ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 02.02.2024
Просмотров: 39
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін:__________
Мектеп директорының
оқу-тәрбие ісі жөніндегі орынбасары: Т.Байдрахманова
Қазақстан Республикасы оқу-ағарту министрлігі
«№109 орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
Күні, айы: | 26.01.2023 ж | |||||||||
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3А Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу | Мектеп: №109 | |||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: | Ә.Нұржанова | |||||||||
Сынып: 6 А | Қатысқандар саны: Қатыспағандар: | |||||||||
Сабақ тақырыбы: | Теңдеудің көмегімен мәтінді есептерді шығару | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.5.1.6 мәтінді есептерді сызықтық теңдеулерді құру арқылы шығару. | |||||||||
Сабақ мақсаты: | Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||
Сабақтың басы | І. Ұйымдастыру 1) Сәлемдесу; 2) Оқушыларды түгелдеу; 3) Оқушылардың назарын сабаққа аудару; 4) Топқа бөлу. | Оқушылар сәлемдеседі,кезекші мәлімдеме береді,түстер арқылы топқа бөлінеді | | | ||||||
Сабақтың ортасы | ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. №876(2) Апалы-сіңлілі үш қыз 12 кәмпитті бөлгенде ең кішісіне ең үлкен апасына қарағанда 3 есе артық, ортаңғы сіңлісіне 2 есе артық кәмпит келді. Қыздардың әрқайсысында қанша кәмпит бар? Жауабы: Апасында 2, ортаңғы сіңлісінде 4, кіші сіңлісінде 6 кәмпит ІІІ. Жаңа тақырыпты ашу: Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару үшін алдымен есептің шарты бойынша теңдеу құрастыру керек. Мәтінді есептерді теңдеудің көмегімен шығаруға мысалдар қарастырайық: 1-мысал. Ең қысқа найзағай мен ең ұзын найзағайдың ұзындықтарының қосындысының мәні 158км. Ең қысқа найзағайдың ұзындығы ең үлкен найзағайдың ұзындығынан 140км-ге қысқа. Ең қысқа найзағайдың ұзындығы мен ең үлкен найзағайдың ұзындығын табыыңдар. Шешуі: ең қысқа найзағайдың ұзындығын х км деп белгілейік. Сонда ең ұзын найзағайдың ұзындығы (х+140)км болады. Есептің шарты бойынша олардың қосындысының мәні 158км. Демек, х+(х+140)=158 теңдеуін құрастырамыз. Оны шығару үшін теңдеудің сол жағындағы жақшаны ашып, ұқсас қосылғыштарды біріктіреміз: 2х+140=158 немесе 2х=18, x=9. Олай болса, ең қысқа найзағайдың ұзындығы 9км, ең ұзын найзағайдың ұзындығы 149км. Жауабы: 9км, 149км. ІV. Сыныппен жұмыс. Топтық жұмыс. №877 АВ кесіндісінің ұзындығы CD кесіндісінің ұзындығынан 2 см артық. Егер АВ кесіндісінің ұзындығын 3 есе арттырса, онда нәтижесі тең болады. АВ және CD кесінділерінің ұзындықтарын табыңдар. Шешуі: АВ=10cм x+12=3x CD=3x 2x=12 A x+2+10 B x=6cм C 3x D 3х=3·6=18см АВ=18см, CD=18см №878 Бірінші сөреде екіншіге қарағанда 3 есе артық кітап бар. Егер бірінші сөреден 8 кітап алып, екіншісіне 32 кітап қосса, сөрелердегі кітаптар саны тең болады. Әр сөреде қанша кітап бар? Шешуі: І ІІ 3x – 8 = x + 32 2x = 40 x = 20 (ІІ) 3x = 3·20 = 60 (І) №880 Бір сан екіншісінен 4,5 есе артық. Егер үлкен саннан 54-ті азайтып, кішісіне 72-ні қосса, нәтижелер бірдей болады. Берілген сандарды табыңдар. Шешуі: I II 4,5х – 54 = x + 72 3,5x = 126 x = 36 (II) 4,5x = 4,5·36 = 162 (I) Жұптық жұмыс. №881 Велосипедшінің жылдамдығы 10км/сағ. Ол жылдамдығын 20%-ға арттырып, межеге 4 сағ ерте келді. Велосипедші қандай жол жүрген? Шешуі: Vb= 10км/сағ V-сын 20%арт. Vb=102=12км/сағ t = 4 сағ S=Vb·t=12·4=48км №882 Кітап сөрелерінің бірінші қатарында екіншіге қарағанда 3 есе артық кітап, екі қатарда барлығы 72 кітап бар№ бірінші қатардағы кітаптар саны неге тең? Шешуі: І ІІ 3x + x = 72 4x = 72 x = 18 (II) 3x = 3·18 = 54кітап (І) №883 Бірінші қорапта екіншіге қарағанда 2 есе артық, екі қорапта барлығы 48 дәптер бар. Бірінші қорапта қанша дәптер болған? Шешуі: І ІІ 2х + x = 48 3x = 48 x = 16 (II) 2x = 2·16 = 32 (I) Жеке жұмыс. №884 Ауладағы тауық пен балапанның жалпы саны 20. Егер тауық саны балапан санынан 4 есе кем болса, онда аулада қанша балапан жүр? Шешуі: тауық балапан х + 4х = 20 5х = 20 x = 4(тауық) 4x = 4·4 = 16(балапан) №885 Ауладағы үйрек пен балапанның жалпы саны 16. Егер үйрек саны балапан санынанн 3 есе кем болса, онда аулада қанша балапан бар? Шешуі: үйрек балапан x + 3x = 16 4x = 16 x = 4(үйрек) 3x = 3·4 = 12(балапан) | Мәтінді есепті теңдеудің көмегімен шығару үшін алдымен есептің шарты бойынша теңдеу құрастырып алады,теңдеудің түбірін табады,тексереді | Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жұлдызша арқылы бағалау Смайлик арқылы бағалау | | ||||||
| V. Сергіту сәті. 1) Әкесінің жасы 34 жаста, ал баласы 11 жаста. Неше жылдан кейін әкесінің жасы баласының жасынан 2 есе артық болатынын тап. Шешуі: Айталық, әкесі баласынан екі есе үлкен болу үшін x жыл өтсін. Онда мына теңдеу аламыз: 34 + x = 2⋅(11 + x) 34 + x = 2⋅11 + 2⋅x 34 + x = 22 + 2⋅x x = 12 Жауабы: әкесі баласынан 12 жылдан кейінекі есе үлкен болады. 2) Сөмкеде кәмпиттер бар. Әр балаға 6 кәмпиттен таратып берсе, 2 кәмпит жетпей қалады, 5 кәмпиттен таратса, сөмкеде 16 кәмпит қалып қояды. Сөмкеде неше кәмпит бар? Шешуі: Айталық, x - сөмкеде жатқан кәмпиттер саны болсын. Онда мына теңдеу пайда болады: (x + 2) : 6 = (x – 16) : 5 (x + 2) ⋅ 5 = (x – 16) ⋅ 6 5 ⋅ x + 5 ⋅ 2 = 6 ⋅ x – 96 x = 106 Жауабы: сөмкеде 106 кәмпит бар. | Оқушылар тапсырманы орындайды,шарт құрады,теңдеуді шешеді | | Bilimland сайты | ||||||
Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасын беру | Үйге тапсырма: §30. №879 Рефлексия мен кері байланыс: «Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесі
| | | |