ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 25.10.2023
Просмотров: 133
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Сыныпта көңілді ахуал орнату. Топқа біріктіру: бағдаршам түстері арқылы топтарға бірігеді. Өткен сабақты пысықтау: «Пирамида» әдісі Оқушылар берілген сұрақтарды оңайдан күрделіге қарай пирамида тәрізді тізіп шығады. Жауаптарын жазады. Медальдар арқылы бағалау | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарға жауап береді. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі. «Адасқан сөздер» әдісі Оқушылар тақырыпқа байланысты сөздерден сөйлем құрайды. «Ақпаратты қорғау» сөзі Оқулықпен жұмыс Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. Техникалық диктант ... термині ... – құпия және ... – хабар деген ұғымдарды білдіретін грек сөздерінен шыққан. ... екі бөлімге бөлінеді: ... (шифрлау) және ... (криптоталдау). Криптографиямен айналысатын адамды ... деп атайды. ... - ақпаратты кілтсіз кері шифрлау ... мәселесімен айналысады. Дескриптор: Криптология, шифрлау ұғымдары мен бөлімдерін анықтайды. 2-тапсырма. - Оқулықта берілгенШифрлау кестесіне талдау жасаңдар. Дескриптор: - Шифрлау кестесін анықтайды. - Сөйлемдердің шифрлану жолын талдайды. 3-тапсырма. а) 2-суреттегі қазақ алфавитін пайдаланып, «Кездесу кітапханада сағат онда» сөйлемін шифрла. ә) 2-суреттегі қазақ алфавитіндегі әріптердің орындарын ауыстырып, «Кездесу кітапханада сағат онда» сөйлемін керішифрла. Не өзгеріс байқадың? Дескриптор: Сөйлемдерді шифрлайды. Оқушылардың жұмыстары балл қойылған фишкалар арқылы бағаланады. Оқушылар қоржындарына фишка жинау керек | Мұғалімді тыңдайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | 1. «Криптология» ғылымының мақсаты не? 2. «Шифрлау» дегеніміз не? 3. Заманауи криптография неше бөлімнен тұрады? 4. «Электрондық цифрлық қолтаңба» дегеніміз не? Оның қандай маңызы бар? Өздерін бағалайды1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» барлығын түсіндім менде сұрақтар қалды | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушалыр саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | ИДЕНТИФИКАЦИЯЛАУ ӘДІСТЕРІ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.6.2.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру парольдер, тіркеу жазбасы, аутентификация, биометриялық аутентификация | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
идентификация, аутентификация ұғымдарын анықтайды | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
идентификациялау, аутентификациялау әдістерін салыстырады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
идентификациялау мен аутентификациялаудың маңыздылығын тұжырымдайды |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері және топқа біріктіру: «Төрттік» әдісі Оқушыларға «әке», «ана», «бала», «дос» деген жазулары бар парақшалар таратылады. Оқушылар топтарға бірігеді. Әр топ өз аттары туралы бір шумақ өлең айтады. Өткен сабақты пысықтау: «Екі дұрыс, бір бұрыс» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша екі дұрыс, бір бұрыс жауабы бар тест құрастырып, жұптық жұмыс жасайды. Оқушылар бір-бірінің жұмыстарын ауызша бағалайды. | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарға жауап береді. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - Желі (мысалы, интернет) арқылы жұмыс істейтін пайдаланушылардың басты мәселесіне не жатады деп ойлайсың? Негізде. - «Идентификациялау» дегенді қалай түсінесіңдер? - Желіде өз ақпараттарыңды қалай қорғайсың? Жаңа сабақ. Оқулықпен жұмыс Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Мұғалім білімдерін толықтырады. 1-тапсырма. - Идентификация және аутентификация біздің күнделікті өмірімізге қаншалықты еніп кеткен? Талдау жасаңдар. - Идентификация және аутентификация қай салада көп қолданылады? - Күнделікті идентификация және аутентификациялауды қандай орындарда кездестіреміз? Дескриптор: - «Идентификация» ұғымын анықтайды. «Аутентификация» ұғымын анықтайды. Медальдар арқылы бағалау 2-тапсырма. - Идентификациялау деректеріңді нашар пиғылды пайдаланушыларға қолды болмау үшін оны қорғаудың жолдарын ұсыныңдар. Дескриптор: - Идентификациялау, аутентификациялау әдістерін анықтайды. - Аутентификациялау әдістерін салыстырады. 3-тапсырма. - Идентификация мен аутентификация ақпаратты қорғауда қаншалықты маңызды екенін бағала. Дескриптор: - Идентификациялау, аутентификациялаудың маңыздылығын тұжырымдайды. Оқушылардың жұмыстары бағалау парағына балл қою арқылы бағаланады. | Мұғалімді тыңдайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | 1. «Идентификация» дегеніміз не? 2. Аутентификация» дегеніміз не? 3. Идентификациялаудың қандай тәсілдері бар? 4. «Биометрлік аутентификация» дегеніміз не? 1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик» барлығын түсіндім менде сұрақтар қалды | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушалыр саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | САНАУЖҮЙЕЛЕРІ. | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.2.1.1 Ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік санау жүйесіне және кері аудару | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
«Санау жүйесі» ұғымын анықтайды | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Позициялық және позициялық емес санау жүйелерін салыстырады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстырады |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | орналастырылады. Осылай гауһар тас пішіні пайда болады. Оқушылар бір-бірімен бітімге, келісімге қол жеткізуге ұмтылуы тиіс. Сондықтан олар карточкалардың ретін өзара талқылап, өз пікірлерін білдіреді: 1. «Аналық тақта» дегеніміз не? 2. Аналық тақтаға қандай құрылғылар жалғанады? 3. Аналық тақта компоненттерінің қызметі? 4. «Чипсет» деген не? 5. Порт және оның қызметі 6. Шина түрлері 7. Компьютерде қандай қосымша тақталарын білесің? 8. Жүйелік блоктың енгізу-шығару порттарына қандай құрылғылар жалғанады? 9. Компьютер құрылысындағы аналық тақтаның рөлін бағалаңдар. Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, ынталандыру | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 4.Сұрақтарға жауап береді. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - «Санау жүйесі» дегеніміз не және қандай санау жүйелерін білесіңдер? - Компьютер қандай санау жүйесімен жұмыс істейді? - Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауысуға бола ма? «Джигсо» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі Оқушылар позициялық және позициялық емес санау жүйелерін салыстырады. Дескриптор: - Санау жүйесінің түрлерін анықтай алады. - Позициялық және позициялық емес санау жүйелерін ажырата алады. Фигуралар арқылы бағалау 2-тапсырма. 1. 879, 3254 және 12354 сандарын разрядтары бойынша жіктеңдер. 2. 11100112 ; 1010102 ; 111111102 ; 10001112 сандарын ондық жүйеге ауыстырыңдар. 3. Сегіздік санау жүйесіндегі санды ондық санау жүйесіне ауыстыру керек. 438 =?; 3258 =? ; 4838 =?; 7368=?; 12358 =? 4. Оналтылық санау жүйесіндегі санды ондық санау жүйесіне ауыстыру керек. 4А316 =?; 3СВ16 =? ; F438 =?; E318=?; 10D16 =? Дескриптор: - Санау жүйелерін анықтай алады. - Сандарды бір санау жүйесінен басқа санау жүйесіне ауыстыра алады. Фигуралар арқылы бағалау 3-тапсырма. - Санау жүйелерінің адам өміріндегі маңызын бағалаңдар. Дескриптор: Санау жүйелерінің маңыздылығы туралы тұжырым жасай алады. Оқушылардың жауаптарын шәкіл бойынша бағалау. «Сағат» әдісі. Сағат шәкіліне балл жазу арқылы бағалау | Мұғалімді тыңдайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | Шағын тест алу (Plickers, Кahoot программаларын қолдану) Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі Оқушылар «Мен білемін», «Мен үйрендім», «Мен жасай аламын» сатысы бойынша пікірлерін жазады | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
| | | | |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Деректерді ұсыну | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | ОНДЫҚ САНАУЖҮЙЕСІНЕН ЕКІЛІК САНАУЖҮЙЕСІНЕЖӘНЕ КЕРІ АУЫСТЫРУ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік санау жүйесіне және кері ауыстыру | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстыру әдісін біледі | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
санау жүйесін ауыстыру әдістерін өмірде қолданады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
санау жүйесінің компьютердің дамуындағы маңыздылығын талдайды |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | Сәлемдесу, түгендеу Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады. Топқа біріктіру: оқушылар есеп шығару арқылы топтарға бірігеді. Өткен сабақты пысықтау: «Пазл» әдісі Мұғалім тапсырмасы үстіне жазылған бар пазлды алдын ала жасайды. Оны А4 форматты қағазда/жұқа қатырма қағазда жасап, содан кейін кесуге болады немесе арнайы программа пайдаланылады. Оқушыларға пазл бөліктері таратылады. 1. Оқушылар өз пазлының бөлігі бар басқа оқушыны табу үшін бөлме ішінде жүреді. Пазлдар, мысалы, әртүрлі түске боялуы мүмкін. 2. Оқушылар өздерінің кездейсоқ топтарын тапқаннан кейін, олар командада жұмыс істеп, пазлды құрастырады және тапсырманы орындайды. 3. Жарыс элементін қосу мақсатында мұғалім регламент орната алады. 4. Тапсырма орындалғаннан кейін жауап алу жүргізіледі. Фигуралар арқылы бағалау | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне қалай ауысуға болады? - Не үшін сандарды бір санау жүйесінен екіншісіне ауыстырамыз? «Көршіңе әңгімелеп бер» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін қасындағы досына әңгімелеп береді. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. 1. Сыныпта 11112% ұл және 11012 қыз бар. Сыныпта неше оқушы бар? 2. Менің 100 інім бар. Кішісі 1000 жаста, ал үлкені 1111 жаста. Үлкен інім 1001-сыныпта оқиды. Осылай болуы мүмкін бе? Себебін түсіндір? 3. Төменде берілген сандарды ондық санау жүйесінен екілік санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1)29, 2)36, 3)74, 4)46, 5)124, 6)37, 7)128, 8)64, 9)245 10) 189 4. Төменде берілген сандарды екілік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1) 10000 2) 111011 3) 10011 4) 111111 5) 110011 6) 111001 7) 100010,01; 8) 111100,10; 9) 1010,1110; 10) 100011,111; Дескриптор: - Санау жүйелерін анықтай алады. - Сандарды бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне ауыстырады. Фигуралар арқылы бағалау Фигуралар арқылы бағалау 2-тапсырма. - Екілік санау жүйесімен байланысты 2 есептен құрастырып, оның шешу жолын ұсыныңдар. Дескриптор: - Санау жүйелерін анықтайды. - Санау жүйесімен байланысты есеп құрастырады. - Есептің шешу жолын түсіндіре алады. Фигуралар арқылы бағалау 3-тапсырма. - Санау жүйелерінің компьютердің дамуындағы рөлін бағалаңдар. Дескриптор: Санау жүйелерінің компьютердің дамуындағы рөлі туралы тұжырым жасай алады. Фигуралар арқылы бағалау | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5мин | Шағын тест алу Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Өздерін бағалайды Кері байланыс: «Блоб ағашы» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерлерін ағашқа өрмелеген маймылдарды бояу арқылы көрсетеді. | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | Плакат /слайд/ |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Деректерді ұсыну | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | СЕГІЗДІК ЖӘНЕ ОНАЛТЫЛЫҚ САНАУЖҮЙЕЛЕРІ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Ондық санау жүйесінен сегіздік және оналтылық санау жүйелеріне және кері ауысуды жүзеге асыру | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Ондық санау жүйесінен сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстыру тәсілін анықтайды | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Ондық санау жүйесін сегіздік, оналтылық санау жүйесіне ауыстырады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Ондық санау жүйесін басқа санау жүйесіне және кері ауыстырады |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Креативті матрица» әдісі 1. Оқушыларға белгілі бір мәселеге негізделген болжалды сценарийлері бар матрица беріледі. 2. Оқушылар кестеге санау жүйелерінің түрін жазады. 3. Ондық санды әртүрлі санау жүйесіне түрлендіріп жазады. 4. Қалай орындағанын түсіндіріп жазады. Смайлдер арқылы бағалау | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - Не үшін екілік санау жүйесімен қоса сегіздік және он алтылық санау жүйелері қолданылады (үштік немесе 7 емес)? - Компьютерде сегіздік және оналтылық санау жүйелерін қолдану қандай қажеттіктен туындаған деп ойлайсың? «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін жұбымен талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімін толықтырады. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. Төменде берілген ондық санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1)219 2) 136 3) 79 4)80 5) 1024 6) 307 7) 3128 8) 64 9)120 10) 109 Дескриптор: - Санау жүйесін анықтайды. - Сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырады. Смайлдер арқылы бағалау 2-тапсырма. - Төменде берілген ондық санау жүйесіндегі сандарды оналтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1) 2012 2) 736 3) 729 4) 380 5) 1024 6) 237 7) 428 8) 643 9) 520 10) 21 - Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды сегіздік санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1)10010 2)10011011 3)11011 4)110111 5) 11110011 6)10101001 Дескриптор: Сандарды сегіздік және оналтылық санау жүйесіне ауыстыра алады. Смайлдер арқылы бағалау 3-тапсырма. - Төменде берілген екілік санау жүйесіндегі сандарды он алтылық санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1) 10111010 2)1110011011 3)1111011 4)1100011 5) 11110011 6)1011101001 - Төменде берілген сандарды екілік санау жүйесіне ауыстырыңдар. 1) 258 2) 768 3) 172 2 4) 382 5) 1028 6) 2316 7) 12816 8) 643816 9)15216 10) 4116 Дескриптор: Сандарды оналтылық, екілік санау жүйесіне ауыстыра алады. Смайлдер арқылы бағалау | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | «Конверттегі сұрақтар» әдісі - Ондық санау жүйесінен сегіздік және он алтылық санау жүйелеріне және кері ауысу қалай орындалады? - Компьютерде он алтылық санау жүйелері не үшін қолданылады? - Екілік санау жүйесіндегі сандарды ондық санау жүйесіне аударуда қолданылған формуланы түсіндір. - Санау жүйелеріндегі сандардың жазылуының сәйкестік кестелерімен ауыстыру әдісін қалай түсіндіруге болады? Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі Оқушылар сабақтан алған жақсы екі түсінігін, түсінбеген бір сұрағын айтады. | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |