ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 62
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін: ________________________
Пәні: Алгебра 9 | Күні: 15.12. 16 ж сабақ № 42 |
Сабақ тақырыбы: | Геометриялық прогрессия. Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы |
Сабақ мақсаты: | Геометриялық прогрессия, геометриялық прогрессияның еселігі, геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы,формуланы пайдаланып есептер шығара білудағдысын қалыптастыру. |
Табыс критерийлері: |
|
Сабақ түрі: | Жаңа сабақты меңгерту сабағы |
Сабақ кезеңдері | уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру | 3 мин | Сәлемдесу, түгендеу Топқа бөлу: оқушылар берілген сөздерге қарай бөлінеді. Психологиялық ахуал: « Жүрекше ұсыну» Топ көшбасшысын сайлайды. Көшбасшының рөлі: топ мүшелерінің тапсырманы орындауға қатысуын қадағалау, топ мүшелерін бағалау Бір топқа бір бағалау парағы беріледі. | Термин сөздер бойынша бөлінеді: еселік, қосынды, п-ші мүше |
Тұсаукесер | 5 мин | «Кубизм» стратегиясы арқылы: 1. Тізбек және оның берілу тәсілдері 2.Арифметикалық прогрессия анықтамасын айтып, мысал келтір. 3.Қандай санды арифметикалық прогрессияның айырымы деп атаймыз. 4.Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласын тұжырымда 5.Арифметикалық прогрессияның өзіне тән қасиеті. 6. Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің қосындысының формуласын тұжырымда. | Оқушылар сұраққа жауап береді. |
Незізгі бөлім | 5 мин 10 мин | І топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: 0,2; 1;... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы он мүшесінің қосындысын есептеңдер: 10; 8;... ІІ топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: 1; -1; ... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар: а1= -10; d= 2; ІІІ топқа берілетін тапсырма 1) Арифметикалық прогрессияның а9 мүшесін табыңдар: -23; -19; ... 2) Арифметикалық прогрессияның алғашқы жүз мүшесінің қосындысын табыңдар: 3; 5; ... ( жауабын интерактивті тақтадан тексеру) Жаңа сабаққа кіріспе «Постер» қорғау. Оқулықтағы тақырып оқушыларға бөлініп беріледі.Әр топ өзіне берілген тақырыпты қорғайды. І топ: Геометриялық прогрессия дегеніміз не? ІІ топ: Еселік ІІІ топ: Геометриялық прогрессияның п-ші мүшесінің формуласы | Өткен сабақ пен жаңа сабакты байланыстыру үшін тапсырмалар орындайды. Жаңа сабақ бойынша алғашқы түсініктерін плакат бетіне түсіріп, ортаға шығып қорғап, бірінің ойын бірі толықтырады, тұжырым жасайды. |
| 9 мин | Деңгейлік тапсырмалар орындау. Үш топқа тапсырмалар беріледі | Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды |
Сергіту сәті | 3 мин | Тарихи деректер | |
| 5 мин | Оқулықпен жұмыс 1-топ: № 202 , ІІ топ: № 205 ІІІ топ: № 206 | Оқулықтағы тақырыптқа сай есептерді шығарады және бағалау стратегиясы бойынша бірін-біріне көмек береді, қолдау көрсетеді. |
| 3 мин | Миға шабуыл: Венн диаграммасы Геометриялық прогрессия мен арифметикалық прогрессияның айырмашылықтары мен ұқсастығын табындар, салыстырыңдар. | Қойылған сұрақтарға әр оқушы жауап береді, бірінші оқушының келесі оқушы жауабын толықтырады. |
Рефлексия Үйге тапсырма | 2 мин | Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер? Бүгінгі үйренгендерін болашақта сіздер үшін қажет болады деп ойлайсыз ба? Осы тақырып бойынша тағы не білгіңіз келеді? № 207, 208 Эссе жазу: Прогрессия біздің өмірде | Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасап, стикерге жазып түсінік парағына жапсырады. |
4. Деңгейлік тапсырмалар бойынша тест алу
Топ | Рет саны | Тапсырмалар | Жауаптары | |||||
Берілгені | Табу керек | А | В | С | ||||
А | 1 | b1= –3,b2=9 | q | 3 | -3 | - | ||
2 | b1=3, q=2 | b5 | 36 | 84 | 48 | |||
3 | b1=4, b5=64 | q | 2 | 16 | 8 | |||
| ||||||||
Топ | Рет саны | Тапсырмалар | Жауаптары | |||||
Берілгені | Табу керек | А | В | С | ||||
B | 1 | b1= 3, b6= 96 | q | 23 | 32 | 2 | ||
2 | b1=7, q=4 | b4 | 448 | 508 | 334 | |||
3 | b1=3, b2=12 | q | 9 | 4 | -4 |
Топ | Рет саны | Тапсырмалар | Жауаптары | |||
Берілгені | Табу керек | А | В | С | ||
C | 1 | b1= –3,q= | b5 | | - | - |
2 | b4=24, b6=96 | q | 2 | 2 | 3 | |
3 | b1=10, b2=20 | q | -10 | 2 | 10 |
Есеп №1.
х1 = 1, х п+1 = 3 - 2хп тізбегінің алғашқы үш мүшесін тап.
Есеп №2.
2, 6, 18… геометриялық прогрессия берілген. 162 саны тізбектің несінші мүшесі
Есеп №3.
21, 18, 15… арифметикалық прогрессиясының сегізінші мүшесін табыңыз:
Есеп №4.
Геометриялық прогрессияда: b1=36 , b3=9 болса, еселік q-ді табыңыз:
Есеп №5.
Егер а6+ а9+ а12 + а15 = 20 болса, арифметикалық прогрессиясының алғашқы жиырмасыншы мүшесінің қосындысын табыңыз.
Есеп №6.
Есептеңіз:
Жауап парағы
Оқушының аты-жөні | Тапсырмалар | | | Жинаған ұпайы | Қорытынды баға | |||||
Сұрақтар | Топтық жұмыс | постер | Деңгейлік тапсырма | Оқулыөпен жұмыс | | Оқулықпен жұмыс | Тест | |||
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
| | | | | | | | | | |
Бағалау мөлшерлемесі: Ең жоғары ұпай - 3 ұпай.
20-24 ұпай – «5»
15-19 ұпай – «4»
5-14 ұпай – «3»
Мұғалімге ұсыныс: ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
III. Ой толғаныс.
7. Үйрендім: “Эстафета” ойыны 8 есепті кезекпен шығарып тақтада орындайды.
Орындап болған оқушы қалай орындалатынын айтады?
1. формуласымен берілген тізбектің жетінші мүшесін табыңдар. ж/ы:131
2. және болса, онда d-ны табыңдар. ж/бы:
3.56;46;36 ;… арифметикалық прогрессиясының алғашқы алты мүшесінің қосындысын табыңдар. ж/бы: 186
4. және болса, онда -ні табыңдар. ж/бы: 23
5. және болса, онда - ді табыңдар. ж/бы: 0,5
6. 7;14;28 ;… геометриялық прогрессиясының алғашқы бес мүшесінің қосындысын табыңдар.
ж/бы:217
7. және болса, онда -ті табыңдар. ж/бы: 24
8. және болса, онда -ті табыңдар. ж/бы:12,1
8.Әр топқа жеке тапсырма беріледі.(Кестедегі берілгендері бойынша белгісіздерді табу)
-
Топ
№
a1
d
n
an
Sn
I
1
42
-10
-38
2
-5
7
-77
-
Топ
№
a1
d
n
an
Sn
II
1
3
4
39
2
5
10
285
-
Топ
№
b1
q
n
bn
Sn
III
1
1
3
10
2
-3
4
30
-
Топ
№
b1
q
n
bn
Sn
IV
1
0,5
8
2
2
2
7
1458
Жауабы: I топ. №1. n=9, Sn=18, №2. d=-2, an=-17.
II топ. №1. n=10, Sn=210. №2. a1=6, an=51.
III топ. №1. bn=19683, Sn=29524. №2. b1=-1,5, bn=40,5.
IV топ. №1. b1=256, Sn=510. №2. q=3, Sn=2186.
9. Үйге тапсырма беріледі. Тестке дайындалып келу.
.4 Есептер шығару «Сен - маған,мен - саған»
Топ бір – біріне хат жолдайды. Сын тұрғысынан ойлау.Бірін – бірі бағалау.
№1. Арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесі 3-ке, айырмасы 4-ке тең, оның он бесінші мүшесі неге тең. (