Файл: Программалау орта таырыптарыМені Отаным азастан, Адами ндылытар.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.11.2023
Просмотров: 17
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
1-сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 1-бөлім. Программалау (ортақ тақырыптары:«Менің Отаным - Қазақстан», «Адами құндылықтар») | Мектеп: Ақкөл жалпы орта мектебі | ||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Халменова В.В. | ||||||
Сыныбы: | Қатысқандар: 12 | Қатыспағандар: | |||||
Сабақтың тақырыбы | Айнымалылар | ||||||
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 4.4.2.1 Айнымалыларды қолдану; | ||||||
Ойлау дағдыларының деңгейі | Білу, Түсіну, Қолдану. | ||||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Scratch программалау ортасымен танысып, жұмыс жасайды. Көпшілік оқушылар: Scratch программалау ортасында айнымалыларды қолданады. Кейбір оқушылар: Scratch программалау ортасында айнымалыларды қолданып, жоба құрастыруды үйренеді. | ||||||
Бағалау критерийлері | Айнымалы түрлерін ажыратып, Scratch бағдарламасында жоба құрастырады. | ||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: Айнымалы – Переменная –Variable, Жол-Cтрока-String; Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері: Айнымалы ұғымы саған таныс па? Scratch –те спрайттарды қалай қозғалтады? Есіңе түсір! | ||||||
Құндылықтарға баулу | 1. “Мәңгілік ел” идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. 2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастар дамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. 3. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. 4. Өмір бойы оқу, Қазастандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдысы қалыптасады. | ||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика. | ||||||
Алдыңғы білім | Scratch бағдарламасы туралы ақпарат бар | ||||||
Сабақтың барысы | |||||||
Сабақ кезеңдері | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 5 мин | Қызығушылықты ояту: Ұйымдастыру кезеңі:
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру: Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру I - Үшбұрыштар тобы II – Дөңгелектер тобы III – Төртбұрыштар тобы | ҚБ: Мұғалім сұраққа жауап беруде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!, Жақсы!, Өте жақсы!, Талпын!. | Фигуралар салынған конверт | |||
| (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын талқылау. | Айнымалы ұғымы саған таныс па? - Суретке қарап математика пәнінде айнымалыны қолдану жайлы не айтуға болады(1-сурет)? - Scratch –те спрайттарды қалай қозғалтады? Есіңе түсір! - Программада айнымалыны пайдаланып «Жайлаудағы демалыс» жобасын қалай құрастыруға болады? | Бағалау: жауапты бірінші болып дұрыс тапқан оқушыға «жарайсың» деп мадақтау сөзімен ынталандыру | | |||
| Жаңа сабаққа кіріспе (Ұ) «Ортақ белгі табу» (немесе «4 сурет 1 тақырып») әдісін қолданып оқушылар алдыңғы сабақты еске түсіре отырып, бүгінгі сабақтың тақырыбын логистикалық тізбек негізінде табады. | Мақсаты: жылдам әрі функционалды түрде ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбын логистикалық тізбек негізінде анықтауға мүмкіндік береді. | Бағалау: жауапты бірінші болып дұрыс тапқан оқушыға «жарайсың» деп мадақтау сөзімен ынталандыру. | | |||
Сабақтың ортасы 35 мин | (Д) “INSERT” әдісі, оқулықпен жұмыс. Сөздікпен жұмыс. Оқушылар «Жаңа білім» бөліміндегі ақпаратпен танысып, кесте бойынша түртіп алу жүйесімен жұмыс жасалады: W - білемін; + жаңалық; - білмеймін; ?- білгім келеді; және топ ішінде өзара талдау жүргізіледі. Сонымен қатар оқулықта кездескен сөздіктерді дәптерлеріне жазып жұмыс жасайды. | Айнымалы – Переменная –Variable, Жол-Cтрока-String; Мақсаты: оқылған мәліметті түртіп алу жүйесі бойынша таным түсінігін қалыптастыру. Тиімділігі: жаңа материалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. Саралау: оқушылардың қажеттілігіне қарай қолдау көрсете отырып түрткі сұрақтар беріледі. | | | |||
| ІІ. Мағынаны тану. (Ж) Оқушылар алдымен тапсырманы өз бетінше орындау қажет. «Casestudy» әдісі арқылы біріктірілген жұптар дәптерлерін алмасып, интерактивті тақтада берілген жауабымен тексереді. | 1-ші тапсырма. Дәптермен жұмыс. Логикалық айнымалы деген не? /мәні: ақиқат немесе жалған/. Сандық айнымалы деген не? /мәні: 15,20, 1,0, 100, 2.5, 10.2 және т.б.с.с/. Жолдық айнымал деген не? /(мәні: so77s, alma, sport12, сәлем, қалам және т.б.с.с/. Мақсаты: Нақты болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдау, болжау. Тиімділігі: Өз ойын ашық айта алады. Оқушылардың оқылым, айтылым, тындалым, жазылым дағдылары қалыптасады. Саралау: оқушылардың материалды оңай меңгеруі үшін тапсырманы А деңгейінен С деңгейіне дейін күрделендіремін; бұл тапсырма А деңгейіне жатады. | Бағалау: оқушылар өз жұптарының жауаптарын интерактивті тақтадағы бағалау критерийлеріне сәйкес «Бас бармақ » әдісімен бағалайды. | | |||
| (Ж) Компьютермен жұмыс. «Үштік» әдісі арқылы біріктірілген жұптар компьютерде отырып «Жайлаудағы демалыс» жобасын жасайды. | 2-ші тапсырма. «Жайлаудағы демалыс» жобасы Самат жазғы демалысын жайлауда өткізді. Ол жайлауда атпен шабуды үйренді. Самат атына мініп күнде әрі- бері 5 рет шауып өтеді. Scratch программалау ортасында осы жобаны құрастыр. | Бағалау: оқушылар бір-бірінің жұмыстарын интерактивті тақтадағы бағалау критерийлеріне сәйкес «От шашу» әдісімен бағалайды. | | |||
| (Т) «Кластерлер» әдісі бойынша оқушылар постерлерге төмендегі тапсырманы топ ішінде орындап, тақтада қорғап түсіндіру қажет. | 3-ші тапсырма. 1-топқа:Scratch программалау ортасында айнымалыларды не үшін қолданады? 2-топқа:Айнымалыларды жобалардың қандай түрлерін құрастыруда пайдаланған тиімді деп ойлайсың? 3-топқа:Айнымалыны пайдаланып, өздеріңе таныс қарапайым жобаның жоспарын ұсыныңдар. | Бағалау: оқушылар бір-бірінің жұмыстарын интерактивті тақтадағы бағалау критерийлеріне сәйкес «От шашу» әдісімен бағалайды. | | |||
Сабақтың соңы 5 мин | ІІІ. Ой толғаныс. Сабақты бекіту (Д, Ұ) Балалар таратылған стикерларға презентацияда көрсетілген және төмендегі критерийлер бойынша : - нені білді, нені үйренді; - не әлі де түсініксіз; - қандай бағытта жұмыс жүргізу қажеттігі туралы Өз ойларын жазып плакатка жабыстыру керек. | Мақсаты: кері байланыс жасау арқылы балалардың бүгінгі сабаққа қатысты ой түйінін, пікірін анықтау. Тиімділігі: мұғалімнің өз ісіне сыни түрде қарау. Үй тапсырмасы Программада айнымалыны пайдаланып «Менің Отаным - Қазақстан» жобасын қалай құрастыруға болады? Мақсаты: өтілген тақырыпты пысықтау. | Бағалау: жауапты бірінші болып дұрыс тапқан оқушыға «жарайсың» деп мадақтау сөзімен ынталандыру | |