Файл: айырлы кн ріптестерім! Ііі оу тосаны Ежелгі азастан тарихы 5сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 166
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қайырлы күн әріптестерім!
ІІІ оқу тоқсаны
Ежелгі Қазақстан тарихы 5-сынып
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Ежелгі Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.3.Сақтар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Кісі ақысын жемейтін ұстаздарға Алла разы болсын | ||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? | ||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушы археологиялықескерткіштерді салыстырады Оқушы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіреді Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды | ||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Бастапқы стимул. Оқушылармен амандасу. Ой шақыру мақсатында тақырыптың маңыздылығын ашу үшін оқушыларға қорғандардың суреті көрсетіледі. Сұрақтар қойылады. Оқушылар жауабынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерийлері, дескрипторлар түсіндіріледі. Шілікті мен Бесшатыр қорғандары туралы бейнематериалкөрсетіледі.Бейнематериалмен жұмыс жасауда қажет ететін сұрақтарды оқушыларға алдын-ала таныстыру. Берілген сұрақтарға жұп болып ақылдасу.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады. «Автор орындығы» арқылы сұрақтарға жауап береді. Сұрақтарға жауап бергеннен кейін оқушыларға табылған қорымдардың орналасқан жерін кескін картаға белгілейді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБМа дақтау | Тақырып тық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=iqli-OXiO1o&t=299s | |||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Зерттеу мен талдау Сыныпты екі топқа бөліп, Шілікті және Бесшатыр қорғандары туралы мәтін беру. 1. Шілікті және Бесшатыр қорғандары қайда орналасқан? 2. Жерлеу рәсімінде қандай ерекшеліктер бар? 3. Қорғандарда қандай заттар табылды? 4. Табылған заттардың негізінде қандай қорытындылар шығаруға болады? 5. Екі қорғанның ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар ма? 6. Табылған заттар негізінде қандай қорытынды шығаруға болады? Шілікті және Бесшатыр қорғандарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау үшін оқушыларға Венн диаграмма толтыруға тапсырма беріледі. Жеке жұмыс Қорғандарда көбінесе кімдер жерленгенін анықтау үшін мәтінмен жұмыс ұйымдастырылады. Мәтінде әлеуметтік топтар туралы мәлімет беріледі, оқушылар әлеуметтік топтардың қоғамда атқарған рөлін анықтау үшін, төмендегі кестені толтыру тапсырылады.
А рхеологиялық ескерткіштерді салыстырыңыз
| Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, қорғандардың ерекшеліктерін анықтайды. Әр топ өз жұмыстарын сынып алдында қорғайды. Әлеуметтік топтардың қызметі мен жерлеу ерекшеліктерін ескере отырып, оқушылар өз болжамдарын жасайды. Топтар қажетті ақпараттарды меңгергеннен кейін, неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» болғандығының 3 себебін келтіріп, дәлелдейді, өзіндік ой қорытынды Дескриптор: ескерткіштердің орналасқан аймақтарын атайды; сақ ескерткіштерінің хронологиялық шеңберін анықтайды; сақ ескерткіштерінің құрылымын атайды; сақ ескерткіштерінен табылған жәдігерлерді атайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырыптық мәтіндер Сұрақ тар жазыл ған үлестір мелі қағаздар әлеумет тік топтардың қоғамда атқарған рөлін анықтау үшін кесте ҚБ парағы Салыстырмалы кесте | |||||||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Ежелгі Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.3.Сақтар | ||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | Кісі ақысын жемейтін ұстаздарға Алла разы болсын | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Шілікті және Бесшатыр патша қорғандары. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау; 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшелік терін түсіндіру 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушы археологиялықескерткіштерді салыстырады Оқушы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіреді Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттайды | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Ұйымдасты ру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Бастапқы стимул. Оқушылармен амандасу. Ой шақыру мақсатында өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қойылады. Оқушылар жауабынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерийлері, дескрипторлар түсіндіріледі. Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында «Тарихи сәйкестік» ойыны ойнатылады. Ұяшықтардағы фактілерді бір-бірімен сәйкестендіру қажет.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады. !!!!!!!!!!!!!!!!_Қажет_еткен_әріптестер_үшін....голд'>!!!!!!!!!!!!!!!! Қажет еткен әріптестер үшін....голд 87027984413 Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБМа дақтау | Тақырып тық суреттер Таратпа материалдар Сәйкестендіру кестесі | |||||||||||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!! Қажет етіп қолданған әріптестер ....голд 87027984413 | Мәтінмен жұмыс Зерттеу мен талдау Шілікті және Бесшатыр қорғандары туралы мәтін беру. 1. Шілікті және Бесшатыр қорғандары қайда орналасқан? 2. Жерлеу рәсімінде қандай ерекшеліктер бар? 3. Қорғандарда қандай заттар табылды? 4. Табылған заттардың негізінде қандай қорытындылар шығаруға болады? 5. Екі қорғанның ұқсастықтары мен айырмашылықтары бар ма? 6. Табылған заттар негізінде қандай қорытынды шығаруға болады? 1-тапсырма Шілікті және Бесшатыр қорғандарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау үшін оқушыларға Венн диаграмма толтыруға тапсырма беріледі. 2-тапсырма Қорғандарда көбінесе кімдер жерленгенін анықтау үшін мәтінмен жұмыс ұйымдастырылады.
3-тапсырма «Тарихи сәйкестік» Ұяшықтардағы фактілерді бір-бірімен сәйкестендіру
| Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап бере отырып, қорғандардың ерекшеліктерін анықтайды. Әлеуметтік топтардың қызметі мен жерлеу ерекшеліктерін ескере отырып, оқушылар өз болжамдарын жасайды. Мәтінде әлеуметтік топтар туралы мәлімет беріледі, оқушылар әлеуметтік топтардың қоғамда атқарған рөлін анықтау үшін, төмендегі кестені толтырады Кестемен жұмыс |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Оқушылар критерийлер бойынша бірін-бірі бағалайды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
!!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Тасмола археологиялық мәдениетінің ерекшеліктерінмен танысады | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау «Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі» бейнефильмі көрсетіледі. "ББҮ" кестесінің соңғы бөлімін толтыру.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады | Оқушылар бейнефильм бойынша өздерінің пікірлерін білдіріп, бір-біріне бағыттаушы сұрақтар қояды | Мадақ тау | ..\Desktop\СМК\«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде\Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі.mp4 | ||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Мұртты обалардың ерекшеліктері Мұртты обалардың зерттелу тарихы 1-тапсырма «Керекті сөздер» Мәтіндегі көп нүктенің орнына керекті сөздерді қояды . 1) Тасмола мәдениеті ....аймағында орналасқан 2) Тасмола обаларын ...... деп атайды 3) Мұртты обалар ..... бөлмелерден тұрған 4)Қайтыс болған адамның үстіне ..... , ал жылқы көмілген жерге ..... тұрғызылған . Керекті сөздер : үлкен оба ; Орталық Қазақстан ; кіші үйінді; мұртты ; үлкен ,кіші 2-тапсырма : Венн диаграммасы Берел қорымы Тасмола мәдениеті ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жазады 3-тапсырма «Неліктен?» стратегиясы. .Әдіс бойынша Неліктен темір дәуірінің обалары ең маңызды жаңалыққа жатады?
4 тапсырма «Мұртты обалардың» сызбасына назар аударып, олардың ерекшеліктерін түсіндіріңіз
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? Дескриптор: «мұртты обалардың» ерекшеліктерін анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін ҚазақЭнциклопедиясы Кадырбаев М.К., Памятники тасмолинской культуры / Древняя культура Центрального Казахстана, А., 1966; Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2005 ҚБ парағы | ||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||
Кері байланыс | «Бұл сабақты оқып, мен…» Білмеймін ....... Білемін ..... Түсінемін ..... Түсінемін және қолдана аламын Басқа біреуді үйрете аламын ..... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Тасмола археологиялық мәдениеті. Зерттеу сұрағы: «Мұртты обалардың» ерекшелігі неде? | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.1 археологиялық ескерткіштерді сипаттау 5.2.1.2 ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ерте темір дәуіріне қатысты сақтардың мұртты обаларын өзара салыстыру арқылы ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтап, заңдылықтарын көрсету. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау -Тасмола мәдениетін неліктен мұртты обалар деп атаған? Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатын таныстыру | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | Мадақ тау | Тақырып т ық суреттер | ||||||||
Жаңа білім | Оқушыларға обалардың бөлінуі мен мәдениет түрлері туралы ақпарат айтылады. «Мұртты обалардың» сақтар өміріне әсерін талдау. 1-тапсырма Оқушылар ресурстарын зерттеп, Мұртты обалардың сақтар өміріне әсерін талдап, зерттейді, презентация жасайды. 2-тапсырма Оқушылар ресурстарын зерттеп, «мұртты обалар» көрсетілген суреттерді зерттеп,ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талдап, презентация дайындайды. 3-тапсырма Оқушылар ресурстарын зерттеп, өзге археологиялық ескерткіштермен(Есік) өзара салыстырып талдап, презентация жасайды. 4-тапсырма Оқушылар ресурстарын зерттеп, өзге археологиялық ескерткіштермен(Бесшатыр және Берел) өзара салыстырып талдап, презентация жасайды. Презентацияны қорғауда оқушылар тақырыбын қорғаған оқушыларға сұрақтар қоя алады. Іс-әрекет соңында оқушыларға «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше орын алғандығы жөнінде қорытынды жасалады. Оқушыларға «мұртты обаларға» қатысты «Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі» бейнефильмі көрсетіледі. Б. Оқушылар бейнефильм бойынша өздерінің пікірлерін білдіріп, бір-біріне бағыттаушы сұрақтар қояды. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды ДескрипторларОбалардың атқарған функциясын айта алады. Дескрипторлар -құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды. «Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді Дескрипторлар: құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды. Берілген «мұртты обалардың» суреттеріне қарап заңдылықтар мен кездейсоқтықты анықтай алады. Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды. - Обалардың атқарған функциясын талдап, өзара салыстырып, презентация құрады Дескрипторлар: -құрылған критерийлер бойынша презентация дайындайды. - Обалардың атқарған функциясын талдап, өзара салыстырып, презентация құрады. Дескрипторлар: -«Мұртты обалардың» сақтар өмірінде ерекше рөл атқарғандығы жөнінде қорытындыға келеді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» «Өзін-өзі бағалау | Қазақ Энциклопедиясы Кадырбаев М.К., Памятники тасмолинской культуры / Древняя культура Центрального Казахстана, А., 1966; Қазақ мәдениеті. Энциклопедиялық анықтамалық. Алматы: “Аруна Ltd.” ЖШС, 2005 ..\Desktop\СМК\«Мұртты обалардың» ерекшелігі неде\Көшпелілердің аспанасты күнтізбесі.mp4 | ||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау "ББҮ" кестесінің соңғы бөлімін толтыру.
Үйге тапсырма Тасмола археологиялық мәдениеті | Дескриптор: Тақырып бойынша бағыттаушы сұрақтар құрастыра алады | «Ең үздік жауап» | Ақпарат тық карточка | ||||||||
Кері байланыс | Ұнады Ұнаған жоқ Ұсыныс | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |