережесін тағы бір рет оқыңдар. Есте сақтаңдар.


«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындаңдар:

  • Сабақтағы өз жұмыстарыңа баға беріңдер. Сабақтағы жұмыстарды қорытындылаңдар.

Сөйлемдерді толықтырыңдар. Сабақ маған ... болып көрінді. Сабақта мен ... .

Менің көңіл күйім ... .

Сабақ материалы мен үшін болды.
ҚБ. Мұғалім: Жарайсыңдар, балалар! Мен сабақтағы

жұмыстарың үшін барлықтарыңа алғыс айтамын!


«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды.


Сабақтағы өз

жұмыстарына баға береді.


Мадақтау, алғыс айту.







Ортақ тақырып:

Бөлімше:

Дені саудың – жаны сау

1.4. Денсаулық пен қауіпсіздік

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сынып: 1

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Үйде қандай қауіп-қатерлер орын алуы мүмкін?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

1.1.4.3 – үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;

1.1.4.6 – жедел жәрдем қызметтерін білу және олармен хабарласу жағдайларды анықтау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • үйде өздері қалай қауіпсіз болуды біледі;

  • үйдегі қандай заттар қауіп тудыратынын айтып береді;

  • жедел жәрдем қызметтерін атап бере алады.







Көптеген оқушылар:

  • жедел жәрдем көмегіне қандай жағдайларда жүгіну керектігін түсіндіріп бере алады;

  • үйде және көшеде қауіпсіздік ережесін неге сақтау керектігін талқылай алады;

  • қауіпсіздік ережесін сақтамау өмірде қандай жағдайларға әкеліп соғатынына мысалдар келтіре алады.

Кейбір оқушылар:

  • сурет бойынша әңгіме құрастыра алады;

  • үйдегі заттарды пайдаланудың қауіпсіздік ережесін құрастыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

Сабаққа жағымды психологиялық көңіл күй қалыптастыру

Мұғалім:

– Көк аспанда Күн күлсін, Бірге күлсін бүлдіршін!

Көк аспанда Күн күлсін, Жерге ұдайы нұр құйсын!

Енді көздеріңді жұмып, менімен бірге қайталаңдар: «Менің көңіл күйім жақсы. Мен мейірімді әрі

шыдамды бола аламын. Мен бәріне үлгеремін! Мен сабақта аса зейінді боламын!».

Сабақ сендерге таным қуанышын сыйласын!
Мұғалім:

Күлімдей қарсы алатын әлемде қауіп- қатер де бар. Қауіптер туралы

айтады.

Сабаққа жағымды психологиялық көңіл күй қалыптастырады.
Енді көздерін жұмып, мұғаліммен бірге қайталайды: «Менің көңіл күйім жақсы. Мен

мейірімді әрі шыдамды бола аламын. Мен бәріне үлгеремін! Мен сабақта аса зейінді боламын!».














Балалар, жұмбақты шешіңдер: Төрт қарны бар,

Бір ауызы бар. (Үй)
Карточкаларда жазылған сөздерден мақал құрастырыңдар:

Өз үйім – өлең төсегім.


  • Сендер бұл мақалды қалай түсінесіңдер?

  • Мақалмен толықтай келісесіңдер ме?

Оқушылардың жауаптары

Неге? Үйде өзіңді толық қауіпсіз

сезіне аласың ба? Жоқ, үйде де қауіп- қатерлер болуы мүмкін.

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбын атап көріңдер.

Тақырып: Үйде қандай қауіп- қатерлер орын алуы мүмкін?

Біз бүгін қауіп-қатерлер туралы сөз қозғаймыз.

Қауіптің алдын алу керек. Қауіптен аулақ болу керек.

Қажетті жағдайда әрекет жасау керек.
Мұғалім: – Біз бүгін үй

жағдайындағы қауіпсіздік ережелерін қарастырамыз. Сонымен бірге сендер жедел-жәрдем қызметі

телефондарының нөмірлерін біліп, оларға қандай жағдайларда хабарласу керек екендігін анықтайсыңдар.


Карточкаларда жазылған сөздерден мақал құрастырады.





Карточкалар Мақал-мәтелдер




Ортасы

Мұғалім: Оқулықтағы суретке зер салып қарап, онда бейнеленген заттарды төрт топқа бөліңдер (дәрілер, электр құралдары, газ, өткір заттар).

Ж.Ұ. Әр топтағы заттарды атап шығып, «Бұл үй заттарының қауіпті болуы мүмкін бе?» деген сұрақты ойланыңдар.

Сырттан келетін қауіптің бірі –

бейтаныс адамдар. Бұл қауіпті де бүгін қарастырамыз.
Т. Топтарға бөлу:

  1. топ. «Өткір заттар»

  2. топ. «Электр құралдары» 3-топ. «Газ плита, шәйнек» 4-топ. «Дәрілер»

5-топ. «Абайла, бейтаныс адам!»

– Қазір сендер келесі алгоритм (амалдар реті) бойынша жұмыс істейсіңдер.

Жұмыс алгоритмі

Берілген топтағы заттар не үшін қажет екендігін айтыңдар.

Бұл заттар несімен қауіпті екендігін ойланыңдар.
Қауіпсіздік мінез-құлық ережесін құрастырыңдар.

Өз тақырыбың бойынша «Үйдегі

Оқулықтағы суретке зер салып қарап, онда

бейнеленген заттарды төрт топқа бөледі (дәрілер, электр құралдары, газ, өткір заттар).
Ойларымен бөліседі.

Жұмыс алгоритмімен танысады:

Берілген топтағы заттар не үшін қажет екендігін айтады.

Бұл заттар несімен қауіпті екендігін ойланады.

Қауіпсіздік мінез-құлық ережесін құрастырады. Өз тақырыбы бойынша




Салған суреттер