Файл: ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Минералды тыайтыштар. 8 крсетілім Минералды тыайтыштар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 34

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Бөлім:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Педагогтің аты-жөні:

А.Р. Абилкасимова

Күні:

15.02.2022ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Минералды тыңайтқыштар.

8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.4.2.3 -минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау

9.4.2.4 -азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Минералды тыңайтқыштардың жіктелуін анықтайды.

Көпшілік оқушылар үшін:

Азоттыңқұрамына кіретін қоректік элементтерді анықтайды

Кейбір оқушылар үшін:

Азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерттейді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “3 қышқыл, 3 элемент” әдісі арқылы оқушылардың психологиялық жағымды ахуал туғызу, тез ойлау қабілітін қалыптастыру.

Топтастыру.

«Сен білесің бе?»

әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

Өзгенің пікірін толықтырады.

Балалар, не себепті жаз мезгілінде алғаш піскен қауын-қарбызды жеу қауіпті?

Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз минералды тыңайтқыштар.

«Сұрадым және білдім» әдісі арқылы мұғалім оқушылардын тыңайтқыштар туралы осы сабақтан не білігілері келетініне туралы көзқарасын, кері байланыс алады.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді;

«Видео көрсетелім»

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру.

I – Азотты тыңайтқыштар тобы

II – Фосфорлы тыңайтқыштар тобы

III – Калийлі тыңайтқыштар тобы
1. Азоттың периодтық кестедегі орны?

2. Азот неше валенттілік көрсетіді?

3. Нитраттарға мысал келтір?

4. Аммоний тұзына мысал келтір?

5. Амиактың формуласы қандай?
Оқушылар жауап береді. Оқулықты оқып танысып

шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады



Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Дөңгелек фигуралар салынған сурет, қима қағаз.

Презентация




Сабақтың ортасы



Жаңа тақырыпты оқушыларға топқа бөліп беру арқылы талқылайды.





1.Тапсырма

«Сындарлы сын» әдісі (топтық жұмыс)

1-топ. Минералды тыңайтқыштар және олардың жіктелуі.
2-топ. Өсімдіктердің өсуіне қажетті маңызды химиялық элементтер.
3-топ. Минералды тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсері.

Дескриптор: Жалпы - 1 балл

1. Минералды тыңайтқыштарды жіктейді;

-Макро және микро элементтерді түсіндіреді;

-Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;

Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.





Оқушылар берілген тапсырмада тыңайтқыш атын және формуласын дұрыс тауып кестені толтырады.


2.Тапсырма «Аяқталмаған сұрақ»(Жұптық жұмыс)

Оқушылар кестеге қарап тыңайтқыш атын және формуласын табады.

Аты

Формуласы

Калий нитраты

KNO3

Фосфорит

Ca3(PO4)2

Карбамид

Cо(NH2)2

Поташ

K2CO3

Натрий нитраты

NaNO3

Аммоний

сульфаты

(NH4)2SO4




Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1.Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс табады;

ДК экраны

9-сынып оқулығы.





Оқушылар берілген тапсырмадағы элементтің массалық үлесін есептейді.

3.Тапсырма

«Менің үлесімді есепте» әдісі арқылы оқушылар берілген тыңайтқыш құрамындағы элементтің массалық үлесін есптейді.

(NH4)2SO4

NaNO3,

NH4NO3

K2CO3

Дескриптор

Жалпы - 4 балл

-тыңайтқыштар

құрамындағы азоттың массалық үлесін табады;

ДК экраны

Презентация




Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.



4.Тапсырма

«Шындық әлде жалған» әдісі арқылы оқушылар берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

- Фосфор периодтық кестеде V-топтың қосымша топшасында орналасқан (жалған-негізгі)

- Фосфор табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі (шындық)

- K2CO3 - поташтың формуласы

(шындық)

- CаCO3 - карбамидтің формуласы (жалған)

- Тыңайтқыштар бұл – өсімдіктерді қоректендіруге қажетті элементтерді қамититын заттар (шындық)

- Ca3(PO4)2 –фосфориттің формуласы (шындық)

Оқушылар жауап береді.

Дескриптор: Жалпы - 2 балл

1.Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын табады;

Жұмыс дәптерлері.




Заттарды сапалық реакция көмегімен қай сынауықта қандай зат бар екенін анықтап, салыстырады;



«Эксперименттік сұрақ»

Тыңайтқыш сақталған қоймада бірдей қапшықтарда калий селитрасы және аммоний хлориді бар. Лаборант сынақ алу үшін үлгі алды. Бірақ сынауықтарды шатастырып алады.

Бұл екі затты қалай анықтауға болады?

Дескриптор:

-сынауықтағы тыңайтқышты реактив көмегімен қандай зат екенін анықтайды;


Реактивтер, сынауықтар, және калий хлориді,

аммоний хлориді, сілті ерітіндісі

Сабақтың соңы

Кері байланыс

«Сұрадым және білдім» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, сабақ басында өздері білгісі келген сұрақтарына жауап ала-алғандары туралы рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын қима қағазға жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды

1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды.







