Файл: Пні Математика Тобы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 36

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Пәні

Математика

Тобы

МТ-19о

Күні

19. ХІ. 2019ж.

Оқытушы

Айтбаева Назгуль Кенжегалиевна

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық теңдеулерді шешу.

Сабақтың мақсат-міндеттері

а) білімділік:

оқушылардың тригонометриялық теңдеулер шығаруда теориялық білімдерін практикамен ұштастыру, сапалы біліммен қаруландыру, білімдерін тереңдету, жинақтау, жүйелеу, шыңдау.

ә) дамытушылық:

оқушылардың ой-өрісін жан-жақты дамыту, іскерлік пен дағдыларын қалыптастыру, жеке тұлғаның дамуына жағдай жасау, математикалық сауаттылығын арттыру.

б) тәрбиелік:

оқушыларды жауапкершілікке, өз бетімен жұмыс істеуге тәрбиелеу, пәнге деген қызығушылығын арттыру.

в) кәсіби

Математикалық білімнің студенттердің интеллектісін дамыту мен өзін-өзі дамытудың басты шартын қастамасыз ететін тақырыптардың неғұрлым жетілген жүйесін жасау

Сабақтың типі

Практикалық

Сабақтың түрі

Құрамдас

Сабақта қолданылатын технологиялар

Эрдниев технологиясы. Дидактикалық бірліктерді ірілендіру.

Сабақтың әдіс – тәсілдері:

Ой қозғау, инстаграм элементтері, топтастыру, ой сергіту, сұрақ-жауап, танымдық ойын, топтық және жеке жұмыс жасау, есептер шығару, Венн диаграмаса, тапсырмаларды орындау;

Оқыту құралдары

Интерактивті тақта, слайдтар, дидактикалық материалдар, оқушыларды бағалау үшін стикерлер, палакаттар, инстаграм әлеуметтік желі парақшасы;

Қолданылатын әдебиеттер:

«Алгебра және анализ бастамалары» А.Е.Әбілқасымова, К.Д.Шойынбеков, В.Е.Корчевский, З.А.Жұмағұлова – Алматы: Мектеп – 2010ж., «Математика» В.Т.Лисичкин, И.Л.Соловейчик – Москва: Высшая школа, 1991ж.

Пән аралық байланыс:

Информатика, тарих, физика, геометрия, бейнелеу өнері, сызу, .


САБАҚ БАРЫСЫ

САБАҚТЫҢ КЕЗЕҢДЕРІ

ОҚЫТУШЫНЫҢ ІС – ӘРЕКЕТТЕРІ

ӘДІС-ТӘСІЛДЕР

СТУДЕНТТЕР ІС-ӘРЕКЕТІ

КҮТІЛЕТІН НӘТИЖЕ

І. Қызығушылықты ояту кезеңі

1.Ұйымдастыру жұмыстары.

Аудитория тазалығын, студенттердің, оқу құралда-рының түгел-дігін тексеру. Студенттерді топқа бөлу

Саламатсыздарма студенттер және құрметті қонақтар!

Бүгінгі өтілетін сабағымыздың тақырыбы қайталау, тригонометриялық теңдеулерді шешу, жұмыс дәптерлеріңізге жазып қоялық. Студенттер екі топқа бөлінген «АРХИМЕД» және «ПИФАГОР» (оқушылар екі топқа болінеді, басшылары сайланады).

Кімнің дәлелді немесе дәлелсіз түрде сабаққа қатыспағанын топ басшысы мәлімдейді. Бүгінгі тақырыпты жазып қоялық.

Диалог әдісі:

Студенттерге сұрақ қою арқылы сабақтың тақырыбының атауы аталады

Амандасып, топ әкімі кімнің сабаққа келмегенін мәлімдейді. Оқу құралдарын дайындап, топқа бөлініп отырады.

Студенттердің толық сабаққа ден қоюы, жаңа сабақтың тақырыбын оқушылар өздігінен атайды.

2.

Сабаққа кіріспе

2.1 Үй тапсырмасын сұрап, бекіту.

«Ой қозғау» стратегиясы: тақырыпқа қатысты теориялық білімдері тексеріледі.

Топтарға жеке-жеке тапсырма беріледі, орындарында отырып, орындайды


  1. «Сиқырлы ағаш»ойыны І топ


2. «Өз орнынды тап» ойыны. ІІ топ


3. Венн диаграммасын салу топтар бірлесіп жұмыс атқарады


4. Логикалық сұрақтар



«Ой қозғау» стратегиясы;

Сұрақтарға жауап береді;

Берілген анықтама және формулаларды еске түсіреді, әр топ бірлесіп, жазады

Өткен тақырыпты нақты меңгергендігі;




Топтастыру-ассоциациялау


Оқушылар «Сиқырлы гүл» тапсырмасында жасырылған формулаларды тауып, «теңдеу» терминды жазу керек. «Өз орнын тап» ойынында бағанның сол жағындағы сұрақтардың бағанның оң жағында сәйкес дұрыс жауаптарын көрсету, «Венн диаграммасын» толтырып, тригонометриялық функциялардың ортақ қасиеттерін көрсету.


Өткен тақырыпты толық игере білгендігі, есепт шығаруға бағыт беру.


3.

Сабақта жасалатын іс-әрекеттер



Инста-элементтер:

Студенттерге интербелсенді тақтада инстаграм әлеуметтік желісіне тіркелген Supermatematik_2019 парақшасындағы сұрақтарға жауап береді. Берілген анықтамалардың ДҰРЫС және БҰРЫС болған жағдайда ДҰРЫС-«лайк» қойылады, ал БҰРЫС-«комментарий» жазылады.


Дидактикалық бірліктерді ірілендіру (ДБІ) технологиясы

1.Қойылған сұрақтарға дұрыс, бұрыс жауап беру арқылы, «лайк» немесе «комментарий» қояды


Өтілген материалды студенттер меңгеріп, бүгінгі күні әлеуметтік желілердің, яғни Инстаграм желісін жоғары деңгейді қолдана білентігін, ұжымдасып жұмыс істеуді және бірін-бірі тыңдап, түсіне білуді көрсетеді.

4.

Сабақты пысықтау


Екі топтан екі студент тақтаға есептер шығару үшін шақырылады, топтар бір – бірінің шығарған есептерін тексеру арқылы пысықтап, қателері бар болса жөндеу арқылы тақырыпты нақтылайды.

Есептер:

Колмогоров А.Н. «Алгебра және анализ бастамалары»

№ 166 (а, г) және №169 (а, б)

№166

А)

Б)
№169

А)





Екі жақтың пікір-таласы қорытындыланып,түйін жасалады (қате болған жағдайда)

«Математикалық диктант» стратегиясы

«Дебат» стратегиясының элементі.


Студенттер алған білімдері мен әсерлерін әр топ есептер шығару арқылы түсінеді.

Пікір-таласқа түседі.


Студенттер шығармашылық қабілеті дамиды, өздігінен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастырады

Нақты пікірлерін айтып,белгілі бір мәселені талдап, шешуді үйренеді

5. Сергіту сәті

Студенттер алдына қайшымен кесілген парақшалар таратылады, кескіндерді біріктіріп, формуланы құрастырады

Студенттердің не нәрсеге болсада, ұжымдасып шығармашылық идеяларды таныту мақсатында жұмыс жасау


Тапқырлығын көрсету;

Студенттерді сергіту сәтінде дем алу, көңілдерін көтеру;

6. Үй тапсыр-масын беру

1. №171а), в); №172 а), в);

2. ТРИГОНОМЕТРИЯ терминге сөзжұмбақ, тест құрастыру.




Ізденіс жұмысы арқылы бағдарламасы бойынша қарапайым тригонометриялық теңдеулердің дербес шешімдерінің шығару жолдарын жаттау .

Есеп шығару бағытта берілген үй тапсырмалары студенттердің өз бетінше ізденуге бейімдейді.

Білімді бағалау

Оқушылардың танымдық және білімділік қабілеттері, белсенділігін ескере отырып бағалау. Әр топқа сабақ барысында білімдері мен белсенділігі үшін берілген қызыл және сары түсті жүркшелердің санын есептеп, бағалау.

Тудың саны бойынша 1 – 2 данасы – «3»

3 – 4 данасы – «4»

5 – тен көп – «5»





Оқушылардың сабақ барысында білімдері және белсенділіктері үшін алынған туларды есеп алады;

Оқушылардың белсенділігі;

Сабақты қорытындылау.

Қорытынды сөз: Сабақтың аяқталуын хабарлаймын.

Сау саламатта болыңыздар!












Сабақ жоспарында өзгертулер мен толықтырулар болуы мүмкін.
Оқытушы ___________ Айтбаева Н.К.


ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ

И. Әбдікәрімов атындағы Қызылорда аграралық техникалық колледжі

Мұнай және газ мамандықтар бөлімшесі
Бекітемін Бекітемін

Колледж әдіскері: Директордың оқу ісі

__________ Аймбетова Э.С. жөніндегі орынбасары:

_____________ Ермұхан Б. Б. «____»_________2019 ж. «____»___________ 2019 ж.





18-22.112019ж. күндер аралығында «Әлем нақты ғылымдар тілінде»

өткізілетін апталыө аясындағы математика пәні боынша ашық сабақ жоспары




Тақырыбы: Тригонометриялық теңдеулерді шешу.

Оқытушы: Айтбаева Н.

Тобы: МТ – 19о

Ашық сабақ жоспар жалпы білімдік пәндер пәндік әдістемелік комиссиясы отырысында қаралып, мақұлданды.
Хаттама №____ «___»_________2019ж.
ПӘК төрайымы: ________ Амантайқызы А

Қызылорда 2019ж.