ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 25.10.2023
Просмотров: 131
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Деректерді ұсыну | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | ЛОГИКАЛЫҚ ОПЕРАЦИЯЛАР (ДИЗЪЮНКЦИЯ, КОНЪЮНКЦИЯ, ИНВЕРСИЯ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Логика және оның түрлерін анықтау | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Ойлаудың негізгі формалары мен логикалық амалдарды салыстыру | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
логикалық амалдарды өмірде қолдану |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Дүкен» әдісі Үш топқа өткен тарау бойынша бес сұрақтан дайындауды тапсырады. Мұғалім санау жүйесі туралы деректерді карточкаларға жазып, араластырып, үш топқа бес данадан таратады. Әр топ өз тақырыптары бойынша мәлімет жинайды. Ол үшін дүкенге барып өз тақырыптары туралы мәліметті іздейді. Сатушы сұрақ қояды, сұраққа жауап беріп, тауарларын алып кетеді. Жауап бере алмаса, тақырыптарын толықтыра алмайды. 1. Екілік санау жүйесі 2. Сегіздік санау жүйесі 3. Он алтылық санау жүйесі Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - «Логика» дегеніміз не? - Компьютер мен логиканың арасында қандай байланыс болуы мүмкін? «Джигсо» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. «Венн диаграммасы» әдісі Логикалық амалдарды Венн диаграммасы арқылы салыстыру Дескриптор: - Логика және логикалық амалдарды анықтайды. - Логикалық амалдарды салыстыра алады. Медальдар арқылы бағалау 2-тапсырма. - Төмендегі пікірлерді теріске шығарыңдар. 1. Бүгін театрда «Абай» қойылымы болады. 2. Жұп сандар жай сандар болады. 3. Самат өзіне берілген 5 тапсырманы да орындап шықты. 4. Барлық мектептерде спортқа қызығатын оқушылар табылады. Дескриптор: Логикалық амалдарды практикада қолдана алады. Медальдар арқылы бағалау 3-тапсырма. - Төменде қарапайым пікірлер берілген: 1) А={Монитор – ақпаратты қағазға басатын құрылғы}; 2) В={Принтер – ақпартты енгізетін құрылғы}; 3) С={Процессор – ақпаратты өңдеуші құрылғы}; 4) D= {Тінтуір – ақпаратты сақтау құрылғысы}; 5) E={Сканер – ақпаратты компьютерге көшіріп өткізетін құрылғы}. - 1, 2, 3-кестелерді пайдаланып логикалық амалдардың нәтижесін табыңдар. 1) (А^В) 2) (СD) 3) (А^В) 4) (В^С); 5) (А В) 6) (С^ D) 7) А 8) В . Дескриптор: Ақиқат кестелерін қолданып логикалық амалдардың нәтижесін табады. Оқушылар бағалау парағына балл қою арқылы бір- бірін бағалайды. | Мұғалімді тыңдайды Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | Жұмыс дәптері Кесте |
Сабақтың соңы 5 мин | Шағын тест Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін басбармақтарын көрсету арқылы білдіреді. | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | Плакат /слайд/ |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Деректерді ұсыну | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | АҚИҚАТ КЕСТЕСІН ҚҰРУ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.2.2.2 Берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Ақиқат кестесінің қызметімен танысады | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Логикалық амалдардың ақиқат кестесін құрудың алгоритмін анықтайды | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Логикалық амалдардың мәнін табады |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Айналдыру» әдісі Оқушылар тақырыпқа байланысты постер жасайды. Келесі топқа ұсынады. Ол топ толықтырып, келесі топқа береді. Соңында жұмыстарын қорғайды. 1. Санау жүйесі. Санау жүйесінің түрлері 2. Сандарды ондық жүйеден басқа санау жүйесіне ауыстыру 3. Сандарды оналтылық, екілік санау жүйесінен ондық санау жүйесіне ауыстыру Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - «Логикалық элементтердің ақиқат кестесі» дегеніміз не? - Ақиқат кестесін қалай құруға болады? «Джигсо» әдісі Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін топта талқылайды. Мұғалім оқушылардың білімдерін толықтырады. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. 1. А = {4+19=21}, B = {8+3=9} пікірлері берілген. Мына пікірлердің ақиқаттығын анықта: _ _ А ^ В, А, В, А v В 2. А = {Қыста күн ыстық болады}, B= {Қызғалдақ – өсімдік} пікірлері берілген. Мына пікірлердің ақиқаттығын анықта: _ _ А ^ В, А, В, А v В Дескриптор: Пікірлердің ақиқаттығын анықтай алады. Фигуралар арқылы бағалау 2-тапсырма. - Төмендегі логикалық функциялардың ақиқат кестесін құрып, мәнін тап. F – логикалық функция. 1. F=А̅ ^ (A^B)∨(AvB) 2. F=А̅ ∨ B^ (A^A)∨B 3. F=(А ^ B¯)∨(A^B)∨A 4. F=(A^B) ∨ (А̅ ∨ ̅B ) 5. F=А̅ ^ (A∨B)∨(A^В) - Төмендегі логикалық функциялардың мәнін тап. 1. F = (1 v 1) v (1 v 0) 2. F = (0 ^ 0) ^ (1 ^ 1) 3. F = (0^1) v (0 ^ 1) 4. F = (0 v 0) ^ (1 ^ 1) 5. F = (1 v 0) ^ (0 ^ 1) Дескриптор: Логикалық функциялардың ақиқат кестесін құра алады. Фигуралар арқылы бағалау 3-тапсырма. - Төмендегі логикалық функциялардың мәнін тап. 1) F = ((0>5) and (2>3)) or(4<5)) 7) F =not (5 > 6) 2) F = (1<5) and 1>0) 8) F =not (6 > 5) 3) F = (3>2) or (3<1) 9) F = (2=0) and (2<>2) 4) F = (3>2) or (2>0) 10) F = (2=0) or (2>0) 5) F = ((1>2) or (1<0)) and((-1>2) or (-1<0)) 11) F = (3>0) or (2>0) 6) F = (2>5) and (2>3) 12) F =not ((5 > 6) or(1=0)) Дескриптор: Логикалық функциялардың мәнін ақиқат кестесін қолданып табады. Оқушылар шәкіл арқылы бағаланады. «Температура» әдісі. Температура шәкіліне балл қою арқылы бағалайды. | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | Шағын тест Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Кері байланыс: «Кеме» әдісі Оқушылар сабақтан алған әсерін кеменің желкенін бояу арқылы көрсетеді | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | Плакат /слайд/ |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Деректерді ұсыну | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | КОМПЬЮТЕРДІҢ ЛОГИКАЛЫҚ ЭЛЕМЕНТІ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу программасына сілтеме) | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Компьютердің логикалық элементтерін анықтайды | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Логикалық элементерді салыстырады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Логикалық сызба бойынша логикалық өрнек құрайды |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Таза тақта» Оқушылар өткен тақырып бойынша тақтаға сұрақтар немесе ережелер жазып тақтаны толтырады, содан кейін әр сұраққа жауап беріп, өшіріп отырады. Соңында барлық сұрақтарға жауап бергенде тақта таза болып шығады. Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау. | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - Логикалық амалдардың қандай түрлерін білесің? - Компьютерде логикалық амалдарды пайдаланудың қандай маңыздылығы бар деп ойлайсың? Жаңа сабақ. Мұғалімнің түсіндірмесі слайд, бейнебаян көрсетілімі арқылы. Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Түсінгендерін ортада талқылайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру 1-тапсырма. - Логикалық өрнектердің мәнін есепте. Сызбасын сыз. а) емес (1 және (1 немесе 1) және 0) ә) 1 және (емес (1 немесе 0) және 1) б) 1 және 1 немесе 0 және 1 в) 1 және eмес (емес (1) және 0) Дескриптор: - Логикалық элементтерді анықтайды. - Логикалық амалдарды анықтайды. Фигуралар арқылы бағалау 2-тапсырма. - Логикалық элементтердің сызбасына қарап, оның мәнін есептеп тап. Дескриптор: Логикалық элементтерді есептеу үшін қолданады. Фигуралар арқылы бағалау 3-тапсырма. - Логикалық сызбаны ескере отырып, сызбаға сәйкес логикалық өрнекті құра. Өрнектің мәнін есепте Дескриптор: - Логикалық сызба бойынша элементтерді анықтайды. - Логикалық амалдарды есеп шешу үшін қолданады. Оқушылардың жұмыстарын бағалау парағына балл қою арқылы бағалау | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | 1. Компьютердің логикалық элементтеріне нелер жатады? 2. «Вентиль» дегеніміз не? 3. Вентильдерде неше жағдай қарастырылған? 4. Логикалық амалдарды орындаудың реті қандай? Есіңе түсір! Кері байланыс: «Табыс сатысы» әдісі Оқушылар «Мен білемін», «Мен үйрендім», «Мен жасай аламын» сатысы бойынша пікірлерін жазады. | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | Плакат /слайд/ |
Қысқа мерзімді жоспары | ||||
Бөлім | Деректерді ұсыну | |||
Педагогтың аты-жөні | | |||
Күні | | |||
Сынып 10 | Қатысушылар саны | | Қатыспағандар саны | |
Сабақтың тақырыбы: | КОМПЬЮТЕРДІҢ БАСҚАРУ, АРИФМЕТИКАЛЫҚ-ЛОГИКАЛЫҚ ЖӘНЕЖАД РЕГИСТРІ ҚҰРЫЛҒЫСЫНЫҢ ЖҰМЫСЫ | |||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 10.2.2.4 Логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше 10.1.1.1 Басқару құрылғысының (БҚ), арифметика-логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау | |||
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: | |||
Фон Нейман қағидаларын анықтайды | ||||
Көптеген оқушылар: | ||||
Процессордың функцияларын салыстырады | ||||
Кейбір оқушылар: | ||||
Процессордың негізгі құрылғыларының маңызын түсіндіреді |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин | 1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Жаңа тақырыпқа шолу Өткен сабақты пысықтау: «Серпілген сауалдар» әдісі Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Допты лақтыру арқылы өткен оқу жылында үйренгендерін айтады. Оқушылардың жауаптарын ауызша мадақтау, ынталандыру | 1.Мұғаліммен амандасады. 2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 3.Сабақтың мақсаттарымен танысады. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың ортасы 35 мин | «Миға шабуыл» әдісі - Компьютердің ішкі құрылысы жайлы қандай ақпаратты білесіңдер? - Адам мен компьютердің ойлауы арасында қандай ортақ ұқсастықтары бар деп ойлайсыңдар? - Компьютер адамның қандай іс-әрекеттерін орындай алмайды? «Джигсо» әдісі Оқулық Оқушылар кітаппен жұмыс істейді. Мұғалімнің түсіндірмесі (слайд, бейнежазба қолдану), топта бірлесіп талқылайды. Ауызша мадақтау, ынталандыру | Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | |
Сабақтың соңы 5 мин | 1. Фон Нейманның қандай қағидалары бар? 2. Заманауи компьютерлердің алғашқы компьютерден қандай артықшылықтары бар? 3. Процессордың ішкі құрылысын ата. 4. Процессордың негізгі құрылғыларының қызметін сипатта. 5. Арифметикалық-логикалық құрылғының міндеті не? Өздерін бағалайды 2.Кері байланыс: | Өзін-өзі бағалау. | Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады. | Плакат /слайд/ |