Файл: Пн геометрия 3тосан Бекітемін ыса мерзімді жоспар 1сабак.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 08.11.2023
Просмотров: 200
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқа мерзімді жоспар №13 сабак
Бекітемін:
| Мектеп: ЖШС < | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||||||
Сынып: 8Д; 8Е | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан | Мектеп: | | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Тіктөртбұрыштың, үшбұрыштың ауданына есептер шығару | | | | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.13трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; | | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. | | ||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. | | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:синус,косинус,тангенс,котангенс,бұрыш,формула,квадрат бөлшек,қос бұрыш,жарты бұрыш. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер…., тригонометриялық функциялардың қосу формулалары…., қос бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз…, Жарты бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз …, бөлшекті қысқарту…, тригонометриялық функциялардың қасиеттері... қысқаша көбейту формулалары…. | | ||||||||
Құндылықтарға баулу | Азаматтық жауапкершілікке баулу,ынтымақтастыққа,сыни тұрғыдан ойлауды қалыптастыру | | ||||||||
Алдыңғы білім | Тригонометрия элементтерін біледі,тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтай алады,қосу формулаларын қолдана алады. | |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 8 мин. | 1.Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып тазалығына көңіл бөлу. 2. Топқа бөлу: Оқушыларды танымдылық деңгейіне қарай түрлі-түсті кеспе қағаздары арқылы топқа бөлемін. I топ II топ III топ Әр топ бір-біріне жақсы тілектер айтады. 3. Үй тапсырмасын тексеру. «Өзінді тексер» әдісі арқылы оқушылар өздері интерактивті тақтадан дұрыс жауапқа қарап тексереді. Үй жұмысының дұрыс жауаптарын интерактивті тақтада көрсетемін. | Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Үй жұмыстың шешімі тақтада көрсетіледі, оқушы өзінің қателерін анықтайды. | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» «А,В,С»әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды. | Түрлі түсті кеспе қағаздар | ||
5 мин. | –Оқушыларды оқу мақсатымен таныстыру дұрыс формуланы анықтаңдар? Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі қолданылады. | Тиімділігі: Оқушының танымдық дағдысы артады. Оқушылар оқулықтан жаңа сабақты оқып, топ ішінде талқылап бір- біріне түсіндіріп әр топ қорғайды: | Дескриптор: -формуланы біледі -суракка жауап береді 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады Сонымен қатар, өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | Жалпы білім беретін мектептің 8-сыныбына арналған оқулық. 3-басылымы. – Алматы : Атамұра, 2018. – 192 бет. | ||
Сабақтың ортасы 10 мин. Жеке жұмыс. | Постер қорғау «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі Саралау: Оқушылардың қажеттіліктеріне қарай топта оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді. Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады. Топ оқушыларының электронды оқулықтағы мысалдарды дұрыс түсініп талдауларын бақылап, ерекше білімді қажет ететін оқушыларға бағыт-бағдар беремін. | Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды. | Дескриптор: -трапетция салады -нүктелерін белгілейді -жуық мәндерді табады -айналымды табады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | постер 8-сынып оқулығы. | ||
Жеке жұмыс. 10 мин. | Тиімділігі: Оқылым мен айтылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрініс табады. | Берілген тапсырма бойынша есепті орындайды | Дескриптор: - бұрыштарды ажырата алады -жауабын жазады 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны 8-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2018 | ||
Жеке жұмыс. 7 мин. Жазылым. | Мақсаты: Берілген сөздердің ережесі мен мысалын жазу арқылы бір-бірінен айырмашылығын ажыратады. Тиімділігі: Оқушының сын тұрғысынан ойлау дағдысы мен жазылым дағдысы қалыптасады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Тапсырма» тәсілі көрініс табады. | Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жуптык талдау жасайды. | Дескриптор: -cұрактарга жауап береді Бағалау:Топ ішіндегі жұптар басқа жұптарды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. | . . ДК экраны 8-сынып оқулығы. | ||
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. | Сабақты бекіту. Сұрак-жауап «Өрмекші торы» әдісі арқылы кері байланыс алу. Жіпті лақтыру арқылы әр топ кезекпен бір-біріне сұрақтар қояды. Үйге тапсырма беру (түсіндіме жұмыс) | Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, зерделегенін тұжырымдайды,сұракка жауап береді, Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. 1.Маған бүгін не ұнады. 2. Маған бүгін не ұнамады. 3.Менің күдіктерім. 4. Менің тілектерім. | Дескриптор: -сұрактарға жауап береді -есептерді шығарады Бағалау: «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. | ДК экраны 8-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2018 | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
| ||||||
Қарқын тәсілі арқылы жылдам орындайтын оқушалар және көмек қажет болатын оқушыларболады. Көмек қажет оқушыларға белгілі бір уақыт беріліп, уақыт біткен соң жылдам орындаған оқушылар аяқтай алмаған оқушыларға көмек көрсетеді. | «Дұрыс- бұрыс» әдісі бойынша бағалау. 10-баллдык жүйе бойынша багалау | Сынып бөлмесін сабақтан бұрын желдету. Сыныптағы орындық парталардың түзу тұруына назар аудару. Дәрісханадағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру сонымен қатар қарындашты, сызғышты қолдану кезінде сақ болу | ||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? |
Қысқа мерзімді жоспар №14 сабак
Бекітемін:
| Мектеп: ЖШС < | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||||||
Сынып: 8Д; 8Е | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан | Мектеп: | | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | | |||||||
Сабақтың тақырыбы | Параллелограмның, ромбтың ауданына есептер шығару | | | | ||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.13 трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; | | ||||||||
Сабақтың мақсаты | Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. | | ||||||||
Бағалау критерийі | Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. | | ||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:синус,косинус,тангенс,котангенс,бұрыш,формула,квадрат бөлшек,қос бұрыш,жарты бұрыш. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер…., тригонометриялық функциялардың қосу формулалары…., қос бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз…, Жарты бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз …, бөлшекті қысқарту…, тригонометриялық функциялардың қасиеттері... қысқаша көбейту формулалары…. | | ||||||||
Құндылықтарға баулу | Азаматтық жауапкершілікке баулу,ынтымақтастыққа,сыни тұрғыдан ойлауды қалыптастыру | | ||||||||
Алдыңғы білім | Тригонометрия элементтерін біледі,тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтай алады,қосу формулаларын қолдана алады. | |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. Ұжымдық жұмыс. 8 мин. Миға шабуыл. «Ой қозғау» әдісі. | а) Ұйымдастыру кезеңі -Сәлемдесу,түгелдеу,кеспе қағазға (1,2,3,4)сан жазып , соны таңдау арқылы топқа бөлу. Үй тапсырмасын өзін-өзі тексеру әдіспен бағалау.(A,B,C арқылы бағалайды)жауаптар тақтада көрсетіледі. 1.Ромбының ауданын табыңыз,егер биіктігі 4,8 ,ал диагональдарының қатынасы 3:4 –сындай. | «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Оқулық 9-сынып. формулалар | ||
Сабақтың ортасы 10 мин. Сәйкестендіру әдісі Жеке жұмыс. | АВСД параллелограмның С 120 .В және С ұрыштарының биссектрисалары К нүктесінде қиылысады.К нүктесі АД қабырғасына тиісті және СК=3.Параллелограмның ауданын табыңыз. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын» тәсілі көрініс табады. Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету. | Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. Топтар келесі топтың тапсырмасын алмасып тексереді. Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. | Дескриптор._1._Параллелограмның_ауданын_табады.2._пифагордың_теоремасын_анықтайды2-балл_Бағалау'>Дескриптор. 1. Параллелограмның ауданын табады. 2. пифагордың теоремасын анықтайды 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны 8 сынып, Алгебра Шыныбеков «Атамұра» 2018 слайд | ||
Жеке жұмыс. 10 мин. | 1. Параллелограмның қабырғасы 21-ге тең, ал диагональдары 34 және 20 –ға тең.Параллелограмның ауданын табыңыз. Жауабы: 336 2. АВСД ромбының диагональдары 3және 4-ке тең,доғал С бұрышынан СЕ және СК биіктіктер түсірілген . АЕСК –ның ауданын есептеңіз. Жауабы: 4,32 Саралау. Қабілетті оқушыларға қосымша тапсырма беремін, көмек қажет ететін оқушыларға кеспе қағазда тапсырма беремін. | Берілген тапсырма бойынша есепті жеке орындайды | Дескриптор. -таңбаларын аныктайды -ен үлкен,ен кіші мәнін табады 4-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны -сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2018 | ||
Жеке жұмыс. 10 мин. | Ойлан.Жұптас.Бөліс (әдісі бойынша оқушылар алдымен жеке сосын жұппен кейін топпен талқылайды) АВСД трапецияның диагональдары О нүктесінде қиылысады, табандарының ұзындықтары ВС=3 АД=4, ал ауданы 98-ге тең.АОВ үшбұрышының ауданын табыңыз. Жауабы: 24 Саралау. Оқушылардың деңгейіне байланысты деңгейлік тапсырмалар беремін. | Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жұптық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. | Дескриптор. 1.Теңдікті түрлендіреді. 2. Теңбе-теңдікті дәлелдейді. 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | . . ДК экраны ДК экраны 8-сынып оқулығы. Шыныбеков «Атамұра» 2018 | ||
Сабақтың соңы. Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. | Сабақты қорытындылау. Сөйлемді толықтыр. бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім. мен өзімді.....үшін мақтар едім. сабақтан соң маған........келді. бүгін маған..........сәті түсті. ......қиындық тудырды. менің түсінгенім..... | Оқушылар тестті орындайды Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі: Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады. | Дескриптор: -биіктікті табады -үшбұрыштың ауданын анықтайды -мәнін табады 2-балл Бағалау: Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады | ДК экраны 8-сынып оқулығы. | ||
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? | Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Қажеттілігіне қарай тапсырмалар беремін. Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға көмек көрсету. | 10-баллдык жүйемен багалау | Барлық тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктерін ескеріп алынған. Іс-әрекеттердің ауысып отыруы ең үлкен нәтижеге қол жеткізу мақсатында оқушылардың күші мен зейінін дұрыс үлестіруге ықпалын тигізеді. | ||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2 Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: |
Қысқа мерзімді жоспар №15 сабак
Бекітемін:
| Мектеп: ЖШС < | |||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Тұрсынбай Бек Қайратұлы | |||||
Сынып: 8Д; 8Е | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Аудан | Мектеп: | | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | | ||||
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | | |||
Сабақтың тақырыбы | Трапецияның ауданына есептер шығару | | | | ||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.13трапецияның ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; | | ||||
Сабақтың мақсаты | Тақырып аясында берілген есептерді шығара алады, яғни теориялық алған білімін практикада қолдана алады. | | ||||
Бағалау критерийі | Оқушылар осы тақырып бойынша білу, түсіну, талдау, қолдану, анализ, синтез ойлау дағдыларын қалыптастыруы тиіс. | | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:синус,косинус,тангенс,котангенс,бұрыш,формула,квадрат бөлшек,қос бұрыш,жарты бұрыш. Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктер…., тригонометриялық функциялардың қосу формулалары…., қос бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз…, Жарты бұрыштың тригонометриялық функциялары дегеніміз …, бөлшекті қысқарту…, тригонометриялық функциялардың қасиеттері... қысқаша көбейту формулалары…. | | ||||
Құндылықтарға баулу | Азаматтық жауапкершілікке баулу,ынтымақтастыққа,сыни тұрғыдан ойлауды қалыптастыру | | ||||
Алдыңғы білім | Тригонометрия элементтерін біледі,тригонометриялық функциялардың таңбаларын анықтай алады,қосу формулаларын қолдана алады. | |