Файл: 6 сынып ііі оу тосанына Дние жзі тарихынан ыса мерзімді жоспар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.01.2024
Просмотров: 127
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
6 сынып ІІІ оқу тоқсанына Дүние жүзі тарихынан қысқа мерзімді жоспар.
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы | |||||||||||||||||
Бөлім: | Абсолютизм: Батыс пен Шығыс | |||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? | |||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау; 6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.6 «парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарын түсіндіру | |||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | XIV Людовик пен Ұлы Петрдің мемлекетті басқару ерекшеліктерін талдау. | |||||||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу Мұғалім оқушылар назарына XIV Людовик және Ұлы Петр портретін ұсынып, сұрақ қояды: Бұл адамдарды ортақ не байланыстырады? Бүгінгі сабақтың тақырыбын суреттерге қарап анықтауға бола ма?Оқушылар екі мемлекет билеушісініңпортреттеріне қарап шексіз ел билеу үдерісінің әр билеушіге тән ортақтығын анықтап, сабақ тақырыбына болжам жасайды. Оқушыларға сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері және тарихи концепт таныстырылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мәтінмен жұмыс Мұғалім оқушыларға феодалдық мемлекеттердің даму кезеңдерін, сословиелік басқару жүйелерін және монархияның түрлерін түсіндіреді. 1 тапсырма:Мәтінді оқыңыз. Еуропалық қоғамның әртүрлі таптарының өкілдері үшін абсолюттік монархияның оң және теріс аспектілерін ойлап, талқылаңыз. Жауапты кестеге «+» немесе «-» белгілеу арқылы жазыңыз. 2 тапсырма. Әр түрлі орталықтандырылған феодалдық мемлекеттердің белгілерін анықтайтын кеспе қағаздарды екі санатқа бөліп орналастыру. 3 тапсырма XIV Людовик пен І Петрдің басқару реформаларының ерекшеліктерін анықтау үшін «Mine map» ментальды картасын құру.Бір топ XIV Людовикке, екінші топ І Петрге карта құрады. Негізгі тақырып ортаға жазылады. Сөйлемдердің орнына негізгі ойды айқындайтын кілтті сөздер ғана жазылады. Сөздер ортадан шеттерге қарай таралатын бұтақтарға жазылады. Негізгі бұтақтарға бағыттар жазылады және иллюстрацияларды да қосуға болады. Қарастырылатын бағыттар: Саясаттағы өзгерістер Экономикалық өзгерістер Әлеуметтік өзгерістер Жұмысты жариялау Нұсқаулық: Әр салаға ақпараттар кілтті сөздер арқылы жазылады. Әр топ «Mine map» сызбасын постерге орындаған соң, әр топтан бір көшбасшы топта қалып, белгіленген уақыт бойынша сызбаны түсіндіреді. Әр топ мүшелері топтардан жинаған ақпараттарын дәптерлеріне кесте түрінде орындайды.
| Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар топқа бөлініп, 1,2 топта XIV Людовик пен 3,4 топтар І Петр тақырыбы бойынша жұмыс жасайды. Бағалау критерийлері: 3 сала бойынша ақпараттарды толық жазуы; Дескрипторлар: Абсолюттік монархияның оң және теріс аспектілерін кестеде белгілейді; Феодалдық мемлекеттердің белгілерін анықтайтын кеспе қағаздарды екі санатқа бөліп орналастырады; XIV Людовиктің жүргізген саяси, экономикалық, әлеуметтік реформаларын «Mine map» сызбасында талдайды; І Петрдің жүргізген саяси, экономикалық, әлеуметтік реформаларын «Mine map» сызбасында талдайды; Әр топ мүшелері топтардан жинаған ақпараттарын кестеге толтырады; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Стикер санын көп жинаған топ ең үздік топ болып саналады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 XIV Людовик пен Петр суреттері https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F «Mine map» сызбасы ҚБ парағы | ||||||||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Оқушылар «XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды?»,- сұрағы төңірегінде кем дегенде 3 сөйлемнен тұратын тұжырым жасату. Үйге тапсырма XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||||||
Кері байланыс | Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||||||||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы | |||||||||||||
Бөлім: | Абсолютизм: Батыс пен Шығыс | |||||||||||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||||||||||
Күні: | | |||||||||||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: | XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? | |||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау; 6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.6 «парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарын түсіндіру | |||||||||||||
Сабақтың мақсаты | XIV Людовик пен Ұлы Петр тұсындағы мемлекеттікбасқару жүйесінің ерекшеліктерін талдау. | |||||||||||||
Сабақтың барысы | ||||||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуылXIV Людовик: «Мемлекет - ол мен!», І Петр: «Ұлы мәртебелі – жеке билік ететін монарх, дүниеде ешкімнің алдында өз ісі алдында есеп бермейді». Мұғалім оқушылар назарына XIV Людовик пен І Петр цитаталарын ұсынып, оқушыларды ой-талқыға шақырып, сабақ тақырыбына болжам жасату.
Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, оқушылармен бірлесіп, сабақ мақсаты анықталады.Сабақ мақсаты, бағалау критерийлері және тарихи концептімен танысу. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||||||||||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мағынаны тану кезеңі 1-тапсырма Оқушыларға билік, мемлекет,абсолютизм парламент,монархия , «Сейм», «Кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарының анықтамасын жаздыртып, 1 сөйлеммен түсіндірме жасату. Оқушылардың назарына феодалдық мемлекеттердің даму кезеңдері мен абсолюттік монархияның белгілері туралы ақпарат ұсынылады. 1Ерте феодалдық мемлекеттер 2Феодалдық-бытыраңқы мемлекеттер 3. Орталықтанған мемлекет 4.Сословиелік-өкілдік монархия 5. Абсолюттік монархия 2-тапсырма Абсолюттік монархияның белгілерін негізге ала отырып, кестеде берілген сұрақтарға жауап жаздырту. 3-тапсырма Мәтінмен жұмыс. XIV Людовик пен Ұлы Петрдің қызметі тұсындағы мемлекетте орын алған өзгерістерді Венн диаграммасында төмендегі критерийлер бойынша салыстырту. Салыстыру критерийлері: 1.Саясаттағы өзгерістер 2. Экономикадағы өзгерістер 3. Мәдениеттегі өзгерістер 4-тапсырма Версаль сарайындағы корольдің күнделікті өмірі жайлы мәлімет бойынша диаграмма жасап, бояту. Диаграммада корольдің күнделікті іс-әрекетін, оларға бөлінген уақыттарын бірнеше санат бойынша бөліп (мысалы тамақтану, балға қатысу т.б), мемлекеттік істерге қанша уақыт бөлгенін есептету. Жеке жұмыс Карл мен ІІ Османның шексіз билеуші монарх болудағы сәтсіз талпыныстарының себептерін анықтаңыз
| Оқушылар бірігіп, екі билеушінің басқару жүйесіндегі ұқсастық пен айырмашылықты анықтап, екі сөйлеммен қорытындылайды. Дескрипторлар билік, мемлекет, абсолютизм, парламент, монархия, «Сейм», «Кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарының анықтамасын жазады және1 сөйлеммен түсіндірме жасайды; Оқушылар абсолюттік монархияның белгілерін негізге ала отырып, кестеде берілген сұрақтарға жауап жазады; XIV Людовик пен І Петр тұсындағы саясаттағы өзгерістердісалыстырады; XIV Людовик пен І Петр тұсындағы экономикадағы өзгерістерді салыстырады; XIV Людовик пен І Петр тұсындағы мәдениеттегі өзгерістерді салыстырады; екі монарх билігі тұсындағы мемлекеттік басқарудыкем дегенде екі сөйлеммен қорытындылайды; Версаль сарайындағы корольдің күнделікті өмірі жайлы мәлімет бойынша диаграмма жасап, мемлекеттік істерге қанша уақыт бөлгенін есептейді; Дескриптор: І Карлдың шексіз монарх болудағы сәтсіздіктерінің себептерін жазып дәлелдер келтіреді - ІІ Османның шексіз шексіз монарх болудағы сәтсіздіктерінің себептерін жазып дәлелдер келтіреді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін Термин сөздер ажызлған үлестірмелі қағаздар !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 https://yandex.kz/images/search?pos=4&from=tabbar& 2FFrantsuzskij-absoljutizm%2F0015-015-Ljudovik-XIV.jpg&text=XIV+%D0 таратпа материал дар https://youtu.be/O_CL0hcxW74 ҚБ парағы | ||||||||||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Ұлы Петрдің XIV Людовикті қаншалықты қайталағандығын және олардың қайсысы анағұрлым шексіз биліктің иесі болғандығын талқылату. Үйге тапсырма XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||||||||||
Кері байланыс | Не білдім? Не көрдім? Не үйрендім? Нені білгім келеді? Не қиындық тудырды? | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Құрметті еңбекті түсінетін әріптестерім! Қолданған әріптестер қай сыныпты,қанша сыныпты қолдансаңызда 2 мың ғана теңгені голд нөмерге 87027984413 саларсыздар
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы | |||||
Бөлім: | Абсолютизм: Батыс пен Шығыс | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әр түрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру | |||||
Сабақтың мақсаты | Юнлэ жәнеТокугава билігінің ерекшелігін анықтап, батыс билеушілірінің билігімен салыстыру. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Қызығушылықты ояту Оқушыларға Версаль сарайы мен Тыйым салынған қаланың суреті ұсынылып, тақырыпқа болжам жасатылады. 1.Бұл ғимараттардан қандай ұқсастықпен айырмашылықты көруге болады? 2. Бұл қай дүние бөлікке тән архитектуралық құрылыстар? 3. Бұл ғимараттар өзінің билеушісі туралы қандай мәлімет береді? Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, оқушылармен бірлесіп, сабақ мақсаты мен тарихи концептімен танысу. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма. Мұғалім барлық сұрақтарды қайтадан оқушылардың өздеріне қойып, топтарға бөледі. Деректі нақты сұрақтарға жауап берген оқушылар 1,2 топтарға топтасады, концептуалды (күрделі) сұрақтарға жауап берген оқушылар 3,4 топтарға бірігеді. 2-тапсырма. Оқушыларды деңгейлеріне қарай деңгейлік тапсырмалар беріледі. 1. Юнлэ билігінің ерекшеліктерін постерде бейнелеу 2 . Токугава билігінің ерекшеліктерін постерде бейнелеу 3.Юнлэ мен Токугава билігінің ерекшеліктерін концепт-картада талдау. 4. Юнлэ мен Токугава билігін XIV Людовик пен I Петр тұсындағы билікті концепт-картада талдау және салыстыру. Жұмысты бағалау критерийлері: Тапсырманың нұсқаулыққа сәйкес орындалуы; Мазмұның аша білуі; Баяндау шеберлігі; Уақытты тиімді пайдалана білуі; 2-тапсырма. XIV Людовиктің Версаль сарайы мен Қытай императоры Юнлэ тұсындағы Тұйық қаланы Венн диаграммасында салыстыр. Салыстыру критерийлері: Салынған мерзімі Орналасқан жері Көлемі Бөлмелер саны Құрылысшылар саны Материал құрамы | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Оқушылар мәтінді жеке оқып болған соң,жұптасып стикерлерге деректі және концептуалды сұрақтар жазып, мұғалімге береді Дескрипторлар Оқушылар деректі және концептуалды сұрақтарды құрылымдай алады; Дескрипторлар Юнлэ билігінің кем дегенде 3 ерекшеліктерін постерде бейнелейді; Токугава билігінің кем дегенде 3 ерекшеліктерін постерде бейнелейді; Юнлэ мен Токугава билігінің ерекшеліктерін кем дегенде 5 ерекшеліктерін концепт-картада талдайды; Юнлэ мен Токугава билігін XIV Людовик пен I Петр тұсындағы биліктің кем дегенде 5 ерекшеліктерін концепт-картада талдап, салыстырады | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 https://www.youtube.com/watch?v=XOIGkO-tVGsПамятники мировой архитектуры. Запретный городВЕНН диаграмма Сы Таратпа материал дар | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілірінің билігіне қаншалықты ұқсас?,-сұрағына кем дегенде 2 түйінді ой айту. Үйге тапсырма Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Аяқталмаған сөйлемдер: Мен білдім ... Мен үйрендім ... Маған ұнағаны ... Маған қиындық туғызды ... Менің көңіл-күйім ... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
1 2 3 4 5
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы | |||||
Бөлім: | Абсолютизм: Батыс пен Шығыс | |||||
Педагогтің аты-жөні: | 87027984413 голд нөмер | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | XIV Людовик және Ұлы Петр: кімнің билігі айтарлықтай шексіз болды? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.3 феодалдық мемлекеттің даму кезеңдерін сипаттау; 6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.6 «парламент», «Бас штаттар», «сейм», «кортес», «Боярлар Думасы» ұғымдарын түсіндіру | |||||
Сабақтың мақсаты | Юнлэ менТокугава билігінің ерекшелігін анықтап,салыстыру. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Миға шабуыл: Оқушылармен бірге Пекиндегі Тыйым салынған қалаға виртуалды саяхат жасау.(Бейнематериал негізінде) 1.Пекиндегі ғимарат архитектурасы, салыну үлгісі мен олардың орналасуы осы құрылысты салдырған билеуші туралы қандай мәлімет береді? 2.Бұл ғимараттың Версаль сарайымен қандай ортақ ұқсастығы бар? Оқушыларға Юнлэ мен Токугава монархтардың портреттері мен биліктің белгілерін көрсететін суреттер негізінде немесе бейнематериалды көрсете отырып, сабақ тақырыбына болжам жасату.
Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, оқушылармен бірлесіп, сабақ мақсаты анықталады, тарихи концептті таныстырылады. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Пекиндегі Тыйым салынған қала https://www.youtube.com/watch?v=XOIGkO-tVGs Версаль сарайы https://www.youtube.com/watch?v=o02EXvrWac8 | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Мағынаны тану Абсолюттiк монархияның негiзгi белгiлерiн еске түсіріп,таныстыру: – корольдiң сөзi бүкiл ел үшiн заң болды; – король қазынаны өзi билеп төстедi; – соттарды өзi тағайындап отырды; – армияны өзi басқарды; – салық мөлшерiн өзi белгiледi; – салық жинаушыларды өзi тағайындап отырды; – елдiң барлық халқы корольдiң боданы деп саналды. –шiркеудi өздерiне бағындырып алды. Жапонияның картасын көрсету барысында мұғалім осы мемлекеттің XII ғ. аяғындағы саяси жүйесінің ерекшеліктерімен таныстырады. 1-тапсырма Мәтіннің негізінде берілген тапсырмалар бойынша терминмен жұмыс жасату. 2-тапсырма.Төменде берілген дәйектемелерге (аргументтерге) мәтіннен мысалдар келтіру. Әр оқушы өз зерттеу жұмысының нәтижесін таныстырады. Дәйектер: Соттарды және үкімет басшыларын өзi тағайындап отырды; Армияны өзi басқарды; Салық мөлшерiн өзi белгiледi. Монархтар шiркеудi өздерiне бағындырып алды. Соттарды және үкімет басшыларын өзi тағайындап отырды дәйегіне сәйкес мысалдар келтіреді; Армияны өзi басқарды дәйегіне сәйкес мысалдар келтіреді; Салық мөлшерiн өзi белгiледi дәйегіне сәйкес мысалдар келтіреді; Монархтар шiркеудi өздерiне бағындырып алды дәйегіне сәйкес мысалдар келтіреді; 3-тапсырма.Шығармашылық жұмыс. Бір оқушыны император Юнлэні бейнелеу үшін орындыққа отырғызып, қалғандарын оның алдында басын көтермей, көзін төмен салып тұрғызу. Императордың алдында тұрған барлық оқушыларға «император» алдында еңкейіп, содан соң бір тізесімен тізерлеп, алақанын еденге төсеп, үш рет маңдайын еденге тигізуін және осы бас июді екі рет қайталап жасауын ұсыныңыз («коутоу» - ақсақалдарға құрмет көрсету немесе билік иеленушілерге, яғни императорға қатысты ежелгі қытай салты). Император рөліндегі оқушы мен бірнеше оқушыдан бұл рәсімді орындау сәтінде не сезінгендігін сұрау. Оқушыларға қытай императорын ұлықтау, сондай-ақ басқа маңызды жиындарда үш рет тағзым ету мен тоғыз рет төмен иілу ережесі дәстүрлі түрде орындалғандығын түсіндіру 4-тапсырма.Төмендегі сұрақтар негізінде оқушылар талқылау жасайды. 1.Императорға құрмет көрсету рәсімдері кезінде сарай төңірегіндегілер мен қызметшілер өздерін қалай сезінуі мүмкін? 2.Қытай және француз билеушілері өз бағыныштыларынан қандай қарым-қатынасты қалады? | Оқушылар мәтінді жеке оқып, Токугава Иэясу сёгунның Жапониядағы билігі тұсындағы кезеңін зерттейді. Дескрипторлар Терминді анықтауда кілтті сөздерді белгілейді; Берілген терминді 5 сөзге дейін қысқартады; Терминдер арасындағы 5 өзара тәуелділікті қалыптастырады; Берілген терминге мазмұны ұқсас терминдерді таңдайды; Берілген терминдерді мазмұны жағынан біріктіретін терминді анықтайды; Дескрипторлар Юнлэ император мен бағынышты халықтың рөліне еніп, қойылым көрсетеді. Дескрипторлар Императорға құрмет көрсету рәсімдері кезінде сарай төңірегіндегілер мен қызметшілердің сезімдерін анықтайды; Қытай және француз билеушілері мен бағыныштылары арасындағы қарым-қатынасты анықтайды; | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Таратпа материал дар Суреттер https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fupload.wikimedia.org%2Fwikipedia%2Fcommons%2 Үлестірме лі қағаздар https://youtu.be/FZWO6QAbo98 Танымдық тапсырма лар | ||
Бекіту | Сабақты қорытындылау Сёгун Токугава мен император Юнлэнің қайсысында шексіз билік басымырақ болды? деген сұраққа оқушылар өз дауыстарын береді. Үйге тапсырма Юнлэ мен Токугава билігі Батыс билеушілерінің билігіндей шексіз болды ма? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка 8702798 4413 голд нөмер | ||
Кері байланыс | Мен білдім ... Мен үйрендім ... Маған ұнағаны ... Маған қиындық туғызды ... Менің көңіл-күйім ... | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |
Білім беру ұйымының атауы | | |||||
Пәні: | Орта ғасырлардағы дүние жүзі тарихы | |||||
Бөлім: | Абсолютизм: Батыс пен Шығыс | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 6 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы: | Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: | 6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату; 6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру | |||||
Сабақтың мақсаты | І Карл мен ІІ Османның монархия формаларын анықтап, шексіз билеуші монарх бола алмау себептерін анықтау | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру | Ой салу Оқушыларға І Карл мен ІІ Осман патшалардың портреттері мен мемлекет суреттері, Стамбұлдағы Топкапы сарайының суреттері көрсетіліп, сұрақтар қойылады. 1.Бұл суреттердің бір-бірімен қандай байланысы бар? 2.Бұл суреттер топтамасы қандай ойды білдіреді? Осы ақпараттар арқылы сабақ тақырыбына болжам жасату. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, оқушылармен бірлесіп, сабақ мақсаты анықталады, бағалау критерийлері және тарихи концептімен танысу. | Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар суреттегі І Карл Англия елінің королі, ІІ Осман Осман империясының сұлтаны екендігін, көркем жазулы мөр оның билігінің бекітілуі, сарайы-оның сән-салтанатты үйі, ал садақтың адырнасы болжам бойынша оны тұншықтырып өлтірген құралы екендігін түсіндіреді | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады | Тақырып тық суреттер | ||
Жаңа білім !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Миға шабуыл:
1- тапсырма:Мұғалім оқушыларға «Англия XVIIғ.» деген мәтін таратып, І Карл өзін шексіз монарх ретінде көрсете алмау себебін мәтіннен анықтатып, ІКарлдің абсолюттік монархияны құру үшін қалай әрекет ету керектігі туралы қорытынды жасатыңыз. 2-тапсырма:Оқушылар жұппен І Карлмен ІІ Осман империясындағы монархиялық жүйенің ұқсастығы мен айырмашылығын кестеде берілген сұрақтар төңірегінде анықтап, салыстыру жасату. 3-тапсырма: Османды кім өлтіруі мүмкін және оны өлтіруге қандай жағдайлар итермелеуі мүмкін? ІІ Осман билігінің ерекшелігі неде?,- деген сұрақ төңірегінде ойлану ұсынылады және сұлтан янычарлардың әскербасыларының бұйрығымен тақтан құлатылғаннан кейінгі күні өлтірілгені айтылады. Осы сұрақ төңірегінде ой-талқы жасау үшін алдан-ала кеспе қағаздар таратылады. | Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Дескрипторлар Карл Стюартмонарх ретіндеөзін көрсете алмау себебін анықтайды; Дескрипторлар Оқушылар жұппен І Карлдің билігімен ІІ Осман империясындағы монархиялық жүйенің ұқсастығын анықтап, салыстырады; І Карлдің билігімен ІІ Осман империясындағы монархиялық жүйенің айырмашылығын анықтап, салыстырады; Дескрипторлар Оқушылар Османды кім өлтіруі мүмкін және оны өлтіруге қандай жағдайлар итермелеуі мүмкін? деген сұрақ төңірегінде ой-талқы жасайды. ІІ Осман билігінің ерекшелігі неде?,- деген сұрақ төңірегінде ой-талқы жасайды. | ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Өзін-өзі бағалау | Ақпараттық мәтін !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 Суреттер https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=https%3A%2F%2Fupload таратпа материал дар https://yandex.kz/images/search?pos=0&from=tabbar&img_url=h | ||
Бекіту !!!!!!!!!!!!!!!!Қажет еткен әріптестер үшін....бағалар 87027984413 | Сабақты қорытындылау Менің ойымша, Осман империясының монархы……….абсолютті монарх болды(болмады), өйткені……… Менің ойымша, I Карл нағыз абсолютті монарх……..болды(болмады), себебі..... деген сөз тіркестерін қолданып, оқушылар өз ойларын қорытындылайды. Үйге тапсырма Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады? | Сабақтың тақырыбын қорытындылау | «Ең үздік жауап» | Ақпараттық карточка | ||
Кері байланыс | Табыс сатысы» әдісі: сатының суреті, сатының 1 - баспалдағы Мен.............. БІЛЕМІН 2 - баспалдағы Мен.................. ТҮСІНЕМІН, 3 - баспалдағы Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН | Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады | Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды | А4, конспект |