Болтай батыр атындағы шағын орталықты орта мектебі
Ашық сабақ

Сабақтың тақырыбы:

Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

Пән мұғалімі: А.Р. Абилкасимова

Құмарық ауылы, 2023жыл

NH4Cl AgNO3




шындық

жалған

Фосфор периодтық кестеде V-топтың қосымша топшасында орналасқан




жалған

Фосфор табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі

шындық




K2CO3 - поташтың формуласы

шындық




CаCO3 - карбамидтің формуласы




жалған

- Тыңайтқыштар бұл – өсімдіктерді қоректендіруге қажетті элементтерді қамититын заттар

шындық




- Ca3(PO4)2 –фосфориттің формуласы

шындық





Оқушының аты-жөні:.................................................................

Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Балл

- Минералды тыңайтқыштарды ажырата алу;

- Макро және микро элементтерді түсіндіру;

- Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін білу;

1

- Минералды тыңайтқыштарды жіктейді;

- Макро және микро элементтерді түсіндіреді;

- Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;

1




- Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс таба алу;

2

- Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс табады;

3




-Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін есептей алу;

3

- Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін табады;

4




- Сынауықтардағы тыңайтқыштарды реактив көмегімен қандай зат екенін таба алады;

4

- сынауықтағы тыңайтқышты реактив көмегімен қандай зат екенін анықтайды;

1




- Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын таба алу;

5

- Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын табады;

1




Жалпы балл

10






Оқушының аты-жөні:.................................................................

Бағалау критерийі

Тапсырма

Дескриптор

Балл

Балл

- Минералды тыңайтқыштарды ажырата алу;

- Макро және микро элементтерді түсіндіру;

- Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін білу;

1

- Минералды тыңайтқыштарды жіктейді;

- Макро және микро элементтерді түсіндіреді;

- Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;

1




- Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс таба алу;

2

- Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс табады;

3




-Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін есептей алу;

3

- Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін табады;

4




- Сынауықтардағы тыңайтқыштарды реактив көмегімен қандай зат екенін таба алады;

4

- сынауықтағы тыңайтқышты реактив көмегімен қандай зат екенін анықтайды;

1




- Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын таба алу;

5

- Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын табады;

1




Жалпы балл

10





Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері

Бөлім:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Педагогтің аты-жөні:

А.Р. Абилкасимова

Күні:

14-15.02.2023ж

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.1.20-сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру

9.2.1.21-нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттайды

Көпшілік оқушылар үшін:

Нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін анықтайды

Кейбір оқушылар үшін:

Реакция теңдеулерін құрастырады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.

Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді.

І-топ:

ІІ-топ

Топтың ережесі:

  1. ТҚЕ сақтау.

  2. Топ басшысына бағыну.

  3. Белсенді болу.

  4. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау.

  5. Уақыт шегінде жұмыс жасау.

1.Азот қышқылының қандай ерекше қасиеттері бар?
2.Азот қышқылы металдармен әрекеттескенде қандай газ түзелмейді?

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.






Тоқыма жіп


Сабақтың ортасы



Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады


Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1Нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін анықтайды


Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.




Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

1 Тапсырма

25 кесте бойынша

Нитраттың ыдырауын

анықтау



Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1.Кесте сызады талдайды

ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Жеке жұмыс

Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді

2.Тапсырма

Сәйкестендіру тест.



Сұрақ

Жауап

1

Азо

Азоттың сутекті қосылысы

а) N2

2

Азоттың (IV) оксиді қандай газ.

ә)NO

3

Азоттың тұз түзбейтін оксиді қандай газ

б) N2O,NO,N2O3,NO2,N2O5

4

Ауада таралуы 78%

в) NH4OH

5

Атмосферада найзағай ойнағанда түзілетін оксид

г) Mg3N

6

Ауада тотығатын оксид.

д) HNO3

7

Магний азотпен әрекеттесіп түзіледі

е) қоңыр улы газ

8

Азот оксиді сумен әрекеттесіп, не түзеді.

ж) түссіз газ

9

Азоттың бірнеше оксидтері бар

з)азот(II) оксиді

10

Әлсіз негіздік қасиет көрсетеді

и)NH3




Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. қосылыстардың дұрыс формуласын құрады;


ДК экраны

9-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы

Рефлексия



«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни







Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Кремний және оның қосылыстары.

9 көрсетілім «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері»

Бөлім:

9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кремний және оның қосылыстары.

9 көрсетілім «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.1.24-кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру

9.1.4.8 -кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау

9.2.1.25-кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

Кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіштігін анықтайды

Көпшілік оқушылар үшін:

Кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін анықтайды

Кейбір оқушылар үшін:

Кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттайды