Файл: айырлы кн ріптестерім! Ііі оу тосаны Ежелгі азастан тарихы 5сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 168
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||
Бөлім: | 5.3. Үйсіндер мен қаңлылар | |||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||
Күні: | | |||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. Зерттеу сұрағы: Сыма Цянь қаңлы қоғамын қалай сипаттады? | |||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.1.2.2 әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіру; 5.3.1.2 ежелгі мемлекеттік бірлестіктердің құрылуын түсіндіру | |||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қаңлы атауының мағынасын біледі.Қаңлы мемлекеті туралы мәліметтер қалдырған қытай авторлары туралы мәлімет біледі Сыма Цянның жазған еңбектері жөнінде құнды ақпараттарды біледі.Қаңлы мемлекетінің әлсіреуі туралы түсінеді. | |||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау
Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын хабарлайды. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс «Деректерді талдаңдар»
«Тарихи кейіпкерге мінездеме» жазыңыз Сыма Цянь
Тарихи кейіпкерге мінездеме жазған кезде ең маңыздысы оқушы пікірі болу керек. Жеке жұмыс Тірек-сызбаны қолданып Қаңлылардың көрші елдермен қарым-қатынасын сипаттаңыз. үйсін қаңлы Қаңлылар Қытай | Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Тарихи тұлғаға мінездеме береді Дескриптор: -Кейіпкерге толық сипаттама береді -Кейіпкердің өмір сүрген ортасымен өмірбаянын біледі Тарихи орнын, іс-әрекетін, негізгі тұлға ретіндегі қызметін біледі Дескриптор: қаңлылардың үйсіндермен қарым-қатынасын сипаттайды; қаңлылардың ғұндармен қарым-қатынасын сипаттайды; қаңлылардың Қытаймен қарым-қатынасын сипаттайды; қаңлылардың Иранмен қарым-қатынасын сипаттайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін https://youtu.be/Rknw2JXjkUo https://yandex.kz/images/search?pos=3&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fscontent-lax3-1.cdninstagram.com%2Fvp% Тірек –сызбар ҚБ парағы | ||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қаңлылардың қоғамдық құрылысы. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||
Кері байланыс | «Желкенді кеме»
дықты кездестірген болсаң, желкенді сары түске боя;
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.3. Үйсіндер мен қаңлылар | ||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай? | ||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау 5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну | ||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттайды; Қаңлылар мен үйсіндердің мәдениеті туралы әңгімелейді; Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетінің даму ерекшеліктерін талқылайды. | ||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау . Сұрақтар: 1. Мына суретте нені көріп тұрмыз? Оқушылардың болжамдары тыңдалады.. Сабақтың тақырыбы, мақсаты жетістік критерийлері анықталады | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | |||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс «Металл өндіру орталығы» туралы мәтінді бірінші жекелей оқып, ақпаратпен жұмыс жасау 1-тапсырма Оқушыларға үйсіндер мен қаңлылардың археологиялық ескерткіштері, қолөнері мен зергерлік бұйымдары, музыкасы мен жазбалары, діни-наным сенімдерін сипаттайды.
2-тапсырма Венн диаграммасында үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетінің ұқсастығы мен айырмашылығын көрсетеді. 3-тапсырма Үйсіндер мен қаңлылардың археологиялық ескерткіштері «Мәңгілік Ел» идеясының 7құндылығының қай құндылығымен байланысады? Нәтижесінде: Мәңгілік Ел идеясының 7 құндылығының Тарихтың мәдениет және тілдің тұтастығы құндылығымен байланысатындығын айта алады. Жеке жұмыс Суреттердегі үйсіндер мен қаңлылардың қолданбалы өнер туындыларын сипаттаңыз.
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды ВЕНН диаграммасын толтырады Дескриптор: Үйсіндер мен қаңлылардың археологиялық ескерткіштері «Мәңгілік Ел» идеясының 7құндылығының қай құндылығымен байланыс анықтайды; Дескриптор үйсіндердің зергерлік өнерін сипаттайды қаңлылардың қолөнерін сипаттайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Жұлдызшалар»
Өзін-өзі бағалау
Ақпараттық мәтін
ВЕНН диаграммасы
«Мәңгілік Ел» идеясы
https://history-state.kz/?ELEMENT_ID=821
Суреттердегі үйсіндер мен қаңлылардың қолданбалы өнер туындылары
кесте
ҚБ парағы
Бекіту
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма
Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті.
Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай?
Сабақтың тақырыбын қорытындылау
«Ең үздік жауап»
Ақпараттық карточка
Кері байланыс
«Бұл сабақты оқып, мен…»
Білмеймін .......
Білемін .....
Түсінемін .....
Түсінемін және қолдана аламын ....
Басқа біреуді үйрете аламын .....
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды
А4, конспект
Білім беру ұйымының атауы | | ||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | ||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.3. Үйсіндер мен қаңлылар | ||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай? | ||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау 5.2.2.6 көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттайды; Қаңлылар мен үйсіндердің мәдениеті туралы әңгімелейді;Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетінің даму ерекшеліктерін талқылайды. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау -Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетінің ерекшеліктері қандай? | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | |||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай? 1-тапсырма Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетіне қатысты ұғымдардың жауабын табыңыз. Тапсырма Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетіне қатысты ұғымдардың жауабын табыңыз
Оқушы жауабы:
2-тапсырма Үйсіндер мен қаңлылардың қолданбалы өнер туындыларын сипаттаңыз. Алтынтөбе қорымынан табылған қаңлылардың қыш ыдыстары (сурет көресетіледі) Қарғалыдан табылған үйсіндердің зергерлік бұйымы «Алтын тәті»(сурет көресетіледі) Күлтөбе қорымынан табылған қаңлы жазуы(сурет көресетіледі) Қарғалыдан табылған үйсіндердің зергерлік бұйымы «алтын екі жүзік» (сурет көресетіледі) Жеке жұмыс Кестеге үйсіндердің және қаңлылардың мәдени туындылары жайлы 3-4 сөйлем жазыңыз
| Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетіне қатысты ұғымдардың жауабын табады Дескриптор Білім алушы Гуньмоның басқару жүйесін сәйкестендіреді Қаптырма терминіне анықтама береді; Тәті терминіне анықтама береді; Битянь терминің анықтап, үйсіндергеме әлде қаңлыларғама қатысты анықтайды. Дескриптор: үйсіндердің зергерлік өнерін сипаттайды; - үйсіндердің зергерлік бұйымдарының қандай металдардан жасалғанын атайды; - қаңлылардың қолөнерін сипаттайды; - қаңлы қолөнер бұйымдарының жасалған материалдарын атайды; Дескриптор: үйсіндерден сақталған мәдени туындыларды сипаттайды; қаңлылардан сақталған мәдени туындыларды сипаттайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» Өзін-өзі бағалау | Қазақстан тарихы оқулығы 5-сынып. Үйсіндер мен қаңлылардың мәдениетіне қатысты ұғымдар жазылған сәйкестендіру кестесі Үйсіндер мен қаңлылардың қолданбалы өнер туындыларының суреттері Тақырып тық кесте Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларының жинағы жобасы. | |||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Үйсіндер мен қаңлылардың материалдық және рухани мәдениеті. Зерттеу сұрағы: Үйсіндер мен қаңлылар мәдениетінің ерекшеліктері қандай? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | |||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Бәрі сенің қолыңда» әдісімен сабақтың сәтті және сәтсіз өткен тұстары мен ұсыныстарын жазып,кері байланыс жасайды. | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | Өлкетану | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Өңірдің тарихи тұлғалары: билер, батырлар және ақындар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.1.3 тарихи тұлғалардың туған өлке тарихындағы ролін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушыларды билер мен батырлардың өмірі, тарихтағы алатын орны туралы өз бетінше мәлімет алуға жетелеу;Туған өлкенің дәстүрлі қолөнері, мәдени мұралары мен өңір мақтанышына айналған адамдар туралы білімін кеңейту,Туған өлкенің бірегей тұлғалары мен мәдениетіне деген құрмет сезімдерін ояту, оларды қорғауға, құрметтеуге жауапкершіліктерін арттыру | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау Суреттер арқылы тақырыпты болжап көріңіз. Сабақтың тақырыбы анықталады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс «Бір адым» әдісі. «Батыр», «Палуан» және « Би» деген үш сөз ілінеді. Оқушыларға шашыраңқы араласқан адамға тән көптеген қасиеттер жазылған табан суреттері таратылады. Би – Саясаткер, әділ, заңгер, шешен, мәмілегер Батыр- отан қорғаушы, батыл, қаһарман , қолбасшы , әскери өнерді меңгерген Палуан- мықты, салмақты, чемпион, спорт шебері, ержүрек Тапсырманың жалғасы ретінде «Үш сөйлем» әдісі арқылы жекелей қысқаша эссе жазады. Соңынан ой қорытындыларын бір сөйлеммен қорытындылайды. «Дискуссиялық өрнек» жеке тапсырма . Қазақ хандары
Қазақ билері тобына:
Қазақ батырлары тобына:
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Әр оқушы қолындағы табан суреттерін өздеріне тиісті сөз тұсына сол тұлғаларға тән қасиеттерді тізіп жапсырып шығулары керек. Тапсырма басында оқушылар жекелей жұмыс арқылы тапсырманы анықтайды,ойларын біріктіріп, бір- бірінің қатесін түзеп, топтың бір жауабын ұсынады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар» | Ақпараттық мәтін https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2FegemenD1%80%D0=simage Дискуссиялық өрнек кестесі | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Шығармашылық жұмыс. http://www.Google сайтын қараңыз. «Хандар, билер, батырлар» туралы ақпарат жинау. | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | «Шолиер табақшасы» Жасыл табақша – «Маған сабақ өте ұнады» Сары табақша – «Маған сабақ ұнады, бірақ 1-2 сұрағым бар»; Қызыл табақша – «Мен сабақта қиналдым» | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |