Файл: аза тілі дістемелік нсау.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 2337

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




4.4.1.1 *Шағын сюжетті комикс/буклет/

коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру

сөзді қолдана біледі (-ар/-ер/-р қосымшалары арқылы келер шақты болжайды).

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?






Сабақтың тақырыбы

Еңбек адамдары. (2-тоқсан 4-тарау). 55-сабақ

Дағды

Оқылым және айтылым

Оқыту мақсаттары

4.3.4.1 Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс- әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру

4.2.3.1 Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс орнату, сөйлеу стилін сақтау, дауыс

ырғағын келтіріп сөйлеу

лексикалық минимум

Диқан, диірменші, жүргізуші, сатушы, есепші

Алдыңғы білім

Ас мәзірі

Пәнаралық байланыс

Еңбек, дүниетану

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары





Кіріспе бөлім

«Ойланайық» айдарымен берілген тапсырма – жаңа сөздерді меңгертуге арналған жұмыс түрі. Берілген сөздерге қосымша жалғап, мағынасын түсіндіреді. Мұны оқушыларға жеңіл әрі тартымды етіп ұйымдастыру үшін мұғалім жылы түспен боялған жолақшаларға мамандық атауын тудыруға болатын сөздерді жазып, алдымен оларды ататтырып, мағынасын ажыратып айтуларын сұрай алады. Ол үшін оқушылар үшін жаңа болмайтын сөздердің үлесі басым болғаны жөн. Кейін сол сөздерге жұрнақ жалғау арқылы оқушылар жаңа сөздерді өздері тудырып айтуларына болады. Яғни, сөздерге қатысты жалғаулар да бөлек түсті жолақшаларға жазылып, тақтаға магнитпен бекітіледі. Дәл осы тапсырманы интерактивті тақтамен жасауға да әбден болады. Егер сынып оқушыларының қабілеті төменірек болған жағдайда шатасқан жіптің ізімен сөзге тиесілі жалғауды тауып айтуды ұйымдастыруға болады. Ал оқулықтағы алғашқы тапсырманы осы дайындықтан өткеннен кейін оқушылар өте жеңіл орындап, сабаққа деген ынталары арта түсетін болады.

2-3 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер Оқулық

Сөйлемнің шаблон-

дары, қима қағаздар

Негізгі бөлім

«Оқиық» айдарымен берілген тапсырманы орындау үшін мұғалім сынып

10 мин

жұптық жұмыс

Суреттер

оқушыларын бірлесіп оқуға жұмылдырады.

(Ж) «Оқы» айдарымен ұсынылған тапсырма

Оқушылар оқулықта берілген өлең мәтініне назарын аударады. Мәнерлеп

Оқулық

оқудың үлгісін көрсету. Оқушыларға мәтіндегі мағыналас жаңа сөздерді




суреттермен сәйкестендіріп тауып оқиды. «Миға шабуыл» әдісі арқылы




сұрақтар қою:




Өлеңнен не түсіндің? деген сұрақ қою, оқушылар өз ойларын түсіндіреді.

Өлеңнің ішінен суретке сәйкес келетін мағыналас сөздерді табады.

Бұл тапсырма аясында 4.3.4.1мұғалімніңқолдауыменмәтінмазмұнын




жәнекейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар




(неліктен?неүшін?)құрастыружәнеоғанжауапберу оқу мақсаты




жүзеге асады.




«Оқиық және жауап берейік» айдарымен ұсынылған тапсырмада мәтінді




қайталап оқиды. Еңбек адамдарының суретін табады және үлгі бойынша




сөйлейді. Мысалы, комбайыншы-комбайн, диқаншы-диқан.




«Ізденейік» айдары оқушылардың ізденіс жұмысын ұйымдастыруға

6 мин

Мұғалім- сынып

Кесте

бағытталған. Оқушылар өздеріне қажет мәліметті іздеп табу қабілетіне

ие болу керек. Бұл тапсырма бойынша ғаламтордан немесе сабаққа арнайы әкелінген түсіндірме сөздіктен ақпарат іздетіп, оқушыны

Интербел- сенді тақта

өзбетімен іздене білуге үйретеміз.



