Файл: ысамерзімді жоспар 1саба.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 18.01.2024

Просмотров: 1106

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқамерзімді жоспар

15– сабақ.

Бөлім:

12. Ұлт мұраты – ұлттық қауіпсіздік. Несіпбек Айтұлы «Бәйтерек»

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

1. Ұлттық қауіпсіздік қызметкері болғым келеді.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;

11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу.

Сабақтың мақсаты:

ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасай алады;

мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға береді, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізеді.



Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Өзін- өзі тексеру

7 мин.

Ұйымдастыру кезеңі:

1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау.

2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.


Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.


Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Өткен білімді еске түсіру




«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру





Мағынаны ашу.

26 мин.






Сөздік жұмысы

1- тапсырма.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқып түсіндіріп береді, жаттығуларды орындатады.

2-тапсырма

Жұптық жұмыс

Мұғалім бағыт-бағдар береді.

Жазылым

Қауіпсіздік- безопасность

Қамтиды-включает

Мүдде-интерес

Қауіптілік-опасность

Мағлұмат-информация

Бақуатты-процветающий

Мәңгілік-вечно

Айтылым

«Галереяны шарлау» ойыны. Қабырғада ілінген суреттерді аралап, бүгінгі сабақтың тақырыбын болжап айтады.

Айтылым Жазылым

Қажетті сөздерді пайдаланып, сұрақтарға жауап беріп, екеуара постер құрады.

«Қар кесегі» тәсілі бойынша қосымша сұрақтарға жауап береді.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- Ойын жазады

Смайликтер арқылы кері байланыс .

Дескриптор

4 бал

-Постер қорғайды

«Табыс сатысы» тәсілі.

Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Сөздіктер

Ақ парақтар

Плакаттар




4-тапсырма.

Топтық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

мұғалім оқушыларға топтық жұмыстың ережесін еске салып, түсіндіреді. Ұйымшылдыққа, пікірін нақты, дәлелді түрде айтуға баулиды.


Оқылым Айтылым

Топқа бөлініп жұмыс жасайды.

1-топ: Мәтін мазмұнын игеріп, сипаттайды. «SWOT” талдау әдісін пайдаланады. Ұлттық қауіпсіздіктің мықты болуының мемлекет үшін қандай маңызды екеніне тоқталады.

2-топ: «Тұжырымдамалық карта» тәсілі бойынша мәтін мазмұнының маңызды тұстарына тоқталып, өзіндік пікір ұсынады. Қою қаріппен берілген сөздердің мағынасын «Қос жазба» күнделігінде ашып, анықтайды, түсіндіреді.

3-топ: «Аквариум» әдісін қолдана отырып, тапсырманы орындайды. Мәтіннен синоним, антоним, омоним сөздерді тауып,сыңарын айтады.

Дескриптор: Жалпы – 5 балл.

-Тапсырма орындайды

-Топқа бөлінеді

-Тұжырымдайды

-Салыстырады

-Мәтінді талдайды

-Мәтіннің негізгі ойын ашады
«Шапалақтау» тәсілі арқылы топ бірін- бірі бағалап, кері байланыс жасайды.

Оқулық, жұмыс дәптерлері.


Интербелсенді тақта

Слайдтар




Тапсырма.

Жеке жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады.

Тапсырма


2- тапсырма

Жеке жұмыс


Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс

Тапсырма

Ойтаразы

Айтылым

«ПОПС» формуласын қолданып, мәтіндегі ақпарат бойынша өз пікірін дәлелдейді.
Жазылым

Мәтіндегі тірек сөздерді анықтап, жинақы мәтін құрайды.

Тыңдалым Жазылым

Мәтінді тыңдап, «Сандар сөйлейді» кестесін толтырады. Әр санға қатысты ақпаратты жазады.

Айтылым

«Шашыраған сөздер» ойыны.

Тақырып бойынша берілген адасқан сөздерді орнына қойып, сөйлем құрайды.

Айтылым Жазылым

«Менің тақырып бойынша алған әсерім» кестесі.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- Тексереді

-Түсіндіреді

«Жарайсың, жақсы, қанағат»


Оқулық, жұмыс дәптерлері.

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім оқушылардың рефлексиясын тыңдайды.
Үйге тапсырма

Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді.


10 сұрақ жазып келу.

Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды.






Қысқамерзімді жоспар

16-сабақ.

Бөлім:

12. Ұлт мұраты – ұлттық қауіпсіздік. Несіпбек Айтұлы «Бәйтерек»

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

2. Ұлттық қауіпсіздік қызметкері болғым келеді.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.4.6.1 мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу

11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану.

Сабақтың мақсаты:

мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана біледі;

сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдана алады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Өзін- өзі тексеру

7 мин.

(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен амандасу, түгендеу.

2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.


Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.


Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны

Өткен білімді еске түсіру




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Бейнежазба


Мағынаны ашу.

26 мин.

Сөздік жұмысы


Айтылым

Қамтиды-

Ақпараттық-

Сыртқы-внешний

Ішкі-внутрений

Әлеуметтік- социальный

Қадағалау-

Тазалық-чистота

Қамтамасыз ету-обеспечивать

Сала-отрасль

Еркіндік-вольность



11-сынып оқулығы, жұмыс дәптері




5-тапсырма:

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал көрсетеді.

Оқылым Жазылым Айтылым

Сурет бойынша ой бөліседі.

Мәтіннен ұлттық қауіпсіздікті қорғау саласына қатысты термин сөздерді теріп жазып, түсіндіреді. Талдайды.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

-Түсіндіреді

-Мағынасын ашады

«Өзін- өзі бағалау» тәсілі

11-сынып оқулығы, жұмыс дәптері




8-тапсырма:

Жұптық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал көрсетеді.

Тапсырма

Топтық жұмыс

Мұғалім оқуышларды топта бірлікте жұмыс жасауға, ойларын ,пікірлерін анық, толық, дәлелдер келтіріп айтуға, ұйымшылдыққа, бір- бірінің пікірін тыңдап, сыйлап, құрметтеуге баулиды.
Тапсырма

Жеке жұмыс

Сергіту сәті
Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс


Тапсырма

Жеке жұмыс

Қосымша ақпарат көздерінен мәлімет береді.

6- тапсырма

Жеке жұмыс

9- тапсырма

Жеке жұмыс
11- тапсырма

Ойтаразы

Жазылым

Ұлттық қауіпсіздіктің салаларын , олардың неі қорғайтынын анықтап, кестеге түсіреді.

Мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Сыныптас досымен тақырып жөнінде сұхбат құрады.

Оқылым Айтылым

1-топ: «Ұлттық қауіпсіздік мемлекеттің мәңгілік ел болуын қамтамасыз етеді.» фотоколлаж дайындайды, пікірталас өткізеді.

2-топ: Тақырып бойынша түйінді ойларын «Блум таксономиясы» арқылы білдіреді. Ұлттық қауіпсіздік қызметкерлерінің бойында қандай қасиеттер болуы керектігін топтастырады.

3-топ: «Кубизм» әдісі арқылы негізгі ойды сипаттайды. Қауіпсіздіктің түрлеріне байланысты «Екіжақты күнделік» тәсілін қолдана отырып, түсіндірме жұмысын жасайды.

Жазылым

Мәтіннен бес сөз тіркесін тауып, «Екіжақты күнделік» бойынша талдап жазады.

Жазылым Айтылым

Мақал- мәтелді жазып, мағынасын түсіндіреді. Тақырыпқа қатысты тұстарына тоқталып, сыни көзқарасын айтады.

Тыңдалым Жазылым

Ұлттық қауіпсіздік барысында жеке адамға қойылатын талаптарды диаграммаға түсіреді. «Кластер» тәсілі.
Жазылым

Ұлттық мүдденің неден құралатынын анықтап, кластерге түсіреді.

Жазылым

«Шашыраңқы сөздер»

Жазылым

Ойды жалғастырып, сөйлемді аяқтайды.

Дескриптор: Жалпы - 4 балл.

-Сұхбаттасады

-Толықтырады

«Бағдаршам» тәсілі


Дескриптор

5 балл

-Атау жазады

-Түйінді ой жазады

-Сипаттайды

«Бас бармақ» стратегиясы.

Дескриптор

4 балл

-Талдайды

«Бес саусақ» тәсілі

Дескриптор

3 балл

-Пікірін жазады

-Сөйлем құрайды

«Екі жұлдыз, бір тілек»

11-сынып оқулығы, жұмыс дәптері

Интербелсенді тақта

Слайдтар


Ақ парақтар


Плакаттар

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.




«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үй тапсырмасы

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


7, 10 -тапсырма

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын»






Қысқамерзімді жоспар

17-сабақ.

Бөлім:

12. Ұлт мұраты – ұлттық қауіпсіздік. Несіпбек Айтұлы «Бәйтерек»

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы:11

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

3. Отан қорғау - парызым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;

Сабақтың мақсаты:

шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жаза алады;


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Өзін- өзі тексеру
7 мин.

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу

Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады.


Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады.

Оқулық, жұмыс дәптерлері

ДК экраны

Өткен білімді еске түсіру




(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.

Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады.

Өз ойымен бөліседі.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды.

Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.


Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



Интербелсенді тақта


Мағынаны ашу.

26 мин.

Сөздік жұмысы


Жазылым

Лаңкестік-терроризм

Кедендік-таможня

Абзал-хорошо бы, лучше всего

Өміршең-жизнеспособный

Аңсаған-желанный

Парыз-долг

Қарыз-займ

Үлес-доля, часть





11-сынып оқулығы, жұмыс дәптері




1-тапсырма:

Жұптық жұмыс

Оқулықта берілген тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал көрсетеді.

Айтылым

Берілген сұрақтар бойынша сыныптасымен ой бөлісіп, тақырып бойынша өз пікірін білдіріп, сұхбат құрады. «Сұрақ- жауап» тәсілін қолданады.

*Сен болашақта қандай маман болғың келеді?

*Өзі баратын оқу орны туралы білесің бе?

*Отан қорғауға өз үлесіңді қалай қосасың?

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

-Ой бөліседі

«Білім қоржыны» тәсілі арқылы кері байланыс орнатады.

11-сынып оқулығы, жұмыс дәптері




2-тапсырма:

Оқулықта берілген айдарындағы тапсырмаларды орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.

4 - тапсырма

Топтық жұмыс

Мәтінмен жұмыс

Мұғалім оқушыларды топтық жұмыстың тапсырмаларымен таныстырып, түсінбеген тұстарына түсіндірме жасайды, қосымша ақпарат көздерінен мәлімет береді.

Тапсырма

Жеке жұмыс

Мұғалім бағыт- бағдар береді.
3- тапсырма

Жеке жұмыс

Тапсырма

Жеке жұмыс

Ойтаразы

Айтылым

Сөздердің мағынасын түсініп, сөз тіркесін құрайды.

Түсіндірем сөздікті пайдаланып, «Қос жазба күнделігінде» мағынасын ашады.


Оқылым Айтылым

Топта тапсырманы орындайды.

1-топ: «Отан қорғау- әр азаматтың абзал парызы»» постер қорғайды.

2-топ: Сұрақтарға жауап береді.

« 6W» тәсілі арқылы мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырып, сыныптастарына қояды. Сұрақтар неге? Деген сұрау есімдігінен басталуы керек.

3-топ: Тақырып бойынша негізгі ақпаратты диаграмма түрінде жазады. «Ассоциограмма» тәсілін қолданады.

Жазылым

Адасқан сөздерді сөйлемнің мағынасы мен орын тәртібіне байланысты орналастырып жазады.

Оқылым Айтылым

Қазыбек бидің сөзін оқып, өз ойын тұжырымдап, жүйелеп айтады. Сыни пікірін білдіреді.

Алтын ұяң- отан қымбат,

Құт- берекең- атаң қымбат.

Аймалайтын анаң қымбат,

Асқар тауың –әкең қымбат.

Айтылым

Тақырып бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. Қорытындылайды.

Дескриптор: Жалпы – 3 балл.

- Сөйлем құрайды

«Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасалады.

Дескриптор

5 балл

-Тапсырманы орындайды

-Сұрақтарға жауап береді

-Мәтінді баяндайды

«Бағалау парағы» тәсілін қолданып, топ мүшелерін бағалайды.

Дескриптор

3 балл

-Тіркестіреді

«Бас бармақ» стратегиясы


11-сынып оқулығы, жұмыс дәптері

Интербелсенді тақта
Слайдтар

Ақ парақтар
Плакат

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.



«Бір ауыз сөз» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үйге тапсырма


Жеке жұмыс:

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, т.б.


5 -тапсырма

Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды.