Файл: айырлы кн ріптестерім! Ііі оу тосаны Ежелгі азастан тарихы 5сынып.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 167
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау | |||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Оқушылармен сәлемдесу «Шатасқан әріптер» Сабақ тақырыбын оқушылар осы әдіс арқылы анықтайды. Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. Оқушыларға «патша»,«патшайым» деген сөздер жазылған стикерлер таратылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E | ||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа білім | Мәтін мен жұмыс жасайды -Кир патшаның сақтарға жорық жасаудағы басты мақсаты қандай? -Сақ патшайымы Томириске Кирді жеңуі үшін қандай қолайсыз жағдай түрткі болды? Бейне ролик көрсету. Диалог құру. 1- сұрақ. Кир туралы айтып беріңізші? 2-сұрақ. Кир патшаның әскерінің ерекшелігі неде ? 3-сұрақ. Кир патшаның сақ патшайымы Томириске қарсы жорығы неліктен сәтсіз аяқталды? 4-сұрақ. Томирис әскері бұл ұрыста қалай жеңіске жетті? Диалог жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, батырлық, жауынгерлік, патшайым, қорған, массагет. Сергіту сәті « таңда да таста» «Таңда да таста» стратегиясы қолданылады. «Диктоглосс әдісі» Оқушыларға бейнематериал ұсынып, төмендегі сұрақтарды қойыңыз.
Бейнематериалда қандай маңызды идея қарастырылған? Мағынаны тану кезеңі «Тарихи тұлға» 1-қадам Суретті пайдалана отырып, Томиристің ел қорғаушы ретіндегі ролін тізбектеп жазыңыздар. 2-қадам Томирис сөзінен басталатын 4 сипаттама сөйлем құрастырыңдар.
«Сен маған, мен саған» әдісі
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін оқушылар жұмыс жасайды. Оқушылар қағазға бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты сөздерді жазып, бір-біріне лақтырып ойнайды. Содан кейін бір қағазды таңдап алып ішіндегі сөзді оқиды. Сол сөз бүгінгі сабақтың тақырыбына сәйкес келетіндігін анықтайды, мағынасы ашады. «Сен маған, мен саған» әдісі арқылы оқушылар өз пікірлерін ортаға салады Дескриптор 1. Томиристің ел қорғаушы ретіндегі ролін тізбектейді. 2. Томирсті сипаттайтын 4 сөйлем құрастырады. 3. Томиристің ролі туралы өз пікірлерін білдіреді. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» «Өзін-өзі бағалау | https://www.youtube.com/watch?v=2kmPE0sz-gc 0:58-07-12 https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D2%B1%D0%BC%D0%B0%D1%80_%D1%85%D0%B0%D0%BD%D1%88%D0%B0 ҚБ парағы «Ақиқат және Жалған» кестесі | ||||||||||||||||||||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Венн диаграммасы арқылы Кир патшамен Томирис ханшайымға сиппатама беру, ортақ қасиеттерін анықтау. Үйге тапсырма «Сақ ханзадасы-Томирия» Эссе | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс | Сұрақ қорытынды» стратегиясы 1Бүгінгі сабақтағы басты оқиға? 2Не қызықты болды? 3Бүгінгі сабақтан не үйрендіңіздер, қандай жаңалық алдыңыздар? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сақ патшайымы Томирис. Зерттеу сұрағы: Тарихи деректерде Томиристің бейнесі қалай сипатталған? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Томиристің ел қорғаудағы роліне сипаттама беру.Сақтардың Тәуелсіздік үшін күресін туралы мәліметтер | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау Бейне ролик көрсету.
| Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Мұғалім презентациясы https://www.youtube.com/watch?v=DML1MwqeH0E | ||||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Сақтарға Кирдің жорығы 1-тапсырма Тұлғаны таны
2-тапсырма Тарихи диктант Тарихи диктант Томирис .......... өмір сүрді. Кейбір деректерде ................... атымен аталады. Томиристің қас жауы ..................... елінің билеушісі ................. болды. Тұмардың ұлы ............................. Кирге тұтқынға түседі. Томирис Кирге соғыс ашып «аңыз бойынша шайқаста ........................ жеңіп Кирдің ................ алады. Томирис тарихта орны ......................... ретінде қалды. Тапсырма Берілген дереккөздер негізінде сақ-парсы, сақ-грек қарым-қатынасын анықтаңыз 1.Парсы патшасы Кирмен келіссөз жүргізуден бас тартқан Томирис (б.з.б. 570-520 ж.ж) парсылармен соғысады. «Әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорыққан жоқ. Томирис көп әскермен Кирге қарсы аттанып, 200 мың парсыны жойып жібереді» - деп жазды Помпей Трог 2. Б.з.б. IV ғасырдың 30-жылдары гректер сақ жерiне қауiп төндiрдi. Александр Македонский бастаған грек әскерлерi Орта Азияға басып кiрiп, Сырдария өңiрiне қарай аттанады. «Жеңiлмейтiн әскер» атанып келген Александрдың қалың қолына сақ тайпалары қарсы тұрып, олардың алға жылжуына кедергi жасаған | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: -Болған оқиғаларды сәйкестендіре алады; -Томиристің ерлігі мен беделін әңгімелей алады; -Осы тақырып бойынша тарихи диктант жаза алады. Дескриптор: сақтардың парсы елдерімен қарым-қатынасын анықтайды; сақтардың грек елдерімен қарым-қатынасын анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fpbs.twimg.com%2 таратпа материал дар Деректер ҚБ парағы | ||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Кир патшаның сақтарға жорығы | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||
Кері байланыс | Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 5 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Шырақтың ерлігі. Зерттеу сұрағы: Сақтар тәуелсіздік үшін қалай күресті? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау | |||||
Сабақтың мақсаты | Картада тайпалық одақтардың орналасуын көрсетеді Деректер негізінде сақ, сармат тайпаларының халықаралық аренадағы орнын түсінеді | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақы ты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Бастапқы стимул немесе ынталандыру үшін өлең жолдарын ұсыныңыз. Шуағына шомылдырған қасиеттi көгiм бар! Ақпейiл дос көңiлiндей мөлдiреген көлiм бар! Ақ жаулықты анашымдай елжiреген жерiм бар! Қарау пиғыл қас дұшпанға құм қаптырған шөлiм бар! Азат күнiн ардақтаған, жетiмдерiн зарлатпаған асқақ рухты Елiм бар! Өлiмнен де биiк тұрған арым бар! Сақ елiнiң еркiндiгi жолында өзiм құрбан болсам да, менiң атым өшпейдi! Шырақтың өлең жолдарын экранға шығарып, оның мазмұнын оқушылармен талқылап, жаңа тақырыпқа шығыңыз. Талқылауға арналған сұрақтар: • Елжандылықты сипаттайтын өлең жолдарын атаңыз; • «Асқақ рухты елім бар» сөз тіркесін түсіндіріңіз; • «Сақ елінің жолында өзім құрбан болсам да» сөз тіркесін түсіндіріңіз; • Өлеңдегі басты идеяны және оның маңыздылығын анықтаңыз. Оқушыларды жаңа сабақтың тақырыбмен және оқу мақсаттарымен таныстырыңыздар. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар өлеңді оқи отыра мазмұнын білуге, түсінуге тырысады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады ҚБ Мадақ тау | Тақырып тық суреттер Қазақстан балалар энциклопедиясы. - Алматы. Аруна, 2007. – 224 б., сурет. - (Тарих ата). Парсы патшасы І Дарийдің жорығы туралы мәлімет http://prouz.ru/history.php?id=his_4_51 | ||
Жаңа білім | Сабақ тақырыбынатағаннан кейін «Сен білесің бе? Шырақ батыр» анимациялық материалды көрсету. Төмендегі сұрақтарды бейнематериалдын алдында беріңіз. • Шырақ кім? • Дарий кім? • Шырақ пен Дарийді не байланыстырады? • Шырақ пен Томиристі не байланыстырады? Бүкіл сыныптық талқылау ұйымдастырыңыз. Зерттеу және талдау І Дарий сақтарға жорығы туралы мәтін таратып, келесі тапсырмаларды орындатыңыз:
Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 8-10 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырыңыз. Шырақтың мақсатын анықтаңыз | Бағалау критерийлері: Тарихи деректердің маңыздылығы қаншалықты көрініс тапқан Ортақ ой не туралы айтылғандығын баяндау Деректердегі ақпараттарды талдау Тарихи оқиғалардың желісін келтіру Ортада дәйекті түрде қорғап шығу Дескриптор: Суретті колданып, «Шырақтың ерлігі» тақырыбында 8-10 сөйлемнен тұратын әнгіме құрастырады; Шырақтың мақсатын жазады. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Өзін-өзі бағалау | «Сен білесің бе? Шырақ батыр» http://m.androidmafia.ru/video/fScaANKp6Tw Шырақтың ерлігі туралы мәлімет. http://www.ertegi.ru/index.php?id=17&idnametext=422&idpg=1 Сақтардың мифологиясы мен өнері http://stud24.ru/history/satardy-mifologiyasy-men-ner/68954-221642-page1.html К. Аманжолов, А. Тасболатов Қазақстанның әскери тарихы (Б.з.д. VI ғасырдан бүгінгі кунге дейін)Алматы, Білім 1999 | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Оқушыларға стикерлерді таратып, батырға сай қасиеттерді жазуды сұраңыз. Сынып қабырғаларына «Шырақ», «Скунха» деген атауларды іліп қойыңыз Үйге тапсырма «Тәуелсіздік үшін күрескен танымал сақ батырлары» | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс |
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сақтардың АлександрМакедонский әскеріне қарсы күресі. Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды? | |||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау | |||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Сақтардың А.Македонский әскеріне қарсы күресін сипаттап әңгімелеу.Сақтардың халықаралық аренадағы роліне баға береді. | |||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Оқушылармен сәлемдесу «Миға шабуыл» Бұл бейнероликте баяндалған оқиға қайжерде болып жатыр? Басты кейіпкері кім деп ойлайсыңдар? Сіздердің ойларыңызша бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болуы мүмкін? Оқушылардың ойларын тыңдағаннан кейін сабақ тақырыбы мен оқу мақсаттары айтылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | мадақтау | https://www.youtube.com/watch?v=Gp0Zt5rxuV00:00- 3:12 | ||||||||||||
Жаңа білім | Мәтін мен жұмыс жасайды 1.Неліктен бүкіл әлемді жауланған македон әскері сақ жеріне неге толық ене алмады? 2. Сақ әскерінің Македондықтарға қасры қолданған тәсілі қандай болды? Бейне ролик көрсету. 1.Бұл үзіндіде кім туралы жазылған? 2.Үзіндідегі А.Македонскийдің бейнесі қалай сипатталған? 3.Көздеген мақсаты не? Сергіту сәті: «Көзге арналған жаттығу» стратегиясы қолданылады. Диалог құру. Тарихшы ғалым, оқырман.Сөйлеу дағдысы. Оқырман тарихшы ғалымға Сақтар мен Македондықтар арасында болған шайқас туралы сұрақтар қояды. 1- сұрақ. Александр Македонский туралы айтып беріңізші? 2-сұрақ. Ол соғыстарда қалайша жеңіске жетті? 3-сұрақ. Македонскийдің сақ жеріне жорығы неліктен сәтсіз аяқталды? 4-сұрақ. Сақ әскерлері қандай тәсіл қолданды? Диалог жазуға пайдалы сөздер тізбегі: Мемлекет,көсем,патша, әскери демократия, археология, оба, қорған,ескерткіш массагет, аримаспылар, цитадель, дромас,менгир,тиграхауда,парадарайа, хаумаварга. Зерттеу мен талдау. Ресурспен жұмыс.Сақтар мен Александр Македонский арасындағы соғысты сипаттайтын деректер таратыңыз. Оқушылар келесі сұрақтар аясында деректермен жұмыс жасайды: 1-сұрақ. Александр Македонскийдің сақтарға жорығының себептері қандай? 2- сұрақ.Сақтар Александр Македонскийдің әскеріне қалайша тойтарыс берді? Интерпретация. Ролдік ойын. сақтардың соғыс өнері жазылған бірнеше карточка таратыңыз. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар бейнероликті көріп болғаннан кейін жұмыс жасайды. Карточкалар негізінде өз жерін қорғау үшін «әскери жоспарын» жасауға тапсырма беріңіз. Сақ қолбасшысы Спитаменнің рөліне еніп, өз «әскери жоспарын» ұсынады. «Әскери жоспарымен» таныстырып, талқылайды. Тапсырманың соңында барлық сынып қай ұсынған жоспары ең ұтымды екенін таңдап, дәлелдеуі тиіс | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Жұлдызшалар» | Ақпараттық мәтін https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%81%D0%BA%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D1%96%D1%80_%D https://www.youtube.com/watch?v=vv2yyPzUH_o2- https://www.youtube.com/watch?v=_lx7d4eIkVE | ||||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Сақтардың Александр Македонский әскеріне қарсы күресі | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||
Кері байланыс | Таразы стратегиясы. Әр оқушы меңгерілген тақырып туралы алдынғы білім деңгейімен сабақта алған білім деңгейін салыстыра отырып өзін-өзі бағалайды және болашақта тақырыптарды толық меңгеру үшін қандай бағытта жұмыс жасау керектігін жоспарлайды. Мысалы, оқушы: «Мен 3-ші деңгейде едім, себебі жауын-шашын туралы біраз ақпараттар білген едім, қазір 8-ші деңгейдемін, себебі бүгін сабақта жауын-шашынның таралу заңдылықтарын түсіндім, бірақ 10 деңгейде жету үшін мен қазақ тілінде өз ойымды жеткізе білу үшін, қазақ тілінде сөздік қорды көбейту керекпін».
| Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||
Пәні: | Қазақстан тарихы | |||||||||||||
Бөлім: | 5.3 Сақтар | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | Сақтардың АлександрМакедонский әскеріне қарсы күресі. Зерттеу сұрағы: Неліктен Александр Македонский дің сақтарға жасаған жорығы сәтсіз аяқталды? | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 5.3.2.1 Қазақстан аумағындағы ерте көшпелілердің халықаралық сахнадағы орнын анықтау | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой қозғау Оқушылардың алдыңғы білімін қайталап, жаңа біліммен байланыстыру үшін «Ассоциация» әдісі қолданылады. «Сақ», «Александр Македонский», «соғыс», «стратегия» және т.б. түсініктер мен сөздер арқылы өткен мен жаңа сабақтың арасындағы байланыс орнатылады. Оқушыларды мұғалім сабақ тақырыбына шығарады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | Мадақ тау | Тақырып тық суреттер | ||||||||||
Жаңа білім | Мәтінмен жұмыс Оқушыларға бағыттаушы сұрақтар қойылады: 1. Неліктен А.Македонский сақтарға қарсы шықты 2. Көздеген мақсаты не? 3. Сақтар грек басқыншыларына қалай жауап берді? 4. Екі арадағы соғыс қай жерде болды? 5. Соғыстың масштабы қаншалықты болды? 6. Соғыс барысы қалай жүрді? Оқушылар жоғарыда аталған сұрақтарға болжам түрінде жауап береді. 1тапсырма:Тарихисынақ хат: 1.Ескендір ____20шілдеб.з.б ____дүниегекелген. 2.Грек македон басқыншыларына қарсы күресті_____атты сақ басқарды. 3.Күннің ыстығы,_________жиі жиі шабуылдары мен соғысу ________гректерді әбден әлсіретті. 4. «Александр жорығы» еңбегін ______________ жазды. 5.Сақтар _____ гарнизоны орналасқан _________ қазіргі Самарқанды қорщауға алды. Тірек сөздер: Зұлқарнай, 356 жылы, Арриан,сақтардың,шабулдары,Спитамен,грек, Маракананы, тақтиқасы. 2тапсырма:Сәйкестендіру:
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескриптор: -берілген тапсырмаға сәйкес маңызды адам аттары мен оқиғаларды біледі; Оқушылар толықтыру тапсырмасын орындайды Дескриптор: Сақтарға байланысты маңызды оқиға болған жылдарды біледі; сақ тайпаларының әскери соғыс тактикасының ерекшелігін анықтайды | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Ақпараттық мәтін https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fcs9. Таратпа материал дар https://faktiler.kz/aleksandr-makedonskij-turaly-malimet/ ҚБ парағы | ||||||||||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Өз білімдерін толықтыру үшін «ББҮ» кестесінің алғашқы екі бағанасын толтырады.
Үйге тапсырма «Сақтар ерлігі» Ой түйін | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||
Кері байланыс | - Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5 6 7 8