Файл: Малімні атыжні Смалова азиза Сайлауызы Сынып атысандар атыспаандар Сабаты таырыбы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 26

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы 9.2А Тізбектер

Мектеп: №129 мектеп-лицей

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Смағұлова Ғазиза Сайлауқызы

Сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Арифметикалық прогрессия .Арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу 5-сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарла масына сілтеме)

9.2.3.5 арифметикалық прогрессиялардың n-ші мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысын есептеу формулаларын, сипаттамалық қасиетін білу және қолдану;

Сабақ мақсаты

-Арифметикалық прогрессияның n-мүшесін, алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын, сипаттамалық қасиетін біледі

-Арифметикалық прогрессияның n-мүшесінің, алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын есептер шығаруда қолданады

-Арифметикалық прогрессияны қолданбалы есептер шығаруда қолданады.

Бағалау критерийлері

- Арифметикалық прогрессияның n-мүшесін,

-алғашқы n мүшелерінің қосындысының формулаларын есептер шығаруда қолданады

-қолданбалы есептерді шығарады.

Ерекше білімді қажет ететін оқушы орындай алатын

Сандық тізбектер, дәрежесі бар тізбектер түсінеді. Бүтін көрсеткішті дәрежесі бар тізбектің заңдылығын анықтайды және жетіспейтін мүшесін таба біледі.

Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс әрекеті

Бағалау

ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

3 минут

  • Амандасу.

  • Оқушыларды түгелдеу.

  • Сыныпта жағымды ахуал орнату «Жүректен -жүрекке »



  • Үй тапсырмасын тексеру.

  • Миға шабуыл «Көршіңді тексер»

14.6

.1 1,3; 2,1; 2. ; 3 3. -2,87; -2,77 4. -3,43; -3,9 арифметикалық прогрессияның 20-шы мүшесі мен 20 мүшесінің қосындысының мәнін табыңдар.

ап1+(п-1)d.

,





  • Сәйкестендіру тесттін орындау




Сыныпты топқа бөлу. Сыныпты топқа бөлу үшін Оқушыларға келесі бетіне сандар жазылған смайликтер беремін. Әр оқушы өзіне ұнаған смайликтерді алады. Оқушыларға тапсырма беремін.

  • Стикердің екінші бетінде жазылған сандар қандай да бір санға еселік болатын сандар. Осы сандар бойынша 4 топқа бөлінеді. Осы сандардың бірінші және соңғы мүшесін анықтаңдар. Айырмасы мен қосындысын табыңдар.

  • І топта 2;4;6;8.

ІІ топта 5; 10; 15; 20; 25.

ІІІ топта 6; 12; 18; 24; 30.

ІV топта 7;14;21;28.
«Жүректен -жүрекке » әдісі арқылы жүрекше стикерлер арқылы тілектер айтады

Дайын жауап арқылы бірін бірін тексереді.


Дискриптор:

-Есепті шығаруға қолданылатын арифметикалық прогрессияның формулаларын біледі

- арифметикалық прогрессияның формулаларын есеп шығаруда қолданады.

- арифметикалық прогрессияның ап –ші мүшесін табады.

-арифметикалық прогрессияның Sn-ші мүшесінің қосындысын табады.

Дискриптор:

- Оқушылар сандарды анықтап топқа бөлінеді.

- Сандардың мүшелерін анықтайды.

- Арифметикалық прогрессияның формулаларын қолданып, айырмасы мен қосындысын табады.


Есептің шешуі =1,3; =2.1;

;

а201+(20-1)d.



1 ) d=2,1-1,3=0,8

a20= 1,3+19*0,8=16,5

20=178

2) d= - =

a20=3 =8

20=114

3) d=-2,77-(-2,87)=0,1 a20= -2,87+19*0,1= -0,97

20=-38,4

4) d=-3,9-(-3,43)= -0,47 a20= -3,43+19*(-0,47)= -12,36



20=-157,9

Үй тапсырмасын көршілері дәптерлерін алмастырып тексереді және бағалайды.


ресурс 1

Cлайд 2

Алгебра 1-бөлім.

А.Е. Әбілқасымова

т.б

Алматы «Мектеп»-2019

Қалыптастырушы бағалау материалы

Ресурс 2

Ресурс 3

ресурс 4







Сабақтың ортасы

8-минут


10- минут

3 -минут


Топтық жұмыс:

«Ойлан , бірік, бөліс» әдісі бойынша топ болып жұмыстанады.

