Файл: за мерзімді жоспар блімі 10. 3В кеістіктегі тік брышты координаталар жйесі жне векторлар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 20
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.3В Кеңістіктегі тік бұрышты координаталар жүйесі және векторлар | Мектеп: | ||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Векторлардың скаляр көбейтіндісі | ||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.4.4-кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар: - векторлардың скаляр көбейтіндісінің формуласын қорытып шығарады - вектордың скаляр көбейтіндісінің формуласын қолданып есептер шығарады - скаляр көбейтіндінің формуласын қолданып бұрышты табады | ||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін есептер сипаттайды
Диалогтар/жазылымға қатысты сөз тіркестері: Вектор - ............ ......... – вектордың модулі деп аталады Скаляр көбейтінді деп - ............ | ||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды өмір бойы білім алуға сондай-ақ жолдастарының ойымен бөлісе отырып,топта жұмыс кезінде ынтымақтастыққа тәрбиелеу. Азаматтық жауапкершілікті сезінуге баулу. | ||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика,графика және жобалау | ||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жазықтықтағы вектор ұғымын біледі, векторларды скаляр көбейтіндісін біледі. | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут | Оқушылармен сәлемдесіп сабаққа қатысуын тексеремін Оқушылардың сабақққа қызығушылығын ояту, белсенділігін арттыру мақсатында психологиялық көңіл-күйді реттеу үшін «сиқырлы таяқша» әдісін қолданамын. Бір-біріне бере отырып, жақсы сөздер мен игілікті тілектер айтады. Оқушыларды үш түстегі (жасыл, сары, қызыл) геометриялық фигуралармен (вектор,бұрыш,жазықтық) 3 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасына берілген №209 есепті «Көршіңді тексер» әдісін қолданамын. Өткен сабаққа шолу жасай отырып, жаңа сабақ мақсатына жету үшін баспалдақ ретінде «Элективті тест» орындатамын. Бағалау: «Өзара бағалауды» қолданамын.
Дұрыс немесе дұрыс емес оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін сөзбен қолдау көрсетіп, ынталандырамын. | Үлестірмелі қағаздар Геометрия 10-сынып Алматы Мектеп баспасы 2019 ж В.А.Смирнов, Е.А.Тұяқов | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 28 минут Топтық жұмыс | Жаңа тақырыпты меңгерту үшін алдыңғы жинақталған білімдерін пайдалануды көздеп «Қадамнан қадамға» әдісін пайдаланамын,өйткені олар жазықтықтағы векторлардың скаляр көбейтіндісін біледі. Айырмашылығы - кеңістіктегі векторлардың 3 координатасы болатынында.
Саралаудың «диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы оқушыларды дұрыс жауаптары үшін сөзбен мадақтап қолдау көрсетіп, ынталандырамын. Тапсырма 1 Векторлардың скаляр көбейтіндісін 1- формуламен табыңдар І топ (1,2,4) және (-8,2,1) ІІ топ (-2,-3,1) және (2,3,1) ІІІ топ (1,-5,2) және (3,1,2) Тапсырма 2 Векторлардың скаляр көбейтіндісін 2-формуламен табыңдар І топ (5,-2,1) және (2,3,-1) ІІ топ (3,-2,4) және (1,2,5) ІІІ топ (-2,3,1) және (2,-4,1) Тапсырма 3 А(0;1;-1), В(1;-1;2), С(3;1;0) нүктелері берілген. АВС үшбұрышындағы: І топ АВС үшбұрышындағы В -бұрышының косинусын табыңдар ІІ топ АВС үшбұрышындағы А -бұрышының косинусын табыңдар ІІІ топ АВС үшбұрышындағы С -бұрышының косинусын табады
«Өзара бағалауды» қолданамын. Жұптық жұмыс Саралаудың«Қарқын» тәсілін басшылыққа алып, «Жұптас, пікірлес» әдісі арқылы жұптарға ортақ тапсырма беріп,шартын құруын және шартқа байланысты есептің шығарылуына қатты назар аударамын. Тапсырма: АВСDA1B1C1D1 бірлік кубында және векторларының скаляр көбейтіндісін табыңдар? Бағалау критерийі Дескриптор
Жеке жұмыс. Жеке жұмыс барысында білімін жетілдіре отырып оқушыларға " Тапсырма" тәсілін пайдаланамын Тапсырма 1 |????⃗| = 2, |????⃗⃗| = √2, ???? = 45° берілген. ????⃗ және ????⃗⃗ векторларының скаляр көбейтіндісін табыңыз. Тапсырма 2 ????⃗,????⃗⃗ және с⃗ векторлары өзара қос-қостан 60° бұрыш жасайды және |????⃗| = 2, |????⃗⃗| = 3, |????⃗| = 1 . (????⃗ −????⃗⃗)(????⃗ + ????⃗) скаляр көбейтіндісін табыңыз. Тапсырма 3 х пен у-тің қандай мәндерінде =(х,2,3) және =(4 ,у,6) а және в векторлары перпендикульяр болады?
Жауаптары арқылы өзін-өзі бағалау жүргіземін. | Геометрия -10 сынып 69бет Ж.Қайдасов В.Гусев Ә.Қағазбаева Геометрия 10-сынып 122бет В.А.Смирнов Е.А.Тұяқов | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут | Үй тапсырмасы: 3,74 және 3,77 есептер Рефлексия: Оқушыларды диалогқа еркін түсу үшін және өз ойын айта білуге дағдыландыру мақсатында"Сыныптан шығу парағын"толтырады - бүгін сабақта не білдім - сабақтың қиын тұстары -тағы не білгім келеді | | |||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||
*Барлық оқушыларға қол жетімді тапсырмалар беремін; Жаңа тақырыпты меңгерту үшін алдыңғы жинақталған білімдерін пайдалануды көздеп «Қадамнан қадамға» әдісін пайдаланамын Саралаудың«Қарқын» тәсілін басшылыққа алып, «Жұптас, пікірлес» әдісі арқылы жұптарға ортақ тапсырма бердім | Бағалау: дескриптор арқылы өзара бағалау жүреді. Бағалау: Өзін-өзі бағалау жүреді | Топтық жұмыс кезінде тәртіп сақтау.Қауіпсіздік ережелерін нұсқаулық бойынша жүргіземін. | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | | ||||||||||||||||||||||||||
|