Файл: КомпьютерлікжелілердіЖмыс істеу Аидалары.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 25.10.2023

Просмотров: 130

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушалыр саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

КОМПЬЮТЕРЛІКЖЕЛІЛЕРДІҢЖҰМЫС ІСТЕУ ҚАҒИДАЛАРЫ.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.6.1.1 Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар,

маршрутизаторлар, коммутаторлар)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Компьютерлік желілердің қызметін біледі

Көптеген оқушылар:

Компьютерлік желі түрлерін анықтайды

Кейбір оқушылар:

Компьютерлік желілердің жағымды және жағымсыз жақтарын

салыстырады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар тілек айтады. Бірінші

оқушы бір тілек айтады, қандай әріптен аяқталса,

келесі оқушы сол әріптен басталатын тілек айтады.

Топқа біріктіру: «Сандар» әдісі

Оқушылар үшке дейін санау арқылы топтарға бірігеді.

Өткен сабақты пысықтау: «Сұхбат алу»

Ортаға үш оқушы шақырылады. Екі оқушы бір-

бірімен өтілген тақырыптар бойынша сұхбат құрады.

Сандар

Үшінші оқушы түсінгенін әңгімелейді.

Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау,

ынталандыру.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұраққа жауап береді

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.


Сандар

Сабақтың ортасы

35 мин

«Миға шабуыл» әдісі

- Бүгінгі таңда қоғамдағы әлеуметтік өзгерістерге

желі технологиясының ықпалы қандай?

- Қандай желі түрлерімен таныссың?

«Джигсо» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін

ортада талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

1-тапсырма.

«Құрылысшы» ойыны

Тақырып бойынша мәтін қиындылары беріледі.

Оқушылар берілген мәтіннің қиындыларын

құрастырады.

Дескриптор:

Компьютерлік желілердің қызметін біледі.

Фигуралар арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Біздің еліміздегі әлеуметтік желілердің даму

барысына талдау жасаңдар? Мысал келтіріңдер.
Дескриптор:

Компьютерлік желі түрлерін анықтайды.

Фигуралар арқылы бағалау

3-тапсырма.

- Компьютерлік желінің жағымды жақтары мен

пайдасын бағала.

- Компьютерлік желінің жағымсыз тұстары мен

зиянды жақтарын бағала.

- Екі жағдайды бағалау барысында дәлелді

мысалдар келтіріңдер.

Дескриптор:

Компьютерлік желілердің жағымды және жағымсыз

жақтарын салыстырады.

Оқушылардың жұмыстарын топ басшылары шәкіл

арқылы бағалайды. «Сызғыш» әдісі. Сызғыштың

шәкіл бөліктеріне оқушылардың аттарын жазады.

Оқулық

Bilimland.kz

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.


компьютер

Сабақтың соңы

5 мин

Тест тапсырмасы

Өздерін бағалайды

Кері байланыс: «Мұғалімге хат» әдісі

Оқушылар сабақ туралы түсінгендерін және

сұрақтарын қағазға жазып қалдырады.


Өзін-өзі бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.








Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздік

Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушалыр саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

§ 1.2 ЖЕЛІ.ЖЕЛІЛІК КОМПОНЕНТТЕР

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.6.1.1 Желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар,

маршрутизаторлар, коммутаторлар)

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Желінің жұмыс істеу шарттары туралы біледі

Көптеген оқушылар:

Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастығы мен

айырмашылығын салыстырады

Кейбір оқушылар:

Компьютерлік желінің маңыздылығын бағалап, тұжырым

жасайды


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы

тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: «Жеті жұрттың тілін біл» үш елдің

жалаулары арқылы топтарға бірігеді.

Өткен сабақты пысықтау: «Фишбоун» әдісі

Оқушылар плакатқа балық қаңқасының суретін

салады. Жоғарғы қабырғаларына өткен тақырыпқа

байланысты сұрақтар жазады. Келесі топ төменгі

қабырғаларына жауаптарын жазады.

Фигуралар арқылы бағалау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұраққа жауап береді

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.




Сабақтың ортасы

35 мин

«Миға шабуыл» әдісі

- Бүгінгі таңда компьютер техникасының дамуында

желінің рөлі қандай?

- Желінің қандай түрлерімен таныссың?

- Қандай желілерде жұмыс істейсіңдер?

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін

қасындағы досына әңгімелеп береді. Мұғалім

оқушылардың білімін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

1-тапсырма.

Кестемен жұмыс

Желілік

түйін

Бағдарлауыш Модем Коммутатор

Дескриптор:

Желілік жұмыс істеу шарттарын анықтайды.

Фигуралар арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастығы мен

айырмашылықтарын салыстырып, талдаңдар.

Дескриптор:

Бағдарлауыш пен коммутатордың ұқсастықтары мен

айырмашылығын салыстырады.

Фигуралар арқылы бағалау

3-тапсырма.

- «Біздің өмірімізде интернет желісінің алатын орны»

тақырыбында эссе жазыңдар. Эссені жазу барысында

интернет біздің өмірімізге енгеннен бастап не ұттық,

неден ұтылдық сұрақтарына жауап беріңдер.

Дескриптор:

Компьютерлік желінің маңыздылығын бағалап,

тұжырым жасайды.
Оқушылардың іс-әрекеттерін бағалау парағына балл

қою арқылы топ басшысы бағалайды.

№ Аты-

жөні

1-тап-

сырма

2-тап-

сырма

3-тап-

сырма



Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.


компьютер

Сабақтың соңы

5 мин

Шағын тест алу

Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс:



Өзін-өзі бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.








Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушалыр саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

§ 1.3 IP-АДРЕСТЕР.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.6.1.2 IP-адрестерінің мақсатын және көрсетілуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

IP-адрес, хаттама ұғымдарын анықтайды

Көптеген оқушылар:

Хаттамалардың түрлерін салыстырады

Кейбір оқушылар: Желідегі компьютерлер санын білудің маңыздылығын

тұжырымдайды

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: «Жүректен жүрекке»

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып,

сабаққа көңілді қатысады.

Топқа біріктіру: Әлеуметтік желілер арқылы

топтарға біріктіру: «Whatsapp» «Instagram»

«Faаcebook»

Өткен сабақты пысықтау: «Ақпарат бөлісу»

әдісі

1-оқушыда ақпараттың 50%-ы бар.

2-оқушыда ақпараттың 50%-ы бар.

Жұптар бір-бірінің ақпараттарын толықтырады.

Жұптар сыныппен жұмыс істейді.

Смайлдер арқылы бағалау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұраққа жауап береді

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.

Әлеуметтік

желілер

А4 парағы

Сабақтың ортасы

35 мин

- «Миға шабуыл» әдісі

- Интернетке кірген компьютерді бақылауға бола ма?

- Интернетте жұмыс істеп тұрған компьютердің қай

елден, қай өңірден екенін анықтау мүмкін бе?

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін

жұбымен талқылайды. Мұғалім оқушылардың

білімдерін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

1-тапсырма. «Венн диаграммасы»

- ІР-адрес пен маска ұғымын салыстырыңдар.

Дескриптор:

ІР-адрес пен маска ұғымдарын салыстырады.

Смайлдер арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Компьютердің IP-адресінің фрагменттері А-дан

В-ға дейін көрсетілген. IP-адресті қалпына келтір.

Жауапта үзінділерді білдіретін сандардың реттілігін

IP-адреске сәйкес тәртіпте көрсет.

А)

3.212 21 2.12 .42

А Ә Б В

Ә)

.64 2.16 16 8.132

А Ә Б В

Б)

2.162 4.18 .61 20

А Ә Б В

В)

.65 10 39 4.28 .2

А Ә Б В Г

Дескриптор:

Берілген мәліметтер бойынша ІР-адресті

анықтайды.

Смайлдер арқылы бағалау

3-тапсырма.

Мына тізбектердің қайсысы маска болуы мүмкін?

1) 255.255.255.122

2) 255.255.128.255

3) 255.255.156.0

4) 255.255.255.192

5) 255.255.224.192

6) 255.255.255.128

7) 255.255.248.0

8) 255.255.128.128

Оқулық

bilimland.kz

Плакат, маркер,

стикер

9) 255.255.255.102

10) 255.255.248.0

Дескриптор:

Берілген сандар бойынша маскаларды анықтайды.

Смайлдер арқылы бағалау



Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.



компьютер

Сабақтың соңы

5 мин

«Лездеме сұрақтар» әдісі

1. TCP / IP-хаттамаларының қандай түрлері

бар?

2. TCP / IP -хаттамасының қызметі қандай?

3. IP-адрес дегеніміз не?

4. IP-адрестің соңғы нөмірлері қандай сандар

бола алмайды?

5. Желідегі компьютер нөмірін қалай

анықтайды?

Өздерін бағалайды

Кері байланыс: «Бутерброд» әдісі

Оқушылардың бір тобы сабақ туралы жағымды

пікір, екінші тобы сын, үшінші тобы тағы да

жағымды пікір айтады.

.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.








Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушалыр саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

§ 1.4 ДОМЕН ЖҮЙЕСІ.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.6.1.3 Домендік атаулар жүйесінің (DNS) мақсатын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Домендік атау ұғымын анықтайды

Көптеген оқушылар:

Домен түрлерін анықтау, салыстырады

Кейбір оқушылар:

Желідегі домендік жүйенің маңыздылығын бағалайды


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

- «Оқиға» дегеніміз не?

-Қалай ойлайсың, оқиғаның қандай параметрлері болуы мүмкін?
ҚБ: стикер /1балл/

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұрақтарға жауап береді.



Стикер

1балл




Сабақтың ортасы

35 мин

«Миға шабуыл» әдісі

- Домен ұғымымен таныссың ба?

- Желідегі сандық адрестерді есте сақтауға қалай қолайлы

етуге болады?

«Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі Оқулық

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін

құрбысына айтып береді. Мұғалім оқушылардың

білімдерін толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

1-тапсырма.

- IP-адрес пен домендік адрестерді салыстыр. Екеуінің

ұқсастығы пен ерекшеліктерін Венн диаграммасы арқылы

көрсет.

Дескриптор:

ІР-адрес пен домендік адресті салыстырады.

Медальдар арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Домендік атауларды қалай таңдаған дұрыс?

- Өзіңе және отбасы мүшелеріне интернеттен жеке-жеке

сайт ашады деп есептеп, оларға домендік атау таңдап,

ұсын.

Дескриптор:

Домендік атауға дұрыс таңдау жасайды.

Медальдар арқылы бағалау

3-тапсырма.

- Берілген тақырып бойынша зерттеу жасаңдар.

Зерттеу

тақырыптары

Зерттеу сұрақтары мен бағыттары

Электрондық

үкімет деген

не?

Қандай домендік атауы бар?

Не үшін Электрондық үкімет деп

аталады?

Сайттың үкімет жұмысына қандай

қатысы бар?

2 Елімізде

және

шетелдердегі

ең көп

қолданылатын

6 сайтты

анықтаңдар.

Не үшін бұл

сайттардың

рейтінгісі

жоғары?

Біздің елімізде және басқа елдердегі

сайттарға талдау жасаңдар. Танымал

сайттар қай бағытта жасалған. Қай

бағыттағы сайттар көп? Өз тәжірибеңе

сүйен. Интернетті пайдалан. Отбасы

мүшелері, құрдастарың,

сыныптастарыңның арасында сауалнама

жүргізіп, еліміздегі ең танымалы деген 3

сайтты анықтап көр.

Дескриптор:

Домендік атаулардың қолданылуын зерттейді.

Медальдар арқылы бағалау

Мұғалімді тыңдайды


Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.




Сабақтың соңы

5 мин

«Эссе» стратегиясы

- «Желідегі домендік жүйенің маңызы» туралы ойларыңды

жазыңдар.

Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі

Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету

арқылы білдіреді.

Өзін-өзі бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.








Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып 10

Қатысушалыр саны




Қатыспағандар саны




Сабақтың тақырыбы:

§ 1.5 ЖЕЛІДЕЖҰМЫС ІСТЕУ КЕЗІНДЕГІ ҚАУІПСІЗДІК ШАРАЛАРЫ.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.6.2.1 1 «Ақпараттық қауіпсіздік», «құпиялылық», «тұтастық» және

«қолжетімділік» терминдерінің маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

«Ақпарат» және «ақпараттық қауіпсіздік» ұғымдарымен

танысады

Көптеген оқушылар:

Қазақстан Республикасындағы заңмен қорғалатын

құпияларды анықтайды

Кейбір оқушылар:

Жүйенің сенімділігіне тұжырым жасайды


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сәлемдесу, түгендеу

Шаттық шеңбері: «Қуат беру»

Шаттық шеңберіне барлық оқушылар тұрады. Бастапқы

бастаушы қолын бір рет қысады, екінші айналымда екі

рет, үшінші айналымда үш рет қысады. Соңында

бастауыш оқушыға жеткенде қанша қуат бергенін

анықтайды.

Топқа біріктіру: Сандар арқылы топтарға бірігеді.

Өткен сабақты пысықтау: «Биопоэма» әдісі

А4 парақты 8 бөлікке бөліп, әр бөлікке өткен тақырып

туралы маңызды ақпаратты толтырады. Мәліметтерді

толықтырып болған соң, бүкіл топ мүшелерінің

біреуінен ұқсастықтарды байқайды, саралайды,

мәліметтерді толықтырады.

Жұмысты медальдар арқылы бағалау

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Сұрақтарға жауап береді.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.





Сабақтың ортасы

35 мин

«Миға шабуыл» әдісі

- Желіде жұмыс істеуде қандай қауіп-қатер бар деп

ойлайсың?

- Интернетте қандай ақпаратты жариялауға болмайды?

- Әлеуметтік желілерді пайдалануда қандай қауіп-қатер

бар?

«Джигсо» әдісі

Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада

талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін

толықтырады.

Ауызша мадақтау, ынталандыру

1-тапсырма.

- Біздің еліміздегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз

етудің қандай шаралары, заңдары бар? Талдаңдар. ҚР-дағы заңмен қорғалатын құпияларды анықтайды.

Медальдар арқылы бағалау

2-тапсырма.

- Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін Венн

диаграммасы арқылы салыстырыңдар.

Дескриптор:

Ақпараттық қауіпсіздіктің құрамдас бөліктерін

салыстырады.

Медальдар арқылы бағалау

3-тапсырма.

Кестемен жұмыс



Дескриптор:

- Қауіпсіздік жүйелерін анықтайды.

- Қауіпсіздік жүйелерін салыстырады.

Оқушылардың жұмыстарын топбасшы шәкіл арқылы

бағалайды. «Температура» әдісі. Термометр шәкіліне

оқушылардың аттарын жазады.

Дескриптор:


Мұғалімді тыңдайды


Дәптерге командаларды жазады

SketchUp программасының құралдарын пайдаланып моделін құрастырады

Сыныпта заттың сипаттамасын береді


Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.




Интербелсенді тақта/компьютер

Сабақтың соңы

5 мин

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады.





Қысқа мерзімді жоспары




Бөлім







Педагогтың аты-жөні







Күні







Сынып 10

Қатысушалыр саны




Қатыспағандар саны







Сабақтың тақырыбы:

АҚПАРАТТЫ ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІ




Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау




Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:




Криптология, шифрлау ұғымдарын анықтайды




Көптеген оқушылар:




Криптология бөлімдерін анықтап, салыстырады




Кейбір оқушылар:




Криптология негізінде сөйлемдерді шифрлайды