1 және 3-топ . Жартас шетіндегі ағаш сынып, төмен орға құлады. Алғашқы секундта еркін түсу үдеуімен 3,2 метрге құласа, келесі әрбір секундта 2 метрге артық төменге ұшты. Ағаш 15 секундта ордың түбіне түсті. Ағаштың әрбір секундта құлаған ара қашықтығы қандай прогрессияны анықтайды? Ордың тереңдігі қандай?

2 және 4- топ. Бөлме еденінің ұзындықтарының айырмасы 4 см болатын арифметикалық прогрессияны құрайды. Бөлме еденінің ең ұзын қабырғасы 23 см-ге тең. Периметрі 78 см болса,еден қабырғалар санын табыңыз.

«Тапқыр болсаң тауып көр»-- әдісі

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма

А деңгейі Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдынғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды. Еркіннің ата-анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды?

В деңгейі Альпинистер 1-ші күні 1400 м биіктікке көтерілді,ал әр келесі күні олар 100 м биіктікке кем жүріп өткен.Олар қанша күнде 5000 м биік шыңды бағындырған , есептеуді пайымда. Өзің шешіміңді көрсет

С деңгейі

Теңбүйірлі трапеция пішінді мектеп алаңына 6 қатарға гүл егілді. Бірінші қатарда 7 түп, ал екінші қатардан бастап келесі әрбір қатардағы гүлдер саны алдыңғыдан 4 гүлге артық болса, мектеп алаңына неше түп гүл егілген


Жұптық жұмыс:

«Сиқырлы текше» ойыны. Алдын ала берілген үлестірмелі қағаздағы тапсырманы орындайды.


а1=2 n=10 d=2 an=?

a1=4 n=5 d=4 an=?

a1=10 n=6

d=2 an=?

a1=7 n=14

d=1 an=?

a1=2 n=?

d=2 an=20

a1=7 n=?

d=1 an=20

a1=10 n=6

d=? an=20

a1=? n=5 d=4 an=20



1-3 топ мүшелері

Дескриптор Білім алушы

- есептің шартынан уақыт өзгерісіне байланысты прогрессия түрін анықтайды; - арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін анықтайды; - арифметикалық прогрессияның айырмасын айқындайды; - арифметикалық прогрессияның n мүшелер санын анықтайды; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысын табады

2-4 топ мүшелері

Дескриптор: Білім алушы - арифметикалық прогрессияның айырмасын анықтайды; - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін анықтайды; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысын табу формуласын қолданып, екі айнымалысы бар теңдеу құрады; - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табу формуласын қолданып, екі айнымалысы бар теңдеу құрады; - екі айнымалысы бар теңдаулер жүйесін шешеді - жауабын жазады.

Берілген тапсырманы орындайды.

Дискриптор:

1.Арифметикалық прогрессияның формулаларын біледі.

2. Формулаларды есеп шығаруда қолдана алады.

3.Арифметикалық прогрессияның белгісіз мүшелерінің мәнін табады.

Оқушылар өз беттерінше орындайды. Әркім орындаған жұмыстарын жұптарымен талдайды

мадақтау комментарий айтады.

Орындаған жұмыстарын өзара бағалайды.

Текше құрастыру барысы арқылы бағаланады.

Ресурс 5

Ресурс 6

Ресурс 7








Сабақтың соңы

10 минут

3- минут

Рефлекция «Кім шапшаң» ойынын `Kаһоот` программасы

1-сұрақ Арифметикалық прогрессияда а1 = 2, d = 5 болса, оның алғашқы бес мүшесін табыңыз:
A) 2; 7; 12; 17; 22

B) 5; 10; 15; 20; 25

C) 1; 6; 11; 16; 21

D) 0; 5; 10; 15; 20

Жауабы = А

2-сұрақ Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің формуласы

A) an= a1 + (n - 1)d

B) ????????=???????????? + ???? (????−????)????∙????

C) an= a1 + n d

D) d = an+1 - a

E) bn= b1 * qn-1

Жауабы = А

3 –сұрақ Арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесінің айырымының формуласы

A) an= a1 + (n - 1)d

B) ????????=???????????? + ???? (????−????)????∙????

C) an= a1 + n d

D) d = an+1 - a

Жауабы Д

4- сұрақ Арифметикалық прогрессияда

а3 = 13, d = 5 болса, оның алғашқы мүшесін табыңыз:

A) 2; 7; 12; 17; 22

B) 5; 10; 15; 20; 25

C) 1; 6; 11; 16; 21

D) 3; 8; 13; 18; 23

Жауабы D



Ойынына қатысады


Үйге тапсырма беру:№14.10


Бүгінгі күнге сәттілік тілеймін
Ресурс 1

Ресурс 2

№14.6

.1 1,3; 2,1; 2. 3 1/3; 37/12 3. -2,87; -2,77 4. -3,43; -3,9 арифметикалық прогрессияның

20-шы мүшесі мен 20 мүшесінің қосындысының мәнін табыңдар.

ап=а1+(п-1)d.

S_n=(a_1+a_n)/2 n ,

〖d= Есептің шешуі a_1=1,3; a_2=2.1;

〖d=a_2 - a〗_1;

а20=а1+(20-1)d.

S_20=(a_1+a_20)/2 20

1 ) d=2,1-1,3=0,8

a20= 1,3+19*0,8=16,5

S_20=(1,3+16,5)/2 20=178

2) d=3_12^7-3_3^1=1/4

a20=31/3+19*1/4 =81/12

S_n=(3_3^1+8 1/12)/2 20=1141/6

3) d=-2,77-(-2,87)=0,1 a20= -2,87+19*0,1= -0,97

S_20=(-2,87+(-0,97))/2 20=-38,4

4) d=-3,9-(-3,43)= -0,47 a20= -3,43+19*(-0,47)= -12,36

S_20=(-3,43+(-12,36))/2 20=-157,9a_n - a〗_(n-1)

Ресурс 3


20

15

10



2



8

4

6


Ресурс 4

Ресурс 5

1 және 3-топ . Жартас шетіндегі ағаш сынып, төмен орға құлады. Алғашқы секундта еркін түсу үдеуімен 3,2 метрге құласа, келесі әрбір секундта 2 метрге артық төменге ұшты. Ағаш 15 секундта ордың түбіне түсті. Ағаштың әрбір секундта құлаған ара қашықтығы қандай прогрессияны анықтайды? Ордың тереңдігі қандай?


Дескриптор

Білім алушы

- есептің шартынан уақыт өзгерісіне байланысты прогрессия түрін анықтайды; - арифметикалық прогрессияның бірінші мүшесін анықтайды; - арифметикалық прогрессияның айырмасын айқындайды;

- арифметикалық прогрессияның n мүшелер санын анықтайды; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысын табады

2 және 4- топ. Бөлме еденінің ұзындықтарының айырмасы 4 см болатын арифметикалық прогрессияны құрайды. Бөлме еденінің ең ұзын қабырғасы 23 см-ге тең. Периметрі 78 см болса,еден қабырғалар санын табыңыз

Дескриптор:

Білім алушы

- арифметикалық прогрессияның айырмасын анықтайды; - арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін анықтайды; - арифметикалық прогрессияның алғашқы n мүшелерінің қосындысын табу формуласын қолданып, екі айнымалысы бар теңдеу құрады;

- арифметикалық прогрессияның n-ші мүшесін табу формуласын қолданып, екі айнымалысы бар теңдеу құрады;

- екі айнымалысы бар теңдаулер жүйесін шешеді - жауабын жазады.
Ресурс 6

Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырма

А деңгейі Еркіннің ата-анасы туған күніне баласына ұялы телефонды жаңартып сатып беруге ұйғарды . Ол үшін олар бірінші айда 650 теңге, ал келесі айларда алдынғы айдан 50 теңгеге артық ақша жинап отырды. Еркіннің ата-анасы 10 айдан кейін қанша ақша жинайды?

В деңгейі Альпинистер 1-ші күні 1400 м биіктікке көтерілді,ал әр келесі күні олар 100 м биіктікке кем жүріп өткен.Олар қанша күнде 5000 м биік шыңды бағындырған , есептеуді пайымда. Өзің шешіміңді көрсет

С деңгейі

Теңбүйірлі трапеция пішінді мектеп алаңына 6 қатарға гүл егілді. Бірінші қатарда 7 түп, ал екінші қатардан бастап келесі әрбір қатардағы гүлдер саны алдыңғыдан 4 гүлге артық болса, мектеп алаңына неше түп гүл егілген
Дискриптор:

1.Арифметикалық прогрессияның формулаларын біледі.

2. Формулаларды есеп шығаруда қолдана алады.

3.Арифметикалық прогрессияның белгісіз мүшелерінің мәнін табады.


Ресурс 7

а1=2 n=10 d=2 an=?

a1=4 n=5 d=4 an=?

a1=10 n=6

d=2 an=?

a1=7 n=14

d=1 an=?

a1=2 n=?

d=2 an=20

a1=7 n=?

d=1 an=20

a1=10 n=6

d=? an=20

a1=? n=5 d=4 an=20