Файл: ысамерзімді жоспар Сабаты таырыбы Д. Бабатайлы О, Атан жас, Атан жас .docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 112

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Қыпшақ Сейітқұл»-2

8-сабақ.

Бөлім:

2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы.

Педагогтің аты-жөні:

Уясбаева А.А

Күні:

29.11.2022

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Қыпшақ Сейітқұл»-2

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.3.1-көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекетін сипаттай алады.

Көпшілік оқушылар үшін:

көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу жолдарын біледі.

Кейбір оқушылар үшін:

көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын аша алады.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.

3. Оқушыларды топтарға біріктіру.


Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді.

1 топ: Кітап

2 топ: Дәптер

3 топ: Қаламсап


Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы
(Қазіргі жағдайда) ДК экраны

Жаңа сабаққа кіріспе




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Ы.Алтынсарин-нің басқа қандай шығармаларын білесіңдер?
Ы.Алтынсарин-нің өмірі мен шығармаларына байланысты деректерді қосымша материалдарға сүйене отырып, толықтырың-дар.

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Қыпшақ Сейтқұл – Ә, Б бөлімінің мәтінін оқытады. Осы мәтін желісі бойынша бейнеролик көрсетеді.
Талқылауға арналған сұрақтарға оқушылар жауап береді.

Жұптық жұмыс:
Мәтінді оқып, бейнероликті көреді.
Сейтқұл ел үшін не ойлады?

Оған ерген халық қандай кәсіппен айналыса бастады?

Сейітқұлдың ағасы бай болу үшін не істеді?

Дескриптор: Жалпы – 5 балл.

Бейнероликті көреді.

Мәтінді оқиды.

Бір-біріне сұрақтар қояды.

Мәтіннің мазмұнын талдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

https://youtu.be/_T0F8sU8YoQ



Топтық жұмыс




№2-тапсырманы орындатады.

Берілген тапсырмадағы кейіпкердің іс-әрекетін дәптерлеріңе ретімен жазыңдар.

Дескриптор: Жалпы – 5 балл.

-Әңгімеден үзіндіні оқиды.

-Кейіпкер мақсатын саралайды.

-Кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды.

Оқулық, жұмыс дәптері

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.



























Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Қыпшақ Сейітқұл»3

9-сабақ.

Бөлім:

2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы.

Педагогтің аты-жөні:

Уясбаева А.А

Күні:

06.12.2022 ж

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сейітқұл – заманынан озып туған адам

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.3.4.1. Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазу (Б/С)

5.1.1.1.әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау(Т/Ж).

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін: Оқырманның рухани дүниесіне шығарма әсерін талдай отырып, сыни хабарлама жазады.

.әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.



ЕББҚ

Шығарма әсерінен хабарлама жазады, .әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

(Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру.
Топтастыру.

Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру.

I – Үшбұрыштар тобы

II – Дөңгелектер тобы

III – Төртбұрыштар тобы




Фигуралар салынған конверт



Жаңа сабаққа кіріспе




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Сейітқұл елі үшін қандай ой ойлады?
Оған ерген қандай кәсіппен айналыса бастады?
Сейітқұл бастаған елге басқалар не себепті қосылады?
Сейітқұлдың ағасы бай болу үшін не істеді?
Соңында тағдыры қалай аяқталды?

. Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Қыпшақ Сейтқұл – В бөлімінің мәтінін оқытады. Осы мәтін желісі бойынша бейнеролик көрсетеді.
Талқылауға арналған сұрақтарға оқушылар жауап береді.

ЕББҚ мәтінді оқиды

Жұптық жұмыс:
Мәтінді оқып, бейнероликті көреді.
Кеіпкер портретін және кейіпкер іс-әрекетін бейнелейді.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

Бейнероликті көреді.

Мәтінді оқиды.

Бір-біріне сұрақтар қояды.

Мәтіннің мазмұнын талдайды.

Сұрақтарға жауап береді.

https://youtu.be/_T0F8sU8YoQ



Жұптық жұмыс.




№4-тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді.

Әңгіменің сюжеті бойынша ретімен дәптерлеріңе жазыңдар.

Дескриптор: Жалпы - 4 балл.
-Сейітқұлдың ағасының тағдырын жазады.

-Жаңа кәсіппен айналысқан елді анықтайды.

-Сейітқұлдың жайлы қоныс іздеуі туралы жазады.

-Жұрт ағасы болған Сейітқұлды бейнелейді.

Оқулық, жұмыс дәптерлері.


Топтық жұмыс




«Топтас,ойлан, бөліс» әдісі
5-тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді.

Әңгіме мазмұнына байланысты өз пікірлеріңді топта талқылағдар.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.

-Мәтін желісі бойынша өз ойын жазады.

-топта талқылайды.

Оқулық, жұмыс дәптерлері.


Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



























Қысқамерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: «Атымтай Жомарт»-1

10-сабақ.

Бөлім:

2-бөлім. Тәрбиенің қайнар бұлағы.

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Атымтай Жомарт»-1

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.1.1.1-әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау;

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар үшін:

әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын біледі.

Көпшілік оқушылар үшін:

әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік даму жолдарын түсінеді.

Кейбір оқушылар үшін:

әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттай алады.

Құндылықтарға баулу:

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру.

3.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады.


Шеңбер бойынмен тұрған оқушыларға тапсырма:Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет. Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!

3.Оқушыларды топтарға біріктіру.

Конфеттер арқылы 2 топқа бірігеді.Оқушыларға 2 түрлі конфет таратылады. Өздерінің қалаған конфетін алып топтасады.

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.

Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.




Жаңа сабаққа кіріспе




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Ы.Алтынсарин-нің «Атымтай Жомарт» шығармасыннан хабарың бар ма?
Атымтай Жомарт қандай кейіпкер болды?

Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

26 мин.

Экраннан Атымтай жомарт шығармасынан бейнеролик көрсетеді.

Сонымен қатар, Атымтай жомарт шығармасын оқуға нұсқау береді.
Талдап, талқылайды.

Жеке жұмыс.

Экраннан бейнеролик көреді және шығарма мәтінін оқиды.

Дескриптор: Жалпы - 3 балл.
- Экраннан бейнеролик көреді.

-Шығарма мәтінін оқиды.

-Өзара талқылау, талдау жасайды.

https://youtu.be/HhzVeyJflvc
ДК

Оқулық

Жұптық жұмыс




№1-тапсырманы орындатады. Қарқыны баяу оқушыларға жетелеуші, түрткі сұрақтар қояды. Қарқыны жылдам оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойып қолдау көрсетеді.

Берілген сөздің мағынасын түсіндіре отырып, осы сөз кездесетін мақал-мәтелді дәптерлеріңе жазыңдар.

Дескриптор:

Жалпы-4 балл.
- Берілген сөздің мағынасын түсіндіреді.

-Осы сөз кездесетін мақал-мәтелді дәптерлеріне жазады.

Оқулық

Жұмыс дәптерлері.

Жеке жұмыс




№2-тапсырманы орындатады.

Әңгімедегі Атымтай жомарт айтатын төрт түрлі себеп туралы өз пікірлеріңді білдіріңдер.

Дескриптор:

Жалпы-3 балл:

- Әңгімедегі Атымтай жомарт айтатын төрт түрлі себеп туралы өз пікірлерін білдіреді.

Оқулық

Жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды ынталандыру үшін

«Қошеметтеу» әдісі арқылы бағалайды.





Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».

Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2: