Файл: Логикалы есептер сайысы.pptx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 23.11.2023

Просмотров: 125

Скачиваний: 4

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

СОДЕРЖАНИЕ

Логикалық есептер сайысы

Мақсаты: Логикалық есептерді шығара білу, есептерді шығару арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту, ынтымақтастыққа тәрбиелеу.

Математикалық эстафета аялдамасы

Тапқырлар патшалығы

Рене Декарт (1596-1650) француз математигі

Леонард Эйлер ХVІІІғ. белгілі математик

Ойлан, тап!

Пуассон аялдамасы

Бір ыдысқа 3л, екінші ыдысқа 5л су сияды. Осы ыдыстарды пайдаланып, 4л. суды қалай құйып алуға болады?

6х6 аялдамасы

Сау болыңыздар!

Сабақтың мақсаты:

Еске түсірейік!

1

2

3

4

5

7

8

9

10

Ақмола облысы: орталығы Көкшетау, территориясы 146,6 мың км, халық саны 836,3 мың адам, халықтың тығыздығы 5,7ад./км.

12

13

14

15

16

Спорттық жарыстар

№1

№1

№2

№2

Оқулықтан №839

№3

№3

Оқулықтан №914

№4

№4

Оқулықтан №835

№5

№5

Бағбаншы базарға 260 кг алма әкелді. Ол барлық алманың ¾ бөлігін бағасы 100 теңгеден, ал қалғанын 80 теңгеден сатты. Бағбаншы базарға әкелген барлық алманы неше теңгеге сатты.

Ауызша есептейік

7,4+3,2=

2,65+0,25=

18,6+4,2=

59,1+2,07=

5,9+0,3=

1,37+3,7=

12,35+2=

Жай бөлшектері бар жәшіктерге сәйкес ондық бөлшектерді салайық

- Жай бөлшек түрінде жазыңдар:

2,7; 31,4; 567,39; 6,005; 42,78.

Ойлан, тап

+ 3,*5* +* *,5

*,4* 0,***

4,187 18,548

№ 991

№ 992

Математикалық интеллектуалдық ойын

Пән мұғалімі: Сапарғалиева Ұ.Д.

30 санының неше бөлгіші бар?

8

5 ілгек 20 теңге тұрады.Осындай 7 ілгекке неше теңге төлейсің?

Су астында қандай тас жоқ?

1. 2+2-2+2-2+2-2+2-2+2 өрнегінің мәні неше?

Түйенің сүті қалай аталады?

Тордағы барлық көжектердің аяқтарының саны 84,сонда тор ішінде қанша көжек?

3,4 және 8 сандарының бәріне бөлінетін ЕКОЕ қандай?

"Жай бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей натурал санға көбейткеннен,бөлгеннен жай бөлшек өзгермейді" ережесі қандай тақырыптан алынған?

Тырна таразыға екі аяғымен тұрғанда оның салмағы 6кг болады. Егер ол таразыға бір аяғымен тұрса қанша кг болады?

Тізімнен артық сөзді алып таста?

А)глобус; В)дискі; С)доп; Д)қарбыз

Егер екі кірпіш салмағы 12кг болса, 5кірпіш салмағы неше кг?

Ең кіші натурал сан

17 құрама сан ба?

Ең үлкен үш таңбалы сан

Мына өлшемдердің қайсысы уақыт өлшеміне жатпайды?

сағ,сек,мин,граду

Барлық сандарға қалдықсыз бөлінетін сан

45,27,81 сандарының ЕҮОБ тап

5+5*5

Өсу ретімен айт, ең кішісін айт?

0,3 0,09 0,12 0,8

Тік төртбұрыштың бір бұрышын кесіп тастасақ неше бұрыш қалады?

Өлшем құралы емес

циркуль,сызғыш,карандаш,

транспортир

Рим цифрін оқы ХL

Қандай сандар 0-ден үлкен

25 процент санның қандай бөлігі?

Екі қатынастың теңдігі

2-2*2

100 жылдың басқа атауы

Кему ретімен жаз:

Жыл,тәулік,апта,ай.

Рим цифрын оқы-см

-3-4*5

Санның 1/100 бөлігі

4,8,6 сандарының арифметикалық ортасы

9-ға кері сан

Бір адам қалаға бара жатыр еді жолда үш танысы қарсы шықты, қанша адам қалаға барды.

Қабырғасы 13 см квадраттың периметрі неге тең?

Екі басы , екі қолы, алты аяғы бар, ал жүргенде аяғы төртеу. Ол не?

Қатені тап

Дұрыс жауабы

Үйге тапсырма

§ 6.5

№ 1189, 1195

“Шамалардың жуық мәндерінің өмірде қолданылуы ” реферат дайындау

Жанұя және Математика

Сайыстың мақсаты:

Сайыс шарттары:

Жүру барысы:

Мұғалім:

Біреуінің жүрегінің түгі бар.

Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.

Бүреуінің күмбірлеген күйі бар,

Енді біреуінің қатты істейтін миы бар,-дей отырып сайыскерлерді ортаға шақырайық.

1) Амандасу рәсімі: “Данышпандар” тобы,

Ұраны: Білекті бірді жығар.

Білімді мыңды жығар.

Сәлемдесуі: Біз дайынбыз бұл сайысқа достарым,

Көрсетеміз бізде қандай күш барын?

Алға қойған мақсатымыз бір екен.

Сәтті болсын сапарымыз әрдайым.

“Тапқырлар”тобы.

“Тапқырлар”тобы.

Ұраны: Қандай сынақ болса дағы беріспе,

Әрқашанда үміткерміз жеңіске.

Сәлемдесуі:

Армандарға қол созумен келеміз.

Өмір теңіз жүзіп келеді кемеміз.

Білімменен қаруланған тобымыз.

Қарсыласты қалайда біз жеңеміз.

2)Тау шаңғысы (Тапқырлық сайысы)

4) Биатлон ( Білсең де тексер сайысы)

І топқа:

10-бүтін сан дегеніміз не? 20-Иррационал сандар дегеніміз не? 30- жиын теориясының негізін қалаушы математик. 40- жұмбақ.

І топқа:

10-натурал сан дегеніміз не? 20-рационал сандар дегеніміз не? 30-иррационал сандарды зерттеген ғалымдар.40-жұмбақ.

5) Хоккей (Қас-қағым сәт)

6) Шаңғымен трек арқылы секіру (Іздеген жетер мұратқа)

Осы әріптерден басталатын математикалық терминдерді,ғалымдардың аттарын атайды.

7) Азиада белгісі:

І топқа: Сөзжұмбақ.

ІІ топқа: Құрастырма.

«Тапқырлар» тобы «Данышпандар» тобы

Осы сайыс өте жақсы деп бағаланып, сіздерге ұсынып отырмын.

Абай ауданы, Архат ауылы

“С. Бекбосынов атындағы орта мектебі” М.М.

Ибраева Теңдік Серікжанқызы

Жай бөлшектер

Математика 5сынып

Сабақтың мақсаты:

1.Тақырып бойынша алғашқы ұғымдарды қайталап, пысықтау,жай бөлшектермен амалдар орындау қабілеттерін дамыту.

2. Логикалық ойлау , есте сақтау, тіл мәдениетін ұқыптылық қабілеттерін арттыру.

3. Алға қойған мақсатқа жете білуге, жауапкершілікке, топпен, ұжыммен жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Толықтыруды қажет ететін тест

Логика бөлмесінің тапсырмалары

С деңгейі:

ТРЕНИНГ

Қандай түрлендіру орындалған?


30 санының неше бөлгіші бар?

8

5 ілгек 20 теңге тұрады.Осындай 7 ілгекке неше теңге төлейсің?

Су астында қандай тас жоқ?

1. 2+2-2+2-2+2-2+2-2+2 өрнегінің мәні неше?

Түйенің сүті қалай аталады?

Тордағы барлық көжектердің аяқтарының саны 84,сонда тор ішінде қанша көжек?

3,4 және 8 сандарының бәріне бөлінетін ЕКОЕ қандай?

"Жай бөлшектің алымын да, бөлімін де бірдей натурал санға көбейткеннен,бөлгеннен жай бөлшек өзгермейді" ережесі қандай тақырыптан алынған?

Тырна таразыға екі аяғымен тұрғанда оның салмағы 6кг болады. Егер ол таразыға бір аяғымен тұрса қанша кг болады?

Тізімнен артық сөзді алып таста?

А)глобус; В)дискі; С)доп; Д)қарбыз

Егер екі кірпіш салмағы 12кг болса, 5кірпіш салмағы неше кг?

Ең кіші натурал сан

17 құрама сан ба?

Ең үлкен үш таңбалы сан

Мына өлшемдердің қайсысы уақыт өлшеміне жатпайды?

сағ,сек,мин,граду

Барлық сандарға қалдықсыз бөлінетін сан

45,27,81 сандарының ЕҮОБ тап

5+5*5

Өсу ретімен айт, ең кішісін айт?

0,3 0,09 0,12 0,8

Тік төртбұрыштың бір бұрышын кесіп тастасақ неше бұрыш қалады?

Өлшем құралы емес

циркуль,сызғыш,карандаш,

транспортир

Рим цифрін оқы ХL

Қандай сандар 0-ден үлкен

25 процент санның қандай бөлігі?

Екі қатынастың теңдігі

2-2*2

100 жылдың басқа атауы

Кему ретімен жаз:

Жыл,тәулік,апта,ай.

Рим цифрын оқы-см

-3-4*5

Санның 1/100 бөлігі

4,8,6 сандарының арифметикалық ортасы

9-ға кері сан

Бір адам қалаға бара жатыр еді жолда үш танысы қарсы шықты, қанша адам қалаға барды.

Қабырғасы 13 см квадраттың периметрі неге тең?

Екі басы , екі қолы, алты аяғы бар, ал жүргенде аяғы төртеу. Ол не?


. Құттықтаймыз. Сіздің иігілігіңізге 1миллион теңге. Қуанышыңызға ортақпыз!

Жарыстың соңғы сәті таяп қалды, Демеңіздер біз өнерді аяп қалды. Сіздермен кездесеміз біздер әлі, Жеңімпаздар бүгінгі анықталды

Қатені тап


0,2 х = 25,02

х = 25,02 : 0,2

х = 1,241

Дұрыс жауабы


0,2 х = 25,02

х = 25,02 : 0,2

х = 125,1

Сандардың жуық мәндері.Сандарды дөңгелектеу.

№1. Салыстырыңдар:

0,483 0,479 95,3 95,3000

4,781 4,79 0,045 0,0045

№2. а-ның мәнін тап.

№3. Қандай натурал сандардың арасында орналасқан :

<0,43< <12,354<

<1,25< < 9,34<

Ауызша

12 .04.11

Сынып жұмысы

Сандардың жуық мәндері.Сандарды дөңгелектеу.

1

2

1,4

1

2

1,7

1,4  1

1,7  2

1730

1740

1738

17381740

<2,87<

Кемімен

Артығымен

2

3

Берілген сандар 3 санына жақын ба, әлде 4 санына жақын ба?

Кемімен алынған жуық мәні ?

Артығымен алынған жуық мәні ?
  • Егер нөлдермен алмастырылатын немесе алынып тасталынатын бірінші цифр 0,1,2,3,4 болса, онда оның сол жағындағы цифр өзгермейді.



  • 2. Егер 5,6,7,8,9 цифрлары болса , онда оның сол жағындағы цифр 1- ге арттырылады.

Санды оған жақынырақ натурал санмен немесе нөлмен алмастыруды осы санды бүтінге дейін дөңгелектеу деп атайды.

Бүтінге дейін дөңгелектеу

45278  45300

8,935  8,9

18,574  18,57

56,4837 56,484

2763  2800

7,265

11,638

0,23

8,5

300,459

6,51801

0,8

Бүтінге дейін дөңгелекте

7

12

0

9

300

7

1

Жүздік үлестерге дейін дөңгелекте
  • Қажетті разрядты анықтау

Алынып тасталынатын бірінші цифр 0,1,2,3,4

Егер болса,белгіленген цифрды өзгеріссіз қалдыру

Алынып тасталынатын бірінші цифр 5,6,7,8,9

болса, белгіленген санды 1-ге арттыру

2. Оған дейінгі цифрларды көшіріп жазу

100

99,7

99,8

99,9

99,6

99,5

99

99,4

99,3

99,2

99,1

Дөңгелектеңдер :

А) ондық үлстерге дейін

2,781

3,1458

1025,962

80,46

Б) жүздік үлестерге дейін

0,07258

2,45556

20,091

85,544

3,355

Ондық үлстерге дейін:



28,962 29,0



Жүздік үлестерге дейін:



5,595  5,60

Мыңдық үлестерге дейін:

3,3501  3,350

1 тонна

1 тонна

1 тонна

0,75 тонна

3,75 т жүкті тасу үшін ?...

Х

машина

машина

Есептің шарты:

Еегер бір машина 1 т артық емес жүкті көтере алса, 3,75 т жүкті тасу үшін қанша машина қажет болады?

283,4 65

283,5

30 9,746

310

543,8 97

543,90

Орнын толтыр

Дөңгелектеу түрлері



Математикалық дөңгелектеу – сан өзінің жуық мәніне ие болады.

Артығымен дөңгелектеу — егер берілген санда дөңгелектенетін бөлігі нөлге тең болмаса, онда сан үлкенге қарай дөңгелектенеді. Дөңгелектеудің мұндай түрін қалта телефондары байланыс операторлары қолданады.

Сөйлесу ұзақтығы - 2,1 минут. Төлем ақысы - 3 минутқа.

«Анти» дөңгелектеу - дүкендерде тұтынушыларға өте төмен бағамен көріну үшін «дәлемес» бағалар қойылады (мысалы, 200 тг орнына 199тг).

Статистикалық дөңгелектеу – қала тұрғындарының орналасуын көрсеткенде : «Миллионға жуық тұрғындары бар » деп айтады..

Үйге тапсырма

§ 6.5

№ 1189, 1195

“Шамалардың жуық мәндерінің өмірде қолданылуы ” реферат дайындау

Жанұя және Математика

  • Түрі: Сайыс
  • Типі: Азиада олимпиадасында болатын спорт түрлерінің желісінде.
  • Сыныптар: 5-8 сыныптың оқушылары мен ата-аналары қатысады.
  • Оқытушысы: Ибраева Теңдік Серікжанқызы
  • Мектебі:“ С.Бекбосынов атындағы орта мектебі” М.М.
  • Мекені: Ш.Қ.О Абай ауданы, Архат ауылы.

Сайыстың мақсаты:

  • Білімділік: Оқушылардың ата-анасымен бірге ұйымшылдықпен қатыса білуге, ойлау қабілетін, ой ұшқырлығын, оқуға ынтасын аттыру.
  • Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, нақты пәнге қызығушылыққа, жауапкершілікке, өзін-өзі тәрбиелеуге тәрбиелеу.
  • Дамытушылық: Ұйымдастырушылық қабілетін, адамгершілікке,еліне деген мәртебесін, спортшыларға деген қамқорлығын дамыту.
  • Көрнекіліктер: Интерактивті тақта, нақыл сөздер, карточкалық тапсырмалар, суреттер, логикалық есептер.
  • І топ “Данышпандар”
  • Топ мүшелері: 5,8-сынып оқушылары мен ата- аналары.
  • ІІ топ “Тапқырлар”
  • Топ мүшелері: 6,7-сынып оқушылары мен ата- аналары.

Сайыс шарттары:

  • Топтың өзін-өзі таныстыру. (Амандасу рәсімі)
  • Тау шаңғысы. (Тапқырлық сайысы)
  • Мәнерлеп сырғанау. ( Ата- аналар арасындағы сайыс)
  • Биатлон. (Білсең де тексер сайысы)
  • Хоккей. (Қас- қағым сәт)
  • Шаңғымен трек арқылы секіру .(Іздеген жетер мұратқа)
  • .Азиада белгісі. ( Құрастырма, сөзжұмбақ)

Жүру барысы:

Мұғалім:

Біреуінің жүрегінің түгі бар.

Біреуінің арқалап жүрген қоғамдық жүгі бар.

Бүреуінің күмбірлеген күйі бар,


Енді біреуінің қатты істейтін миы бар,-дей отырып сайыскерлерді ортаға шақырайық.

1) Амандасу рәсімі: “Данышпандар” тобы,

Ұраны: Білекті бірді жығар.

Білімді мыңды жығар.

Сәлемдесуі: Біз дайынбыз бұл сайысқа достарым,

Көрсетеміз бізде қандай күш барын?

Алға қойған мақсатымыз бір екен.

Сәтті болсын сапарымыз әрдайым.

“Тапқырлар”тобы.

“Тапқырлар”тобы.

Ұраны: Қандай сынақ болса дағы беріспе,

Әрқашанда үміткерміз жеңіске.

Сәлемдесуі:

Армандарға қол созумен келеміз.

Өмір теңіз жүзіп келеді кемеміз.

Білімменен қаруланған тобымыз.

Қарсыласты қалайда біз жеңеміз.

2)Тау шаңғысы (Тапқырлық сайысы)

  • І топқа: Тәуліктің төрттен бір бөлігі
  • 7 жай сан ба, құрама сан ба?
  • Егер тырна бір аяғымен тұрса 3 кг. Болады,ал екі аяғымен тұрса оның салмағы қанша болады?
  • 5 қойда неше аяқ бар?
  • Ағаш үстінде 100 торғай отырады. Аңшы 10 торғайды атып алады.Торғайдың қаншасы қалды?
  • Асанның көгілдір түстес 5 тоты құсы,3 күнде 3кг, жасыл түстес 5 күнде 5 кг, сарғыш 7 құсы 7 күнде 7 кг жем тауысады. Тотылардың ең қомағайы қайсысы?
  • ІІ топқа: Ең үлкен уақыт өлшем бірлігі.
  • 180 градусқа тең бұрыш.
  • Бір жұмыртқа 3 минутта піссе, 4 жұмыртқа қанша минутта піседі?
  • Екі санның бөліндісі.
  • Санның 100 ден бір бөлігі.
  • 3 әке 6 бала серуенге шықты. Олар 42 алма сатып алды. Әр қайсысына 6 алмадан келді. Бұл қалай?
  • 3)Мәнерлеп сырғанау( Ата-аналар арасындағы сайыс)

    Алдарына берілген фигуралар арқылы бейне құрау.

4) Биатлон ( Білсең де тексер сайысы)

І топқа:

10-бүтін сан дегеніміз не? 20-Иррационал сандар дегеніміз не? 30- жиын теориясының негізін қалаушы математик. 40- жұмбақ.

І топқа:

10-натурал сан дегеніміз не? 20-рационал сандар дегеніміз не? 30-иррационал сандарды зерттеген ғалымдар.40-жұмбақ.


10

20

30

40

40

30

20

10

5) Хоккей (Қас-қағым сәт)

  • Бұрышты өлшейтін құрал.
  • Бойы екі қарыс, сыйып тұр 25 арыс.
  • Қандай сан барлық санға қалдықсыз бөлінеді?
  • 30 санын үш 6- ны пайдаланып шығар.
  • Аты шулы айқас сызық.Өзі толған мағына қызық.
  • Қиылыспайтын екі түзу.
  • Ұзындықтың өлшем бірлігі.
  • Дәлелденбейтін ұйғарым.
  • Екі нүктенің арасындағы түзу.
  • Шеңбердің центрі арқылы өтетін хорда.
  • Барлық қабырғалары тең тіктөртбұрыш.
  • 81 нешенің квадраты?

6) Шаңғымен трек арқылы секіру (Іздеген жетер мұратқа)

Осы әріптерден басталатын математикалық терминдерді,ғалымдардың аттарын атайды.

7) Азиада белгісі:

І топқа: Сөзжұмбақ.

ІІ топқа: Құрастырма.


П

С

Т

К

«Тапқырлар» тобы «Данышпандар» тобы

Осы сайыс өте жақсы деп бағаланып, сіздерге ұсынып отырмын.

Абай ауданы, Архат ауылы

“С. Бекбосынов атындағы орта мектебі” М.М.

Ибраева Теңдік Серікжанқызы


Сабақтың тақырыбы:

«Білім тарландары»



Сабақтың мақсаты:

1.Оқушылардың математикадан алған білімдерін саралау,деңгейлерін анықтау

2.Оқушылардың логикалық,танымдық дағдыларын дамыту.Математика пәніне деген қызығушылықтарын арттыру.

3.Оқушылардың білесе жұмыс жасауларын қалыптастыру.Топтық,достық қасиеттерін дамыту.

Барысы:

1.Ұйымдастыру бөлімі

а)амандасу.

б)оқушы назарын сабаққа аудару.

2.Негізгі бөлім

1.Таныстыру (топтың аты,ұраны)

2.Логикалық сұрақтар (топқа 10 сұрақ )

3. «Білімділер сайысы» (әр топқа тест тапсырмалары карточка бойынша)

4. «Сиқырлы квадрат»

5. «Жаңылмаймын ойыны» (команда капитанына)

6. Жасырын жұмбақты шеш.

7.Кросворд шешу

3.Қорытынды

ІІ.Логикалық сұрақтар.

І-топқа

1.Паралель түзулер дегеніміз не?

2. Масштаб дегеніміз не?

3.2 санының кубы неше?

4.Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай азайтамыз?

5.25 санының квадраты

6.40 санының төрттен бір бөлігі.

7.Натурал сандарға қандай сандар жатады?

8.Натурал санға қандай санды қосқанда келесі сан шығады?

9.Таңбалары әр түрлі сандарды қалай қосамыз?

10.Координаталық жазықтықты енгізген кім?

ІІ-топқа

1.Пропорция дегеніміз не?

2.Бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қалай қосамыз?

3.Перпендикуляр түзулер дегеніміз не?

4.20 санының екіден бір бөлігі

5.100 жыл басқаша қалай аталады?

6.Үстелдің төрт бұрышы бар.Бір бұрышын кесіп тастады,неше бұрышы қалды?

7.Бір санға сондай санды тіркеп жазса,ол неше есе артады?

8.Теріс сандарды қалай салыстырамыз?

9.Жиындарға қолданылатын амалдар қандай?

10.4 санының кубы нешеге тең?



ІІІ. “Білімділер сайысы”

Топшама бойынша оқушыларға 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмалары беріледі.



ІV. «Сиқырлы квадрат» толтыру

І-топқа

1,2,3,4,5,6,7,8,9 сандарын 9 тордан тұратын шаршыға орналастырғанда тігінен де,көлденеңнен де,диогоналынан да цифрлар қосындысы 15 болуы керек.