1   ...   59   60   61   62   63   64   65   66   ...   139








«Ойнайық» айдарымен ұсынылған тапсырма оқушылардың алған

10 мин

Мұғалім-сынып




білімдерін қолданып үйренулеріне арналған. Оқушылардың маңдайына

мұғалім осы сабақта таныс болған қызмет иелерінің суреттерін

Оқулық

жапсырады. Оқушылар өзіне қарсы тұрған адамнан өзінің кім екенін




сұрайды. Қарсы тұрған оқушы «иә» немесе «жоқ» деп қана жауап




беруіне рұқсат етіледі. Мұғалім сыныпты аралап жүріп оқушылардың




ойын шартын ұстанатындығына көз жеткізеді және өз тарапынан қолдау




көрсетеді.




«Жазайық» айдарымен ұсынылған тапсырма.

Нан дастарқанға қалай келеді? Еңбек адамдары қандай қызмет атқарады? Мәтінді толықтырып жазады. Яғни оқушылар көп нүктелердің орнына тиісті сөздерді қойып жазады.

7 мин

Топтық жұмыс

Оқулық.

Тақырыпқа қатысты сөздері бар




парақша-




лар

Рефлексия. «Сабақтан алған әсерім» стратегиясы. Сабақты меңгерсе,

5 мин

Сынып-мұғалім




«Алма» ағашының алма-стикеріне, жақсы әсер алса, «Бәйтерек»

ағашының жапырақ-стикеріне, ал жағымсыз эмоцияда болса, «Тікенек»

ағашының төртбұрыш-стикеріне жазып, кері байланыс орнатады.



Алмаағаш Бәйтерек Тікенек

Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

  1. Мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс- әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру

  2. Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс орнату, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу

Дескриптор

  • Жаңа сөздерді меңгереді.

  • Мәтін мазмұны бойынша

сұрақтарға жауап береді.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?




Сабақтың тақырыбы

Қайталау. (2-тоқсан 4-тарау). 56-сабақ

Дағды

Айтылым және жазылым

Оқыту мақсаттары

4.2.4.1 *Жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау

4.2.3.1 Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу

4.5.1.2 Көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша

тілде қолдану

Лексикалық минимум




Алдыңғы білім

Еңбек адамдары

Пәнаралық байланыс

Музыка, көркем еңбек, әдебиеттік оқу

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары

Кіріспе

Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.

«Қол шапалақтары» жаттығуы. Бұл жаттығу оқушылардың көңіл күйін қуаныш деңгейіне көтеріп, сабақты жақсы, эмоционалды деңгейде бастайды. Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Шеңбер ортасына өз қалауы бойынша бір оқушы шығады. Ол оқушы шеңбер ортасына орналасқан соң, қалған сыныптастары оған қол шапалақтайды. Қол шапалақтау ұзақтығы ортада тұрған оқушының қалауына байланысты. Ортадағы қатысушы топқа рақметін білдіріп, шеңберге қайтып тұрады. Осыдан кейін басқа оқушы шығады. Қол шапалақ иесін бағалаған кезде, біреулеріне ол қатты ұнайды, келесілерін ұялтады, кейбіреулері бұған шексіз рақметін білдіреді, ал кейде топ ұзақ уақыт шапалақтап, қатысушыны жібермейді.

Бұл сабақта оқушылар «Мамандықтар әлемі» ортақ тақырыбы бойынша өткенді қайталайды, еске түсіреді. Оқушылар ауызша «Қайдан?» сұрағына жауап береді. Бірінші бөлім бойынша барлығы 5 тапсырма берілген. Тапсырмалар сұрақ түрінде құрастырылған. Оқушылар мұғалімнің көмегімен әр тапсырма бойынша жұмыс істейді. Жұмыс істеу барысында өз білімдерін көрсетуге мүмкіндік алады.

7 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер Оқулық

Негізгі бөлім

«Біраптағажоспарқұрааламын»айдары

  1. тапсырмада оқушылар бір апталық күн тәртібіндегі жоспарын құрады.


Үлгі:

Дүйсенбі кітапханаға барамын. Сейсенбі ...

«Апта күнерін басқаша түсіндіре аламын» айдары

  1. тапсырма. Бұл тапсырмада айтылым дағдысы қалыптасады. Оқушылар алдыңғы білімдерін еске түсіріп, мамандық атауларының іс- әрекетін білдіретін сөздерге тәуелдік жалғауын жалғап, ауызша/жазбаша түрде қолданады.

«Істің орындалу ретін түсіндіре аламын» айдары

  1. тапсырмада сынып жұппен жұмыс істейді. Мәтіннен алдымен сөйлемдерді оқиды. Мәтіннен мағыналық айырмашылығын тауып, кестеге бөліп жазады.

Бір-біріне сұрақтар қою арқылы айтылым дағдысы қалыптасады.

«Мамандық атауларын білемін» айдары

  1. тапсырма. Бұл тапсырмада оқушылардың жазылым дағдысы қалыптасады. Оқушылар мұғалімнің көмегімен бір-біріне «Бүгін не істейсің?» сұрағын қою арқылы алдағы жоспарлы әрекетін баяндап үйренеді.

Үлгі:Мен қазір үйге қайтқалы жатырмын. Одан соң сабақ оқығалы

жатырмын. Көп нүктенің орнына барыс септігінің жалғауларын дұрыс жалғап жазады.

  1. тапсырма. «Сөйлемнің мағынасын ажырата аламын» айдары бойынша тапсырмасын орындайды.

  2. тапсырма. «Болашақ жоспарым туралы жаза аламын, айтамын»

Жақшаны ашып, жазады.

30 мин

жұптық жұмыс

Суреттер Оқулық

«Табыссатысы» әдісі.Оқушыларға сатының суреті беріледі. Бірінші баспалдағы – мен ... білемін

Екінші баспалдағы – мен ... түсінемін Үшінші баспалдағы мен ... жасай аламын.



3 мин

Сынып-мұғалім




Оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін тексеру

Мұғалім оқушылардың тақырыпты қаншалықты меңгергендерін міндетті түрде тексеруі керек.

Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалау элементтері көрініс табуы тиіс. Мұғалімнің оқушыларды бағалауы (мадақтау сөздерін қолдануы), оқушылардың өздерін және бір-бірін

бағалаулары болуы керек. Кері байланыс орнатудың маңызы зор.

Бағалау критерийлері

4.2.4.1 *Жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау

4.2.3.1 Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу

Дескриптор

  • Сөздерге қосымшаларды орынды жалғай алады.

  • Қойылған сұрақтарға жауап бере алады, өзі сұрақ қоя





4.5.1.2 Көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану

біледі.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма?




Бүгін оқушылар нені үйренді?




Оқыту ортасы қандай болды?




Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?




Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?



1   ...   60   61   62   63   64   65   66   67   ...   139




Сабақтың тақырыбы

Сәулетшінің өнері. (2-тоқсан 4-тарау). 57-сабақ

Дағды

Оқылым және грамматика

Оқыту мақсаттары

4.3.1.1 Мәтінді іштей түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу

4.2.3.1 Белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс орнату, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын

келтіріп сөйлеу

Лексикалық минимум

Ұста, сәулетші, құрылысшы, шатыр, баспалдақ, көлем

Алдыңғы білім

Қайталау сабағы

Пәнаралық байланыс

Көркем еңбек

Сабақтың барысы

С.кезеңі


Жоспарланған оқыту іс-әрекеттері

уақыты

Қар.қат

Оқыту ресурстары




Кіріспе

«Сөйлесейік» айдарымен ұсынылған тапсырма. Бұл тапсырма оқушылардың айтылым дағдысын жетілдіруге арналған. Тапсырманы орындауда оқушылар суретпен жұмыс істейді. Тірек сөздер суреттер арқылы меңгертіледі. Бұл оқушылардың жаңа сөздерді есте сақтауына көмектеседі. Мұғалім, алдымен, үй құрылысына қатысты бейнебаян көрсетеді. Мұғалім қандай үйлерді көріп тұрғандарын сұрайды. Оқушылар бейнебаяннан көрген үйлерді өздері білетін таныс сөздермен сипаттайды. Мысалы, үй, үлкен, үлкен емес, биік, биік емес, кішкентай, терезе, есік т.б. Мұғалім осылайша оқушыларға жаңа сабақтың тақырыбын анықтатады, тірек сөздермен таныстырады. Тапсырмадағы бірінші суретте:

«Үй неден тұрады?» сұрағы арқылы жебе сызықтарымен берілген тірек сөздерді қатыстыра отырып, сөйлем құратады. Үй іргетастан, қабырғадан, шатырдан, баспалдақтан тұрады. Осындағы шығыс септік формасында келген сөздерге оқушылардың назарын аудартып, жаттықтыру қажет.

«Үйді кімдер салады?», «Үйді неден салады?» сұрақтарына жауап беру

3 мин

Мұғалім-сынып

Суреттер Оқулық

Сөйлемнің шаблондары, қима қағаздар

үшін суретте берілген сөздерді қатыстыра отырып, сөйлем құрайды.




М ы с а л ы , Үйді құрылысшылар салады. Үйді кірпіштен, ағаштан, тастан




салады. Шығыс септік формасында келген жалғауларды тапқызу керек.




Мұғалім оқушыларды жұпқа бөліп, түрлі үлгідегі салынған суреттерді




таратады. Оқушылар үлгі бойынша қалаған суреттерін неден тұратынын




айтып шығады.




Негізгі бөлім

« Ж а ң а с ө з ү й р е н е й і к » а й д а р ы н д а о қ уш ы л а р ғ а ж а ң а с ө з д е р д і ң м а ғ ы н а л а р ы т ү с і н д і р і л е д і .

Ж а ң а с ө з б е н т а н ы с т ы р у ү ш і н о қ уш ы л а р ғ а с ур е т т е р ұ с ы н ы л а д ы . О қ уш ы л а р с ур е т т е р б о й ы н ш а а т а п , с ө з т і р к е с т е р і н , с ө й л е м д е р қ ұ р а с т ы р а д ы .

5 мин

жұптық жұмыс

Суреттер Оқулық

«Ойланайық» айдарымен ұсынылған тапсырма. Оқушылар алдыңғы

6 мин

Мұғалім- сынып

Кесте.

тыңдаған мәтінді еске түсіріп, қоршаудағы сөздерді оқиды. Кестенің

Интербел-

тиісті бөлігіне қойып жазады.

сенді тақта

«Көрсетейік және айтайық» айдарымен ұсынылған тапсырма. Интербелсенді тақтаға әртүрлі қабаттан тұратын 4 үйдің суреті көрсетіледі. Оқушыларға келесі сұрақ қойылады:

Үйдің шатыры қандай? Үйдің көлемі қандай?

Үйдің құрылысын кімдер салады?

Қандай айырмашылығы мен ұқсастықтары бар?

Оқушылар суреттегі үйлердің шатырын, көлемін, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын айтады. Оқушылар дәптерлеріне үйдің суретін сипаттап жазады. Енді оқушылар шатыр, көлем, құрылысшы сөздерін сөйлеу тілінде қолданады.

6 мин

Мұғалім-сынып


Оқулық

«Анықтайық» айдарымен ұсынылған тапсырма. Оқулықтағы сөйлемдерді оқып, оқушылар суретке қарап, берілген сөйлемдегі сөздерді табады.

4 мин

Топтық жұмыс

Оқулық
1   ...   61   62   63   64   65   66   67   68   ...   139